با پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت تصویرنگاری دیجیتال، دیگر عکاسی با گوشی‌های هوشمند از کاربردهای تفریحی پا را فراتر گذاشته است. گوشی‌های هوشمند جدید با داشتن چندین لنز و حسگرهای نوری بسیار حساس، با به خدمت گرفتن هوش مصنوعی، توانایی عکاسی از شرایط پیچیده نوری و ثبت اتفاقات عجیب نوری در آسمان شب و عکاسی آسترونومی یا ستاره‌شناسی را دارند. سامسونگ از ابتدای شروع کار خود در بازار گوشی‌های هوشمند سرمایه‌گذاری زیادی روی دوربین‌های این گوشی‌ها کرد. به طور سنتی بهترین دوربین‌ها روی بهترین گوشی‌ها نصب می‌شدند. یعنی گوشی سامسونگ سری S و note. البته با گسترش بازار موبایل و تنوع زیاد محصولات تولیدی اکنون تنها سری S و note نیستند که دوربین‌های در خور توجهی دارند، بلکه گاهی حتی بعضی گوشی‌های میان‌رده از سری A یا M دوربین‌های بسیار خوبی دارند که هر از چند گاهی حتی برای سری پرچمدار S شاخ و شانه می‌کشند. همین تنوع تولیدات انتخاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 را کمی مشکل می کند. ما در این مقاله از بین گوشی‌های تولیدی سامسونگ در سال ۲۰۲۱ سه گوشی را بعنوان بهترین‌ها اتنخاب کرده‌ایم. مقام بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 به گوشی سامسونگ S21 ultra می‌رسد. پس از آن و در رده قیمیتی پایین‌تر به بررسی دوربین‌های گوشی S21 و گوشی A72 می پردازیم.


بهترین دوربین گوشی سامسونگ  S21 Ultra

بهترین دوربین گوشی سامسونگ  S21 Ultra

 در پنل پشتی گوشی S21 Ultra، ۴ دوربین قرار دارد. دوربین واید ۱۰۸ مگاپیکسلی که در حالت پیش‌فرض با استفاده از فیلتر رنگی Nonacel و استفاده از هر ۹ پیکسل مجاور به عنوان یک پیکسل واحد عکس‌هایی ۱۲ مگاپیکسلی ثبت می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که با استفاده از پیکسل‌هایی بزرگتر دوربین S21 Ultra در شرایطو محیط‌های کم نورعکس‌های روشن‌تری ثبت کند. به نوعی این دوربین، بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 است. همچنین یا قابلیت جدید Low-noise mode سامسونگ تا ۵۰٪ بر حساسیت حسگر می‌افزاید. باید اضافه کرد که دوربین اصلی Ultra S21  در واقع همان مدل استفاده شده در S20 Ultra است که مشکلاتش برطرف شده، بر قابلیت‌های فوکوس آن افزوده شده و قابلیت‌های جدیدی مانند همین Low noise mode به آن اضافه شده است. باید گفت که این دوربین یکی از بهترین دوربین‌های نصب شده روی تلفن همراه در جهان است.عکس‌هایی با دامنه دینامیکی بسیار بالا، جرئیات بالا و رنگ‌های درخشان در شرایط متفاوت نوری تخصص این دوربین است. 

حسگر این دوربین مشهور به حسگر HM3، برای ایجاد عکس‌هایی با گستره دینامیکی بالا از فناوری بسیار پیشرفته Smart ISO Pro بهره می‌گیرد. این فناوری به صورت همزمان یک تصویر با ISO بالا و یک تصویر با ISO پایین می‌گیرد. این دو عکس در قالب یک عکس RAW ۱۲ بیتی با هم ترکیب می‌شوند. این همزمانی تشکیل دو تصویر مانع ایجاد ghosting در سوژه‌های متحرک می‌شود. همچنین استفاده از فناوری Super PD Plus با استفاده از میکرولنزها برای تشخیص فاز، دقت سنجش آن‌ها را تا ۵۰٪ افزایش می‌دهد. این باعث شده تا رهگیری دقیق اجسام حتی در تاریکی هم ممکن شود. همچنین این حسگر از ماژول جدید اتو‌فوکوس لیزری هم استفاده می‌کند که مشکلات سیستم اتو‌فوکوس گوشی S20 Ultra را برطرف کرده است.

ابعاد بزرگ حسگر و دیافراگم بسیار گشوده باعث می‌شود تا بوکه طبیعی زیبایی در عکس‌های از نمای نزدیک داشته باشیم، اما از طرف دیگر باعث می‌شود تا محدوده فوکوس این دوربین باریک باشد. بدین معنی که در عکاسی از سوژه‌های نزدیک، بخش‌هایی از تصویر که در محدوده فوکوس قرار ندارد، واضح نباشد. حالت شب یا night mode هم پیشرفت زیادی کرده است و دیگر دنبال تبدیل شب به روز نیست و سعی دارد حداکثر شبیه‌‌سازی از شرایط واقعی را بکند. در هر حال عکس‌های ثبت شده در حالت شب گستره دینامیکی بسیار خوب، رنگ‌های طبیعی و نویز اندکی دارند. عملکرد این دوربین عالی است اما شاید هنوز نتوان با جرأت گفت این بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021  است.

