سال 2020 سال عجیبی بود. گویی اتفاق عجیب و غریب دیگری نبود که بخواهد در سال گذشته بیافتد. درست است که سال 2020 با اتفاقات دیوانه‌واری همراه بود، اما چه بخواهیم چه نخواهیم دنیا به سیر عادی خود ادامه خواهد داد. برخی چیزها با هیچ‌کدام از اتفاقات عجیب و باورنکردنی سال 2020 قابل تغییر نیست. مانند این نکته ساده که ما در عصر مدرنی زندگی می‌کنیم و این اتفاقات غریب هنوز نتوانسته‌اند ما را به دوران آنالوگ یا حتی عصر حجر(!) بازگردانند. یک چیز دیگری که با اتفاقات عجیب سال 2020 تغییر نکرده است، این است که تقریباً هرکسی که می‌شناسیم از یک دستگاه دیجیتال استفاده می‌کند و زندگی روزمره‌اش به آن وابسته است؛ بله(!) تلفن همراه(!) امروزه تقریباً همه از یک گوشی تلفن استفاده می‌کنند، تنها سؤال مطرح این است که چه نوع تلفنی. هم‌اکنون 90% بازار گوشی‌های همراه به گوشی‌های اندروید و آیفون تعلق دارد. همانطور که گفتیم بازار گوشی‌های همراه توسط این دو دسته قبضه شده است. از بین گوشی‌های اندروید، گوشی‌ سامسونگ توانسته‌ است یک سر و گردن خود را بالاتر از دیگر هم قطارانش بکشد. از طرفی دیگر اغراق نکرده‌ایم اگر بگوییم گوشی اپل هم توانسته‌ است عملکرد بهتری به نسبت اکثر گوشی‌های اندروید داشته باشد. در واقع تنها گوشی‌ اندرویدی که قابلیت رقابت با گوشی‌ اپل را دارد، گوشی‎‌‌‌ سامسونگ‌ است. بنابراین در این مقاله ما بیشتر به مقایسه آیفون و سامسونگ خواهیم پرداخت.

درباره‌ی سامسونگ و اپل

درباره‌ی سامسونگ و اپل

 همان‌طور که احتمالاً خودتان هم می‌دانید، تکنولوژی قوی‌تر با قیمت بالاتر نیز همراه است. پیشرفت فناوری و امکانات گوشی‌های هوشمند قیمت آن‌ها را هم بسیار بالا برده است، اما همین حالا هم گوشی‌های گران قیمت، بازار خود را پیدا کرده‌اند و آن‌جا با یکدیگر در حال رقابت‌اند. اساساً 2 قطب وجود دارد: یکی برای گوشی‌های سامسونگ و آیفون، یکی هم برای دیگر گوشی‌ها. مسئله تنها اینست که شما به کدام قطب تعلق دارید. برای افرادی که متعلق به قطب سامسونگ و اپل‌اند یک درگیری دیرینه وجود دارد: اینکه تفاوت گوشی‌های سامسونگ و آیفون چیست؟ مشخصات گوشی‌های آیفون بهتر است یا مشخصات گوشی‌های سامسونگ؟ سامسونگ یا اپل؟ هرکدام توجیه‌هایی برای خود دارند و هرکدام سنگ خود را به سینه می‌زنند. از همین رو بسیار سخت است که تصمیم بگیریم در سال 2020 کدام‌ یک را خریداری کنیم. ما اینجا در همه‌چی آنلاین قصد داریم کمی مسیر را برای شما هموارتر و روشن‌تر کنیم تا با شناخت تفاوت‌های مشخصات گوشی‌های سامسونگ و مشخصات گوشی‌های اپل و در مجموع مقایسه گوشی اپل با سامسونگ به شما نشان دهیم کدام گوشی ارزش خرید بیشتری در سال 2020 دارد. 

بسیار خب، تفاوت گوشی‌های سامسونگ و آیفون در چیست؟ یعنی بجز تفاوت IOS و اندروید باید تفاوت‌های دیگری هم باشد، نه؟ همین‌طور هم هست. حالا وقت آن است که سراغ مقایسه آیفون و سامسونگ برویم. 

