برای برخی افراد کالری شمار و ردیابی کالری مصرفی ضروری است و می تواند در زمینه رسیدن به اهداف سلامتی­شان کمک زیادی به آن ها کند. ممکن است برای افزایش وزن یا کاهش وزن به کالری شماری نیاز داشته باشید یا طبق توصیه مربی باشگاه خودتان بخواهید رژیم بگیرید. در صورتی که شما هم یکی از این افراد هستید و می خواهید کالری های مصرفی خودتان در طول روز را اندازه گیری کنید، مطمئنا به یکی از اپلیکیشن های کالری شمار زیر نیاز داشته باشید. در ادامه برخی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی و خارجی را به شما معرفی می کنیم که از طریق آن ها می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. این برنامه ها جزء بهترین برنامه های اندروید هستند و می توانند در این زمینه کمک زیادی به شما کنند.

کالری شمار چیست؟

امروزه روش های بسیار زیادی برای بررسی سلامت بدن طراحی شده است و اپلیکیشن های کالری شمار یکی از این روش ها هستند. با این اپلیکیشن ها شما می توانید لیست غذاهای مصرفی خودتان و مقدار آن ها را وارد کنید تا اپلیکیشن به صورت خودکار مقدار کالری مصرفی شما را ثبت کند. سپس شما می توانید بسته به رژیم خودتان از اطلاعات ثبت شده استفاده کنید تا متوجه شوید که برای کاهش یا افزایش وزن باید چه مسیری را در پیش بگیرید. برای مثال اگر هدف شما از استفاده از اپلیکیشن های کالری شمار کاهش وزن است، می توانید با بررسی کالری مصرفی در طول روز متوجه شوید که باید چه مقدار ورزش کنید تا کالری دریافت شده سوزانده شود.

بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی

خوشبختانه لیست اپلیکیشن های کالری شمار ایرانی و بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی روز به روز در حال افزایش است. این برنامه ها از تمامی غذاهای ایرانی پشتیبانی می کنند و با استفاده از آنها به راحتی می توانید میزان کالری مصرفی خودتان را اندازه گیری کنید. با استفاده از این برنامه ها می توانید به لیست تمام غذاهای ایرانی موجود دسترسی داشته باشید و بتوانید به راحتی کالری آن ها را نیز اندازه گیری کنید. در ادامه مقاله ابتدا به بررسی بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی و اپلیکیشن های کالری شمار ایرانی خواهیم پرداخت و پس از آن به معرفی برنامه های کالری شمار خارجی خواهیم رفت. با ما همراه باشید:

۱- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی: اپلیکیشن زیره

۱- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی: اپلیکیشن زیره

زیره یکی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار ایرانی است که برای تناسب اندام و مدیریت وزن کاربرد دارد و می تواند در این زمینه کمک زیادی به شما کند. این برنامه کالری شمار علاوه بر امکان نصب روی گوشی های اندرویدی، یکی از بهترین اپلیکیشن های آیفون نیز محسوب می شود و کاربران آیفون هم می توانند از آن استفاده کنند. این برنامه دریافت اطلاعات، محاسبه شاخص توده بدنی و بهترین برنامه غذایی را در اختیار شما قرار می دهد و به همین خاطر می توان آن را یکی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی دانست. همچنین این برنامه می تواند براساس ذائقه شما، خوراکی های جایگزین را نیز معرفی نماید. ارائه نمودار تغییرات وزنی، آشنایی با غذاهای پرکالری و کم کالری، آموزش حرکات صحیح ورزشی، جدول ارزش غذایی خوراکی های مختلف و محاسبه شاخص توده بدنی از ویژگی های دیگر این برنامه به شمار می روند.

دانلود اپلیکیشن زیره

۲- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی: اپلیکیشن کرفس

۲- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی: اپلیکیشن کرفس

کرفس نیز یکی دیگر از اپلیکیشن های کالری شمار ایرانی است که هم بر روی آیفون و هم بر روی اندروید قابل نصب است. با استفاده از این اپلیکیشن می توانید به راحتی به وزن دلخواه خودتان برسید و سبک زندگی سالمی را برای خودتان رقم بزنید. با استفاده از این اپلیکیشن کالری شمار فارسی، شما می توانید با دنبال کردن مسیر پیشرفت، برنامه های ورزشی خودتان را دنبال کنید یا از چالش های داخلی نرم افزار برای کاهش وزن خودتان استفاده نمایید. دسترسی به دستور غذاهای سالم، پشتیبانی از غذاهای ایرانی، قدم شمار و امکان ثبت آب مصرفی روزانه نیز از قابلیت های ویژه کالری شمار کرفس به شمار می روند.

دانلود اپلیکیشن کرفس

بهترین اپلیکیشن های کالری شمار خارجی

اپلیکیشن هایی که در ادامه معرفی می کنیم به شما کمک می کنند که راحتتر بتوانید غذاهای خودتان را ثبت کنید و خیلی سریع تر به اهدافی که دارید برسید؛ همچنین در مورد عادات غذایی سالم نیز به شما کمک می کنند. عمل نوشتن، ثبت یا حتی عکس گرفتن از غذاهای مصرفی قبل از غذا خوردن یا حین غذا خوردن می تواند به شما کمک کند هنگام انتخاب غذا کمی بیشتر وقت بگذارید. در ادامه ما لیستی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار را برای شما آماده کرده ایم که با استفاده از آن ها می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. 

