وسایل آشپزخانه

کمی صبر کنید...

وسایل آشپزخانه

حیات هر خانه‌ای از آشپزخانه جریان می‌گیرد و اینجا هر شکلی که داشته باشد، چه کوچک باشد چه بزرگ، چه کلاسیک چه مدرن، چشم و چراغ خانه است. حتی برداشتن یک لیوان آب خنک از یخچال، احساس زندگی می‌دهد؛ حالا از بوی غذای تازه یا چای تازه‌دم و قند و نقل و نبات می‌گذریم. همه چیز خانه، از آشپزخانه و وسایل آشپزخانه شروع می‌شود؛ پس اینجا یک نقطه درخشان و اثرگذار در زندگی ماست که حتی اگر اساساً شمایل دلچسبی نداشته باشد، با انتخاب‌های خوب می‌توان آثار مطلوبش را حس کرد. با توجه به قیمت وسایل آشپزخانه خصوصاً مواردی که اتفاقاً خیلی در چشم هستند و البته مهم، ایجاد تغییر مداوم در آن‌ها کار راحتی نیست. پس در هر خریدی دقت کنید.

خرید وسایل آشپزخانه؛ چیزهایی که یک اتاق را به آشپزخانه تبدیل می‌کنند

در یک دسته‌بندی نسبتاً ساده می‌توان وسایل بزرگ‌تر آشپزخانه را ارگان‌های اصلی آن دانست؛ وسایلی که در واقع  برای کارهای اساسی اغلب اطراف آن‌ها هستیم. این لوازم، استخوان‌بندی جایی که به آن آشپزخانه می‌گوییم را کامل می‌کنند.

یخچال و فریزر

یخچال، قلب آشپزخانه است. سالم نگه داشتن مواد غذایی که زمانی معماری خانه‌ها و در واقع آشپزخانه‌ها را تعیین می‌کرد، حالا مدت‌هاست در یک مکعب حیاتی به اسم یخچال انجام می‌شود. اما یخچال و فریزرها هم مثل بقیه لوازم آشپزخانه مدام تغییر کرده‌اند. فریزر گاهی قسمت کوچکی در بالای یخچال‌هاست و در نمونه سایدبای‌ساید، کنار آن قرار می‌گیرد. ویژگی‌های ظاهری و امکانات کاربردی یخچال‌های سایدبای‌ساید روزبه‌روز جذاب‌تر شد؛ حالا از گرفتن آب تصفیه شده یا یخ‌های قالبی، به امکان دیدن تاریخ انقضای مواد غذایی یخچال یا تغییر تنظیمات و دمای آن با گوشی در یخچال‌فریزرهای هوشمند رسیده‌ایم. اما با وجود تمام امکانات شگفت‌انگیز، خرید وسایل آشپزخانه بیش از هر چیز به نیازهای شما بستگی دارد؛ شاید داشتن یک یخچال‌فریزر جمع و جور و ساده، بیشتر به راحتی کسی کمک کند.

اجاق گاز

اجاق گاز فارغ از هر پسوندی که داشه باشد، یک عضو حیاتی دیگر از وسایل آشپزخانه است. اجاق گاز می‌تواند همراه فر با جثه‌ای نسبتاً بزرگ به شکل فرگازهای مبله یا به‌تنهایی در حالت‌های مختلفی مثل گازهای صفحه‌ای باشد؛ انرژی اجاق گاز در هر یک از این حالت‌ها می‌تواند با گاز، برق و یا هر دو تأمین شود. اجاق گازهای هوشمند، امکانات گسترده‌ای مثل نظارت و کنترل از راه دور با وسیله هوشمند و برنامه‌‌ها و حالات متنوع برای پخت غذا، کیک و ... به آشپزها می‌دهد.