تفاوت گوشی‌های سامسونگ و اپل

از آنجا که گوشی‌های آیفون و گلکسی از دو سیستم‌ عامل متفاوت استفاده می‌کنند، مقایسه آن‌ها کار نسبتاً سختی‌ است. از طرفی دیگر سخت‌افزار مورد استفاده‌ی هردوی آن‌ها انحصاری بوده و قابل مقایسه با یکدیگر نیست. پس ما چطور می‌توانیم به مقایسه آیفون و سامسونگ بپردازیم؟ ما برای مقایسه‌ی آیفون و سامسونگ از فرمول جدیدی استفاده کرده‌ایم که می‌توان از طریق آن به این نتیجه رسید که مشخصات گوشی‌های آیفون بهتر است یا مشخصات گوشی‌های سامسونگ. پس با ادامه‌ی مقایسه آیفون و سامسونگ همراه باشید.

کارایی

وقتی بحث سادگی کار با گوشی به میان می‌آید، نمی‌توان منکر شد که هم سامسونگ‌، و هم آیفون رابط کاربری‌های ساده‌ای دارند و خیالتان می‌تواند راحت باشد که حین کار با گوشی به مشکل نخواهید خورد. با این حال اگر بخواهیم تنظیمات صفحه‌ی Home Screen و ظواهر عمومی آن را در نظر بگیریم، کفه‌ی ترازو به سمت سامسونگ سنگین‌تر خواهد شد. در مجموع گوشی‌های اندروید، و در این مورد سامسونگ، آزادی و کنترل بیشتری به شما می‌دهند، به طوری که می‌توانید گوشی خود را دقیقاً همان‌طور که می‌خواهید تنظیم کنید. بنابراین، انعطاف‌پذیری یکی از مزیت‌های مشخصات گوشی‌های سامسونگ نسبت به مشخصات گوشی‌های اپل به حساب می‌آید.  

زیبایی

وقتی پای انتخاب گوشی هوشمند به میان می‌آید، بدون تعارف معیار اول بسیاری از مردم زیبایی است. به‌هرحال هرکسی از زیبایی خوشش می‌آید. آیفون از همه نظر طراحی بی‌نظیری دارد. یکی از دلایل آن اینست که تولیدکنندگان آیفون، گوشی‌هایی لوکس تولید می‌کنند. در نتیجه همیشه این انتظار وجود دارد که گوشی بعدی اپل از گوشی قبلی‌اش زیباتر باشد. از طرفی دیگر بسیاری از گوشی‌های سامسونگ‌ هم طراحی‌های زیبا و بسیار جذابی دارند. برای مثال گوشی سامسونگ S7 به اندازه‌ی گوشی iPhone 7 Plus زیباست، اما اوضاع همیشه اینطور نیست. تولیدکنندگان گوشی‌های اندروید هم از زیبایی لذت می‌برند، اما هیچوقت مثل اپل اولویت اولشان زیبایی نیست. این اصلی‌ترین تفاوت گوشی‌های سامسونگ و اپل به حساب می‌آید. بنابراین حین تصمیم‌گیری، اگر زیبایی برایتان در اولویت است، بهتر است یک بار دیگر انتخاب‌هایتان را مرور کنید زیرا ممکن است گوشی سامسونگی که انتخاب کرده‌اید به اندازه یک گوشی آیفون زیبا نباشد. 

