ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ؟ پاسخ شما به این سوال چیست؟ قبلاً گفته‌ایم و باز هم می‌گوییم: باتری ایده‌آل گوشی‌های هوشمند آن است که باعث شود آن را فراموش کنید. یعنی قدرت آن به قدری است که لازم نیست نگران آن باشید. به عنوان مثال، اگر مجبور هستید برای شارژ کردن تلفن خود تلاش کنید تا مطمئن شوید که گوشی به‌ طور ناگهانی در دستان شما خاموش نشود، این یک پرچم قرمز فوری برای اخراج کردن آن گوشی است. این بدین معنا است که شما نباید برای کاهش مصرف باتری گوشی از فعالیت‌های رایج روزانه خود با گوشی هوشمندتان بکاهید.

با توجه به اینکه اخیراً همه برندهای تلفن هوشمند به شارژ فوق سریع خود افتخار می‌کنند - از 18 وات تا 100 وات یا حتی بیشتر - اکنون شما فکر می‌کنید ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ؟ حقیقت کدام است؟ بیایید تا همه‌چی آنلاین برای شما توضیح دهد. امیدواریم در پایان به پاسخی درخور در خصوص ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، برسید و تصمیم منطقی برای خرید تلفن هوشمند مورد نیازتان بگیرید. 

باتری گوشی های هوشمند چگونه کار می کنند؟

باتری گوشی های هوشمند چگونه کار می کنند؟

قبل از اینکه به مبحث ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ بپردازیم، ابتدا باید نحوه عملکرد باتری‌ها را یاد بگیریم. باتری‌های گوشی‌های هوشمند از لیتیوم یون ساخته شده‌اند و به‌ طور اجتناب‌ناپذیری با گذشت زمان تخریب می‌شوند. آنها با تبادل الکترون بین دو الکترود کار می‌کنند: بار مثبت (کاتد) و بار منفی (آند). هنگامی‌ که گوشی هوشمند شما در حال استفاده است (یا برنامه‌های پس‌ زمینه شما در حال فعالیت هستند) الکترون‌ها از قطب منفی به سمت قطب مثبت جریان می‌یابند. این جریان به اجزای گوشی هوشمند شما کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را اجرا کنید و از خدماتی مانند WiFi ،GPS، چراغ قوه و غیره استفاده کنید.

اما هنگام شارژ این جریان معکوس می‌شود، یعنی الکترون‌ها از مثبت به منفی جریان می‌یابند. اکنون، همه اینها عالی است تا زمانی که تصمیم بگیرید بارها و بارها از 100٪ تا 0٪ و برعکس بروید. این برای باتری شما مضر است زیرا هرچه عدم تعادل باتری بیشتر باشد، سریع‌تر تحلیل می‌رود و ظرفیت آن کاهش می‌یابد. در برخی موقعیت‌ها، شما منتظر می‌مانید تا گوشیتان تا نزدیک به 50 درصد شارژ شود. اما این دقیقاً برای استفاده روزانه مناسب نیست. بنابراین برای یک عادت شارژ بهینه و ثابت، باید باتری خود را تقریباً بین 80 تا 20 درصد نگه دارید و هرگز بالاتر یا کمتر از این محدوده نداشته باشید.

ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ؟ جواب برندها سرعت است!

اما واقعاً چرا برندها سرعت را بر ظرفیت ترجیح می‌دهند؟ دو دلیل وجود دارد که سازندگان گوشی‌های هوشمند سرعت بیشتر را بیش از ظرفیت باتری ارائه می‌دهند. دلیل نخست مربوط به گنجاندن یک باتری فیزیکی بزرگتر است، زیرا دستگاه در این صورت حجیم‌تر می‌شود. وقتی خریداران بالقوه وارد یک فروشگاه فروش تلفن‌های هوشمند و همراه می‌شوند، اولین برداشت اهمیت زیادی دارد. به عبارت دیگر، ظاهر، احساس و جذابیت کلی دستگاه نقش بسیار زیادی در تصمیم خریدار دارد. یک گوشی هوشمند با ظاهر و احساس باریک بودن به‌ سادگی مدرن‌تر به نظر می‌رسد و حال و هوای ممتازی به شما می‌دهد و توجه را به خود جلب کرده و علاقه را برانگیخته خواهد کرد. به همین دلیل، برندهای گوشی‌های هوشمند با یکدیگر رقابت می‌کنند تا محصولات خود را تا حد امکان از نظر بصری متمایز کنند تا تأثیر اولیه خوبی داشته باشند. بنابراین دلیل اصلی برگزیدن سرعت در سوال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، در نزد کمپانی‌های بزرگ سازنده، «سرعت» است.

