اپل پی سرویس پرداخت موبایلی اپل است. همانند اپل واچ، و به دنبال آن «پرداخت» را برای نام سرویس به کار گرفته است، هرچند که شرکت به آن به عنوان «Apple Pay» نیز اشاره می‌کند. با اپل واچ، اپل پی به iPhone 5، iPhone 5c و iPhone 5s نیز گسترش می یابد. برای استفاده از اپل پی با یکی از این دستگاه‌ها، برای پرداخت لازم است که یک اپل واچ جفت شده در اختیار داشته باشیم. این امر از طریق تراشه NFC موجود در اپل واچ امکان پذیر شده است. اپل واچ همچنین می‌تواند در صورت جفت شدن با آیفون‌های جدیدتر پرداخت‌ها را انجام دهد. 

بنابراین برای استفاده از سرویس اپل پی، نیازی به بیرون کشیدن گوشی خود ندارید. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی دقیق‌تر و جزئی اپل پی و اینکه اپل پی (Apple Pay) چیست؟ و همچنین دانلود برنامه اپل پی پرداخته شده است تا کاربران بتوانند آگاهی لازم را از این سیستم پرداخت اپل به دست بیاورند.

اپل پی (Apple Pay) چیست؟

اپل پی (Apple Pay) چیست؟

پس از شناخت کلی که نسبت به اپل پی پیدا کردیم، در این بخش از مقاله به معرفی دقیق‌تر این سیستم پرداخت اپل می‌پردازیم تا شناخت بهتری از آن داشته باشیم. همچنین در این قسمت به مزایای این برنامه هم اشاره شده است که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. اپل پی به کاربران این امکان را می‌دهد تا در برنامه‌هایی که از Apple Pay API استفاده کرده‌اند، با یک ضربه خرید کنند و در وب روی دستگاه‌هایی که iOS 10 یا macOS Sierra یا بالاتر دارند، در دسترس است. دستگاه‌هایی که می‌توانند از اپل پی در برنامه‌های iOS یا در وب استفاده کنند عبارتند از iPhone 6 و بالاتر، iPad Air 2 و بالاتر، iPad mini 3 و بالاتر، مدل‌های iPad Pro و Mac با Touch ID. 

همه این دستگاه‌ها دارای Touch ID یا Face ID هستند و دارای یک کنترلر NFC هستند که «عنصر امن» اپل پی در آن قرار دارد و اطلاعات مشتری را خصوصی نگه می‌دارد. در سال 2017، اپل پرداخت شخص به شخص Apple Pay را از طریق برنامه Messages در آیفون و اپل واچ فعال کرد.

مزایای اپل پی

در بخش های قبلی به معرفی و بررسی اپل پی پرداخته شد و در این قسمت از مقاله نوبت به معرفی مزایای این سرویس پرداخت می‌رسد. در ادامه به چند تا از نکات مثبت و برجسته‌ی این سرویس انحصاری اپل اشاره شده است. با استفاده از Apple Cash می توانید برای دوستان یا خانواده پول ارسال کنید. اپل در ماه آگوست نیز کارت اعتباری خود را به نام Apple Card معرفی کرد که دارای مزایای منحصر به فردی است و یکپارچگی عمیق با اپل پی و برنامه Wallet را ارائه می دهد. اپل پی با معرفی آیفون X و سری‌های بعد از آن، شاهد تغییر بزرگی بوده است زیرا این آیفون‌ها به جای احراز هویت اثر انگشت Touch ID از تشخیص چهره Face ID استفاده می‌کنند. 

مزایای اپل پی

با این حال، اسکن صورت به جای اسکن اثر انگشت برای تایید پرداخت در دستگاه‌های جدید استفاده می شود. از دیگر مزیت‌های این سرویس پرداخت می‌توان به این موضوع اشاره کرد که برای ایمن نگه داشتن تراکنش ها، اپل از روشی به نام " tokenization" استفاده می کند که از ارسال شماره های واقعی کارت اعتباری از طریق هوا جلوگیری می کند. اپل همچنین پرداخت ها را با استفاده از Touch ID یا Face ID در آیفون های سازگار و تماس مداوم با پوست در Apple Watch تضمین می کند.

نحوه‌ی استفاده از اپل پی

پس از معرفی، بررسی جزئیات و شناختن مزایای اپل پی، نوبت به نحوه‌ی استفاده از آن می‌رسد که در این بخش به آن پرداخته شده است. برای اینکه با نحوه‌ی استفاده از این برنامه به خوبی آشنا شوید مراحل گفته شده را به صورت گام به گام طی نمایید. پس از نصب iOS 8.1 یا جدیدتر، Apple Pay را می توان در برنامه Wallet راه اندازی کرد. کلیک بر روی نماد "+" در کیف پول، به کاربران این امکان را می دهد تا یک کارت اعتباری یا نقدی را به Apple Pay اضافه کنند، یا کارتی را که از قبل در فایل موجود است با iTunes انتخاب کنند یا یک کارت را با دوربین اسکن کنند. Apple Pay را نیز می‌توان با استفاده از فرمان‌ها هنگام راه‌اندازی iPhone، iPad یا Mac جدید راه‌اندازی کرد. 