قیمت

دلیل اینکه پیش‌تر از این گفتیم این دو برند بازار خودشان را دارند این بود که قیمت‌هایشان بسیار بالاست، بسیار بالاتر از میانگین دیگر گوشی‌های هوشمند. برای انتخاب میان این دو همیشه می‌توانید مطمئن باشید که قیمت گوشی آیفون بسیار بالاست و مطمئن باشید برای خرید آیفون باید بیشترین هزینه را بکنید. برای مثال وقتی آیفون X وارد بازار شد، 1000 دلار قیمت‌گذاری شده بود. گوشی iPhone 11 Pro Max قیمت اولیه‌ای معادل 1100 دلار و آیفون 11 قیمت اولیه‌ای برابر 700 دلار داشت. حتی گوشی‌های آیفون SE که قرار بود کم هزینه باشند هم 400 دلار قیمت داشتند. قیمت گوشی‌های سامسونگ اما بسیار متنوع است. بستگی دارد که چه گوشی‌ای بخواهید تهیه کنید. برای مثال گوشی‌های بسیار خوب سامسونگ 200 الی 300 دلار قیمت دارند. اما اگر به دنبال گوشی‌هایی باشید که بتوانند با آیفون رقابت کنند باید در همان دامنه‌ی قیمت جستجو کنید، شاید کمی کمتر، شاید کمی بیشتر. از طرفی دیگر اگر به دنبال یک گوشی بی‌همتا هستید، سری گلکسی Z را پیشنهاد می‌کنم که 1400 دلار قیمت دارد و از تمامی گوشی‌های اپل گران‌تر است.

باز و بسته بودن سیستم‌ها

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در مقایسه آیفون و سامسونگ همین مورد است که گوشی‌های اندروید اوپن بوده و گوشی‌های آیفون کلوزد سورس هستند. این دقیقاً یعنی چه؟ این یعنی توسعه دهندگان مختلف می‌توانند سیستم اندروید را ارتقاء دهند و هر توسعه دهنده‌ای می‌تواند برای اندروید یک برنامه بسازد. این کاملاً برخلاف سیستم آیفون است. مهم نیست چه چیزی می‌خواهید، هرچه که هست را باید از طریق اپل تهیه کنید، در غیر این صورت نخواهید توانست آن را به‌دست بیاورید. این یک سیستم امنیتی است برای اینکه مطمئن شود چیز خطرناکی روی دستگاه اپل شما نصب نخواهد شد.

امنیت

امنیت

اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم در این بخش از مقایسه آیفون و سامسونگ شک زیادی وجود ندارد. آیفون ایمن‌تر است. سیستم تشخیص اثر انگشت و سیستم تشخیص چهره آن بسیار بهتر است. همچنین خطر دانلود برنامه‌های مشکل‌ساز روی آیفون بسیار کمتر از گوشی‌های سامسونگ است. با این حال گوشی‌های سامسونگ هم بسیار ایمن‌اند، اما راستش را بخواهید نه آنقدر که بتوانند آیفون را در این بخش از مقایسه اپل با سامسونگ شکست دهند. 

عمر باتری

اینجا برگ برنده دست سامسونگ است. ظرفیت بالای باتری هرگز جزو مشخصات گوشی‌های اپل نبوده است. نه‌تنها باتری‌های سامسونگ ظرفیت بالاتری دارند، بلکه مدت زمان کمتری به نسبت آیفون برای شارژ شدن نیاز دارند.  

دوربین

دوربین

این بخش از مقایسه آیفون و سامسونگ بسیار دشوار است. زیرا هردوی این گوشی‌ها بدون شک کیفیت دوربین بسیار بالایی ارائه می‌دهند. کیفیت دوربین این گوشی‌ها به قدری خوب است که می‌توانند جای یک دوربین عکاسی را در مسافرت‌ها و مهمانی‌ها بگیرند. دوربین سامسونگ برخی قابلیت‌های برتر دارد که آیفون از آن بی‌بهره است، برای مثال حالت واید، HDR در نور کم، و بهینه‌ساز صحنه که تنظیمات دوربین را طوری آماده می‌کند تا بهترین تصویر از سوژه را ثبت کند. از طرفی آیفون هم از قابلیت‌هایی استفاده می‌کند که نسبت به سامسونگ برتری دارد، برای مثال عکس‌های لایو. یکی دیگر از تفاوت‌های گوشی‌های سامسونگ و آیفون، برنامه‌های دوربین شخص ثالث آیفون است که عملکردی فوق‌العاده به‌ نسبت نسخه‌های اندروید دارد. به هر ترتیب در این بخش امکان اشتباه وجود ندارد. فرقی نمی‌کند که انتخابتان کدام‌یک است، به‌هر‌حال دوربین فوق‌العاده‌ای در اختیار خواهید داشت. 

