بازی بولینگ یکی از بازی‌هاییست که حتی اگر طرفدار آن نباشید، آنقدر جذابیت دارد که حداقل هوس یک بار بازی کردن آن به دل هرکسی افتاده است؛ بوی پارکت‌های چوبی خط بازی، ظاهر زیبای پین‌های سفید بازی، توپ‌های بزرگ و صیغلی و براق، و بوفه‌ی سالن بولینگ با خوراکی‌های خوشمزه‌اش حتماً برای یک بار هم که شده توجه شما را به خودش جلب کرده است. اما اگر تاکنون تجربه این بازی مهیج را نداشته‌اید، می‌توانید برای آشنایی با قوانین و محیط بازی، سری به گوشی موبایل‌تان بزنید و با دانلود یک بازی بولینگ زیبا، طعم شیرین برنده شدن در یک بازی بولینگ را بچشید.

دانلود بازی بولینگ

اگر شما هم از عاشقان بازی بولینگ هستید یا دست‌کم نسبت به این بازی کنجکاو بوده و تمایل داشته‌اید که آن را تجربه کنید، به احتمال زیاد به دنبال یک بازی بولینگ مناسب برای گوشی‌تان گشته‌اید. اگر به بهترین بازی های گوشی در هر اپ‌استوری رجوع کنید، بدون شک حداقل با یک بازی بولینگ مواجه خواهید شد. بسیاری از این بازی‌ها ممکن است در ظاهر بسیار شبیه به هم باشند، اما واقعیت این است که بازی‌های بولینگ انواع مختلفی دارند و اگر شما با تفاوت آن‌ها آشنا نباشید ممکن است بازی‌ای را دانلود بکنید که چندان باب میل شما نباشد. بازی‌ بولینگ به‌طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • دسته اول: بازی‌های شبیه‌سازی بولینگ
 • دسته دوم: بازی‌های بولینگ آرکید

بازی‌های شبیه‌سازی بولینگ آن دسته بازی‌هایی هستند که عمدتاً سعی دارند نزدیک‌ترین تجربه به واقعیت را به کاربران ارائه دهند. اگر دو عنصر گرافیک و فیزیک را معیار قرار دهیم، در بازی‌های شبیه‌ساز بولینگ سعی شده تا بازی به واقع‌گرایانه‌ترین شکل طراحی و توسعه بیابد و با رعایت جزئیات قوانین فیزیک، تجربه‌ی حرفه‌ای‌تری از بازی بولینگ در اختیار کاربران قرار بگیرد. از سوی دیگر اما در بازی‌های آرکید، هدف سرگرمی هرچه بیشتر کاربران است. از همین جهت، در توسعه اینگونه بازی‌ها سعی شده است که با طراحی گرافیک زیبا و چشم‌نواز، جذابیت بیشتری برای کاربران فراهم سازند. 

در بازی‌های بولینگ آرکید ممکن است توجه چندانی به اصول فیزیکی وجود نداشته باشد و بازی اختلاف قابل توجهی با تجربه واقعی بولینگ داشته باشد. در بازی‌های بولینگ آرکید حتی ممکن است قوانین پایه بولینگ هم دستخوش تغییر بشوند، چرا که همان‌طور که گفتیم، هدف اولیه بازی‌های آرکید سرگرمی است، به همین دلیل بعضی بازی‌سازان با ایجاد تغییرات خلاقانه در قوانین و اصول بازی، انواع مختلفی از بولینگ با قوانین جدید پدید بیاورند تا لذت بیشتری از بازی بولینگ ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا با چندی از بهترین بازی‌های بولینگ آشنا شوید. 

