تغییر زبان کیبورد گوشی یکی از مهم‌ترین امکاناتی است که داخل انواع گوشی‌ها تعبیه شده است. اگر گوشی‌ شما این قابلیت‌ را نداشته باشد، عملاً بلا استفاده است. چرا که موبایل‌ از مهم‌ترین دستگاه‌ها برای ارتباط برقرار کردن هستند. اگر مشکل تغییر زبان کیبورد گوشی را دارید؟ دیگر جای نگرانی نیست، چرا که در این مقاله قصد داریم تا تغییر زبان کیبورد گوشی اندروید و آی او اس را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

آموزش تغییر زبان گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی

آموزش تغییر زبان گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی

قبل از اینکه به آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی اندروید بپردازیم، بد نیست تا تغییر زبان گوشی‌ اندروید را به شما آموزش بدهیم. در گوشی‌های اندرویدی، ابتدا باید گزینه (Settings) را باز کنید. توجه: اگر زبان گوشی شما انگلیسی نبود، به دنبال گزینه چرخ دنده بگردید و آن را باز کنید. در قدم بعدی گزینه (Languages & input) را انتخاب کنید. سپس گزینه (Languages) را انتخاب کنید. زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. همانطور که بالاتر گفته شد، تنها با انجام همین چند مرحله ساده، می‌توانید زبان گوشی خود را تغییر دهید.

آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی

آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی

بعد از آموزش تغییر زبان گوشی‌های اندروید، نوبت به آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی‌های اندروید رسیده است. تغییر زبان کیبورد به همان سادگی تغییر زبان گوشی است. در ادامه قصد داریم تا تغییر زبان کیبورد گوشی را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید. ابتدا به قسمتی از گوشی خود بروید که بتوانید کیبورد خود را باز کنید. همانند تصویر، گزینه چهار مربع (در شیائومی) و سه نقطه ( در سامسونگ) را انتخاب کنید. در قدم بعدی گزینه چرخ دنده را باز کنید. سپس گزینه (Languages) را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانبد زبان کیبورد خود را به زبان دلخواهتان تغییر دهید. با انجام تنها چند مرحله به آسانی هرچه تمام، می‌توانید زبان کیبورد گوشی خود را تغییر دهید.

چگونه کیبورد را انگلیسی کنیم در گوشی

یکی از دغدغه های کاربران در هنگام تایپ متن، تبدیل کیبورد فارسی به انگلیسی است. در ابتدا باید عنوان کرد که زبان پیش فرض اکثر گوشی ها انگلیسی می باشد و برای پاسخ به پرسش چگونه کیبورد را انگلیسی کنیم در گوشی ؟  نیازی به نصب دوباره این زبان نیست بلکه تنها کافی تا زبان کیبورد را تغییر دهید. اگر گوشی شما اندرویدی می باشد، مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا به بخشی که قصد تایپ کردن دارید بروید (بطور مثال مرورگرتان را باز کنید)
 • سپس برای چند لحظه کوتاه دکمه space کیبورد که در پایین کیبورد قرار دارد را لمس کنید و برروی آن انگشتتان را نگه دارید سپس رها کنید، پاپ آپی باز می شود که می توانید زبان انگلیسی را انتخاب کنید.
 • در برخی از گوشی های اندرویدی اگر دکمه space کیبورد را به چپ یا راست بکشید، زبان کیبورد تغییر خواهد کرد.

البته روش دیگر هم برای تبدیل کیبورد گوشی به زبان انگلیسی وجود دارد بدین صورت که 

 • ابتدا به بخشی که قصد تایپ کردن دارید، بروید
 • سپس در محل تایپ ضربه بزنید تا نشانگر تایپ، نمایان شود.
 • حال که کیبورد شما باز شده است، در کنار دکمه space دکمه ای قرار دارد که به شکل کره زمین (نمادی دایره ای شکل با خطوطی مورب دارد) است را کلیک کنید، مشاهده می کنید که زبان گوشی شما تغییر کرد.

