قاب گوشی

کمی صبر کنید...

قاب گوشی

استفاده از گوشی های هوشمند، امروزه به قدری متداول شده است که تصور زندگی کردن بدون آنها برای بسیاری از کاربران محال به نظر می رسد. البته نگهداری چنین کالای ضروری و متداولی طبیعتا نیازمند دقت، حوصله و ابزار مناسب است که قاب گوشی در این زمینه می تواند یاریگر شما باشد.

تاریخچه ای مختصر از تلفن های همراه و قاب گوشی

تاریخچه ای مختصر از تلفن های همراه و قاب گوشی

نسل اول گوشی های همراه در دهه ی 1980 عرضه شد. قیمت این تلفن ها به قدری گران بودند که فقط اقشار ثروتمند جامعه، قدرت خرید این گوشی ها را داشتند. با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی، افزایش شرکت های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند و ظهور فناوری های نوینی همچون فناوری نانو، گوشی های همراه دچار تغیییرات بنیادینی شدند و انقلابی در تولید گوشی های تلفن همراه به راه افتاد.

تولید و توزیع گوشی های لمسی در اوایل قرن 21 یکی از همین انقلاب های بزرگ در تولید گوشی های همراه بود. البته این تولیدات جدید و بروز در کنار مزایای فراوانی که داشتند، دارای برخی معایب هم بودند. احتمال آسیب دیدگی بدنه یکی از این معایب بود.

شرکت اپل یکی از پیشگامان رفع این گونه از مشکلات بود. این شرکت با تولید و عرضه ی قاب گوشی توانست تا حدود زیادی نگرانی های مربوط به این موضوع را کاهش دهد و رضایت خاطر بسیاری از کاربران را به دست آورد.

موفقیت شرکت اپل در زمینه ی حفاظت از بدنه ی گوشی (با عرضه ی قاب گوشی)، سایر کمپانی های تولیدکننده ی گوشی همراه نظیر سامسونگ، موتورولا و بلک بری را ترغیب نمود تا به تولید قاب گوشی بپردازند.

با افزایش تولید و تنوع این قاب ها، ساخت و فروش قاب گوشی، خود به یک بازار رقابتی تبدیل شد که در حال حاضر بخش عمده ای از بازار بزرگ فروش لوازم جانبی گوشی های همراه را به خود اختصاص داده است.

انواع قاب گوشی

انواع قاب گوشی

مطابق با آمارهای منتشر شده در سال های اخیر، کمتر از 40 درصد کاربران گوشی های همراه با مشکل خش بر روی نمایشگر گوشی خود مواجه بوده اند. در حدود 30 درصد این کاربران نیز گوشی های خود را بر روی سطح زمین انداخته و تقریبا 20 درصد آنها هم گوشی خود را در سرویس بهداشتی رها نموده اند. کلیه ی این اتفاقات و حوادث اجتناب ناپذیر به ما مجددا اهمیت یک وسیله ی حفاظتی برای گوشی، مخصوصا قاب گوشی، را یادآور می گردد. با همه ی این حرف ها، نکته ی مهمی که در اینجا مطرح می شود، طبیعتا نوع قاب گوشی خواهد بود.

قاب گوشی کامل (full cover)

قاب گوشی کامل (full cover)  

این نوع قاب گوشی با پوشش حداکثری خود (بجز اسکرین گوشی) پوشش خوبی برای بدنه ی موبایل بوده و حتی دکمه های گوشی را نیز شامل می شوند.

قاب هایی که از پلاستیک فشرده و سخت ساخته می شوند، فقط پشت گوشی را پوشش داده و دارای قیمت ارزان تری نسبت به قاب کامل هستند.

بامپر (Bumper)

بامپر (Bumper)

کلمه ی بامپر، در زبان انگلیسی به معنای ضربه گیر است که در رابطه با سپر ماشین نیز به کار می رود. در زمینه ی موبایل نیز این کلمه برای قاب گوشی هایی به کار می رود که فقط دور بدنه ی گوشی را می پوشانند.

