تنوع اسمارت‌فون‌های کمپانی سامسونگ کمتر کاربری را دست خالی نگه می‌دارد. با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و قیمت‌های نجومی پرچم‌دارهای جدید، کاربران گوشی‌های میان‌رده‌ به شدت در حال افزایش‌اند. اما بد نیست در این تصمیم‌گیری نگاهی به پرچم‌دارهای قدیمی نیز داشته باشیم. به‌هرحال قابلیت‌هایی در این محصولات هستند که در میان‌رده‌ها کمتر به چشم می‌خورند. در این متن سعی داریم با مقایسه سامسونگ a50 با s8 ویژگی‌های یکی از نمونه‌های بالارده گوشی سامسونگ در سال 2017 را با نمونه میان‌رده‌ای از 2019 بسنجیم. مجموعه دوربین‌های کاملاً بیگانه از تفاوت‌های محسوس در مشخصات سامسونگ s8 و گوشی a50 است. اما آیا گیرایی ظاهری دوربین a50 می‌تواند نشانه‌ای از برتری کلی این دستگاه باشد؟ در ادامه با مقایسه سامسونگ a50 با s8 به پاسخ این سؤال و سایر برتری‌های احتمالی دو گوشی مورد نظر خواهیم پرداخت. با بررسی سامسونگ s8 و رقیب میان‌رده‌اش همراه ما باشید.

جعبه گشایی a50 و گلکسی s8

حدود دو سال از ارائه گوشی پرچم‌دار s8 گذشته و احتمال بروز تغییراتی در محتویات جعبه گوشی می‌رود. البته که در هر صورت این تفاوت‌ها موارد چشم‌گیری نیستند. در سال 2017 گوشی s8 همراه با شارژر سریع، کابل USB تایپ C، هدفون AKG، سوزن خروج سیم‌کارت و یک تبدیل میکرو یواس‌بی به تایپ سی وارد بازار شده بود. اما در جعبه گشایی a50 در سال 2019 شاهد یک قاب خارجی بودیم که در سال‌های اخیر تبدیل به عضو ثابت محصولات سامسونگ شده است.

تفاوت‌های دیگری که مقایسه سامسونگ a50 با s8 در جعبه‌گشایی‌ها نشان می‌دهد، حذف تبدیل میکرویو‌اس‌بی به تایپ سی است. البته این تصمیم با توجه به کم‌رنگ شدن حضور میکرویواس‌بی‌ها به نظر خردمندانه می‌آید، اما به‌هر حال سامسونگ یک جایی فرق بین شاه و وزیر‌ش را مشخص می‌کند. به این ترتیب هدفونی که در جعبه گوشی a50 می‌بینیم نمونه ضعیف‌تری از مدل مورد استفاده در s8 پرچم‌دار است. ظاهراً کره‌ای‌ها قصد دارند از همان ابتدا بگویند فراموش نکنید، این یک میان‌رده است!

مشخصات سامسونگ s8 و a50؛ طراحی گلکسی a50 به سبک کهکشانی‌های جدید

مشخصات سامسونگ s8 و a50؛ طراحی گلکسی a50 به سبک کهکشانی‌های جدید

تقریباً هر سری از محصولات سامسونگ یک طراحی غافلگیرکننده دارند. کمتر پیش می‌آید که طراحی‌های مشابه در محصولات مختلف ببینیم. از این جهت کره‌ای‌ها کاملاً تنوع‌طلب‌اند. نکته جالب توجه دیگر، طراحی‌های خاص میان‌رده‌هایی‌است که اگر منصف باشیم از بعضی از پرچم‌داران کمپانی‌های دیگر هم شیک‌تر هستند. به هر حال در مقایسه سامسونگ a50 با s8 در زمینه طراحی، تفاوت از زمین تا آسمان است.

یکی از پررنگ‌ترین تفاوت‌های بین مشخصات گوشی a50 و گلکسی s8 ابعاد بدنه و نمایشگر گوشی‌است. وقتی قرار است سامسونگ در طراحی محصولاتش هم‌گام با سلیقه کاربران حرکت کند، این تغییرات آن هم بعد از دو سال، چیز عجیبی نیست. سامسونگ در معرفی مشخصات سامسونگ s8 به ابعاد 148.9 × 68.1 میلی‌متر و 155 گرم وزن اشاره کرده، اما بعد از دو سال میان‌رده سامسونگ را در ابعاد 158.5 × 74.7 میلی‌متر و 166 گرم مشاهده کردیم. 

از دیگر تفاوت‌های کاملاً مشهود در بررسی سامسونگ s8 و a50، تغییر در طراحی ناچ است. جایگاه ناچ دوربین a50 در بخش سلفی به شکل قطره‌ای در آمده که طبیعتاً گام بزرگی در رسیدن به مفهوم تمام‌صفحه است. به همین واسطه مساحت نمایشگر در مشخصات سامسونگ s8 به چیزی حدود 83.6% از پنل جلوی گوشی و در گلکسی a50 به 84.9% می‌رسد.