نحوه بازی بولینگ

نحوه بازی بولینگ

اگر شما هم به انجام بازی بولینگ علاقه‌مند هستید بهتر است نخست چند قانون اساسی این بازی را یاد بگیرید تا با نحوه بازی بولینگ آشنا بشوید. یکی از دلایلی اکثر افراد در قدم اول چندان جذب بازی بولینگ نمی‌شوند، عدم آشنایی آن‌ها با قوانین و شیوه محاسبه امتیازات است. در بولینگ هم مثل تمام بازی‌های دیگر اگر با قوانین آن آشنا نباشید ممکن است نتوانید از آن لذت ببرید و طعم شیرین آن را بچشیدی. در این بخش از مقاله قصد داریم اصول این بازی هیجان‌انگیز را به شما آموزش دهیم.

اصطلاحات و قوانین

 در بازی بولینگ یک خط وجود دارد که در واقع زمین بازی شماست، در اصطلاحات حرفه‌ای بازی بولینگ، به این خط "لِین" (Lane) هم می‌گویند. در انتهای این خط، 10 مهره‌ یا به اصطلاح پین‌ بولینگ به شکل مثلثی قرار گرفته‌اند. به مستطیل انتهایی خط که پین‌ها در آن قرار گرفته‌اند "فریم" می‌گویند. در هر دست بازی بولینگ، 10 فریم به ترتیب مقابل شما قرار می‌گیرند و برای هر فریم، شما 2 فرصت برای پرتاب توپ دارید. اما شیوه امتیازگیری شما در هر دست می‌تواند تغییراتی در شیوه محاسبه امتیازات‌تان ایجاد کند.

استرایک

اگر شما بتوانید در یک ضربه تمامی 10 پین را به زمین بیاندازید، امتیاز ویژه‌ای به شما تعلق می‌گیرد که به آن "استرایک" (strike) می‌گویند و در جدول امتیازات، با حرف X نمایش داده می‌شود. در چنین شرایطی امتیازهای ضربات فریم بعدی شما هم با امتیاز فریم قبلی جمع می‌شوند، یا به عبارتی دیگر امتیازات دست بعدی شما دوبار محاسبه می‌شوند. برای مثال، اگر در دست اول استرایک تمام پین‌ها را بیاندازید و در فریم بعدی با ضربه اول 6 پین و در ضربه دوم 1 پین را بیاندازید، مجموع امتیازات شما از این 2 فریم چنین می‌باشد:

1
6
X
24

17

توضیح: امتیاز شما از فریم اول برابر است با 10 + 7. در فریم دوم هم 7 امتیاز بدست آورده‌اید که مجموع آن با فریم قبلی مساویست با 24.

اسپِیر

حال اگر شما در ضربه‌ی اول موفق نشوید تمام پین‌ها را سرنگون کنید اما در ضربه‌ی دوم تمام پین‌های باقی مانده را زمین بیاندازید و دست‌تان را کامل کنید، از امتیاز اسپیر (spare) بهره خواهید برد که در جدول امتیازات با علامت "/" نمایش داده می‌شود. جایزه امتیاز اسپیر این است که امتیاز ضربه اول فریم بعدی دو بار محاسبه خواهد شد. برای مثال اگر در ضربه اول فریم نخست 6 پین و در ضربه بعدی 4 پین را مورد اصابت قرار دهید، و در ضربه اول فریم بعدی 2 پین و در ضربه بعدی 3 پین را زمین بیاندازید، مجموع امتیازاد شما چنین خواهد بود:

3
2
/
6
17

12

توضیح: همین‌طور که می‌بینید شما از فریم اول 10 امتیاز آورده‌اید که با جمع امتیاز ضربه اول فریم بعدی می‌شود 12، که با احتساب امتیازات شما از فریم بعدی، به امتیاز 17 خواهید رسید.

فریم 10

لازم به ذکر است که در برخی شرایط بازیکن می‌تواند در فریم 10 که آخرین فریم بازی است از 3 بار فرصت پرتاب توپ داشته باشد. این در صورتیست که در ضربه‌ی اول امتیاز استرایک بگیرید. در این شرایط شما 2 مرتبه دیگر فرصت پرتاب خواهید داشت تا امتیاز دو پرتاب دیگرتان هم با استرایک‌تان جمع شود. البته اگر نتوانستید در ضربه اول فریم آخر استرایک بگیرید هیچ جای نگرانی نیست، زیرا در این صورت همچنان فرصت خواهید داشت که ضربه دوم‌تان را اسپیر کنید؛ در این صورت به فرصت پرتاب سوم دست خواهید یافت تا از جایزه اسپیرتان استفاده کنید و امتیاز ضربه سوم فریم آخر را هم با مجموع امتیازات‌تان جمع ببندید.

