یکی از دغدغه هایی که کاربران هنگام خرید گوشی بدان دچار می شوند، مسئله ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ می باشد. بدلیل اینکه گوشی های مقرون به صرفه و میان رده اکثرا دارای ظرفیت باتری بالایی هستند و سرعت شارژ آنها پایین است یا بالعکس ظرفیت باطری کمی دارند ولی سرعت شارژ آنها بالاست، کاربران بین انتخاب ظرفیت باتری گوشی و سرعت باتری دچار سردرگمی می شوند. اگرچه تلاش زیادی برای کاهش مصرف باتری گوشی صورت می گیرد اما باز هم فاکتورهای فوق، دغدغه بسیاری از کاربران می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این مقوله بپردازیم و ببینیم که کدامیک از فاکتورهای فوق در هنگام خرید گوشی موبایل باید بیشتر مد نظر قرار گیرند. البته نکته ای که باید بدان اشاره کرد این است که گوشی های پرچمدار به دلیل قیمت بالاتری که نسبت به گوشی های میان رده و اقتصادی دارند، هر دو فاکتور را با هم دارا هستند.

ظرفیت باتری یا سرعت شارژ مسئله این است

همان طور که بیان شد یکی از دغدغه های مهم کاربران در زمان خرید گوشی سوال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ می باشد. در اینجا باید اذعان کرد که در اصل مهمترین عاملی که سبب می شود تا یکی از فاکتورهای فوق مهمتر از دیگری باشد، نحوه کاربری دستگاه می باشد. اگر کاربر نیاز دارد تا در طول یک روز کاری، شارژ دستگاه در حالت ایده آل قرار داشته باشد و نیاز به شارژ نداشته باشد، مسلماً ظرفیت باتری اهمیت ویژه ای پیدا می کند. اما اگر کاربری دستگاه استفاده طولانی مدت و سنگین از گوشی می باشد بطور مثال برای یک گیمر ظرفیت باتری مهم است اما هر چقدر که ظرفیت باتری بالا باشد باز هم یک گیمر در طول روز نیاز به بیشتر از یکبار شارژ دستگاه پیدا می کند.

ظرفیت باتری یا سرعت شارژ مسئله این است

در زمینه فوق اگر چه ظرفیت باتری مهم است اما سرعت شارژ قطعا اهمیت فراوان تری نسبت به ظرفیت باتری خواهد داشت. اگرچه تولیدکنندگان گوشی با ارائه چیپست های کم مصرف و بهینه تلاش می کنند تا باعث کاهش مصرف باتری گوشی شوند اما کاربری سنگین قطعا نیاز فراوانی بر شارژ دوباره و چندباره در طول روز را در پی خواهد داشت. در ادامه به بررسی فنی مطالب ارائه خواهیم پرداخت تا بطور اساسی و از جهات مختلف به این منظر بپردازیم.

اهمیت سرعت شارژ از نظر تولیدکنندگان گوشی موبایل

حتما شما هم در انواع تبلیغات شرکت های تولیدکننده موبایل مشاهده کرده اید که یکی از مهمترین بخش هایی که بدان می پردازند و برای آن هزینه های تبلیغاتی فراوانی نیز پرداخت می کنند، نشان دادن سرعت شارژ باتری گوشی هوشمندی است که توسط کمپانی های مختلف ارائه می شود. شرکت ها تلاش دارند تا نشان دهند باتری تعبیه شده در محصول ارائه شده توسط آنها، سرعت بالاتری نسبت به رقبای دیگر در زمان شارژ دارد. این تلاش برای ترغیب کاربران به انتخاب محصول نهایی آنهاست. قطعا و بطور قاطع می توان گفت که یکی از مهمترین اهداف تبلیغاتی نمایش سرعت شارژ در گوشی ها، فروش بیشتر و ترغیب کاربران می باشد. 

