هدفون، هدست و هندزفری

کمی صبر کنید...

هدفون

امروزه هدفون ها بیش از اینکه یک وسیله برای گوش دادن به موسیقی باشند، یک وسیله پوشیدنی هستند و به عنوان یک دستگاه تکمیل کننده تجربه شما در استفاده از گوشی هوشمند شناخته می شوند. در صورتی که قصد دارید هندزفی و هدست بخرید تشخیص تمام قابلیت هایی که برای این محصولات مختلف عرضه می شود کار خیلی سختی است. هدفون ها قابلیت های متنوعی دارند و برخی قابلیت های آن ها نسبت به برخی دیگر مهم تر هستند و به همین خاطر در مقاله امروز قصد داریم در مورد خرید هدفون، ویژگی هایی که باید مدنظر داشته باشید و مدل های مختلف آن صحبت کنیم تا بتوانید راحت تر لوازم جانبی موردنظر خودتان را انتخاب کنید.

مدل های مختلف هدفون

مدل های مختلف هدفون

هدفون ها در انواع و شکل های مختلفی به بازار عرضه می شود؛ هر کدام از آن ها شکل و ابعاد متفاوتی دارد و همچنین ممکن است نحوه اتصال آن ها نیز با هم فرق داشته باشد. مهم ترین انواع این محصولات عبارتند از هدفون های دور گوشی، رو گوشی، تو گوشی؛ همچنین ممکن است مدل موردنظر شما به صورت باسیم یا بی سیم به بازار عرضه شود. در ادامه تمامی مدل های مختلف هدفون و هدست را به همراه مزایا و معایب هرکدام مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید بسته به نیاز خودتان بهترین مدل ممکن را انتخاب کنید.

هدفون دور گوشی

از لحاظ فنی هدفون های دور گوشی بزرگترین نوع موجود در بازار هستند. کاپ این نوع محصولات ابعاد بزرگی دارد و به صورت کامل اطراف گوش شما فرا می گیرد. هدفون های دورگوشی به راحتی می توانند صداها را به صورت دقیق در تمام طیف فرکانسی تولید کنند. این نوع هدست ها درایورهای بزرگی دارند و می توانند هوای بسیار بیشتری را جابجا کنند؛ این موضوع باعث شده باس این هدفون ها بهتر باشد. هدست های کوچکتر مثل مدل های توگوشی نمی توانند به راحتی این کار را انجام دهند و حتما به سیستم های درایور چندتایی نیاز دارند. قیمت این نوع محصولات ممکن است نسبت به مدل های دیگر کمی بیشتر باشد.

هدفون دور گوشی

هدست های دور گوشی توانایی بیشتری در ایجاد فضای صوتی دقیق دارند. این نوع هدفون به صورت کامل در اطراف گوش شما قرار می گیرد و به همین خاطر می تواند به صورت دقیق صدا را به قسمت های مختلف گوش شما بفرستد. هدفون های دور گوشی یا Over-Ear از کانال صوتی گوش شما کمک می گیرند و دقیقا شرایط صوتی دنیای واقعی را برای شما بازطراحی کنند. یکی دیگر از مزایای بزرگ بودن این نوع هدست راحتی بیشتر و عمر بالای باتری است که در اختیار شما قرار می گیرد. همانطور که گفتیم، کاپ های این محصولات به صورت کامل اطراف گوش شما را می گیرند و وزن کلی را بین هر دو کاپ تقسیم می کنند.

 به دلیل بزرگی کاپ، تولید کننده ها می توانند از باتری های بزرگتری داخل این نوع محصولات استفاده کنند. بزرگترین نقطه ضعف این نوع مدل ها علاوه بر گران بودن قیمت هدفون، بزرگ بودن کاپ آنها است. هدست های روگوشی فضای بسیار بیشتری اشغال می کنند و برخلاف هدست های توگوشی امکان جمع شدن آن ها وجود ندارد. همچنین در برخی از مدل های خیلی حرفه ای و رده بالا ممکن است برای استفاده از هدفون های دور گوشی نیاز به آمپلیفایر یا تقویت کننده داشته باشید. البته این موضوع خیلی کم پیش می آید و اکثر هدفون های دور گوشی می توانند بدون آمپلیفایر هم کار کنند.