ماشین لباس‌شویی

ماشین لباسشویی

یکی از مهمم‌ترین وسایل آشپزخانه که اغلب طول عمر بالایی در خانه‌ها دارد، ماشین لباسشویی اتوماتیک است؛ وسیله‌ای که با تنظیمات متفاوت می‌تواند فرایند آب‌گیری، شستشو با چربی‌گیری و لکه‌گیری و نهایتاً خشک کردن لباس را برای انواع پارچه‌ها انجام دهد. ظرفیت ماشین، ایمنی، توان آن در شستشوی پارچه‌های مختلف بدون تغییر رنگ و انرژی مصرفی در تنظیم حرارت آب، شستشو و خشک کردن لباس‌ها می‌تواند در امتیاز مخصولات مؤثر باشد. ماشین‌های لباسشویی هوشمند، امکاناتی مثل کنترل از راه دور، راهنمایی در نوع شستشوی مناسب و تنظیم میزان مواد شوینده و آب و انرژی بر اساس بار لباس‌ها را به شما خواهند داد.

ماشین ظرف‌شویی

ماشین ظرف‌شویی اگرچه برای همه خانه‌ها ضروری نیست، اما یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه برای نگه داشتن وقت و انرژی بیشتر است. با این‌که شاید خانواده‌های کم‌جمعیت‌تر کمتر به سراغ خرید ماشین ظرف‌شویی بروند، نمونه‌های کوچک آن می‌توانند کمک بزرگی برای مرتب بودن دائمی آشپرخانه باشند.

مایکروویو

مایکروویو در قالب یک تندپز، اغلب در اقلام ضروری لیست خرید وسایل آشپزخانه لحاظ می‌شود. این وسیله دست کم برای گرم کردن غذا  کار را به حدأقل می‌رساند؛ اما مسلماً وظایف بیشتری را می‌توان به آن سپرد. مایکروویو امکان انتخاب نوع پخت برای انواع مختلف غذا یا کیک و شیرینی، یخ‌زدایی مواد غذایی مختلف، تنظیم زمان و میزان گرمای دلخواه و ... را به شما می‌دهد و نهایتاً با سرعت بالا آن را آماده می‌کند. عملکرد بعضی از مایکروویوهای هوشمند را می‌توان از راه دور و با کنترل صدا در دست گرفت. به‌علاوه تنوع در شکل ظاهری این محصولات، رنگ‌های مختلف و نمونه‌های مینیمال و جذاب، راهی برای رنگ و روی تازه بخشیدن به آشپزخانه است.

فر کانوکشن (Oven toaster)

کانوکشن در واقع نام نوعی فن است که می‌تواند در انواع فرها وجود داشته باشد؛ اما نمونه‌های کوچکی که با عنوان فر توستر (آون توستر) هم شناخته می‌شوند، یکی از محبوب‌ترین وسایل آشپزخانه خصوصاً برای طرفداران خوراکی‌های ترد و برشته هستند. فن کانوکشن گرمای زیادی را به یک میزان در تمام نقاط فر پخش می‌کند و در کنار نگه داشتن رطوبت غذا می‌تواند سطح آن را برشته کند؛ چیزی که در بعضی از انواع دیگر فر، سخت‌تر و طولانی‌تر است. آون توستر با این ویژگی، در پخت کیک و شیرینی هم نتیجه سریع و رضایت‌بخشی دارد و نان فریزری را درست مثل لحظه‌ای که از تنور در آمد بود، تحویل می‌دهد.

کاربردی‌ترین لوازم آشپزخانه

کاربردی‌ترین لوازم آشپزخانه

یک اتاق با لوازم نسبتاً بزرگی که گفته شد، چهره آشپزخانه را به خود می‌گیرید؛ اما ملزومات آشپزخانه خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. اگر قصد شروع خرید وسایل آشپزخانه یا تعویض آن‌ها را دارید، حتماً چک‌لیستی از این  اقلام داشته باشید.

سرویس قابلمه و ماهیتابه

سرویس یا تکی؛ آشپزخانه به چند قابلمه در سایزهای مختلف با هر جنسی مثل تفلون، چدن، سرامیک یا استیل و البته تابه کوچک و بزرگ نیاز دارد.

سرویس ظروف غذاخوری

یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه چه برای پذیرایی چه برای استفاده روزمره، ظروف غذاخوری است که می‌تواند شامل بشقاب، سوپ‌خوری، کاسه بزرگ و کوچک، دیس، ظروف دردار بزرگ‌تر و ... باشد.

