همان طور که می دانید امروزه خیلی از سرویس ها محدودیتی برای آپلود کردن فایل ها اعمال کرده اند. یعنی شما فقط می توانید تا یک حجم مشخص شده و محدود فایل برای بارگذاری قرار بدهید. اگر فایل مدنظرتان از حد مشخص شده کمی بیشتر باشد، باید با استفاده از یک برنامه فشرده سازی اندروید حجم آن را کمتر کرده تا بتوانید از آن استفاده کنید. از طرفی دیگر برای باز کردن فایل های فشرده شده هم، نیاز به برنامه فشرده سازی اندروید خواهید داشت. چرا که بدون استفاده از این برنامه ها که بهترین برنامه های اندروید هستند، تلفن همراه هوشمندتان قادر به باز کردن آن نخواهد بود. در نتیجه ممکن است با مشکلات زیادی روبه رو شوید. ما در این مقاله قصد داریم چند نمونه از بهترین برنامه فشرده سازی اندروید را برایتان معرفی کنیم، تا با استفاده از آن ها بتوانید این کار بسیار ساده و آسان را انجام بدهید. پس، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

1. برنامه فشرده سازی اندروید RAR

1. برنامه فشرده سازی اندروید RAR

اپلیکیشن RAR یک برنامه فشرده سازی اندروید است که کار کردن با آن بسیار ساده است. شما می توانید توسط این برنامه یک فایل را از حالت فشرده سازی خارج کنید و هم قادر خواهید بود فایل مدنظرتان را فشرده کرده و برای ارسال به دوستان و یا همکارانتان استفاده کنید. برنامه RAR کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ هزینه برای دانلود کردن آن وجود ندارد. برخی از برنامه های اندرویدی پولی بوده و برای دانلود کردن آن باید حتما هزینه کامل آن را پرداخت کنید. برخی دیگر هم اجازه دانلود کردن را به شما می دهند اما فقط می توانید از ویژگی های عادی آن استفاده کرده و برای بهره مند شدن از تمام امکاناتش باید هزینه پرداخت کنید. این در حالیست که برنامه RAR کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه نیست.

فضای نرم افزار RAR بسیار راحت و کاربر پسند است. یعنی شما با وارد شدن به داخل این نرم افزار سریعا همه امکاناتش را یاد گرفته و می توانید در کمترین زمان ممکن کار فشرده سازی و یا خارج کردن از حالت فشردگی را انجام بدهید. یکی دیگر از امکاناتی که این برنامه فشرده سازی اندروید در اختیارتان قرار می دهد، پشتیبان گیری یا همان (Backup) است. شما می توانید با استفاده از این برنامه، از تمام فایل های ضروری و بسیار مهم تان بک آپ گرفته و در صورت نیاز بعدها آن ها را دانلود کرده و استفاده کنید. در چنین مواقعی، دیگر نگران از دست دادن فایل ها در صورت پاک شدنشان نخواهید بود چرا که با استفاده از برنامه RAR تمام فایل هایتان مجددا باز خواهد گشت.

با استفاده از این برنامه فشرده سازی اندروید، شما یک ابزار مدیریت فایل یا همان (file manager) خواهید داشت. یعنی با استفاده از آن، بدون این که نیاز باشد از برنامه مدیریت فایل گوشی یا تبلتتان استفاده کنید، می توانید تمام فایل هایتان را رصد کنید. برای انتخاب کردن فایلی که مد نظرتان هست، قطعا نیاز به یک برنامه مدیریت فایل خواهید داشت چرا که باید دقیقا پوشه ذخیره شده فایل را انتخاب کنید و از آنجا اقدام به انتخاب فایل ها برای فشرده سازی کنید. اگر این برنامه، داخل خود اپلیکیشن فشرده سازی باشد، کارتان بسیار راحتتر خواهد بود. چنین امکانی در برنامه فشرده سازی اندروید RAR، برایتان فراهم شده است.

2. برنامه فشرده سازی اندروید B1 Archiver zip rar unzip

2. برنامه فشرده سازی اندروید B1 Archiver zip rar unzip

اپلیکیشن B1 Archiver می تواند به عنوان بهترین برنامه فشرده سازی اندروید، تمام کارهایتان را بسیار آسانتر کند. این برنامه فشرده سازی اندروید، امکانات خارق العاده ای را در اختیارتان قرار می دهد که شاید تا قبل از این، فقط از طریق سیستم عامل ویندوز می توانستید به آن امکانات دسترسی داشته باشید. سیستم عامل گوشی به ما ثابت کرده است که هیچ محدودیتی برایش وجود نداشته و می تواند تمام غیرممکن ها را برایمان ممکن سازد. اولین امکان عادی برنامه B1 Archiver، فشرده سازی فایل و یا خارج کردن آن از حالت فشرده است. این کار بدون کوچکترین اذیت و یا اتلاف وقتی انجام می گیرد و خودتان با یک بار امتحان کردن آن متوجه آسان بودن این فرآیند خواهید شد.