اهمیت سرعت شارژ از نظر تولیدکنندگان گوشی موبایل

اما باید اعتراف کرد که برای کاربرانی که زیاد مسافرت می کنند و یا زمان کمی برای شارژ دستگاه همراه شان دارند، سرعت شارژ بالاتر موهبتی غیرقابل انکار می باشد و دیگر اینکه اگر شرکت ها ظرفیت باتری را بخواهند بیشتر از حد معمولی که در حال حاضر در بازار شاهد آن هستیم، افزایش دهند، قطعا با بزرگتر شدن حجم دستگاه و همچنین سنگین تر شدن گوشی رو به رو خواهیم شد که این امر اصلا مطلوب نخواهد بود. به دلایل ذکر شده  شرکت ها تلاش دارند تا کاربران را به سوی انتخاب شارژ سریع تر سوق دهند تا نه تنها بتوانند ابعاد، وزن و ظرفیت دستگاه را تحت کنترل داشته باشند بلکه بتوانند در این بازار با ارائه شارژ سریعتر بازار رقابتی تری را ایجاد کنند و محصولات بیشتری را به فروش برسانند.

باورهای غلط درباره شارژ سریع

باورهای غلط درباره شارژ سریع

اکثر کاربران و حتی فروشندگان گوشی های هوشمند بر این باورند که شارژ سریع به گوشی آسیب زده و موجب خراب شدن زود هنگام دستگاه خواهد شد. اما باید اعتراف کرد که شارژ سریع بدان حد که شما انتظار دارید، باعث صدمه زدن به دستگاه تان نخواهد شد. براساس تستی که شرکت شیائومی بر روی شارژ 200 واتی خود انجام داده است، در طی 2 سال استفاده از این شارژر ظرفیت باتری به 80 درصد ظرفیت اولیه کاهش پیدا خواهد کرد که این خبر خوبی می باشد. 

زیرا انتظارات کاربران و بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این مورد استوار است که استفاده از شارژ سریع گوشی را خراب خواهد کرد اما تست انجام شده نه تنها این مورد را رد کرده بلکه بر تاکید کمپانی های تولیدکننده گوشی بر روی شارژ سریع، صحه می گذارد. 

چه زمانی ظرفیت باتری مهمتر از سرعت شارژ می باشد؟

اگر از جمله کاربرانی می باشید که کارمند هستید یا در بیشتر اوقات در منزل بسر می برید، قطعا ظرفیت باطری می تواند اهمیت بالاتری برای شما داشته باشد. زیرا امکان شارژ برای شما همیشه وجود دارد و به راحتی می توانید دستگاه تان را شارژ کنید. البته حتی در این صورت نیز شارژ سریع گزینه بسیار جذابی خواهد بود. اگر بطور مثال قصد استفاده 5 ساله از گوشی تان را دارید، توصیه کارشناسان قطعا ظرفیت باتری گوشی خواهد بود، زیرا در این صورت عمر باتری شما بیشتر خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که باید بدان توجه داشت، گرمای دستگاه می باشد، یکی از قاتلین گوشی های هوشمند، داغ شدن گوشی می باشد. البته شرکت ها با ایجاد راهکارهای مختلف تلاش کرده اند تا با ارائه راهکارهای مختلف همچون بهره گیری از خنک کننده مایع، بطور قابل توجهی از نگرانی فوق بکاهند. بطور مثال در گوشی های گیمینگ از باتری های با ظرفیت بسیار بالا استفاده می شود تا زمانی که داغ شدن دستگاه از ظرفیت باتری می کاهد، باز هم ظرفیت فوق نیازهای کاربران را مرتفع سازد.

نتیجه گیری

بطور کلی نمی توان برتری خاصی را برای یکی از دو مورد ظرفیت باتری گوشی و سرعت شارژ در نظر گرفت. زیرا اگر ظرفیت خیلی زیاد باشد، اندازه گوشی بزرگ خواهد شد و اگر سرعت شارژ زیاد باشد، دستگاه خیلی سریع داغ می کند یا اگر سرعت شارژ کم باشد، زمانی زیادی از کاربر بابت شارژ باتری تلف خواهد شد. بنابراین، در نهایت این کاربر می باشد که با توجه به نیازش باید تصمیم بگیرد.

منبع: makeuseof