با ورود به عصر دیجیتال و همه‌گیر شدن استفاده از اینترنت در تلفن‌های همراه، در بازه‌های زمانی کوتاه همواره شاهد طراحی و ساخت انواع اپلیکیشن‌ها بوده‌ایم. این اپلیکیشن‌ها انواع مختلفی دارند به عنوان مثال برخی از آنها جنبه سرگرمی دارند و برخی جنبه آموزشی، ورزشی و غیره. اپلیکیشن cartogram یکی از اپلیکیشن‌های قدمت‌دار است که آن را به عنوان یکی از بهترین برنامه‌های تصویر زمینه گوشی می‌شناسند. به بیانی دیگر برنامه کارتوگرام یک نقشه منحصر به فرد است که اطلاعات آماری را با موقعیت جغرافیایی ترکیب می‌کند. این برنامه ویژگی‌های دیگری هم دارد که در زمان سفر یا برای تحقیقات میدانی بسیار کاربردی می‌باشد. اگر قصد نصب برنامه کارتوگرام را بر روی گوشی موبایل خود دارید، با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی از آن را در اختیار شما قرار دهیم. البته توجه داشته باشید این برنامه را با برنامه هایی که در لیست بهترین برنامه های تصویر زمینه گوشی ذکر شده اند، اشتباه نگیرید.

برنامه کارتوگرام چیست؟

همان طور که در مقدمه اشاره شد، برنامه کارتوگرام یک نقشه خاص است که در آن نقشه‌های منطقه مورد نظر به صورت فیزیکی یا توپوگرافی نشان داده و مساحت، فاصله و محدوده زمین نسبی را مشخص می‌کند. با این حال، هیچ داده‌ای در مورد ساکنان یک مکان ارائه نمی‌دهد. برنامه کارتوگرام تولید شده واقعاً می‌تواند از تمام جهات با نقشه شهرها، ایالت‌ها، کشورها و جهان متفاوت باشد و باعث می‌شود تا محل تعیین شده را با جزییات بهتر و کامل‌تری به شما نشان دهد. برنامه کارتوگرام به معنای واقعی کلمه در همه اشکال و اندازه‌ها وجود دارد و با پیشرفت مداوم در فناوری سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) نرم افزارهای کارتوگرام با دقت بیشتر و گرافیکی بیشتر از همیشه تولید می‌شوند. 

این یکی از انتزاعی‌ترین انواع نقشه است که برخی از فرم‌های آن را می‌توان یک نمودار نامید. اپلیکیشن cartogram گوشی موبایل، در درجه اول برای نمایش تاکید و همچنین برای تجزیه و تحلیل به عنوان نوموگراف استفاده می‌شوند.

معرفی انواع اصلی برنامه کارتوگرام

دو نوع اصلی کارتوگرام وجود دارد: کارتوگرام مساحتی و کارتوگرام فاصله.

کارتوگرام مساحتی، نقشه‌ای است که کل یک مکان فیزیکی را با مقیاس‌بندی یک عامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی یا محیطی انتخاب شده را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، کل جمعیت جهان را در نظر بگیرید که حدودا 7.2 میلیارد نفر می‌باشد. اگر بخواهیم در برنامه کارتوگرام این نقشه را به صورت کلی ببینیم، اندازه یک کشور با استفاده از شبکه‌های مربعی ساخته شده است که هر یک نشان دهنده 1 میلیون نفر می‌باشد. هر چه کل جمعیت یک کشور بیشتر شود، کشور بزرگتر شده و تعداد این مربع‌ها در نقشه در برنامه کارتوگرام افزایش می‌یابد. 

دومین نوع کارتوگرام، کارتوگرام فاصله‌ای است. در این حالت، از کارتوگرام‌ها برای نمایش زمان و مسافت نسبی در یک شبکه انتخابی استفاده می‌شود. یکی از کارتوگرام‌های راه دور که برای بسیاری از آمریکایی‌ها آشناست، سیستم متروی واشنگتن دی سی است. فاصله بین توقف‌ها یکنواخت به نظر می‌رسد در حالی که فاصله واقعی بین یک توقف و دیگری ممکن است بسیار بیشتر یا بسیار کمتر از آنچه در کارتوگرام نشان داده شده باشد. در هر صورت این نوع نقشه در اپلیکیشن cartogram، اطلاعات آماری نحوه ترسیم جغرافیای فیزیکی را تعیین می‌کند. 