 دوربین اولترا واید (Ultra Wide) گوشی S21 Ultra همان دوربین به کار رفته در گوشی S20 Ultra است. این دوربین از حسگر ۱۲ اینجی با سایز پیکسل ۱.۲۲ میکرومترو لنز فوق‌عریض ۱۳ میلی‌متری استفاده می‌کند. از سیستم اتوفوکوس تشخیص فازهم استفده می‌کند که امکان عکاسی ماکرو از فاصله‌های خیلی نزدیک را هم به این لنز اضافه کرده است. این دوربین هم عملکرد قابل قبولی دارد. عکس‌های فوق عریض گستره دینامیکی مناسب و رنگ‌های نزدیک به دوربین اصلی دارند. سطح نویز بالاتر و جزئیات کمتر هستند و در گوشه‌ها هم جزئیات حالت سافت پیدا می‌کنند. در هرحال عکس‌ها چه در روز چه در شب به دلیل گستره دینامیکی وسیع و شارپنس بالا بسیار مناسب اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی هستند. عکس‌های ماکرو هم بسیار جذاب و با جزئیات بالا ثبت می‌شوند.

بهترین دوربین گوشی سامسونگ  2021 برای ایجاد قابلیت زوم وسیع، از دو دوربین تله فوتو با حسگرهای ۱۰ مگاپیکسلی مشابه بهره می‌برد. این دو دوربین با قابلیت‌های زوم اپتیکال ۳ و ۱۰ برابری  در مجموع فراهم کننده قابلیت زوم ‌فضایی برابر با 100x برای بهترین دوربین سامسونگ 2021 است.

عکس‌های گرفته شده با گوشی S21 Ultra تا 10x کیفیت مناسب و حتی خوبی دارند. عکس‌های 30x هم در بسیاری موارد هنوز قابل استفاده هستند، ولی عکس‌های 100x فقط استفاده‌های محدودی دارند. با این وجود در عکاسی از آسمان شب و به خصوص ماه عکس‌های بسیار جذابی در 30x و 100x می‌توان ثبت کرد. دوربین سلفی هم نشان از پرچمدار بودن این محصول دارد. دوربینی با حسگر ۴۰ مگاپیکسل که در حالت پیش‌فرض عکس‌هایی با رزولوشن ۱۰ مگاپیکسل ثبت می‌کند. این عکس‌ها با وضوح خیلی زیاد، گستره دینامیکی وسیع و رنگ‌های طبیعی گلکسی S21 Ultra را در میان بهترین‌های بازار قرار می‌دهد و اینگونه آن را شایسته لقب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 می‌کند. لازم به ذکر است که دوربین اصلی گلکسی S21 Ultra در رده‌بندی DXOMark بالاتر از آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مینی و پایینتر از آیفون ۱۱ پرومکس قرار گرفته است. البته S21 Ultra بهترین است ولی در رده‌های قیمتی پايین‌تر دوربین‌های گوشی S21 و دوربین گوشی A72 هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند که آن‌ها را هم اجمالاً مرور می‌کنیم.


بررسی دوربین گوشی A72

بررسی دوربین گوشی A72

گلکسی A72 از بهترین گوشی‌های میان‌رده بازار است که از بسیاری جهات در حد گوشی‌های پرچمدار ظاهر شده است. از جمله در زمینه دوربین ،که با داشتن دوربین تله فوتو یک قدم خود را از بیشتر میان‌رده‌ها جلو انداخته است.

دوربین تله فوتو ۸ مگاپیکسلی با دیافراگم f/2.4، قابلیت زوم اپتیکال ۳ برابر، لرزشگیر اپتیکال و قابلیت اتوفوکوس با تشخیص فاز قابلیت بسیار جذابی در دوربین گوشی A72 است. دوربین اصلی گوشی A72 رزولوشن ۶۴ مگاپیکسلی همراه با لنز واید ۲۶ میلی‌متری و دیافراگم f/1.8 دارد. این دوربین به صورت پیش‌فرض به‌دلیل استفاده از فیلتر Quad Bayer تصاویر ۱۶ مگاپیکسلی ثبت می‌کند. تصاویر ثبت شده با دوربین اصلی در شرایط مختلف نوری از گستره دینامیکی بالا، جزئيات بالا، رنگ‌ها‌یی درخشان و کیفیتی خوب برخوردار هستند. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، باتوجه به انتخاب‌های متعدد و پیشرفت تکنولوژی دوربین‌های گوشی همراه انتخاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 کار ساده‌ای نیست و دوربین‌های گوشی‌های موجود قابلیت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند که لزوماً نشانه برتری آن‌ها نیست. با این وجود مجموعه دوربین‌های چهارگانه پنل پشتی A72 از بهترین‌ها هستند. دوربین تله فوتو گوشی A72 در شرایط نوری مناسب عکس‌های بسیار خوبی ثبت می‌کند. عملکرد دوربین تله فوتو درحالت خودکار HDR فوق‌العاده است، عملکردی که شایسته بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 است.