در مورد جنس بدنه و محافظ‌ها هم تلاش سامسونگ برای کنترل قیمت میان‌رده 2019 کاملاً واضح است. محافظ گوریلاگلس 5 از مواردی در مشخصات سامسونگ s8 است که در رقیب میان‌رده با تقلیل به نسخه 3، افت کیفیت را تجربه می‌کند. البته این تنها ضعف در گوشی a50 نیست و بدنه پلاستیکی هم از آن مواردی‌است که به ما خاطرنشان می‌کند پول کمتری پرداخت کرده‌ایم. به تمام این موارد گواهی مربوط به مقاومت در برابر آب و گرد و غبار هم اضافه کنید. این از آن ویژگی‌هایی نیست که سامسونگ به‌راحتی برای میان‌رده‌هایش در نظر بگیرد.

در طراحی قاب پشتی مجدداً با تغییرات چشم‌گیر مواجهیم. پررنگ‌ترین نمود این تغییرات در مقایسه دوربین a50 با s8 دیده می‌شود. جایی که تک لنز اس 8 با چیدمانی افقی در کنار فلش قرار گرفته است. اما در طراحی مدرن‌تر دوربین a50 یک مجموعه لنز سه‌گانه عمودی در سمت چاپ قاب داریم که در بخش دوربین مفصلاً به تفاوت‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. 

زمان ارائه گلکسی a50 مصادف با دوران مرگ حسگرهای خازنی اثر انگشت در گوشی‌های سامسونگ بود. به این ترتیب کره‌ای‌ها حسگر خازنی در قاب پشتی گوشی s8 را با نمونه اپتیکال زیر نمایشگر در گلکسی a50 تاخت زده‌اند. در بررسی ویژگی‌های صوتی در مقایسه سامسونگ a50 با s8، عملکرد تک اسپیکر هر دو گوشی را قابل قبول می‌دانیم. به‌طور کلی در این بخش تفاوت چندانی دیده نمی‌شود و متأسفانه هر دو دستگاه در این میدان کمی ضعیف ظاهر شده‌اند.

اگر جذابیت در طراحی ظاهری برایتان اهمیت بالایی دارد جالب است بدانید که سامسونگ در ساخت میان‌رده‌اش هم توان خاصی صرف کرده. پس گلکسی a50 هم نمای زیبایی داشته و در این زمینه حتی مشابه با پرچم‌دارهای مدرن‌تر ظاهر شده است. اگر دنبال داشتن یک گوشی با قیمت مناسب و ظاهر مدرن هستید گوشی a50 گزینه مناسب شماست. اما تصمیم‌گیری در این مورد بیشتر به سلیقه کاربران و بودجه مورد نظر آن‌ها معطوف است.

بررسی سامسونگ s8 و a50؛ پرچم بالای نمایشگر گلکسی s8 

بررسی سامسونگ s8 و a50؛ پرچم بالای نمایشگر گلکسی s8

نمایشگرهای سامسونگ حتی در نمونه‌های میان‌رده هم زبانزد خاص و عام هستند. به همین واسطه انتظار نمی‌رود که در نمایشگرهای مورد قیاس ما  تفاوت‌های عجیب ‌و غریبی وجود داشته باشد. نمایشگر 5.8 اینچی گوشی گلکسی s8 در میان‌رده 2019 به 6.4 اینچ می‌رسد. نتیجتاً نمایشگری که در مشخصات گوشی a50 معرفی می‌شود شباهت بیشتری با نمونه‌های امروزی دارد. با این‌حال نمایشگرهای کوچک‌تر همچنان طرفدارهای خاص خود را دارند.

اما در مورد وضوح نمایشگر شرایط کاملاً به نفع s8 تغییر می‌کند. کره‌ای‌ها در معرفی مشخصات سامسونگ s8 به وضوح 2960 × 1440 و تراکم پیکسلی 570 اشاره کرده‌اند. اما در گلکسی ای 50 با وضوحی برابر با 2340 × 1080 و تراکم پیکسلی 403 مواجه‌ایم. لازم به ذکر است که هر دو نمایشگر از نوع سوپرامولد هستند. با وجود این اعداد طبیعتاً وضوح نمایشگر در پرچم‌دار 2017 سامسونگ بالاتر است. در میزان روشنایی، شارپ‌نس، کنتراست و محدوده رنگی نیز لبه ترازو به نفع گوشی اس 8 پایین آمده. 

به اعتقاد ما افت کیفیت نمایشگر a50 در حد تفاوت قیمت قابل ملاحظه این دو محصول نیست. اتفاقاً کیفیت نمایشگر یکی از نقاط قوتی‌است که در مشخصات گوشی a50 به عنوان یک میان‌رده سراغ داریم. از قابلیت‌هایی که در بررسی سامسونگ s8 در این بخش دیده می‌شود می‌توان به پشتیبانی از HDR و نمایشگر همیشه روشن اشاره کرد. در سمت دیگر امکان ایجاد تغییرات در فضای رنگی از قابلیت‌های کاربردی گوشی گلکسی a50 محسوب می‌شود.