در نهایت برای کاربران سامسونگ و شیائومی باید بیان کرد که تغییر زبان صفحه کلید سامسونگ و شیائومی با روش های بالا به راحتی قابل انجام می باشد و به راحتی می توانید زبان صفحه کلید شیائومی و سامسونگ را تغییر دهید.

آموزش تغییر زبان گوشی آیفون

آموزش تغییر زبان گوشی آیفون

در این بخش قصد داریم تا در آیفون، تغییر زبان گوشی به فارسی را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید. تغییر زبان در آیفون، به همان سادگی تغییر زبان در گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی است. در ابتدا گزینه (Settings) یا همان آیکون چرخ دنده را باز کنید. در قدم دوم، گزینه (General) را انتخاب و سپس گزینه (Language & Region) را باز کنید. در قدم آخر، گزینه (iPhone Language) را باز و سپس زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. با انجام دادن سه مرحله‌ای که بالاتر ذکر شد، به‌راحتی می‌توانید زبان کیبورد گوشی آیفون خود را تغییر دهید.

آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی آیفون

آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی آیفون

در این بخش قصد داریم تا به آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی آیفون بپردازیم. همانند تمامی آموزش‌هایی که بالاتر ارائه شد، این آموزش هم بسیار ساده است. در ابتدا گزینه (Settings) گوشی اپل خود را باز می‌کنید. بخش (General) را باز و قسمت (Keyboards) را انتخاب کنید. در قسمت بعدی دوباره گزینه (Keyboards) را باز و گزینه (Add New Keybord) را انتخاب کنید. در این مرحله می‌توانید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نصب برنامه های جانبی برای تغییر زبان

اگر از کاربرانی هستید که روزانه با زبان انگلیسی یا زبان های دیگر سر و کار دارید و نیاز به ترجمه دارید، ابزارهایی ارائه شده اند که به راحتی هرچه تمام تر نیازهای شما را برآورده می سازند. در این بخش به معرفی تعدادی از این برنامه می پردازیم.

برنامه Gboard

اگر از قبل با این برنامه آشنایی دارید، قطعا این سوال برای شما پیش خواهد آمد که این یک برنامه کیبورد می باشد پس چه ارتباطی بین این برنامه و ترجمه می توان یافت. با کمی تامل به شما خواهید گفت که برنامه Gboard که در اصل کیبورد گوگل می باشد که قابلیت های جذاب و کاربردی فراوانی دارد از جمله یکی از ویژگی های کیبورد Gboar امکان ترجمه متون می باشد که به راحتی بدون نیاز به برنامه جانبی دیگری وفقط با نصب این اپ می توانید به راحتی متون تان را ترجمه کنید.

برنامه Gboard

برای استفاده از برنامه Gboard ابتدا باید این برنامه را از اپ استور یا گوگل پلی نصب کنید. پس از نصب برنامه Gboard می توانید برای تغییر زبان گوشی به فارسی یا بالعکس از فارسی به انگلیسی یا غیره اقدام کنید که مراحل ان در زیر شرح داده شده است.

 • برنامه Gboard را نصب کنید و این برنامه را به عنوان کیبورد اصلی گوشی تان انتخاب کنید.
 • به محلی برای تایپ بروید تا کیبورد سیستم به شما نشان داده شود.
 • پس از باز شدن کیبورد Gboard حال از بالا سمت راست برروی سه نقطه کلیک کنید تا پنجره جدیدی برای شما از تنظیمات برنامه باز شود.
 • در پنجره باز شده برروی دکمه translate کلیک کنید.
 • حال می توانید از پنجره باز شده در صفحه، زبان مبدا و مقصد را که همان زبان اولیه و زبان ثانویه که متن را می خواهید بدان ترجمه کنید را به راحتی انتخاب کنید.

برای اینکه زبان صفحه کلید گوشی را تغییر دهید می توانید از برنامه Gboard نیز استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید.