۳- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار: FitBit

۳- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار: FitBit

FitBit یک دستبند و ردیاب ورزشی است که می تواند تعداد قدم ها و فعالیت های شما را اندازه گیری کند. اما با استفاده از نرم افزار موبایل این دستبند می توانید اندازه گیری کالری را با کیفیت بسیار بیشتری انجام دهید. شما می توانید مواد غذایی را به صورت دستی یا از طریق بارکدخوان نرم افزار در برنامه ثبت کنید و به لیستی از کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی دریافتی روزانه خودتان دسترسی داشته باشید. این کار باعث خواهد شد به درک بهتری از تاثیر غذاهای دریافتی روی سلامتی خودتان برسید. همچنین در صورتی که دستبندهای FitBit را هم تهیه کنید، از طریق نرم افزار به اطلاعات کاملی در مورد ضربان قلب، کیفیت خواب و ... خودتان دسترسی خواهید داشت. اپلیکیشن FitBit به عنوان یکی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار هیچ نیازی به دستبند ندارد و می توانید بدون دستبند هم از آن استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن FitBit برای اندروید

دانلود اپلیکیشن FitBit برای آیفون

۴- اپلیکیشن کالری شمار Lose It

۴- اپلیکیشن کالری شمار Lose It

کاربران این اپلیکیشن توانسته اند با استفاده از آن بیش از ۱۱۲ میلیون پوند کاهش وزن داشته باشند و به همین خاطر می توان آن را یکی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار دنیا دانست. این برنامه با دریافت قد، وزن، سن و جنسیت شما یک لیست کاملا شخصی از میزان کالری و غذاهای قابل مصرف روزانه به شما می دهد. شما می توانید برای ثبت غذاها و خوراکی های مصرفی از سه روش زیر استفاده کنید. روش اول به صورت دستی است که می توانید اسم غذا را داخل دیتابیس گسترده اپلیکیشن سرچ کنید و آن را ثبت نمایید. روش دوم از طریق بارکدخوان می باشد و روش آخر نیز از طریق قابلیت جدید Snap it است که می توانید عکس غذای خودتان را داخل نرم افزار ذخیره کنید. 

این نرم افزار با دستگاه های دیگر شما نیز همگام خواهد شد و می تواند اطلاعات مربوط به سلامتی را از گوشی آیفون یا دیگر ردیاب های ورزشی دریافت کند. همچنین می توانید در گروه های مختلف نیز عضو شوید و اطلاعات خودتان را با آن ها به اشتراک بگذارید. برای دریافت امکانات بیشتر مثل امکان ایجاد چالش های سلامتی شخصی، امکان ایجاد گروه های حمایتی اختصاصی و دریافت گزارش پیشرفت روزانه و هفتگی می توانید از نسخه پولی این برنامه استفاده کنید اما تمامی امکانات پایه ای که ممکن است به آن ها نیاز داشته باشید، در نسخه رایگان برنامه قابل دسترسی هستند.

دانلود Lose it برای اندروید

دانلود Lose it برای ایفون

۵- نرم افزار My Fitness pal

نرم افزار My Fitness pal

با بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر و پشتیبانی از ۱۱ میلیون غذای مختلف، خیلی از کارشناس ها اپلیکیشن MyFitnessPal را یکی از بهترین ردیاب های ورزشی و اپلیکیشن های کالری شمار می دانند. با استفاده از این اپلیکیشن شما می توانید به سادگی غذاهای مصرفی خودتان را داخل نرم افزار وارد کنید و در عین حال نیازی نیست مواردی مثل حجم غذا و پروتئین های مصرفی را نیز محاسبه کنید. شما می توانید به راحتی بارکد مواد غذایی را اسکن کنید. همچنین امکان ذخیره غذاهای مصرفی در حافظه نیز وجود دارد و نیازی نیست هر بار که غذاهای جدید را امتحان می کنید محتویات آن را به صورت جداگانه وارد کنید. امکان دریافت رسپی از سایت های دیگر نیز در این اپلیکیشن کالری شما وجود دارد. 

دانلود My Fitness pal برای اندروید

دانلود My Fitness pal برای آیفون

۶- Nutritionix Track

۶- Nutritionix Track

در دیتابیس این نرم افزار بیش از ۹۸۴ هزار ماده غذایی مختلف قرار گرفته است و به همین خاطر آن را در لیست اپلیکیشن های کالری شمار خودمان قرار داده ایم. کاربران این نرم افزار بهترین ویژگی آن را رابط کاری ساده آن می دانند و متخصصان تغذیه هم معتقدند که به دلیل شفافیت در ثبت مواد غذایی خوراکی های مختلف توانسته به موفقیت برسد. این برنامه می تواند کالری های مواد غذایی بسته بندی شده و رستورانی را با مواد غذایی تازه ترکیب کند و به همین خاطر یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی به شمار می رود که هم به غذاهای خانگی و هم به غذاهای بیرونی علاقه دارند. دیتابیس این اپلیکیشن کالری شمار توسط متخصصین تغذیه تهیه شده است و شما می توانید از طریق فرامین صوتی هم لیست غذاهای خودتان را ثبت کنید. 