بامپرها معولا دارای وزن سبک تری نسبت به قاب گوشی ها هستند. نمایشگر و بخش پشتی گوشی در این مدل از قاب حفظت نمی شوند. همچنین قیمت بامپرها معمولا کمتر از قاب گوشی می باشد. تولید بامپرها نیز در دو نوع ژله ای و آلومینیومی صورت می گیرد.

انواع قاب گوشی بر اساس جنس بدنه

قاب گوشی پارچه ای

قاب گوشی پارچه ای

در طی سال های گذشته با افزایش یافتن تنوع در تولید و عرضه ی قاب های گوشی بسیاری از برندهای مطرح حوزه ی موبایل، به فکر طراحی و تولید قاب های نوین و بروز کرده اند که یکی از این موارد قاب های پارچه ای است.

ظاهر پارچه ای و موکت ماند این مدل از انواع قاب گوشی اولین موردی است که نظر هر بیننده ای را جلب می کند. تنوع رنگ و مدل قاب های پارچه ای نیز از دیگر مواردی است که در نگاه های تخصصی تر به چشم کاربران گوشی های همراه می آید.

قاب گوشی پارچه ای، در کنار تمام مزیت هایی که گفته شد، دارای معایبی نیز هست. از جمله ی این معایب می توان به محافظت ضعیف از صفحه ی نمایش و بدنه، چرک شدن و کثیفی زودهنگام، لکه گیری و سخت پاک شدن چربی از روی این مدل از انواع قاب گوشی اشاره نمود.

قاب گوشی چرمی

قاب گوشی چرمی

طرفداران محصولات طبیعی و کلاسیک، غالبا در خرید وسایل خود، مواد طبیعی و یا برآمده از طبیعت نظیر را به مواد مصنوعی و نفتی ترجیح می دهند. کاربران گوشی های همراه نیز از این قاعده مستثنا نیستند. چرم، به عنوان یکی از قدیمی ترین مواد اولیه ی برآمده از طبیعت، همچنان در صنعت جایگاه خود را حفظ کرده و حتی به بازار لوازم جانبی موبایل و قاب گوشی راه پیدا کرده است.

قاب های چرمی علاوه بر زیبایی مخصوص به خودشان، دارای سطح پرزدار و پر اصطکاکی نیز می باشند که میتوانند مانع سر خوردن گوشی از دستان شما شوند.

مسئله ی مهم در نگهداری، دور نگه داشتن آنها از محیط های آبی است. زیرا این محیط ها می توانند ظاهر و شکل قاب های چرمی را به هم ریخته و عوض کنند.    

قاب گوشی چوبی

قاب گوشی چوبی

مواد چوبی و خراطی شده اغلب یکی از زیباترین و تجملاتی ترین اشیا موجود در زندگی انسان ها بوده است. این مواد در کنار طبیعی و زیبا بودن دارای استحکام قابل قبولی نیز هستند. قاب های چوبی گوشی، بسته به منبع درختی خود، می توانند دارای رنگ ها و مقاومت های متفاوتی از یکدیگر باشند.  

این ویژگی ها سبب استفاده ی تجاری از چوب در ساخت قاب گوشی تلفن های همراه نیز شده است. البته در بسیاری از موارد، تولیدکنندگان مواد پلاستیکی و نفتی را به استفاده از چوب در ساخت قاب گوشی ترجیح می دهند. زیرا علیرغم ویژگی های منحصر به فرد این ماده، هزینه ی تولید جمعی و جهانی این مدل از انواع قاب گوشی بسیار زیاد است. از طرفی بسیاری از دوستداران محیط زیست با تولید این مدل از قاب های گوشی شدیدا مخالف بوده و تولید آنها را مخرب محیط زیست می دانند.