دلیل دوم برگزیدن شارژ سریع‌تر، در گزاره‌ی ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، امکان بازاریابی بهتر برای گوشی همراه با این قابلیت است و به اصطلاح به برندها حق فخر فروشی می‌دهد. بسیاری از ما دوست نداریم منتظر بمانیم تا گوشی‌هایمان شارژ شوند، بنابراین جای تعجب نیست که چرا شارژ سریع را قانع‌کننده‌تر می‌دانیم. زیرا این امر باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد. اکنون، ممکن است استدلال کنید که مردم بیشتر اوقات تلفن‌های خود را ظرف یک شب تا صبح شارژ می‌کنند، و البته بله! حق با شماست!! اگر تلفن شما می‌تواند یک روز کامل و تا نیمه‌های شب کار دهد، پس شارژ سریع کمی غیرضروری به نظر می‌رسد. با این حال، کمی تأمل کنید و به ما پاسخ دهید: اگر جلسه‌ای فوق‌ العاده در پیش دارید و تا 30 دقیقه دیگر به‌ صورت عجله‌ای باید در محل قرار حاضر باشید و تلفن شما خاموش است، در این صورت چه؟! قبول کنید شارژ سریع می‌تواند موهبتی باشد. اما به‌ هر حال پاسخ ما به سؤال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ هنوز پایان نپذیرفته است. 

باورهای غلط در مورد باتری گوشی های هوشمند

یک تصور غلط رایج این است که شارژ سریع می‌تواند در طولانی مدت به باتری گوشی شما آسیب برساند. در حالیکه مطمئناً تولیدات ضعیف و لوازم جانبی جعلی و به اصطلاح فیک، می‌توانند کاملاً خطرناک باشند. شارژ سریع آن قدر که فکر می‌کنید به دستگاه شما آسیب نمی‌رساند. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه این فناوری در عمق بیشتری کار می‌کند، در مقالات بسیاری به چگونگی تأثیر شارژ سریع بر عمر باتری اشاره شده است. با این حال، در واقع، تهدید بزرگتر برای باتری شما، استفاده بیش‌ از‌ حد از آن و دمای داخلی آن است که منجر به مشکلات داغ شدن بیش از حد خواهد شد. 

حتماً بارها و بارها در تبلیغات دیده‌اید که چگونه بسیاری از برندها از خنک‌کننده مایع برای جلوگیری از افزایش بیش‌ از‌ حد دمای داخلی گوشی هوشمند استفاده می‌کنند. این به این دلیل است که گرمای زیاد به‌ راستی یک خبر بد برای تلفن هوشمند شما است. گرمای بیش‌ از حد می‌تواند ساختار فیزیکی باتری را تغییر دهد و به‌ طور قابل‌ توجهی حداکثر ظرفیت شارژی را که می‌تواند در یک دوره نگه داشت، کاهش دهد. به همین دلیل است که گوشی‌های هوشمند گیمر محور، اغلب ظرفیت باتری زیادی برای جبران کاهش اضافه کاری دارند، زیرا بازی یک کار پرقدرت برای گوشی همراه است. بنابراین اگر جواب نهایی شما به سوال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، سرعت شارژ بود، یادتان باشد بیش از حد از این قابلیت استفاده نکنید و استفاده‌‌ای معمول و استاندارد از این ویژگی داشته باشید. 

چه زمانی در پاسخ به سوال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، پافشارانه از سرعت نام می‌بریم؟

چه زمانی در پاسخ به سوال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، پافشارانه از سرعت نام می‌بریم؟

اگر زیاد سفر می‌کنید و برای مدت طولانی به یک مکان نمی‌چسبید، به یک شارژر سریع نیاز دارید زیرا نمی‌دانید چه زمانی ممکن است دوباره به منبع برق کارآمد دسترسی پیدا کنید. در چنین حالتی، تکیه بر شارژر استاندارد 5 واتی یا 10 واتیِ شما می‌تواند باعث ایجاد مشکلات ناخواسته شود. با این حال، برای اکثر مردم، شارژ سریع بیشتر به خاطر راحتی است تا ضرورت. تقریباً خیالشان راحت است که اگر روزی باتری آن‌ها تمام شد، می‌توانند برای چند دقیقه دستگاه خود را به برق وصل کنند و ساعت‌ها دوباره از صفحه نمایش گوشی هوشمند خود استفاده کنند. بنابراین اگر چنین فردی هستید و بیشتر وقت خود را در سفر می‌گذرانید، جواب منطقی به سؤال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، سرعت شارژ است. 