دومین مطلبی که می توان راجع به بهترین برنامه فشرده سازی اندروید یعنی B1 Archiver اشاره کرد، فرمت های زیادی است که طراحان این اپلیکیشن در اختیار کاربرانشان قرار داده اند. یعنی می توانید بیشتر از 34 فرمت مختلف فایل هایتان را هم فشرده سازی کنید و هم از حالت فشرده خارجشان کنید. جالب است نه؟ یعنی فرقی نمی کند که بخواهید فایل Word ،PDF، ویدئو، تصاویری با فرمت JPG و ... را فشرده سازی کرده و یا بخواهید آن ها را از حالت فشرده خارج کنید، در هر حال اپلیکیشن B1 Archiver قادر خواهد بود این کار را به راحتی انجام بدهد.

ویژگی بی نظیر برنامه فشرده سازی اندروید B1 Archiver، امکان مشاهده فایل بدون خارج کردن از حالت فشرده سازی است. بسیاری از اوقات برای همه ما پیش آمده که قصد داشته باشیم بنا به دلایل مختلف فایل فشرده شده ای که برایمان فرستاده اند را اول بررسی کنیم و سپس آن را از حالت فشرده خارج کنیم. در چنین شرایطی، آزادی عمل بیشتری برای بررسی کردن فایل، قبل از خارج کردن از حالت فشرده خواهیم داشت. این امکان در اپلکیشن B1 Archiver برایتان فراهم شده و می توانید از آن نهایت استفاده را بکنید. علاوه بر آن، می توانید با استفاده از این برنامه فشرده سازی اندروید حتی برای فایل هایتان رمز قرار بدهید تا فقط افرادی که رمز شما را دارند بتوانند فایل را از حالت فشرده خارج کنند.

3. بهترین برنامه فشرده سازی اندروید Zarchiver

اپلیکیشن Zarchiver هم بهترین برنامه فشرده سازی اندروید بوده و می توانید از آن استفاده های بسیار زیادی بکنید. قبل از هر چیزی باید به شما بگوییم که این برنامه فشرده سازی اندروید نیاز به سیستم عامل اندروید 9 به بالا دارد. به عبارت دیگر، اگر ورژن سیستم عامل اندروید گوشی و یا تبلتتان پایین تر از نسخه 9 باشد، به احتمال زیاد این اپلیکیشن در سیستمتان اجرا نمی شود اما برای کسانی که سیستم عامل اندروید بالای 9 دارند، این برنامه یکی از بهترین گزینه ها برای انجام امور مربوط به فشرده سازی و یا خارج کردن از این حالت است. چرا که شما می توانید به راحتی و بدون کوچکترین مشکلی هم فایل هایتان را با این نرم افزار فشرده سازی کنید و هم از حالت فشرده خارج کنید.

از دیگر قابلیت های برنامه فشرده سازی اندروید Zarchiver پشتیبانی از فرمت های بسیار زیاد است. بعید است که برای فشرده سازی و یا خارج کردن فایلی از حالت فشرده به دلیل عدم پشتیبانی از فرمت آن دچار مشکل شوید. چرا که این اپلیکیشن تقریبا از تمام فرمت ها پشتیبانی می کند و می توانید از آن برای تمام فایل هایتان استفاده کنید. در صورتی که احساس کردید این برنامه فشرده سازی اندروید از فرمت خاصی پشتیبانی نمی کند می تواند آن را با تیم پشتیبانی اپلیکیشن Zarchiver در میان بگذارید تا در نسخه های بعدی فرمت پیشنهادی شما را هم در لیست بروز رسانی شان اضافه کنند. 

تیم برنامه فشرده سازی اندروید Zarchiver بسیار انعطاف پذیر بوده و پشتیبانی عالی از نرم افزار می کنند. به همین دلیل است که آن ها از پیشنهاد کاربرانشان کمال استقبال را به عمل آورده و توجه ویژه ای به بخش کامنت های این اپلیکیشن در Google Play می کنند. یکی دیگر از امکانات اپلیکیشن Zarchiver، امکان بررسی فایل بدون خارج کردن آن از حالت فشرده است؛ چیزی که در اپلیکیشن قبلی به آن اشاره کردیم. یعنی شما برای بررسی کردن فایل هایی که برایتان ارسال می شود نیازی به خارج کردنشان از حالت فشرده نخواهید داشت و می توانید با استفاده از این ابزار کارآمد، بدون خارج کردن از حالت فشرده، آن ها را بررسی کنید.