هدفون های روگوشی

یکی از محبوب ترین انواع این مدل ها، هدفون های روگوشی هستند. برخلاف هدفون های دورگوشی این نوع هدست به صورت مستقیم روی گوش های شما قرار می گیرد و دور آن را نمی گیرد. این نوع طراحی برای افرادی مناسب است که می خواهند تمامی مزایای یک هدفون روگوشی را داشته باشند و در عین حال دوست دارند محصول مورد استفاده تا جای ممکن کوچک باشد و فضای کمی را اشغال کند. البته این نوع مدل ها به اندازه هدست های بیسیم یا دورگردنی کوچک نیست اما با این وجود دارای ساختار چرخشی و تاشو هستند و به همین خاطر شما می توانید به راحتی آن ها را حمل کنید. موضوع دیگری که ممکن است باعث شود مدل های روگوشی را به انواع دیگر ترجیح دهید قیمت هدست های روگوشی است که نسبت به انواع دیگر کمتر است.

هدفون های روگوشی

درست مثل هدفون های دور گوشی این نوع مدل هم از درایورهای بزرگی استفاده می کند و می تواند تولید صدا و باس بسیار دقیقی داشته باشد. همچنین از آنجایی که این نوع هدفون کاپ های نسبتا بزرگی دارد، تولید کننده ها قادر هستند که باتری های نسبتا بزرگی را داخل آن قرار دهند. این موضوع باعث می شود که فقط با یک بار شارژ هدفون بتوانید مدت زمان بسیار بیشتری از آن استفاده کنید. در واقع برخی هدست های روگوشی از لحاظ عمر باتری نسبت به هدست های دورگوشی نیز قوی تر هستند و مدت زمان گوش دادن به موسیقی نسبتا طولانی تری هم دارند.

نکته ضعف این هدفون ها ایزولاسیون مناسب آن ها است زیرا نمی توانند به خوبی نویز پس زمینه را مسدود کنند و گوش دادن به موسیقی با استفاده از آن ها ممکن است تجربه خیلی لذت بخشی برای شما نباشد. کوچک ترین حرکت هدست روی گوش شما باعث می شود که صدا به صورت کامل تحت تاثیر قرار بگیرد و نویز بسیار زیادی با موسیقی شما ادغام خواهد شد. این موضوع یکی از بزرگترین نقاط ضعف هدفون های روگوشی است و باعث می شود صدای آن ها به صورت کامل تحت تاثیر قرار بگیرد. البته برخی از مدل های هدفون های روگوشی می توانند صداهای محیط را نیز به صورت کامل ایزوله کنند. برای مثال هدست های حذف نویز Beats Solo Pro می توانند این کار را به خوبی انجام دهند؛ قیمت هدست هایی که این قابلیت را دارند نیز کمی بیشتر است.

ایرباد و هندزفری های تو گوشی

ایربادها که با عنوان هندزفری تو گوشی شناخته می شوند یکی از محبوب ترین انواع هدفون هستند. در گذشته به همراه تمامی گوشی های موبایل و پلیرهای MP3 یک هدست توگوشی نیز عرضه می شد. صرف نظر از اینکه مدل موردنظر شما بیسیم است یا کابلی، حمل و نقل این نوع محصولات به شدت راحت است. برخلاف هدفون شما می توانید هندزفری ها را به راحتی داخل جیب خودتان قرار دهید و هر زمانی که نیاز داشتید از آن ها استفاده کنید. حذف نویز غیرفعال نیز یکی دیگر از مزایای مدل های های تو گوشی مانند ایرپاد 3 است. از آنجایی که این نوع هدفون به صورت کامل داخل گوش شما قرار می گیرد، می تواند به خوبی تمامی نویزهای موجود را حذف کند. سری های سیلیکونی تو گوشی می توانند به صورت کامل نویز پس زمینه را حذف کنند و تجربه لذت بخشی از گوش دادن به موسیقی را در اختیار شما قرار دهند. قیمت هندزفری های توگوشی مانند ایرپاد 2 اپل هم نسبت به انواع دیگر خیلی کمتر است.