دانلود Nutritionix Track برای اندروید

دانلود Nutritionix Track برای ایفون

۷- بهترین اپلیکیشن کالری شمار: WW

بهترین اپلیکیشن کالری شمار: WW

این نرم افزار قبلا با اسم weight Watchers شناخته می شد و بیش از ۵ میلیون نفر کاربر دارد. به عقیده خیلی از افراد، این نرم افزار بهترین گزینه برای مدیریت وزن است. در نسخه جدید این نرم افزار که نوامبر ۲۰۲۱ عرضه شد، تلاش شده است که یک تجربه شخصی تر در اختیار کاربر قرار بگیرد تا تشویق شود که سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرد. به دلیل اینکه رویکرد این شرکت کاملا علمی است، این برنامه برای کالری شماری از چهار متد مختلف برای رسیدن به وزن و سلامت ایده آل استفاده می کند: مواد غذایی، فعالیت، طرز فکر و خواب. همچنین این برنامه وزن، قد، جنسیت و سن شما را دریافت می کند و بر اساس آن بهترین مواد غذایی ممکن را به شما پیشنهاد خواهد داد.

دانلود WW برای اندروید

دانلود WW برای ایفون

۸- نرم افزار SparkPeople Calorie Tracker

۸- نرم افزار SparkPeople Calorie Tracker

این برنامه یکی دیگر از برنامه های کالری شمار اندروید و iOS است که شما می ‎توانید به صورت دستی یا از طریق بارکدخوان گوشی اطلاعات مواد غذایی مورد نظر خودتان را وارد کنید. این برنامه نیز یک بانک اطلاعاتی گسترده از مواد غذایی مختلف دارد و با کمک آن می توانید میزان کالری انواع مواد غذایی را به راحتی ثبت کنید. قابلیت اندازه گیری وزن و محاسبه میزان کالری سوزانده شده نیز از دیگر قابلیت های این اپلیکیشن کالری شمار است. این نرم افزار با اپل واچ کاملا سازگار است و می توانید آن را با برنامه های دیگر مثل FitBit ،Map My Fitness ،MisFit و ... نیز همگام کنید.

۹- نرم افزار MyNetDiary

نرم افزار MyNetDiary

این برنامه کالری شمار نیز دارای یک رابط کاربری بسیار زیبا است و شما می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. شما می توانید در دیتابیس این ساعت از طریق آیکون های مختلف به لیستی از مواد غذایی مختلف دسترسی داشته باشید و تمام اطلاعات مربوط به کالری مصرفی شما نیز به صورت یک جا قابل دسترسی است. دیتابیس این برنامه دارای بیش از ۶۰۰ هزار ماده غذایی مختلف است و در صورتی هم که دوست نداشته باشید از اپلیکیشن های کالری شمار ایرانی و خارجی استفاده کنید می توانید از وبسایت این نرم افزار استفاده کنید. امکان نصب روی اپل واچ نیز یکی دیگر از قابلیت های این اپلیکیشن کالری شمار است.

دانلود MyNetDiary برای اندروید

دانلود MyNetDiary برای ایفون

۱۰- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار: Cronometer

۱۰- بهترین اپلیکیشن های کالری شمار: Cronometer

در اپلیکیشن کرونومتر شما می توانید تمامی اطلاعات مربوط به ارزش غذایی مواد مصرفی را به صورت نمودار و نماد مشاهده کنید و می توانید میزان کالری و نکات تغذیه ای مختلف را به شکلی کاملا ساده و قابل فهم مشاهده نمائید. در صفحه اصلی نرم افزار سه عدد نمودار دایره ای وجود دارد که از طریق آن ها می توانید میزان کالری مصرفی، پیشرفت در رسیدن به میزان کالری هدف و کالری سوزانده شده را مشاهده کنید. همچنین می توانید انواع غذاهای مصرفی را به سادگی و بدون هیچگونه دردسری به این نرم افزار اضافه کنید.

دانلود Cronometer برای اندروید

دانلود Cronometer برای ایفون

سخن نهایی

در این مطلب لیست کاملی از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی و خارجی برای سیستم عامل های اندروید و iOS در اختیار شما قرار گرفت که همگی عملکرد خیلی خوبی در زمینه ثبت کالری دارند. با استفاده از بهترین اپلیکیشن های کالری شمار فارسی می توانید به راحتی کالری غذاهایی که در طول روز مصرف می کنید را ثبت نمایید. همچنین این برنامه ها دارای قابلیت های دیگری مثل ارائه نکات تغذیه ای، آموزش حرکات ورزشی، ارائه رژیم غذایی و ... نیز هستند تا شما بتوانید تمامی نیازهای خودتان را به صورت کاملا ساده و فقط از طریق یک نرم افزار برطرف کنید.