حال که با تمام قوانین این بازی شیرین و مهیج آشنا شدید، دیگر وقت آن است که به بخش بعدی مقاله رجوع کنید، چرا که در این قسمت به معرفی چندی از بهترین بازی های آفلاین و آنلاین بولینگ برای سیستم عامل‌های اصلی گوشی‌های همراه خواهیم پرداخت.

بهترین بازی های بولینگ

در این قسمت می‌خواهیم 10 عنوان از بهترین بازی های بولینگ را به شما معرفی کنیم. مطمئناً در تمام لیست‌های بهترین بازی های آنلاین و آفلاین اندروید و iOS ردی از یک بازی بولینگ خواهید یافت. ما در این لیست بازی‌هایی برای طرفداران حرفه‌ای و سفت و سخت بولینگ خواهیم داشت که بی‌شک آن‌ها را ناامید نخواهد کرد؛ ولی اگر به دنبال یک بازی بولینگ سرگرم‌کننده هستید که در اوقات بیکاری، انتظار در صف یا مترو هستید نگران نباشید، چرا که بازی‌های آرکید جذابی برای شما هم در نظر گرفته‌ایم.

بازی Bowling King

بازی Bowling King

پلتفرم‌ها: اندروید / iOS

آنلاین بولینگ بازی کردن ممکن است حوصله‌ سر بر به‌نظر برسد، اما نه با بازی Bowling King. این بازی یک شبیه‌ساز بولینگ چند نفره است که از قوانین فیزیک پیروی می‌کند، قوانین بولینگ را جدی می‌گیرد و شامل جزئیات بصری و متعلقات فراوان و متنوعی می‌شود. هدف اصلی بازی مانند بازی بولینگ در واقعیت، کسب بیشترین امتیاز ممکن است، اما چالش‌هایی وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید، با بازیکنان دیگر به رقابت بپردازید و با بهرمندی از جوایز و امتیازات بیشتر، از اسکین‌های جذابی برای توپ و پین‌های خود بهره ببرید.
بازی Bowling King بدون شک یکی از بهترین بازی های اندروید جهت تجربه بولینگ برای اکثریت کاربران است؛ چرا؟ برای اینکه این بازی بسیار روان و گیراست و از ویژگی‌های بسیاری برخوردار است. مهم‌تر از همه اینکه به‌خوبی توسعه یافته است و از ثبات بالایی بهرمند است، و در عین حال محبوبیت بالایی دارد. این بازی توسط شرکت Miniclip توسعه یافته و منتشر شده است، همان شرکتی که به واسطه بازی‌های بیلیارد و Soccer Starاش بسیار شناخته شده است. بازی بولینگ این شرکت هم توانسته مانند بازی‌های دیگرشان تجربه جذابی به بازیکنانش ارائه دهد.

 • طراحی داخلی چشمگیر زمین‌های بازی
 • خطوط بازی با طراحی مخصوص
 • حالت‌ها و سطوح مختلف
 • رقابت با افراد در اقسی نقاط جهان