چه زمانی هنگام خرید گوشی همراه ظرفیت را بر سرعت اولویت دهیم؟

چه زمانی هنگام خرید گوشی همراه ظرفیت را بر سرعت اولویت دهیم؟

ما می دانیم که شارژ سریع زمانی مفید است که زمان کمی دارید و فوراً به مقداری انرژی نیاز دارید. با این حال، اگر بیشتر وقت خود را در خانه یا محل کار می‌گذرانید، زمانی‌ که برای خرید یک گوشی جدید در بازار هستید، شارژ سریع نباید اولویت اول شما باشد. به‌ طور مشابه، اگر تلفن خود را اغلب مدام به شارژر متصل نمی‌کنید، باتری بزرگتر از نظر فیزیکی در دراز مدت مفیدتر خواهد بود زیرا می‌تواند از تخریب، به موقع خود جان سالم به در ببرد. به عبارت دیگر، یک گوشی با باتری 5000 میلی آمپر ساعتی و سرعت شارژ «معمولی» سال‌ها بیشتر از تلفنی با باتری 3500 میلی آمپر ساعتی و شارژ 100 واتی به شما خدمت خواهد کرد. البته استثناهایی هم در این مورد وجود دارد. به عنوان مثال، برندها می‌توانند پردازنده‌های سفارشی گوشی‌های هوشمند بسازند که بسیار بهینه‌سازی شده، کارآمد و کالیبره‌ شده‌اند تا از حداقل مصرف باتری اطمینان حاصل کنند. به این ترتیب، یک باتری کوچک اما بهینه شده می‌تواند از یک باتری بزرگ اما ضعیف بیشتر دوام بیاورد. حداقل از نظر تئوری و روی کاغذ!

اما طبق یک قانون کلی، هر چه باتری بزرگ‌ تر باشد، عمر بیشتری نیز خواهد داشت. در این صورت با افزایش قدرت و توانایی گوشی‌های هوشمند، کمتر به ارتقای مداوم به مدل‌های جدیدتر نیاز پیدا خواهد شد. اگر یک گوشی قدیمی به‌ خوبی کار می‌کند، خرید یک گوشی جدید منطقی نخواهد بود، مگر اینکه علاقه‌مند به خرید گوشی‌های بروز بازار باشید و به اصطلاح اعتیاد به تکنولوژی‌های جدیدتر را احساس کنید! در واقع، امروزه کاربران به دلایلی مانند تورم اقتصادی و ... دستگاه‌های خود را برای مدت طولانی‌تر از همیشه نگه داشته‌اند. پس اگر شما نیز در این جناح هستید و قصد دارید دستگاه خود را برای بیش از سه تا پنج سال نگه دارید، اولویت‌بندی شما در پاسخ به ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، ظرفیت باتری احتمالاً انتخاب هوشمندانه‌‍‌تری خواهد بود. 

باتری گوشی های هوشمند باید متعادل باشند

باتری گوشی های هوشمند باید متعادل باشند

در نهایت باید گفت در پاسخ به ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، هیچ برنده‌ی مشخصی بین سرعت شارژ و ظرفیت باتری وجود ندارد. هر دو مزایا و معایب مرتبط با خود را دارند. اگر ظرفیت را خیلی زیاد کنید، گوشی حجیم می‌شود و اگر آن را خیلی کم نگه دارید، باتری زودتر خالی می‌شود. همین‌ طور اگر سرعت شارژ را بیش‌ از حد افزایش دهید، تلفن گرم می‌شود و اگر آن را خیلی کم نگه دارید و زمان را تلف می‌کند. اینکه کدام مهم‌تر است کاملاً به شخصی که سؤال می‌پرسد، سبک زندگی، نحوه استفاده روزانه از تلفن و بودجه او بستگی دارد. گفته می‌شود باتری‌های گوشی‌های هوشمند هر سال هوشمندتر می‌شوند. با تمام فناوری‌هایی که تاکنون در اختیار داریم، به‌ هر حال بعید است که عمر باتری در تلفن‌های مدرن (وبسایت جی‌اس‌ام آرِنا) مشکل‌ ساز باشد. بنابراین همیشه به سوال ظرفیت باتری مهم تر است یا سرعت شارژ، با توجه به لایف‌ استایل و پارامترهای شخصیتیتان پاسخ دهید.