ایرباد و هندزفری های تو گوشی

اگر قیمت هدفون برای شما مهم است و قصد هزینه زیادی ندارید، هندزفری های تو گوشی وایرلس مانند ایرباد بیسیم شیائومی بهترین گزینه برای شما محسوب می شود. این نوع محصولات در انواع مختلفی عرضه می شود و برخی از آن ها در مقابل نفوذ آب نیز مقاوم هستند که ویژگی مهمی برای ورزشکاران به شمار می رود. همچنین ایربادها معمولا قیمت کمی هم دارند و می توانید با هر بودجه ای یک ایرباد تهیه کنید. البته بازتولید دقیق صدا نیز یکی از محدودیت های هدفون های تو گوشی است و دلیل آن نیز ابعاد نسبت کوچک آن ها می باشد. البته در سال های اخیر مدل های توگوشی از این لحاظ پیشرفت چشمگیری داشته اند و بسته به قیمت هندزفری مورد نظر می توانند صدای خیلی خوبی برای شما ایجاد کنند. در هدفون های کابلی هم ممکن است سیم گره بخورد یا به راحتی قطع شود.

هندزفری بیسیم

یکی دیگر از انواع مختلف هدست و هدفون که به بازار عرضه می شود هندزفری بیسیم است. این نوع محصولات به راحتی داخل گوش شما قرار می گیرد و حمل و نقل آن نیز خیلی راحت است. هندزفری بیسیم جدیدترین نوع مدل موجود در بازار است و معمولا ابعاد کوچکی هم دارد. قیمت هندزفری بیسیم هم نسبت به تمام گزینه های موجود کمتر است. به دلیل اینکه هدفون بیسیم کوچک ترین محصول در دسته این محصولات می باشد، حمل و نقل این محصول خیلی راحت است و شما می توانید به راحتی آن را هر جایی که دوست داشته باشید ببرید. همچنین تمامی مدل ها نیز دارای یک کیس هستند که به عنوان پاوربانک عمل می کنند و می توانید هندزفری بیسیم خودتان را با آن شارژ کنید. به دلیل بیسیم بودن، هندزفری های مانند گلکسی بادز پرو بهترین گزینه برای ورزشکاران به شمار می رود. 

هندزفری بیسیم

مهم ترین مشکل هندزفری های بیسیم باتری آن ها است. باتری مورد استفاده در این نوع هندزفری ابعاد بسیار کوچکی دارد و به همین خاطر نمی تواند شارژ زیادی نگه دارد و از این جهت ممکن است نیاز باشد که همیشه هدفون خودتان را شارژ کنید. معمولا اکثر هندزفری های بیسیم عمر باتری بین ۴ تا ۶ ساعت دارند و به همین دلیل هیچوقت نمی توانید بدون شارژ دوباره، یک روز کامل از آن استفاده کنید. پایداری اتصال هم یکی از مشکلاتی است که هندزفری های توگوشی بیسیم با آن مواجه هستند. خیلی از شرکت ها با استفاده از بلوتوث ۵ این مشکل را حل کرده اند اما باز هم ممکن است در برخی محصولات خاص مانند ایرپاد پرو شاهد این موضوع باشید.

هدست های گیمینگ

هدست های گیمینگ

آخرین نوع هدستی که ممکن است در بازار ببینید، هدست های گیمینگ هستند. در صورتی که یک گیمر حرفه ای هستید، با استفاده از مدل های گیمینگ می توانید تجربه خود و هم تیمی هایتان را به شکل چشمگیری ارتقا دهید. این هدست ها بهترین گزینه برای گیمرها به شمار می روند و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مختلفی را برای کاربران در خود جای داده اند. یکی از قابلیت های این نوع هدفون، صدای محیطی است که می تواند برتری چشمگیری نسبت به دیگر گیمرها در اختیار شما قرار دهد. با استفاده از صدای محیطی شما می توانید به راحتی صدای پای دشمن را بشنوید و در بازی هایی مثل کال آف دیوتی از آن به نفع خودتان استفاده کنید. اکثر مدل های گیمینگ به صورت روگوشی هستند و یک میکروفون خارجی تاشو هم دارند و قیمت آنها نسبت به ست جداگانه هدفون و میکروفون نیز کمتر است.

