تلفن‌های همراه هوشمند، از جمله لوازم الکترونیکی‌ای هستند که این روزها در دست همه افراد جامعه با هر سن و سالی دیده می‌شوند. برخی از افراد برای سرگرمی و عده‌ای دیگر برای فعالیت‌های کاری خود از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند. هر یک از این کاربران انبوهی از اطلاعات مختلف را در گوشی‌های موبایل خود ذخیره کرده‌اند. ریست فکتوری گوشی یکی از کارهایی می باشد که لازم است بیش از آن بکاپ گیری شود. این اطلاعات می‌تواند شامل تصاویر خصوصی، فایل‌های مربوط به شغل کاربر، شماره تلفن‌های ضروری و دیگر موارد باشد. قطعا هیچ یک از کاربران علاقه‌ای به از دست دادن این اطلاعات مهم ندارند؛ در این صورت، اهمیت بکاپ گرفتن از گوشی موبایل مشخص می‌شود.

به خصوص اگر کاربر قصد ریست فکتوری گوشی خود را داشته باشد، باید پیش از آن نسبت به پشتیبان گیری از گوشی خود اقدام کند. زیرا پس از ریست فکتوری گوشی، تمامی اطلاعات آن حذف خواهند شد. در این مقاله قصد داریم به تشریح چگونگی بکاپ گرفتن از اطلاعات مهم در گوشی‌های سامسونگ، ایفون و شیائومی بپردازیم. 

بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ

بسیاری گوشی های سامسونگ و اپل را با یکدیگر مقایسه می کنند و لازم است بگوییم که هر کدام در جایگاهی به خوبی عمل کرده است یکی از تفاوت های بارز در سیستم عامل های آن می باشد. همین تفاوت در سیستم عامل سبب شده‌ تا تنظیمات گوشی سامسونگ در بکاپ گرفتن از آن نیز متفاوت باشد. برای بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ، روش های متعددی وجود دارد. 

روش اول

بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ

نخستین روش بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ، استفاده از تنظیمات سیستم عامل اندروید می‌باشد. یعنی کاربر می‌تواند با استفاده از تنظیمات سیستم عامل تلفن همراه، از اطلاعات مهم و ضروری خود نسخه پشتیبان تهیه کند.

 1. در نخستین مرحله جهت بکاپ گرفتن از گوشی خود لازم است تا وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 2. پس از ورود به بخش Settings، گزینه Backup & Reset را انتخاب نمایید.
 3. در این مرحله، بر روی گزینه Back up my data ضربه بزنید. 
 4. در آخرین مرحله گزینه Backup account را انتخاب کنید.

جهت بازیابی اطلاعاتی که از آن‌ها نسخه پشتیبانی تهیه شده‌است، لازم است در قسمت Backup & Reset گزینه Automatic Restore را انتخاب کنید.

روش دوم

بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ

دومین روش بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ، استفاده از یک فضای ابری به نام Samsung Cloud می‌باشد. این فضای ابری به کاربر اجازه می‌دهد تا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات ضروری گوشی خود تهیه کند. اطلاعات قابل پشتیبان گیری بر روی سرویس ابری Samsung Cloud را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

 • سابقه تماس‌ و پیام‌ها.
 • زنگ هشدار، تایمر و ساعت جهانی.
 • تقویم گوشی موبایل و رویدادهایی که در تلفن همراه هوشمند کاربر ذخیره شده‌اند.
 • مخاطبین و آدرس‌ ایمیل‌ها.
 • تنظیمات گوشی موبایل، صفحه کلید تلفن همراه هوشمند، صفحه نمایش و اینترنت.
 • فایل‌های صوتی‌ ذخیره شده.

در این روش، بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می‌شود. برای بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ با استفاده از سرویس Samsung Cloud به روش دستی، مراحل زیر باید طی شوند:

بکاپ گرفتن از گوشی سامسونگ با استفاده از سرویس Samsung Cloud به روش اتوماتیک نیز امکان پذیر می‌باشد. برای استفاده از این قابلیت شما باید مراحل زیر را طی نمایید:

 1. در قدم نخست، جهت بکاپ گرفتن از گوشی خود لازم است تا وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 2. پس از ورود به بخش Settings، گزینه Accounts and backup را انتخاب نمایید.
 3. در این مرحله، بر روی گزینه Samsung Cloud ضربه بزنید. 
 4. پس از انتخاب گزینه Samsung Cloud، بر روی گزینه Back up this phone ضربه بزنید. حال لازم است برای بکاپ گرفتن از گوشی خود همه گزینه‌ها را انتخاب نمایید. 

بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات

جهت بازیابی اطلاعاتی که از آن‌ها نسخه پشتیبانی تهیه شده‌است، باید مراحل زیر را طی نمایید:

 1. در قدم نخست، جهت بازیابی اطلاعات خود لازم است تا وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 2. پس از ورود به بخش Settings، گزینه Accounts and backup را انتخاب نمایید.
 3. در این قسمت وارد بخش Backup and restore شوید.
 4. در قسمت بعدی بر روی گزینه Restore data ضربه بزنید. داده‌هایی را که قصد بازیابی آن‌ها را دارید، انتخاب کرده و گزینه Restore را انتخاب نمایید.
 5. اطلاعات شما با موفقیت بازیابی شده‌است.

