اگر بگوییم عکاسی با موبایل تبدیل به یکی از نیازهای اصلی زندگی ما شده، چندان بی‌راه نگفته‌ایم. به‌هرحال حضور فعال در خیلی از شبکه‌های اجتماعی، وابسته به همین عکاسی‌هاست. گوشی سامسونگ note 8 و آیفون x در سال 2017 و با فاصله دو ماه وارد دنیای اسمارت‌فون‌ها شدند. مجموعه دوربین آیفون x و نوت 8 با شباهت‌های فراوانشان، قوی‌ترین نمونه‌های زمان خود بودند. در این متن برای انتخاب اسمارت‌فونی با دوربین‌های قوی و قیمت مناسب‌تر از پرچم‌دارهای کنونی، به مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 می‌پردازیم. در ادامه با بررسی دقیق مشخصات دوربین نوت 8 و گوشی اپل نسخه x، با نتیجه نبرد این دو کمپانی در سال 2017 آشنا می‌شویم.

مشخصات دوربین نوت 8؛ لنزهای دوگانه و گستردگی قابلیت‌ها

مشخصات دوربین نوت 8؛ لنزهای دوگانه و گستردگی قابلیت‌ها

بحث مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 را با بررسی لنزهای دوگانه پرچم‌دار سامسونگ شروع می‌کنیم. معرفی لنزهای دوقلوی نوت 8 نویدبخش آینده‌ روشن تصویربرداری با موبایل برای طرفداران سامسونگ بود. مشخصات دوربین نوت 8  و عملکرد ویژه آن، به سرعت این محصول را به پرطرف‌دارترین پرچم‌دار زمان تبدیل کرد؛ البته قبل از پیدا شدن سر و کله آیفون 10!

لنز واید 12 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم F/1.7 نقش دوربین اصلی در نوت 8 را ایفا می‌کرد. کاهش گشودگی دیافراگم یا ضریب F اتفاق خوشایندی‌ست که نشان از جذب بیشتر نور و ثبت عکس‌های باکیفیت‌تر دارد. 

دوربین دوم یک لنز تله‌فوتوی 12 مگاپیکسلی با دیافراگم F/2.4 است که در ادامه با قابلیت‌های مربوط به این حسگر آشنا می‌شویم. مشخصات سخت‌افزاری دوربین‌های نوت 8 با معرفی یک دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی با سنسور 1.22 میلی‌متری و دیافراگم  F/1.8 و فلش LED دوگانه به پایان می‌رسد.

دوربین آیفون X و تفاوت‌های آن با رقیب کره‌ای

دوربین آیفون X و تفاوت‌های آن با رقیب کره‌ای

آیفون 10 حدود دو ماه بعد از رقیب سامسونگ با لنزهای دوگانه به میدان آمد. جدال نسبتاً دوستانه‌ای که سال‌هاست بین کره‌ای‌ها و امریکایی‌ها جریان دارد، ‌مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 را با شباهت‌های فراوانشان به بحثی داغ و جذاب تبدیل کرد. آیفون‌بازها از لنزهای دوقلوی آشنا  انتظار پیشرفت و قابلیت‌های تازه داشتند و اپل با در نظر داشتن این موضوع، مجموعه دوربین آیفون X را برای یک مبارزه اساسی طراحی کرده بود.

دوربین اصلی آیفون X یک لنز واید 12 مگاپیکسلی‌ست که در گشودگی دیافراگم با تفاوتی نسبتاً جزئی عدد F/1.8 را نشان می‌دهد. لنز دوم مجموعه دوربین آیفون 10، یک نمونه تله‌فوتو 12 مگاپیکسلی با دیافراگم F/2.2 است. 

تفاوت‌ها در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 از نظر مشخصات سخت‌افزاری، در ضریب‌ دیافراگم و فواصل کانونی ظاهر می‌شود که در ادامه با تأثیرات آن‌ها آشنا می‌شویم. فلش‌های LED چهارگانه و دوربین سلفی 7 مگاپیکسلی با دیافراگم F/2.2 از دیگر مشخصات سخت‌افزاری مجموعه لنزهای آیفون 10 هستند.