قاشق، چنگال و چاقو

قاشق و چنگال غذاخوری، قاشق سوپ‌خوری، قاشق چایخوری، کارد و چنگال میوه‌خوری، کفگیر، ملاقه، کفگیر و قاشق چوبی، دربازکن کنسرو و بطری، سرویس چاقوی آشپزخانه که شامل چند سایز چاقو، قیچی آشپزخانه، ساتور و ... است.

لیوان و فنجان

برای نوشیدنی‌های مختلف، به سایزهای متفاوتی از لیوان و فنجان نیاز دارید. لیوان چای‌خوری، لیوان‌‌های بزرگ، ماگ و ... یا انواع فنجان و استکان که می‌توانند با قوری چای و قندان ست باشند، از ضروریات وسایل آشپزخانه هستند.

پارچ و بطری

برای نگهداری نوشیدنی در یخچال به بطری نیاز دارید و اگر همچنان به حضور پارچ معتقید، صحنه دل‌انگیز و پرخاطره‌ای که با لیوان‌های ست یا حتی نی می‌سازد، عالی است.

انواع ظروف نگهداری مواد غذایی

برای نگهداری مواد غذایی خصوصاً در یخچال حتماً به ظروف دردار شیشه‌ای یا پلاستیکی (پیشنهاد ما شیشه‌ای است) در سایزهای مختلف، نیاز پیدا می‌کنید.

ظروف نگهداری ادویه‌جات، چای، قهوه و ...

ادویه‌ها اغلب در قوطی‌هایی مناسب برای نگهداری تولید می‌ش.ند؛ اما اگر از ادویه‌فروشی خرید می‌کنید و به‌هرحال برای نگهداری چیزهایی مثل چای، پودر قهوه، پودر کاکائو و ...، به قوطی‌های کوچک و بزرگ دردار نیاز دارید که البته در دکور زیباتر هم مؤثرند.

آبکش و کاسه بزرگ

برای شستشوی مواد غذایی و آشپزی به آبکش و کاسه‌های بزرگ در چند سایز نیاز دارید که می‌تواند استیل یا پلاستیکی باشد.

ابزار تعمیری برای وسایل آشپزخانه

آشپزخانه یک جای پر از وسیله، کابینت و قفسه است و شاید گاهی به یک پیچ‌گوشی بزرگ یا کوچک، آچار و ... نیاز پیدا کنید؛ حضور چنین ابزاری می‌تواند گاهی خیلی کارآمد باشد؛ می‌توانید از پیچ گوشتی هوشمند یا دیگر ابزار هوشمند چندکاره استفاده کنید.

وسایل تزئینی

این کاملاً بسته به سلیقه شماست و مشخصاً ضروری هم نیست؛ اما تجربه کار و گذراندن زمان در یک آشپزخانه زیبا خیلی بهتر از یک جای سوت و کور است.

وسایل کاربردی آشپزخانه؛ ابزار کمتر ضروری

وسایل کاربردی آشپزخانه؛ ابزار کمتر ضروری

طبیعتاً اگر به آشپزی و فعالیت در این قسمت از خانه علاقه داشته باشید، می‌توانید بیشتر و بیشتر در دریای وسایل آشپزخانه شنا کنید. البته که همین‌جا باید گفت چیزهایی مثل چای‌ساز و قهوه‌ساز اگرچه در این لیست جا گرفته‌اند، اما می‌توانند به‌شدت ضروری باشند!

چای‌ساز

چای‌ساز که مدت‌هاست در بین وسایل آشپزخانه ایرانی‌های وفاوادار به سماور هم جا خوش کرده، وسیله نسبتاً ساده‌ای است که البته انواع مختلف دارد؛ جنس بدنه کتری و قوری، نحوه قرار گرفتن آن‌ها، نوع توری داخل قوری و امکان تنظیمات، تفاوت بین محصولات را شکل می‌دهند. نمونه‌هایی که کتری استیل و قوری شیشه‌ای دارند، بهترین چای را می‌سازند. جوشیدن سریع آب و دم آوردن چای در زمان بسیار کمتر، امکان تنظیم دما، دیده شدن میزان دقیق آب، خاموش شدن کتری بعد از جوش آمدن و ... می‌توانند ما را مجاب به خداحافظی با کتری و سماور کنند.