دانلود بازی Bowling King از گوگل پلی

دانلود بازی Bowling King از اپ استور

بازی PBA Bowling Challenge

بازی PBA Bowling Challenge

پلتفرم‌ها: اندروید / iOS 

یکی از بهترین بازی‌ های آیفون در ژانر بولینگ، بازی PBA Bowling Challenge است. این بازی از تمامی لایسنس‌های مورد نیاز بهره برده است. از همین رو، این بازی به شما اجازه می‌دهد مقابل 24 نفر از بهترین اعضای واقعی موسسه بولینگ‌بازان حرفه‌ای (PBA) به رقابت بپردازید. گرچه این تمام ماجرا نیست؛ این بازی به خودی خود یک بازی هیجان‌انگیز تمام عیار است. PBA Bowling Challenge گرافیک خارق‌العاده‌ای دارد، از جدول رتبه‌بندی برخوردار است، و در ازای عملکرد خوب شما جوایزی داخل بازی بهتان اهدا می‌کند.
چندین و چند توپ بولینگ منحصر به فرد در بازی موجود است که هر کدام از آن‌ها از قابلیت‌ها و مشخصات مخصوص خود برخوردارند. 

همچنین چالش‌های تشویقی جذابی در هر تورنومنت وجود دارد. حالت‌های جدیدی هم از جمله "Split Balls" و "Bomb Balls" طراحی شده‌اند که تجربه‌ی آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. وجود تورنومنت‌های مخصوص PBA، حالت چند نفره، Quickplay و حالت Career از نقاط قوت این بازی به حساب می‌آیند. این یکی از بهترین بازی های اندروید و آیفون است که می‌توانید از طریق آن به تجربه‌ی دلنشینی از بولینگ دست بیابید. پس برای دانلود بازی بولینگ PBA Bowling Challenge روی لینک‌های زیر کلیک کنید.

 • بازی بولینگ چند نفره آنلاین
 • رقابت برای دستیابی به جایگاه نخست در جدول رتبه‌بندی
 • رقابت به‌طور زنده
 • فرصت تکمیل کلکسیون دارایی‌های منحصر به فرد

دانلود بازی PBA Bowling Challenge از گوگل پلی

دانلود بازی PBA Bowling Challenge از اپ استور

بازی Ten Pin Shuffle Bowling

پلتفرم: اندروید / iOS 

10 Pin Shuffle Bowling یک بازی متفاوت نسبت به دیگر بازی‌های بولینگ است؛ کاملاً متفاوت. این بازی یک نوع بازی پیوندی است که سه بازی را در یک بازی تلفیق کرده است. این بازی توانسته به خوبی بازی اِیر هاکی، بولینگ و پوکر را در یک بازی بگنجاند. نحوه بازی بولینگ 10 Pin Shuffle Bowling چنین است که در ازای هر استرایک یا اسپِیر که کسب کنید، کارت‌های بازی‌ای در اختیار شما قرار خواهد گرفت. بازیکنی برنده خواهد شد که در پایان 10 فریم، دستش شامل بهترین کارت‌های پوکر بشود.
با وجود اینکه در 10 Pin Shuffle Bowling با یک بازی آرکید مواجه هستیم اما لازم به ذکر است که توسعه‌دهندگان آن در حوزه رعایت قوانین فیزیک چیزی از گرافیک چشم‌نواز آن کم نگذاشته‌اند! در این بازی قادر خواهید بود با دوستان‌تان به بولینگ آنلاین بپردازید. هرچه مهارت شما در بازی بیشتر شود، رقیبان سرسخت‌تری هم مقابل‌تان قرار خواهند گرفت. صداگذاری و افکت‌های صوتی این بازی هم به نوبه خوب بسیار رضایت‌بخش بوده و حس دلنشین اصابت توپ با پین‌ها را با کیفیت بالایی برایتان شبیه‌سازی می‌کند. 

یاد گرفتن این بازی بسیار ساده است، اما در عوض مهارت پیدا کردن در آن بدون شک نیاز به تمرین خواهد داشت. 10 Pin Shuffle Bowling یکی از عجیب‌ترین بازی‌‌های بولینگ است که می‌توانید بیابید، اما حقیقتاً یکی از جذاب‌ترین،مفرح‌ترین‌ و بهترین بازی های بولینگ هم هست.