مقایسه برنامه دوربین آیفون x با نوت 8

مقایسه برنامه دوربین آیفون x با نوت 8

برای بررسی رابط کاربری و نرم‌افزارها در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در ابتدا به سراغ قابلیت‌‌های دو مجموعه می‌رویم. قابلیت‌‌های مربوط به مجموعه دوربین در رقبای پرادعای 2017 با شباهت‌های بسیاری معرفی می‌شوند. هر دو پرچم‌دار آیفون و سامسونگ از لرزش‌گیر اپتیکال، زوم اپتیکال دوبرابری و فوکوس خودکار تشخیص فاز بهره‌مند هستند و از ضبط ویدئو 4K و عکس‌برداری پرتره و فناوری HDR پشتیبانی می‌کنند.

در برنامه دوربین آیفون X و نوت 8 حالت‌هایی از قبیل پاناروما و اسلوموشن دیده می‌شود که علی‌رغم شباهت‌های بسیار با عملکرد متفاوتی ظاهر می‌شوند. مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در بخش سلفی نیز قابلیت‌های مشابهی مثل تشخیص چهره، پشتیبانی از HDR و امکان عکس‌برداری پانوراما را نشان می‌دهد. اما فیلم‌برداری سلفی که در پرچم‌دار سامسونگ با وضوح QHD امکان‌پذیر است در آیفون ایکس با وضوح FHD اتفاق می‌افتد.

مقایسه تصاویر ثبت شده از دوربین آیفون X با note 8 در روز

مقایسه تصاویر ثبت شده از دوربین آیفون X با note 8 در روز

مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 را با بررسی آثار به دست آمده از آن‌ها دنبال می‌کنیم. در شرایط نوری ایده‌آل و در فضاهایی که رنگ‌های زیادی را در خود جا داده‌اند، تصاویر قابل قبول اما متفاوتی از دوربین‌های هر دو گوشی هوشمند به دست آورده‌ایم. تفاوت‌ها در این قسمت با دگرگونی فضاهای رنگی معرفی می‌شوند. 

تفاوت دیگری که در همه تصاویر وجود دارد، میدان دید کمتر لنزهای نماینده اپل است. سوژه‌ها در عکس‌های آیفون 10 به واسطه فاصله کانونی بیشتر، نزدیک‌تر دیده می‌شوند. در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 به لطف کاهش فاصله کانونی، در نماینده نوت با میدان دید گسترده‌تری روبه‌رو هستم.

تصاویر پر زرق و برق با رنگ‌های اشباع شده در گالری عکس‌ گوشی‌های سامسونگ تقریباً آشنا هستند. در این بررسی هم فضای رنگی در عکس‌های آیفون X به واقعیت نزدیک‌تر هستند و نوت سامسونگ رنگ‌ها را کمی غیر واقعی، اما گیرا و فریبنده نشان می‌دهد. اما نهایتاً این تفاوت نمی‌تواند تعیین‌کننده و برتری‌دهنده باشد. در واقع این شما هستید که با توجه به سلیقه شخصی و موارد استفاده، هر یک از این دوربین‌ها را مناسب‌تر می‌دانید.

تصاویر ثبت شده با هر دو دستگاه، روشنایی و کنتراست مطلوبی در اختیار دارند. تصاویری که حتی الان بعد از گذشت حدود چهار سال هنوز هم حرف‌هایی برای گفتن دارند. گستره دینامیکی در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 تقریباً برابر ارزیابی می‌شود. البته در بعضی شرایط نوری آیفون با گستره بالاتری ظاهر شده و فضای گسترده‌تری از بیشترین تا کم‌ترین میزان روشنایی را ارائه می‌دهد. 