انواع قهوه‌ساز

بله؛ نوشیدنی‌هایی مثل چای و قهوه نقش خیلی پررنگی در زندگی ما دارند و مسلماً سطح کیفیتشان هم به‌لحاظ روانی و هم فیزیکی، در روحیات و خلق و خوی ما اثر می‌گذارد. اما داستان قهوه پیچیده‌تر از چای است و وسیله‌های متفاوتی برای فراهم آوردن آن وجود دارد؛ این‌که کدام یک از انواع قهوه‌ساز در وسایل آشپزخانه شما جا دارد، به سلیقه‌تان بر می‌گردد. شاید با انتظار پایین و استفاده گهگاهی از قهوه، بتوان به یک موکاپات کوچک یا یک فرنچ‌پرس هم رضایت داد؛ اما بی‌شک اسپرسوسازهای خانگی با امکانات مفصل‌تر، نتیجه بهتری دارند. اسپرسوسازهای مجهز به بخار، ساخت سایر فراورده‌های ترکیبی قهوه با فوم یا بدون فوم را حرفه‌‌ای‌تر می‌کنند. با این وجود ذائقه و نیازهای شماست که می‌تواند به لوازمی مثل سایفون، اسپرسوساز خانگی یا قهوه‌سازهای قوری‌دار مخصوص قهوه فرانسه، برتری دهد.

مخلوط‌کن یا بلندر

مخلوط‌کن‌ها با تیغه‌ها و ظروف مختلف، می‌توانند بخشی از وظایف یک غذاساز را انجام دهند. تیغه‌های تیز با طراحی‌های متفاوت، برای خرد کردن یا میکس کردن انواع مواد غذایی توانمندند. با یک بلندر خوب می‌توانید هم انواع شیک و اسموتی و معجون و ... را خیلی راحت درست کنید، هم غذای بچه را میکس کنید و هم چیزهایی مثل سبزیجات، سیر، یا خوراکی‌های نسبتاً سفت مثل مغزیجات و ... را برای استفاده خرد کنید. اگر به ویژگی‌ها و امکان تنظیمات گسترده‌تر برای تهیه پوره، چیزهایی مثل سوسیس، کالباس و ... نیاز دارید، به یک غذاساز جداگانه نیاز خواهید داشت.

زودپز، آرام‌پز، بخارپز و پلوپز

این وسایل آشپزخانه همان‌طور که از نامشان مشخص است، هر یک برای وظیفه‌اس خاص طراحی شده‌اند؛ اما امکاناتی که برای تنظیمات وجود دارد و سطح مصرف انرژی، تجربه کار با کالاهای مختلف را متفاوت می‌کند؛ تنظیماتی مثل میزان حرارت، زمان پخت و انتخاب نوع پخت. بخارپزها می‌توانند چند طبقه برای بخارپز کردن مواد غذایی مختلف (مثلاً ماهی و سبزیجات) به‌صورت هم‌زمان داشته باشند. نمونه‌هایی که ظروف غیر پلاستیکی دارند، اغلب بهتر شمرده می‌شوند. زودپز با پخت گوشت، حبوبات و ... در زمان کم با فشار بخار زیاد اگرچه قبل‌ترها خطرآفرین هم بود، امروز به مدد افزایش چشمگیر ایمنی محصولات و عملکرد اتوماتیک، یک مورد ضروری در خرید وسایل آشپزخانه است.

خرید اینترنتی و بهترین قیمت وسایل آشپزخانه

این‌که هر تغییر کوچک و بزرگ و اضافه کردن هر وسیله‌ای به آشپزخانه می‌تواند جدا از رفع نیازهای اساسی و ضروریات، در عمق رضایت از یک خانه نقش‌آفرین باشد، غیرقابل انکار است. تیم همه چی آنلاین تلاش دارد با عرضه محصولات مطمئن و قیمت‌های دقیق، خرید وسایل آشپزخانه را برای شما امن و راحت کند.