دسته‌بندی دیگری برای نقشه‌های برنامه کارتوگرام

فارغ از تعاریف ذکر شده می‌توان گفت کارتوگرام نوعی گرافیک است که ویژگی‌های اشیاء جغرافیایی را به عنوان ناحیه شی نشان می‌دهد. از آنجایی که کارتوگرام فضای جغرافیایی را به تصویر نمی‌کشد، بلکه اندازه اشیاء را بسته به یک ویژگی خاص تغییر می‌دهد، یک نقشه واقعی نیست. کارتوگرام‌ها براساس درجه تغییر فضای جغرافیایی متفاوت هستند. برخی از آنها بسیار شبیه به نقشه به نظر می‌رسند، اما برخی به هیچ وجه شبیه نقشه نیستند. یک دسته‌بندی دیگر برای نقشه کارتوگرام‌ها وجود دارد که هر کدام روش‌های بسیار متفاوتی برای نشان دادن ویژگی‌های اشیاء جغرافیایی دارند . در این تقسیم‌بندی به سه صورت می‌باشند:  غیر پیوسته، پیوسته و دورلینگ.

- کارتوگرام‌های غیرپیوسته

کارتوگرام غیرپیوسته ساده‌ترین و آسان‌ترین نوع کارتوگرام برای ساخت است. در یک کارتوگرام غیرپیوسته، اشیاء جغرافیایی مجبور نیستند، ارتباط خود را با اشیاء مجاور خود حفظ کنند. این اتصال توپولوژی نامیده می‌شود. با آزاد کردن اجسام از اشیاء مجاور، آنها می‌توانند بزرگ یا کوچک شوند و همچنان شکل خود را حفظ کنند. در اینجا نمونه‌ای از دو کارتوگرام غیرپیوسته جمعیت در شهرستان‌های کالیفرنیا آورده شده است.

تفاوت بین این دو نوع کارتوگرام غیرپیوسته یک تفاوت قابل توجه است. کارتوگرام سمت چپ مرکز جسم را حفظ کرده است (مرکز، نقطه مرکزی وزن یک شی ناحیه است.) از آنجایی که مرکز جسم در همان مکان باقی می‌ماند، برخی از اشیاء زمانی که اجسام بزرگ یا کوچک می شوند، بسته به اینکه اجسام رشد کنند یا کوچک شوند، شروع به همپوشانی می‌کنند. در کارتوگرام سمت راست، اشیاء نه تنها بزرگ یا کوچک می‌شوند، بلکه برای جلوگیری از همپوشانی با شی دیگر، به یک سمت حرکت می‌کنند. اگرچه این امر باعث ایجاد مقداری پیچیدگی در فاصله می‌شود، با این حال اکثراً این نوع کارتوگرام غیر پیوسته را نسبت به نمونه‌های دیگر ترجیح می‌دهند. عدم اجازه برای همپوشانی اشیاء باعث می‌شود تا انداز‌ های به تصویر کشیده شده از اشیاء بهتر دیده می‌شود. این ویژگی سبب شده تا به راحتی بتوان آن را به عنوان مقدار مشخصه تفسیر کرد.

- کارتوگرام‌های پیوسته

در یک کارتوگرام پیوسته، برعکس کارتوگرام غیر پیوسته، توپولوژی حفظ می‌شود. یعنی اشیاء به یکدیگر متصل می‌مانند، اما این باعث ایجاد پیچیدگی بزرگ در شکل نقشه می‌شود.

این منجر به مشکل‌ترین، اما جذاب‌ترین مشکل در ایجاد کارتوگرام می‌شود. نقشه‌بردار باید اندازه اشیاء را برای نمایش مقدار مشخصه درست کند، اما همچنین باید شکل اجسام را به بهترین شکل ممکن حفظ کند تا کارتوگرام به راحتی قابل تفسیر باشد. 

- کارتوگرام‌های دورلینگ

این نوع کارتوگرام به نام مخترع آن دنی دورلینگ از دانشگاه لیدز نامگذاری شد. کارتوگرام Dorling نه شکل، توپولوژی و نه مرکز شی را حفظ می‌کند، اگرچه ثابت شده است که یک روش کارتوگرام بسیار مؤثر می‌باشد. برای ایجاد یک کارتوگرام دورلینگ، به جای بزرگ کردن یا کوچک کردن خود اجسام، نقشه‌بردار اجسام را با یک شکل یکنواخت، معمولاً دایره، با اندازه مناسب جایگزین می‌کند. پروفسور دورلینگ، به دلیلی که در قسمت کارتوگرام غیرپیوسته در بالا توضیح داده شد، پیشنهاد می‌کند که اشکال با هم همپوشانی نداشته باشند، بلکه به گونه‌ای جابه‌جا شوند که مساحت کامل هر شکل دیده شود.