آیفون در زمینه برداشت جزئیات هم در اکثر مواقع موفق‌تر عمل می‌کند. البته باید بدانید که این ویژگی در نهایت با نویزهای ایجاد شده در بعضی از قسمت‌های تصاویر همراه است. این رویداد خصوصاً در صورت زوم کردن روی عکس‌ها و کراپ کردن آن‌ها به چشم می‌آید. تفاوت‌هایی که تقریباً در حالت‌های مختلف عکاسی با همین فرمول تکرارشونده‌اند و در نور نسبتاً زیاد روز صدق می‌کنند.

مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در محیط‌هایی با نور متوسط و کم

در شرایطی که هنوز خبری از قابلیت‌های فراوان‎ عکاسی در شب نیست، میزان کیفیت تصاویر در نور کم یک نقطه قوت ستودنی محسوب می‌شود. مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در عکس‌هایی که در شرایط نوری میانه‌حال مثل اتاق‌های نه‌چندان پرنور از هر دو گوشی گرفته شده، کیفیت تقریباً یکسانی را نشان می‌دهد. میزان جذب نور و ایجاد روشنایی و کنتراست و همچنین جزئیات ثبت شده در حد قابل قبولی قرار دارند و تفاوت چشم‌گیری وجود ندارد.

وقتی نور را در حالت‌های ضعیف‌تر قرار دهیم، دوربین آیفون x به یک برنده واقعی تبدیل می‌شود. مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در تاریکی، لبه ترازو را با ثبت جزئیات بیشتر و نویز کمتر به نفع نماینده اپل پایین می‌آورد. البته این گفته تا زمانی صادق است که از فلش‌های LED استفاده نشده باشد؛ چرا که با فعال کردن فلش، باز هم مبارزه به برابری تقریبی می‌رسد.

رقابت آیفون x و گلکسی نوت 8 در ثبت عکس‌های پرتره

حالت پرتره برای ثبت تصاویری هنرمندانه خصوصاً از چهره افراد و به واسطه تفکیک دقیق سوژه از پس‌زمینه کاربرد دارد. در واقع قرار است که سوژه عکاسی به واسطه محو کردن پیش‌زمینه، خودنمایی بیشتری داشته باشد. این قابلیت در مشخصات دوربین نوت 8 با Live focus و در گوشی اپل مدل iPhone x با عبارت Portrait mode معرفی می‌شود.

در این بخش تفاوت‌ در برنامه دوربین آیفون x و نوت 8 می‌تواند نتایج متفاوتی را خلق کند. البته مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در این قسمت هم خبری از برد و باخت ندارد و صرفاً نتایج مختلفی را نشان می‌دهد. رابط کاربری دوربین آیفون به شما این امکان را می‌دهد که افکت‌های نورپردازی را قبل یا بعد از عکاسی روی تصاویر پرتره اعمال کنید. این قابلیت استودیویی در نماینده سامسونگ به امکان کم یا زیاد کردن محوی پس‌زمینه تغییر شکل می‌دهد.

با وجود مواردی که گفته شد، کیفیت عکس‌های پرتره هم در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 تقریباً هم‌سطح است؛ این نتیجه مقایسه مجدداً سلیقه افراد را در جایگاه قضاوت قرار می‌دهد. لازم است اشاره کنیم که میدان دید محدود‌تر مجموعه دوربین آیفون x و نزدیکی سوژه در عکس‌های پرتره بیشتر به چشم می‌آید.

بر خلاف آن‌چه در حالت‌های قبلی گفتیم، پرتره‌های نوت 8 از جزئیات بیشتری بهره برده‌اند. این برتری جزئی در جداسازی دقیق‌تر لبه‌های سوژه هم ادامه پیدا می‎کند و سامسونگ را در این زمینه کمی قوی‌تر نشان می‌دهد. با مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در زمینه شارپ‌نس، روشنایی و کنتراست باز هم به تفاوت ویژه‌ای بر نمی‌خوریم؛ اما فضای رنگی همچنان در نماینده آیفون‌ها واقعی‌تر است.