هدست بیسیم بخریم یا با سیم؟

هدست بیسیم بخریم یا با سیم؟

در طول سال های گذشته هدفون های بیسیم محبوبیت بسیار زیادی به دست آورده اند و خیلی از افرادی که قصد خرید این محصولات را دارند به عنوان اولین انتخاب خودشان به سراغ این نوع هدفون می روند. همچنین از زمانی که اپل ایرپاد را در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه کرده است، هدفون های بیسیم طرفداران زیادی پیدا کرده اند و خیلی از شرکت های تولید کننده هندزفری تصمیم گرفته اند این نوع محصولات را نیز به خط تولید خودشان اضافه کنند. با این حال، انتخاب مدل هدفون به نیاز و شرایط شما بستگی دارد؛ به لحاظ کیفی، هر دو نوع این محصولات توانسته اند عملکرد مناسبی را داشته باشند.

هدفون های باسیم

افراد علاقه مند به موسیقی معمولا هدفون های با سیم را ترجیح می دهند زیرا این نوع محصولات سیگنال آنالوگ دریافت می کند و می تواند دیتای بیشتری نسبت به هدفون های بلوتوثی دریافت کند. فرمت هایی مثل FLAC ،WAV و ALAC هم روی هدفون های سیمی نسبت به مدل های بیسیم کیفیت بسیار بیشتری دارند. با این حال، تکنولوژی بلوتوث هم روز به روز در حال پیشرفت است. هدفون های با سیم مشکلاتی مثل تاخیر در ارسال صدا ندارند و برخلاف مدل های بیسیم نیازی نیست همیشه آن‎ ها را شارژ کنید. قیمت هدفون های باسیم هم نسبت به قیمت هدست های بیسیم خیلی کمتر است. همچنین خیلی از آن ها نیز دارای پورت USB و لایتنینگ هستند تا نبود جک ۳.۵ میلیمتری صدا را جبران کنند. مهم ترین مشکل این نوع هندزفری ها کابل آن است که به راحتی گره می خورد یا حتی ممکن است قطع شود.

هدفون بیسیم

هدست و هندزفری های بیسیم آهسته آهسته در حال تبدیل شدن به اولین گزینه کاربران برای گوش دادن به موسیقی هستند. این موضوع با توجه به اینکه خیلی از تولید کننده ها جک ۳.۵ میلیمتری را از گوشی خودشان حذف کرده اند هم روز به روز در حال افزایش است. در این هدفون ها به جز کابل یا نوار رابط بین دو گوشی هیچ گونه سیمی وجود ندارد و به همین دلیل حمل و نقل آن نیز راحت تر است. همچنین این نوع هندزفری و هدست از کدک های بلوتوثی جدید پشتیبانی می کند تا تجربه شما از گوش دادن به موسیقی را بهبود ببخشد و مشکلات مربوط به تاخیر در انتقال صدا را حل کند. 

دیگر نکات ضروری برای خرید هدفون

1. بررسی کیفیت صدا: هدست نیز مثل اسپیکر می تواند باعث تقویت یا تضعیف بخش های مختلف طیف صدا شود. به همین خاطر در صورتی که قصد خرید هدفون را دارید قبل از خرید بهتر است تا جای ممکن آن را تست کنید. اگر هم به صورت آنلاین خرید می کنید حتما شرایط بازگشت کالا را بررسی کنید و مطمئن شوید که امکان تعویض کالا وجود دارد.

2. توجه به طراحی: هدست های دورگوشی و روگوشی ممکن است بهترین گزینه برای گوش دادن به موسیقی در منزل باشند اما اگر قصد دارید در فضاهای بیرونی از هندزفری یا هدست خودتان استفاده کنید، محصولات کوچک تر گزینه بهتری برای شما خواهند بود. این محصولات ممکن است کیفیت صدای کمتری داشته باشند اما حمل و نقل و جابجایی آن ها بسیار راحت تر است.