کارتوگرام‌های دورلینگ

یکی دیگر از کارتوگرام‌های Dorling مانند Demers Cartogram است که از دو جهت متفاوت می‌باشد. این حالت، از مربع به جای دایره استفاده می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود تا شکاف‌های کمتری بین اشکال باقی بگذارد. ثانیاً، کارتوگرام دورلینگ تلاش می‌کند تا ارقام را با کمترین فاصله از مکان واقعی‌شان دور کند. کارتوگرام Demers اغلب فاصله را کم می‌کند تا مجاورت بین شکل‌ها را حفظ شود. همچنین فاصله را برای حفظ نشانه‌های بصری خاص حذف می‌کند.

شبه کارتوگرام چیست؟

شبه کارتوگرام‌ها (یا کارتوگرامهای نادرست) نمایش‌هایی هستند که ممکن است شبیه کارتوگرام به نظر برسند اما از قوانین خاص کارتوگرام پیروی نمی‌کنند. شاید معروف‌ترین نوع شبه کارتوگرام توسط دکتر والدو توبلر ساخته شده است. در این حالت، به جای بزرگ کردن یا کوچک کردن خود اجسام، Tobler اتصالات جسم را به یک شبکه مرجع مانند طول یا عرض جغرافیایی منتقل می‌کند تا همان اثر را بدهد. این دقت جهت‌گیری خوبی را در کارتوگرام حفظ می‌کند. اگر شهرستان A مستقیماً در شمال شهرستان B باشد، همچنان مستقیماً در شمال در کارتوگرام باقی خواهد ماند. توجه داشته باشید که در نمونه‌های قبلی، مانند کارتوگرام دورلینگ، این همیشه درست نیست. با این حال، این یک کارتوگرام نادرست است زیرا خطای زیادی در اندازه واقعی اشیاء ایجاد می‌کند.

شبه کارتوگرام چیست؟

اجازه دهید این خطا را در مورد جمعیت کالیفرنیا در جایی که بسیار واضح است در نظر بگیریم. شهرستان مونو یک شهرستان بسیار کم جمعیت است که تنها 13000 نفر جمعیت دارد، اما بر حسب تصادف در همان عرض جغرافیایی شهرستان سانفرانسیسکو (777000 نفر) و در طول جغرافیایی با شهرستان لس آنجلس (9519000 نفر) قرار دارد. خطوط طول و عرض جغرافیایی را گسترش دهید تا لس آنجلس و سانفرانسیسکو به اندازه مناسبی بیایند بدون اینکه به نوبه خود، شهرستان مونو را نیز گسترش دهید. به همین ترتیب، خطوط را نمی‌توان برای ساخت مونو کانتی به اندازه مناسب بدون کوچک کردن سانفرانسیسکو و لس آنجلس منعقد کرد.

دکتر تابلر از یک محاسبه ریشه میانگین مربع برای یافتن "بهترین تناسب" یا کارتوگرام "به اندازه کافی نزدیک" استفاده می‌کند. این تکنیک گاهی اوقات برای پیش پردازش یک کارتوگرام پیوسته استفاده می‌شود. یعنی اجازه دهید یک کامپیوتر یک شبه کارتوگرام بسازد و از آن یک نقشه‌نگار می‌تواند با دست یک کارتوگرام پیوسته ایجاد کند. این نیز ثابت می‌کند که بسیار موثر است.

کلام آخر:

برنامه کارتوگرام یک نقشه است که به صورت ترکیبی، اطلاعات آماری و جغرافیایی را به شما نشان می‌دهد. این برنامه انواع مختلفی از نقشه‌ها را در اختیار شما قرار خواهد داد که هر کدام از آنها برای موقعیت‌های خاصی مناسب هستند. از این رو، با دانلود برنامه کارتوگرام و نصب آن بر روی گوشی موبایل خود می‌توانید از آنها برحسب نیازتان استفاده کنید.

دانلود برنامه کارتوگرام از گوگل پلی