قاب گوشی سیلیکونی

قاب گوشی سیلیکونی

سیلیکون، که به عنوان نوعی از مواد پلاستیکی مقاوم به حرارت و غالب مواد شیمیایی شناخته می شود، به یکی از پرمصرف ترین مواد در تولید انواع قاب گوشی تبدیل شده است.

این قاب ها در کنار مقاومت بالا در برابر حرارت و اکثر مواد شیمیایی، در برابر خط و خش نیز از مقاومت بالایی برخوردار هستند. البته باید در انتخاب این نوع از قاب ها، باید به این نکته نیز توجه نمود که قاب های سیلیکونی در برابر ضربه آسیب پذیر بوده و در نگاه بسیاری از منتقدین در این زمینه دارای ضعف هستند.

قاب های حفاظتی

قاب های حفاظتی

این مدل از انواع قاب گوشی معمولا دارای جنس پلی یورتان و یا پلی کربنات هستند. این مواد به مقاومت و استحکام بسیار شدید معروف بوده و حتی میتوانند بدنه ی گوشی شما را در صورت سقوط از فاصله های زیاد و چندین متری حفظ کنند.

البته این مزیت حفاظتی، مشکلاتی را هم به همراه خود برای کاربر به ارمغان آورده است. حجم و وزن شدید، نمونه هایی از این مشکلات هستند که چندان دور از انتظار نیستند. در اکثر موارد برای حفاظت از گوشی، تولیدکنندگان مجبور به استفاده از مواد مقاوم تر هستند که این مواد اکثرا چگالی بالا و در نتجیه وزن زیادی دارند. همچنین سطح بیشتری از بدنه ی گوشی باید توسط این قاب ها پوشانده شود که خود باعث افزایش حجم آنها می گردد.

قاب های ژله ای

قاب های ژله ای

اگر از کاربران قدیمی گوشی های سامسونگ باشید، احتمالا با این قاب ها در جعبه ی گوشی روبرو شده اید. نمایان شدن طراحی و بدنه ی گوشی مهمترین دلیل استقبال از این قاب های ژله ای است. البته قیمت ارزان و فراوانی قاب های ژله ای از دیگر دلایل استقبال برندهای بزرگ و مطرح گوشی از این مدل از انواع قاب گوشی است.

شاید شما هم تاکنون با مشکل زرد شدن قاب های ژله ای روبرو شده باشید. به عقیده ی محققین و کارشناسان این حوزه، قرارگیری مداوم قاب های ژله ای در معرض نور آفتاب و تابش مستقیم نور خورشید به این قاب ها علت این مشکل است.

اشعه ی فرابنفش موجود در نور آفتاب موجب واکنش پذیری در بدنه ی ژله ای این قاب ها شده و به مرور زمان موجب از بین رفتن رنگ این قاب ها و زرد شدن آنها می گردد. محیط های مرطوب، رطوبت کف دست و داغ بودن گوشی نیز از دیگر عوامل تغییر رنگ قاب های ژله ای در گذر زمان هستند.

قاب های کیفی

قاب های کیفی

ظاهر کیف مانند این مدل از انواع قاب گوشی، در کنار محافظت قابل قبول از بدنه و نمایشگر گوشی، از جمله مواردی است که توانسته است رضایت بسیاری از کاربران و منتقدین را جلب نماید.

این قاب ها بسته به دلخواه کاربران میتوانند به عنوان کیف پول و یا جای کارت های بانکی مورد استفاده قرار بگیرند. البته پنهان شدن طراحی و نمای گوشی و همچنین افزایش نسبی وزن و حجم این مدل از انواع قاب گوشی جزو مواردی است که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و منتقدین قرار گرفته است.

قاب های فلزی

قاب های فلزی

آلومینیوم، برنج و تیتانیوم در کنار آلیاژهای گران و نیمه گران فلزاتی نظیر طلا از مواد اولیه ی پرکاربردی هستند که در تهیه و تولید قاب های فلزی به کار می روند.