4. برنامه فشرده سازی اندروید WinZip – Zip UnZip Tool

4. برنامه فشرده سازی اندروید WinZip – Zip UnZip Tool

اپلیکیشن WinZip در میان کاربران بهترین برنامه فشرده سازی اندروید و یکی از بهترین اپلیکیشن های آیفون شناخته شده است. شما برای نصب این اپلیکیشن نیاز ضروری به نسخه اندروید بسیار بالا نخواهید داشت. یعنی اگر سیستم عامل اندرویدتان بالاتر از 4.1 باشد، بدون کوچک ترین مشکلی می توانید این نرم افزار را نصب و استفاده کنید. برنامه فشرده سازی اندروید WinZip دو حالت پولی و کاملا رایگان دارد. یعنی شما می توانید هم از حالت رایگان آن استفاده کنید و هم با پرداخت هزینه ای، از امکانات پولی اش بهره مند شوید. خوشبختانه برای دانلود کردن این اپلیکیشن نیازی به پرداخت هزینه نبوده و می توانید از تمام امکانات رایگان آن استفاده کنید.

از امکانات برنامه فشرده سازی اندروید WinZip می توان به پشتیبانی از فرمت های doc، docx، xls، xlsx، ppt، pptx، pdf، jpg، png، bmp، gif، tif اشاره کرد. یعنی شما هر فایلی که با این فرمت ها داشته باشید را می توانید فشرده سازی کنید و یا از حالت فشرده آن ها را خارج کنید. گاهی اوقات نیاز است برای رعایت مسائل امنیتی هنگام ارسال و یا دریافت فایل ها، برایشان رمز عبور یا همان پسورد تعریف شود. با استفاده از این اپلیکیشن، شما قادر خواهید بود برای فایل هایتان رمز عبور تعریف کنید. فایل های دیگری که دارای رمز عبور هستند هم می توانند با استفاده از این اپلیکیشن و با وارد کردن رمز عبور به راحتی از حالت فشرده سازی خارج شوند.

یکی دیگر از ویژگی های برنامه فشرده سازی اندروید WinZip مشاهده کردن فایل های فشرده است. مانند مواردی که در بالا توضیح دادیم، شما با استفاده از این اپلیکیشن می توانید حتی فایل هایی که پسورد دارند را به راحتی مشاهده کنید و در صورت نیاز آن ها را از حالت فشرده خارج کنید. گاهی اوقات ممکن است فایل های فشرده شده زیادی را در روز دریافت کنید که فقط باید آن ها را برای عده ای دیگر ارسال کنید. حالا تصور کنید که بخواهید تمامی این فایل ها را برای بررسی بیشتر از حالت فشرده خارج کنید، بدون شک فضای تلفن همراه تان سریعا پر خواهد شد. اما با استفاده از این اپلیکیشن می توانید بدون خارج کردن فایل ها از حالت فشرده، آن ها را سریعا چک کرده و فایل درست را به سایر همکاران و یا دوستانتان ارسال کنید.

5. برنامه 7Zipper 2.0 – Local and Cloud File Explorer

اپلیکیشن Zipper با کسب امتیاز 4.2 از 5 در Google Play بهترین برنامه فشرده سازی اندروید میان کاربرانش شناخته شده است. این اپلیکیشن امکانات بسیار زیادی دارد و می توانید با استفاده از آن، به راحتی تمام فایل هایتان را از حالت فشرده خارج کرده و یا آن ها را فشرده سازی کنید. یکی از جالب ترین امکانات این برنامه، تنظیم فضای ذخیره سازی فایل ها است. اگر هر روز با فایل های زیادی سر و کار داشته باشید، بدون شک فضای زیادی از حافظه داخلی گوشیتان باید درگیر این موضوع شده باشد. چرا که اکثر برنامه های فشرده سازی طوری طراحی شده اند که فایل را به طور خودکار در حافظه داخلی ذخیره کنند اما شما می توانید توسط اپلیکیشن Zipper تمام دانلودهایتان را به حافظه جانبی یا همان SD کارتتان تنظیم کنید. برنامه فشرده سازی اندروید Zipper از فرمت های زیادی پشتیبانی می کند و کار کردن با آن بسیار آسان است.

کلام آخر

با استفاده از برنامه های فشرده سازی اندروید می توانید تمام امور فشرده سازی فایل هایتان را با تبلت و یا تلفن همراه هوشمندتان انجام داده و دیگر نیازی به استفاده از لپ تاپ و یا کامپیوترتان نداشته باشید. چرا که در بیشتر مواقع ممکن است در خانه نباشید و بیرون از خانه نیاز به مدیریت فایل هایتان داشته باشید. در چنین مواقعی، می توانید از بهترین اپلیکیشن های فشرده سازی اندرویدی استفاده کنید که در اینجا به 5 مورد از بهترین آن ها اشاره شد. با استفاده از این برنامه ها می توانید از بهترین امکاناتشان بهره مند شده و هیچ مشکلی در فشرده سازی فایل ها و یا خارج کردنشان از حالت فشرده نداشته باشید.

منبع