 •  ابتدا به محلی برای تایپ کردن بروید تا بتوانید صفحه کلید Gboard را باز کنید.
 • در بالای کیبورد برروی آیکون چرخ دنده (settings) ضربه بزنید.
 • در صفحه باز شده برروی گزینه language ضربه بزنید.
 • برروی دکمه add keyboard ضربه بزنید تا بتوانید زبان جدیدی را به صفحه کلید اضافه کنید.
 • در صفحه باز شده زبان مورد نظرتان بطور مثال Persian را انتخاب کنید.
 • حال به صفحه اولیه برگردید و دوباره سعی کنید تا متنی را تایپ کنید تا برنامه Gboard باز شود
 • در صفحه Gboard در کنار دکمه Space دکمه ای با آیکون دایره ای شکل را مشاهده می کنید برروی آن ضربه بزنید، مشاهده می کنید که زبان کیبورد تغییر می کند.

اگر شما از گوشی اپل استفاده می کنید نیز می توانید همانند مراحل بالا عمل کنید و صفحه کلید را به زبان دلخواه تان تغییر دهید یا اینکه با استفاده از برنامه Gboard به ترجمه متن مورد نظرتان بپردازید البته نکته ای که باید دقت کنید این است که ابتدا باید برنامه Gboard را از اپ استور دانلود و نصب نمایید.

برنامه Fleksy

برنامه Fleksy

یکی از برنامه های معروف که کیبورد جدید در اختیار کاربران قرار می دهد. برنامه Fleksy که هم برای گوشی اندرویدی و هم برای گوشی آیفون ارائه شده، قادر است تا به راحتی زبان کیبورد گوشی شیائومی یا سامسونگ شما را تغییر دهد. برای استفاده از برنامه فوق ابتدا در اپ استور یا گوگل پلی عبارت fleksy را جستجو کنید و این برنامه را نصب کنید. پس از نصب برنامه برای تغییر زبان کیبورد گوشی، ابتدا باید زبان فارسی یا زبان دیگری که نیاز دارید را نصب کنید برای این کار:

 • بر روی بخشی که متن دلخواه تان را می توانید تایپ کنید، ضربه بزنید تا کیبورد Fleksy باز شود.
 • در بالای کیبورد Fleksy بر روی گزینه سه نقطه ضربه بزنید.
 • در منوی باز شده بر روی آیکون چرخ دنده ضربه بزنید.
 • در صفحه باز شده بر روی آیکون Language ضربه بزنید.
 • حال در صفحه باز شده زبانی را می خواهید به صفحه کلید اضافه کنید را انتخاب کنید تا نصب شود.

پس از نصب زبان دلخواه در صفحه کلید Fleksy، با نگه داشتن انگشت تان برروی دکمه Space و با چپ و راست کشیدن انگشتتان می توانید زبان کیبورد گوشی را تغییر دهید.

صفحه کلید Grammarly

صفحه کلید Grammarly

یکی از معروفترین برنامه ها و صفحه کلید های گوشی های اندرویدی و گوشی های آیفون، صفحه کلید Grammarly می باشد که در زمینه تایپ و یافتن خطاهای تایپی و گرامری به شدت پرکاربرد می باشد. برای استفاده از برنامه فوق ابتدا در گوگل پلی برای گوشی های اندرویدی یا در اپ استور برای گوشی های آیفون عبارت Grammarly را جستجو کنید و صفحه کلید Grammarly را نصب کنید. پس از نصب برنامه می توانید از طریق مراحل زیر تغییر زبان کیبورد گوشی سامسونگ یا تغییر زبان کیبورد گوشی شیائومی را به راحتی انجام دهید.

 • ابتدا در محیطی که تایپ می کنید، ضربه بزنید تا کیبورد Grammarly نمایش داده شود.
 • در بالا سمت چپ کیبورد آیکون سبز رنگی قرار گرفته، بر روی آن ضربه بزنید.
 • در پنجره باز شده بر روی آیکون چرخ دنده (Settings) ضربه بزنید.
 • در صفحه جدید، برروی گزینه Languages ضربه بزنید.
 • حال زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید تا به صفحه کلید اضافه شود.
 • در صفحه کیبورد Grammarly در کنار کلید Space دکمه ای با آیکون دایره ای شکل قرار گرفته که با ضربه زدن بر روی دکمه فوق زبان صفحه کلید تغییر می کند.