حافظه

حافظه

این بخش‌ همیشه یکی از نقاط قوت سامسونگ در مقایسه آیفون و سامسونگ به حساب آمده است. از آنجایی که آیفون از کارت‌های حافظه SD پشتیبانی نمی‌کند همیشه با مشکلاتی در زمینه حافظه مواجه بوده است. هرچند این مسئله در آیفون 11 پرو با حافظه داخلی 512 گیگابایتی‌اش تا حدی بهبود داشته است، اما همچنان فاصله زیادی تا گوشی گلکسی S10 سامسونگ وجود دارد که 512 گیگابایت حافظه داخلی دارد و تا حداکثر 512 گیگابایت هم از کارت حافظه SD پشتیبانی می‌کند.

لوازم جانبی

این مورد به اندازه دیگر بخش‌های مقایسه آیفون و سامسونگ جدی به‌نظر نمی‌رسد اما به‌ اندازه‌ی دیگر تفاوت‌های مشخصات گوشی‌های سامسونگ و مشخصات گوشی‌های آیفون مهم است. مردم معمولاً گوشی خود را به دیگر دستگاه‌های خارجی مانند لپ‌تاپ یا کامپیوترشان متصل می‌کنند. تمام دستگاه‌های اندروید از جمله سامسونگ از پورت‌های رایج USB استفاده می‌کنند که به سادگی به دیگر دستگاه‌ها و ابزارها متصل می‌شود. با این حال گوشی‌های آیفون از USB استفاده نمی‌کنند. از همین رو دستگاه‌های خارجی باید از طریق کابل‌های Lightning به گوشی‌های آیفون متصل بشوند. این یک هزینه‌ی اضافیست، چرا که کابل‌های Lightning عموماً قیمت بیشتری نسبت به کابل‌های ارزان USB دارند. اپل طی اقدامات عجیب خود هربار تصمیم به حذف یکی از لوازم جانبی گوشی‌های خود می‌گیرد. عجیب‌ترین این اقدامات، حذف شارژر از جعبه‌‌ی آخرین گوشی خود بود که هیچ دفاعی از آن نمی‌توان کرد. از همین رو برای حذف خرج‌های اضافه شاید بهتر باشد امتیاز این قسمت از مقایسه آیفون و سامسونگ را به سامسونگ بدهیم.

جمع‌بندی

حال که به پایان مقایسه آیفون و سامسونگ رسیده‌ایم، انتخاب دیگر آن‌قدرها هم سخت به‌نظر نمی‌رسد. در قدم اول فرقی ندارد که سراغ گوشی سامسونگ بروید یا آیفون، مقایسه اپل با سامسونگ نشان داد هردوی این‌ شرکت‌ها گوشی‌های قدرتمند و باکیفیتی تولید کرده‌اند و به‌ هر حال گوشی خوبی تهیه خواهید کرد. اما نکته اصلی‌ای که از مقایسه اپل با سامسونگ می‌توان نتیجه گرفت این است که این گوشی‌ها در زمینه‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر برتری دارند. اگر زیبایی و امنیت برایتان مطرح است باید حتماً گوشی‌ اپل (وبسایت اپل) را به‌ عنوان یک گزینه‌ی جدی‌تر در نظر داشته باشید. اما اگر آزادی عمل و طول عمر باتری برایتان مهم است، بهتر است نیم‌نگاهی به گوشی‌ سامسونگ (وبسایت سامسونگ) بیاندازید. به هر ترتیب، حالا که نسبت به تفاوت گوشی‌های سامسونگ و اپل آگاهی دارید، این سلیقه و اولویت‌ شماست که باید به‌جای شما انتخاب کند. سامسونگ یا آیفون؟