دوربین سوم گوشی A72 دوربین فوق عریض یا Ultra Wide است. رزولوشن ۱۲ مگاپیکسلی و لنز f/2.2 با پوشش ۱۲۳ درجه دوربین سوم گوشی A72 را تشکیل می‌دهد. تصاویر گرفته شده با لنز اولتراواید، از رنگ خوب و گستره دینامیکی عالی برخوردار است. تصاویر ثبت شده در شب هم به کمک حالت شبانه خودکار کیفیت خوبی دارند. سنسور۵ مگاپیکسلی و لنز ماکرو f/2.4 دوربین چهارم گوشی A72 است. این دوربین فوکوس ثابت است و بهترین عکس‌ها را در فاصله ۳ تا ۷ سانتی‌‌متر ثبت می‌کند. عکس‌های گرفته شده با جزئیات زیاد و بسیار واضح هستند. این عکس‌ها به خصوص برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی بسیار جذاب هستند. مجموعه قابلیت‌های دوربین گوشی A72 آن را به یکی از نامزد‌های بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 تبدیل می‌کند. البته در رده اقتصادی شاید دوربین A72، بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 است. دوربین سلفی گوشی A72 رزولوشن ۳۲ مگاپیکسلی دارد و به طور پیش‌‌فرض تصاویر ۸ مگاپیکسلی ثبت می‌کند. البته در صورت استفاده از حالت فوق عریض تصاویر با روزلوشن ۱۲ مگاپیکسل ثبت می‌شوند. این دوربین هم کاملاً امکانات مناسبی دارد و با ثبت کردن سلفی‌های جذاب لذت عکاسی را برای کاربر A72 دو چندان می‌کند.


بهترین دوربین گوشی سامسوسنگ 2021 دوربین گوشی S21 

بهترین دوربین گوشی سامسوسنگ 2021 دوربین گوشی S21

دوربین تله فوتو ۶۴ مگاپیکسلی، دوربین واید و اولترا واید ۱۲ مگاپیکسلی با پیکسل‌هایی با اندازه نسبتاً بزرگ و بسیار با کیفیت، به همراه امکانات مناسب از قابلیت‌های هستند که به راحتی نمی‌توان از آن‌ها گذشت و دوربین گوشی S21 را به عنوان یکی از مدعیان بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 تبدیل می‌کند. این دوربین فوق‌العاده است، فیلمبرداری بسیار جذابی دارد، در فیلمبرداری عملکرد لرزشگیر الکترونیکی فوق العاده است. به گونه‌ای که حتی هنگام دویدن و راه رفتن هم لرزش زیادی به چشم نمي‌آید. قابلیت super steady video مبتنی بر لنز اولتراواید که اولین بار در گوشی گلکسی S20 ارائه شد باعث مي‌شود ضبط ویدیو در پایدارترین شرایط ممکن انجام شود و حتی در هنگام زوم زیاد، ضبط ویدیو بدون لرزش و تار شدن انجام شود.

دوربین واید در روز و شب تصاویر فوق‌العاده‌ای ثبت می‌کند این دوربین مجهز به لرزشگیر اپتیکال و سیستم اتوفوکوس دووال پیکسل است. دوربین‌های این گوشی آن‌قدر خوب هستند که نمی‌توان هیچ کدام از آن‌ها را دوربین فرعی ناامید و هر یک به نوعی دوربین اصلی محسوب می‌شوند. دوربین تله فوتو در گوشی S20 فقط ۱.۱ برابر زوم اپتیکال ارائه می‌کند و از زوم هیبریدی ۳ برابری بهره می‌برد. بنابراین نباید روی x۱۰ و x۳۰ زوم کردن حسابی باز کرد البته به لطف لرزشگیر اپتیکال عکس‌ها تا x۳ زوم، چه در شب چه در روز کیفیت مطلوبی را به نمایش می‌گذارند. مجموعه این سه دوربین، دوربین گوشی S21 را به یکی از انتخاب‌ها برای بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 تبدیل می‌کند. هر چند همان‌طور که قبلاً گفته شد انتخاب بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 به دلیل قابلیت‌های متفاوت دوربین‌ها چندان آسان نیست و به نوع استفاده و همچنین سلیقه کاربر بر‌می‌گردد.


نتیجه‌گیری

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۱ پیشرفت چشمگیری داشته و اکنون دیگر انتخاب یک مدل به عنوان بهترین دوربین کار چندان آسانی نیست. برای عنوان بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 سه گوشی گلکسی S21 Ultra و گلکسی S21 و گلکسی A72 را به عنوان نامزد بررسی کردیم. هر سه گوشی لیاقت این عنوان را دارند. اما همانطور که در رنکینگ وبسایت  DxOMark عنوان بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 از آن گوشی سامسونگ S21 است، تیم بررسی ما در همه‌چی آنلاین هم پس از مقایسه عکس‌های این سه گوشی در شرایط متفاوت نوری گوشی سامسونگ S21 Ultra را شایسته نام بهترین دوربین گوشی سامسونگ 2021 معرفی می‌کند.