نتایج آیفون 10 و گلکسی نوت 8 در زوم اپتیکال دو برابری

زوم اپتیکال که ضریب آن در پرچم‌دارهای اخیر به اعداد بالایی رسیده، نوعی امکان برای بزرگ‌نمایی بدون از دست دادن کیفیت تصاویر است. زوم دیجیتالی، تصاویر را به قیمت از دست رفتن بخش قابل توجهی از وضوح تصاویر، بزرگ‌نمایی می‌کند. اما با استفاده از لنز تله‌فوتو در گوشی‌های نوت 8 و آیفون ایکس می‌توانید تصاویر را بدون ایجاد نویز و کم شدن کیفیت تا دوبرابر بزرگ‌نمایی کنید. 

بهره‌گیری هر دو گوشی از لرزش‌گیر اپتیکال و سرعت بالای شاتر، می‌تواند عکس‌های زوم شده را با کمترین میزان نویز ارائه دهد. مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در زمینه عملکرد زوم اپتیکال، نماینده اپل را کمی قوی‌تر نشان می‌دهد. آیفون x در بزرگ‌نمایی‌ها جزئیات نسبتاً بیشتری ثبت می‌کند؛ گستره دینامیکی هم در تصاویر آیفون با اختلاف نه‌چندان درخور توجهی، نمره بالاتر را کسب می‌کند. در سمت دیگر نوت 8 مجدداً رنگ‌های اشباع‌تر و تصاویر شارپ‌‌تری در اختیار شما می‌گذارد.

مقایسه قابلیت‌های فیلم‌برداری در گوشی آیفون X با نوت 8

شاید بتوانیم بیشترین اختلاف در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10را در بخش ضبط ویدئو بدانیم. البته در این بخش هم نمی‌توانیم نکته مطلقاً تعیین‌کننده‌ای نام ببریم، اما بررسی تفاوت‌ها حتماً به شما کمک می‌کند که بر اساس انتظارات شخصی خودتان تصمیم‌گیری کنید. به‌هر حال باید بدانید که هر دو گوشی در زمان خود بهترین نتایج از فیلم‌برداری با گوشی را ارائه می‌دادند و هنوز هم نمونه‌های قابل اعتمادی هستند.

هر دو گوشی امکان فیلم‌برداری 4K را در اختیار شما قرار می‌دهند. به لطف لرزش‌گیر اپتیکال، نقش آزارنده لرزش دست در فیلم‌برداری به حداقل می‌رسد و تعقیب سوژه با دقت خوبی انجام می‌شود. اما در این بخش از مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 می‌توانیم نماینده اپل را به واسطه ضبط ویدئو 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه، برنده میدان بدانیم. چرا که کره‌ای‌ها در این بخش به نرخ 30 فریم بر ثانیه بسنده کرده‌اند.

نقطه قوت دیگر محصول اپل در این بخش، ضبط سینمایی ویدئوهاست که با برنامه‌های تعریف شده برای دوربین، اعمال می‌شود. این در صورتی‌ست که برنامه دوربین آیفون x در زمینه فیلم‌برداری خصوصاً از لحاظ تنوع ابعاد ویدئوها، نسبتاً محدودتر از نوت سامسونگ است.

مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در میدان تصویربرداری، توانایی‌های دیگری از عضو اپل را هم نشان می‌دهد. برای ضبط ویدئوهای تایم‌لپس با آیفون 10 می‌توانید از هر دو لنز بهره بگیرید؛ در حالی که نماینده سامسونگ این حالت را فقط با لنز واید امکان‌پذیر کرده است. گوشی iPhone X ویدئوهای اسلوموشن را با وضوح 1080p ضبط می‌کند، که در نوت سامسونگ این وضوح از 720p بالاتر نمی‌رود.

نماینده نوت در زمیه ضبط صدای ویدئوها کمی قوی‌تر عمل کرده و اصوات واقعی‌تر و رساتری را ارائه می‌دهد. مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 نشان می‌دهد که فوکوس مجدد حین فیلم‌برداری در نماینده سامسونگ راحت‌تر است. جا دارد که محدودیت‌های مربوط به تغییر دوربین‌ها در زمان ضبط ویدئو را به عنوان یکی از نقاط ضعف مشترک دو گوشی عنوان کنیم. 