فلز موجود در قاب های فلزی به سطح این قاب ها، ظاهری صیقلی و مجلسی می دهند. مقاومت بالا در برابر ضربه و بازتاب نور از دیگر ویژگی های مهم این قاب ها هستند. بازتاب امواج رادیویی و احتمال تضعیف سیگنال های ارتباطی گوشی در پی آن نیز از مواردی هستند که از دید برخی منتقدین به عنوان نقاط منفی این قاب ها بیان می شوند.

قاب گوشی فیبر کربن

قاب گوشی فیبر کربن

میتوان به جرئت این مدل از انواع قاب گوشی را به عنوان یکی از بهترین قاب های گوشی مطرح کرد. قاب های فیبر کربنی در کنار ضخامت کم و وزن سبک خود، دارای مقاومت و حفاظت بسیار بالایی هستند.

لطافت و نرمی قاب های فیبر کربنی از دیگر نقاط قوت این قاب های گوشی است. این لطافت به قدری است که طبق تجربه ی بسیاری از کاربران، می توان این قاب ها را بدون هیچ مشکلی کاملا خم نمود.

قاب های هوشمند

قاب های هوشمند

بسیاری از کاربران و حتی فروشندگان گوشی های همراه ممکن است در نگاه اول، با این مدل از انواع قاب گوشی آشنایی چندانی نداشته باشند. این قاب ها که بیشتر به شکل کاور هوشمند هستند با پوشش بدنه و نمایشگر گوشی، از این قسمت ها حفاظت می کنند.

قاب های هوشمند همانطور که از نامشان مشخص است، دیجیتالی بوده و غالبا دارای دو نمایشگر clear view و led view هستند. تماس ها، پیام ها، تاریخ و ...از مواردی هستند که در نمایشگر قاب های هوشمند نمایش داده می شوند.

نکات پایانی در انتخاب و تعیین قیمت قاب گوشی

نکات پایانی در انتخاب و تعیین قیمت قاب گوشی

با توجه به تنوع بالا و متفاوت قاب های گوشی در بازار لوازم جانبی گوشی های همراه، به بسیاری از کاربران گوشی توصیه می شود که با توجه به نیاز و کاربرد مورد نظرشان به انتخاب قاب گوشی بپردازند. موارد بسیاری بوده است که انتخاب اشتباه کاربران موجب خسارت های میلیونی به گوشی و بدنه ی آن شده است. به همین دلیل انتخاب یک قاب گوشی مناسب، نیازمند اندکی صبر بوده و به مقداری تجربه نیاز دارد.  

تجربه ثابت کرده است که لزوما قیمت بالای یک محصول دلیل بر کیفیت بالا و مرغوب آن کالا نیست. بسیاری از قاب های معمولی و میانرده ی موجود در بازار نظیر قاب های سیلیکونی نیز می توانند بسته به کاربرد مورد نظر شما دارای کیفیت قابل قبولی باشند. توصیه می شود که در تعیین قیمت قاب گوشی و خرید این قبیل از لوازم جانبی گوشی، حتما با کارشناسان و افراد با تجربه ی این حوزه مشورت شود.

قاب های حجیم و ضخیم اغلب در کنار مقاومت بالا، باعث گرم شدن و داغ شدن برخی از مدل های گوشی نیز می شوند. بنابراین در انتخاب این مدل از قاب ها باید حتما به مدل گوشی مورد استفاده نیز توجه شود.

در پایان امیدواریم این مطلب توانسته باشد شما را در انتخاب یک قاب گوشی مفید و کاربردی یاری کرده باشد. در صورت تمایل شما کاربر عزیز می توانید برای اطلاع از قیمت قاب گوشی و انواع آن با پشتیبانی سایت ارتباط برقرار کرده و از تجربه ی همکاران ما در این زمینه بهره مند شوید.

دسته‌بندی