کارت‌های اعتباری و نقدی فقط در چند ثانیه تأیید می‌شوند، اما برخی از کارت‌ها برای تأیید یک کارت قبل از افزودن به Apple Pay به تماس تلفنی، دانلود برنامه یا ایمیل نیاز دارند. هنگامی که کارت تأیید شد، فوراً برای خرید در فروشگاه ها و برنامه ها در دسترس است. حداکثر هشت کارت را می توان همزمان با Apple Pay ثبت کرد. Apple Pay را می توان در برنامه تنظیمات، واقع در بخش "Wallet and Apple Pay" مدیریت کرد. هر کارت اضافه شده به Wallet همراه با اطلاعاتی مانند آدرس صورت‌حساب، ایمیل و شماره تلفن در آن بخش فهرست می‌شود. 

نحوه‌ی استفاده از اپل پی

ضربه زدن روی کارت اطلاعات خاصی مانند آخرین رقم شماره کارت، آخرین رقم شماره حساب دستگاه که جایگزین شماره کارت در تراکنش ها می شود، ارائه می دهد و همچنین اطلاعات تماس بانک صادرکننده کارت را ارائه می دهد. برخی از کارت‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات تراکنش‌ها را نمایش دهند و فهرستی از تراکنش‌های اخیر انجام شده با Apple Pay یا خرید سنتی از طریق کارت فیزیکی را ارائه می‌دهند.

پرداخت از طریق آیفون

  1)  برای استفاده از کارت پیش فرض خود:

  • اگر آیفون شما Face ID دارد، روی دکمه کناری دوبار کلیک کنید. اگر از شما خواسته شد، با Face ID احراز هویت کنید یا رمز عبور خود را وارد کنید تا Apple والت باز شود.
  • اگر آیفون شما Touch ID دارد، روی دکمه Home دوبار کلیک کنید.

2) برای استفاده از کارت دیگری، روی کارت پیش‌فرض خود ضربه بزنید تا کارت‌های دیگر خود را ببینید. روی کارت جدید ضربه بزنید و احراز هویت کنید.

3) بالای آیفون خود را نزدیک خواننده بدون تماس نگه دارید تا Done و علامت تیک روی نمایشگر ظاهر شود.

پرداخت از طریق اپل واچ

1) روی دکمه کناری دوبار کلیک کنید. 

2) کارت پیش فرض شما به طور خودکار باز می شود. برای انتخاب کارت دیگری به پایین بروید.  

3) صفحه نمایش اپل واچ خود را نزدیک خواننده بدون تماس نگه دارید تا زمانی که ضربه ملایمی را احساس کنید و صدای بوق را بشنوید.

نحوه پرداخت با استفاده از اپل پی به صورت آنلاین یا درون برنامه ها

وقتی اپل پی را به عنوان گزینه پرداخت می بینید، می توانید از Apple Pay برای پرداخت آنلاین در Safari یا در داخل برنامه ها استفاده کنید.

1) روی دکمه Apple Pay ضربه بزنید یا Apple Pay را به عنوان روش پرداخت خود انتخاب کنید.

2)برای پرداخت با کارت دیگری، روی دکمه Next یا دکمه Expand Menu در کنار کارت پیش فرض خود ضربه بزنید.

3) در صورت لزوم، اطلاعات صورتحساب، حمل و نقل و تماس خود را وارد کنید. Apple Pay این اطلاعات را ذخیره می کند، بنابراین نیازی به وارد کردن مجدد آن نخواهید داشت.

4) پرداخت را تایید کنید

  • iPhone یا iPad با Face ID: روی دکمه کناری دوبار کلیک کنید، سپس از Face ID یا رمز عبور خود استفاده کنید.
  • iPhone یا iPad بدون Face ID: از Touch ID یا رمز عبور خود استفاده کنید.
  • اپل واچ: روی دکمه کناری دوبار کلیک کنید.
  • Mac with Touch ID: دستورات روی نوار لمسی را دنبال کنید و انگشت خود را روی Touch ID قرار دهید. اگر Touch ID خاموش است، روی نماد Apple Pay در نوار لمسی ضربه بزنید و دستورات روی صفحه را دنبال کنید.   
  • Mac بدون Touch ID: پرداخت را در iPhone یا Apple Watch متصل به بلوتوث خود تأیید کنید. مطمئن شوید که در همه دستگاه‌ها با همان Apple ID وارد شده‌اید.

کلام پایانی

یکی دیگر از سرویس‌های پرداخت امن که مورد توجه و استفاده‌ی بسیاری از کاربران قرار گرفته است اپل پی بوده که در انحصار اپل قرار دارد. در این مقاله به بررسی و معرفی دقیق این سرویس پرداخت، پرداخته شد تا کاربران بتوانند با آگاهی کافی نسبت به این برنامه، کارهای خود را انجام دهند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر فعالیت ها به ویژه فعالیت‌های بانکی و پرداخت از طریق اینترنت و والت های الکترونیکی به صورت مجازی صورت می‌گیرد. به همین دلیل در این مطلب به معرفی و بررسی یکی از بهترین برنامه های پرداخت، پرداخته شد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: macrumors