توجه کنید برخی از تلفن‌‎های همراه هوشمند سامسونگ از روش بکاپ گرفتن از گوشی به صورت اتوماتیک پشتیبانی نمی‌کنند. همچنین این قابلیت در صورت تکمیل ظرفیت فضای ابری، فعال نخواهد شد.

بکاپ گرفتن از گوشی شیائومی

بکاپ گرفتن از گوشی شیائومی شیائومی یکی دیگر از شرکت‌های تولید کننده تلفن‌های همراه هوشمند در دنیا می‌باشد. این شرکت با تولید گوشی‌های موبایل با قابلیت‌های جدید، توانسته سهم بسیار بالایی از بازار تلفن همراه هوشمند و لوازم الکترونیکی را به خود اختصاص دهد. اگر شما هم از کاربران تلفن‌های همراه این شرکت هستید و قصد بکاپ گرفتن از گوشی شیائومی خود را دارید، باید از چگونگی بکاپ گرفتن از گوشی خود آگاه باشید. با توجه به این موضوع که تلفن‌های همراه هوشمند شیائومی تحت سیستم عامل اندروید عرضه می‌شوند، اما تنظیمات گوشی شیائومی کمی از دیگر تلفن‌های همراه هوشمند در بکاپ گرفتن از گوشی متفاوت است.

شما می‌توانید برای بکاپ گرفتن از گوشی شیائومی خود از روش‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از روش‌های بکاپ گرفتن از گوشی استفاده از سرویس Mi Cloud می‌باشد. برای استفاده از این روش بکاپ گرفتن از گوشی شیائومی، باید مراحل زیر را طی نمایید:

 1. در قدم نخست، جهت بکاپ گرفتن از گوشی خود لازم است تا وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 2. پس از ورود به بخش Settings، وارد بخش Mi Account شوید و بر روی Mi Cloud ضربه بزنید.
 3. در این مرحله با انتخاب گزینه Backup device و فعال نمودن Mi Cloud backup از اطلاعات گوشی موبایل خود پشتیبان گیری نمایید.

در صورتی که قصد بازیابی اطلاعاتی که از طریق Mi Cloud از آن‌ها نسخه پشتیبانی گرفتید را دارید، لازم است تا یک سری مراحل را طی کنید. بازیابی این اطلاعات به آسانی بکاپ گرفتن از گوشی شیائومی می‌باشد. 

 1. در قدم نخست، جهت بکاپ گرفتن از گوشی خود لازم است تا وارد بخش Settings گوشی خود شوید.
 2. پس از ورود به بخش Settings، وارد بخش Mi Account شوید و بر روی Mi Cloud ضربه بزنید.
 3. حال لازم است بر روی گزینه Restore from backup ضربه بزنید تا اطلاعات شما بازیابی شوند.

بکاپ گرفتن از گوشی ایفون

بکاپ گرفتن از گوشی ایفون

شرکت اپل با تولید تلفن‌های همراه هوشمند مشهور خود با نام ایفون، برای کاربران دنیای تکنولوژی بسیار شناخته شده‌است. نکته جالب در تفاوت سیستم عامل گوشی‌های موبایل ایفون می‌باشد. شرکت‌هایی همچون سامسونگ و شیائومی، تولیدات خود را با سیستم عامل اندروید ارائه می‌کنند اما شرکت اپل همواره از گذشته، گوشی‌های موبایل خود را تحت سیستم عامل IOS به کاربران خود عرضه کرده‌است. این تفاوت اساسی در مقایسه با سایر شرکت‌های تولید کننده گوشی موبایل سبب شده‌است تا تنظیمات ایفون در بکاپ گرفتن از اطلاعات ضروری کاربر کمی متفاوت باشد. 

بکاپ گرفتن از ایفون می‌تواند یک عادت خوب تلقی شود. با تهیه نسخه پشتیبانی از اطلاعات مهم خود به صورت منظم، دیگر نگران از دست دادن آن‌ها نخواهید بود. برای بکاپ گرفتن از گوشی ایفون، می‌توانید از سرویس iCloud استفاده نمایید.

 1. در قدم نخست، جهت بکاپ گرفتن از گوشی ایفون خود، می‌بایست اتصال آن را به شبکه اینترنت برقرار کنید.
 2. در قدم بعدی، وارد بخش Settings شده و گزینه iCloud را انتخاب نمایید.
 3. پس از انتخاب گزینه iCloud، بر روی iCloud Backup ضربه بزنید.
 4. در قدم آخر گزینه Back Up Now را انتخاب کنید. اطلاعات شما همواره بر روی سرویس iCloud قابل دسترسی و بازیابی خواهند بود.

کلام آخر

اهمیت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات ضروری و بکاپ گرفتن از گوشی موبایل بر کسی پوشیده نیست. هیچ یک از کاربران گوشی‌های موبایل علاقه‌ای به از دست دادن اطلاعات خود ندارند. در این مقاله به بررسی روش‌های بکاپ گرفتن از گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و اپل پرداختیم و شما می‌بایست بسته به نیاز خود، از یکی از این روش‌ها استفاده کنید. امیدواریم مطالب گفته شده، مفید واقع شده باشند.

منبع: imobie