 • فیزیک واقع‌گرایانه
 • صداگذاری حرفه‌ای و طبیعی
 • ابتکار عمل و خلاقیت در طراحی بازی
 • کنترل آسان

دانلود بازی Ten Pin Shuffle Bowling از گوگل پلی

دانلود بازی Ten Pin Shuffle Bowling از اپ استور

بازی Bowling Crew

بازی Bowling Crew

پلتفرم‌ها: اندروید / iOS 

بازی Bowling Crew یک بازی بی‌نهایت سرگرم‌کننده و دلنشین است. این بازی تنوع حیرت‌آوری با خود به همراه دارد. منظورمان چیست؟ منظورمان این است که بازی Bowling Crew محتوای فراوانی را شامل می‌شود. شما می‌توانید در 11 زمین منحصر به فرد به بازی بپردازید که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خود را دارند. شما همچنین به 49 توپ گوناگون دسترسی خواهید داشت که اکثریت آن‌ها جذابیت بسیاری دارند. البته هرکدام از زمین‌های بازی اسرار و جزئیات جالبی را در خود پنهان کرده‌اند که تازگی‌شان را تا مدت‌ها حفظ می‌کند.
Bowling Crew می‌تواند در هر لحظه که اراده می‌کنید رقیبی متناسب با مهارت‌های شما پیدا کند تا آنلاین بازی کنید. این مسابقات بیشتر از 3 دقیقه طول نخواهند کشید، به همین دلیل می‌توانید حتی اوقاتی که وقت آزاد زیادی ندارید به بازی بپردازید. همچنان می‌توانید در "فصل‌ها" و تورنومنت‌هایی شرکت کنید که جوایز ویژه‌ای برایتان به ارمغان خواهند آورد. گرافیک این بازی آرکید هم بسیار جذاب و دلنشین است. چالش‌های روزانه‌ای برای این بازی طراحی کرده است که شما را به بازی باز خواهد گرداند. برای دانلود بازی بولینگ Bowling Crew می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

 • طراحی جذاب محیط‌های بازی
 • سرور قدرتمند
 • مدت زمان کوتاه مسابقات
 • چالش‌های جذاب
 • تنوع توپ‌ها

دانلود بازی Bowling Crew از گوگل پلی

دانلود بازی Bowling Crew از اپ استور

بازی Cave Bowling

بازی Cave Bowling

پلتفرم‌ها: اندروید / iOS 

بازی Cave Bowling با تمام بازی‌هایی که در این لیست به آن‌ها اشاره کردیم تفاوت دارد. از چه نظر؟ اول و مهم‌تر از همه، Cave Bowling یک بازی آرکید 2D است. این نکته آن را با تمام بازی‌های بولینگ دیگر متمایز می‌کند؛ که البته این به هیچ وجه بد نیست. اگر به دنبال بازی‌ای هستید که چندان خودش را جدی نگیرد و به‌شدت سرگرم‌کننده باشد، این بازی همانیست که به دنبالش می‌گردید. این بازی شما را به هزاران سال عقب باز می‌گرداند تا کمی بولینگ ماقبل تاریخی بازی کنید.
سیستم‌های کنترلی این بازی به خوبی بالانس شده‌اند و 80 مرحله برای شما طراحی شده‌اند. معماهای جالب و درگیرکننده‌ای در طول این مسیر 80 مرحله‌ای سر راه‌تان قرار خواهد گرفت و هر مرحله را از چندین روش گوناگون می‌توان به اتمام رساند؛ از همین جهت می‌توان به مرحله‌های تمام شده بازگشت تا دوباره آن‌ها را از مسیری جدید به پایان رساند. گرافیک این بازی به نوعی ساده و بی‌آرایه است، اما در عین حال ظاهر بامزه‌ای به آن بخشیده است.

 • تِم ماقبل تاریخی
 • 80 مرحله گوناگون
 • مسئله‌ها و معماهای درگیرکننده
 • گرافیک و صداگذاری هیجان‌انگیز

دانلود بازی Cave Bowling از گوگل پلی

دانلود بازی Cave Bowling از اپ استور

منبع: techuntold