مقایسه دوربین‌های سلفی

حالا که گاهی بدون دلیل یا نیاز خاصی دست به عکس گرفتن از خودمان می‌زنیم تا شاید حالمان عوض شود، اصلاً انتظار عکس‌های مات و بی‌کیفیت و نچسب را نداریم. اهمیت کیفیت دوربین سلفی روز به روز بیشتر هم می‌شود و گاهی حتی نقش یک ابزار برای بیزینس را ایفا می‌کند. پس طبیعتاً مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در بخش عکس‌برداری سلفی اهمیت ویژه‌ای دارد. اما در این قسمت هم تفاوت‌های نسبتاً جزئی، برتری خاصی برای هیچ یک از این دو محصول به همراه ندارند.

امکان عکاسی پرطرف‌دار پرتره با لنز سلفی هر دو گوشی وجود دارد. تفاوت ابتدایی، در میدان دید کمتر دوربین آیفون x است که در لنز سلفی هم تکرار می‌شود، نتیجتاً عکس‌های سلفی در آیفون 10 نزدیک‌تر به چشم می‌آیند. 

مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در زمینه عکاسی پرتره، دقت فوکوس قابل قبولی از هر دو محصول نشان می‌دهد و تفکیک سوژه از پس‌زمینه را پذیرفتنی می‌دانیم. البته در نوت 8 گاهی جداسازی سوژه با اغراق زیادی همراه است و نمایی مصنوعی ارائه می‌دهد. حضور قابلیت HDR در برنامه دوربین آیفون x و نوت 8 مشترک است. اما نماینده نوت در زمینه زیباسازی چهره کمی جدی‌تر عمل می‌کند و برای افرادی که به این ویژگی اهمیت می‌دهند، مناسب‌تر است. 

یکی از برتری‌های مشخصات دوربین نوت 8 در فیلم‌برداری سلفی مشخص می‌شود. این محصول ضبط ویدئوی سلفی را با وضوح 1440p و با نرخ 30 فریم انجام می‌دهد اما نماینده آیفون یک پله پایین‌تر ایستاده و به وضوح 1080p با نرخ 30 فریم بر ثانیه اکتفا کرده است. با این‌حال نمی‌توانیم مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 در بخش سلفی را با یک برتری قطعی به پایان برسانیم؛ چون به هر ترتیب علی‌رغم تفاوت‌ها در نتایج به دست آمده، هیچ کدام بهتر یا بدتر از دیگری نیستند.

مقایسه قیمت و نتیجه‌گیری

مسلماً انتخاب یک گوشی به اِلِمان‌های زیادی بستگی دارد. با این‌حال نقش پررنگ دوربین‌ در این تصمیم‌گیری قابل انکار نیست. شباهت‌های زیادی که در مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 دیده شد، پای قیمت را به عنوان یک ویژگی تعیین‌کننده به میان می‌کشد. با بررسی قیمت گلکسی نوت 8 در وب‌سایت آمازون، می‌توانیم این گوشی ارزان‌تر را یک انتخاب منطقی‌تر در نظر بگیریم.

نتیجه‌گیری از مقایسه دوربین نوت 8 با آیفون 10 به عنوان دو مبارز همیشگی اصلاً کار راحتی نیست. اما با نکاتی که گفته شد می‌توانید محصول دلخواه خودتان را بشناسید. مثلاً آیفون x نتایج واقع‌گرایانه‌تری ارائه می‌دهد و در بخش‌هایی عکس‌ها را با جزئیات بیشتری ثبت می‌کند. در سمت دیگر نوت 8 در بیشتر مواقع تصاویر شارپ‌تری با رنگ‌های اشباع و فریبنده و اصطلاحاً اینستاگرامی ارائه می‌دهد.