صفحه کلید Microsoft SwiftKey

صفحه کلید Microsoft SwiftKey

برنامه مایکروسافت SwiftKey از جمله صفحه کلید هایی می باشد که برای تغییر زبان گوشی به فارسی به شدت کاربردی می باشد. این صفحه کلید که در ابتدا به صورت خصوصی توسعه یافته بود اما بعدا توسط شرکت مایکروسافت خریداری شد. صفحه کلید مایکروسافت سویفت کی نه تنها از زبان های زیادی پشتیبانی می کند، بلکه همانند صفحه کلید Gboard قادر است تا بصورت همزمان با تایپ شما، بین زبان های مختلف ترجمه انجام دهد. یکی دیگر از قابلیت های بسیار کاربردی این صفحه کلید حالت شناور آن می باشد که می توانید صفحه کلید را به هر بخشی از صفحه که خواستید، بکشید و آنجا قرار دهید. برای تغییر زبان کیبورد گوشی ابتدا باید زبان های مورد نظرتان را نصب کنید که برای این کار مراحل زیر را طی کنید.

 • ابتدا از گوگل پلی یا اپ استور برنامه Microsoft SwiftKey را نصب کنید.
 • پس از نصب برنامه بر روی محیطی برای تایپ و نمایش کیبورد مایکروسافت سویفتکی ضربه بزنید
 • بر روی سه نقطه در بالا سمت راست صفحه کلید ضربه بزنید
 • از منوی باز شده برروی گزینه چرخ دنده ضربه بزنید
 • در صفحه جدید گزینه Languages را انتخاب کنید
 • از منوی زبان ها به پایین صفحه رفته و برروی all languages ضربه بزنید
 • از بین زبان های ارائه شده زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

پس از نصب و اضافه کردن زبان مورد نظرتان، شما می توانید از کنار دکمه Space کیبورد، دکمه ای که دارای آیکون دایره شکلی می باشد را انتخاب کنید تا زبان صفحه کلید تغییر کند.

مشکل عدم تغییر زبان کیبورد سامسونگ و شیائومی

یکی از مشکلاتی که بعضی از کاربران با آن دست و پنجه نرم می کنند، عدم تغییر زبان کیبورد سامسونگ یا شیائومی و به طور کلی در گوشی اندروید می باشد. راه حلی که می توان در این بخش ارائه کرد، آپدیت سیستم عامل می باشد. در اکثر اوقات با آپدیت سیستم عامل مشکل فوق حل شده و کاربر به راحتی می تواند با استفاده از روش های گفته شده زبان کیبورد را تغییر دهد. اما در برخی اوقات این مشکل به قوت خود پابرجاست و کاربر در هنگام تایپ به مشکل اساسی برمی خورد، در اینگونه شرایط می توان استفاده از کیبوردهای دیگری همچون Gboard یا دیگر برنامه های مشابه را به کاربر معرفی کرد. البته یکی دیگر از روش های حل مشکل فوق که می توان قبل از نصب کیبورد جدید آن را امتحان کرد، نصب پک های زبان از گوگل پلی می باشد.

سخن پایانی

همانطور که بالاتر دیدیم، در این مقاله به آموزش تغییر زبان کیبورد گوشی و خود گوشی پرداختیم. همچنین راه تعویض زبان گوشی و کیبورد آن‌ را برای گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و آیفون در اختیار شما گذاشتیم و با معرفی یک سری صفحه کلید جانبی که می توانید از گوگل پلی و اپ استور آنها را دانلود کنید به ترجمه و تغییر زبان کیبورد گوشی اقدام کردیم. در انتها اگر سوالی، انتقادی یا پیشنهادی در این زمینه دارید یا هنوز با مشکلی در این زمینه تغییر زبان کیبورد گوشی مواجه هستید، خوشحال می شویم تا با ارسال نظرات و سوالاتتان در بخش نظرات در این زمینه بتوانیم کمکی به شما عزیزان بکنیم.

منبع: tomsguide