مقایسه دوربین a50 با s8؛ پیروزی پرچم‌دار 2017 با امکانات کمتر

مقایسه دوربین a50 با s8؛ پیروزی پرچم‌دار 2017 با امکانات کمتر

بازارگرمی گوشی‌های چینی در سال‌های اخیر باعث شده کره‌ای‌ها استفاده از لنزهای چندگانه را حتی برای میان‌رده‌هایشان ضروری بدانند. پس تفاوت تعداد لنزها در مقایسه دوربین a50 با s8 تعجب‌برانگیز نیست. در بررسی سامسونگ s8 با تک‌لنز 12 مگاپیکسلی و قابلیت‌هایی مثل فوکوس خودکار تشخیص فاز و لرزش‌گیر اپتیکال مواجهیم. اما مجموعه دوربین a50 با لنزهای سه‌گانه حدأقل ظاهر مدرن‌تری دارد. معجزه ظاهر مدرن را دست کم نگیرید! لنز واید 25، اولتراواید 8 و تشخیص عمق 5 مگاپیکسلی به عنوان مجموعه دوربین گوشی a50 ایفای نقش می‌کنند.

اما در عمل چه خبر است؟ از مهم‌ترین قابلیت‌ها در دوربین‌های گوشی a50 می‌توانیم به مواردی مثل فوکوس خودکار تشخیص فاز، HDR و پانوراما اشاره کنیم. اما در گوشی رقیب با قابلیت‌های گسترده‌تری مواجهیم. جای خالی لرزش‌گیر اپتیکال در a50 بار دیگر صرفه‌جویی اقتصادی ما را یادآور می‌شود. امکان فیلم‌برداری 4K در گوشی اس 8 را هم به موارد یادشده اضافه کنید. میزان روشنایی، شارپ‌نس، کنتراست و رنگ‌های زنده نیز در نمونه پرچم‌دار در سطح بالاتری قرار دارند. 

بر خلاف تصور، لنز تشخیص عمق گوشی a50 برتری چندانی ایجاد نمی‌کند. به طور کلی در مقایسه دوربین a50 با s8 عملکرد هر دو دوربین را قابل قبول و نه چندان عالی می‌دانیم. اما با وجود این‌که ای 50 در ثبت تصاویر پرتره و پرداخت به جزئیات عملکرد نسبتاً خوبی در جایگاه یک میان‌رده دارد، دوربین s8 عکس‌های جذاب‌تری برداشت می‌کند. با این‌حال امکان افزایش فضای پس‌زمینه با لنز اولتراواید در نماینده میان‌رده‌ها را نقطه قوتی برای این دستگاه می‌دانیم. 

لنزهای سلفی 8 و 25 مگاپیکسلی به ترتیب در گوشی s8 و a50 مشغول به کارند. در نسخه پرچم‌دار قابلیت‌هایی مثل فوکوس خودکار، HDR خودکار و امکان ضبط ویدئو 1440p به چشم می‌خورد که متأسفانه باز هم در مشخصات گوشی a50 خبری از آن‌ها نیست. نتیجتاً اگر استفاده از قابلیت‌های عکاسی در گوشی برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد ما s8 است. اما اجازه بدهید انتظاراتمان از a50 را به موازات قیمتش پایین بیاوریم. در این‌صورت عملکرد گوشی میان‌رده کاملاً رضایت‎‌بخش خواهد بود.

مقایسه سیستم عامل و عملکرد پردازشی؛ بستر بالغ میان‌رده 2019

طبق انتظار بستر مهیا شده برای گلکسی a50 نمونه جدیدتر و به‌روزتری است. مشخصاً اندروید 9 پای در میان‌رده 2019 بستر روان‌تری از نسخه 7 نوقا (Android 7 nougat) در گوشی s8 دارد. فضای رابط کاربری عضو میان‌رده نیز راحت‌تر و نزدیک‌تر به آخرین نسخه‌های سامسونگ است. اما در قسمت حیاتی عملیات پردازشی اوضاع چگونه است؟ در واقع این بخشی‌است که ممکن است تفاوت‌های یک گوشی میان‌رده و پرچم‌‌دار به بالاترین حد خود برسد. اما توجه داشته باشید که پرچم‌دار ما دو سال قدیمی‌تر است. پس در این بخش از مقایسه سامسونگ a50 با s8 می‌توانیم انتظار نتایج متفاوتی داشته باشیم.

موتور پردازشی به‌کار گرفته شده در گلکسی s8 نمونه Exynos 8895 است. در سمت دیگر a50 از چیپ‌ست پردازشی Exynos 9610 بهره گرفته است. هر دو دستگاه از پردازنده‌های مرکزی 8 هسته‌ای استفاده می‌کنند. پردازنده‌های گرافیکی به‌کار گرفته شده در گلکسی s8 و a50 به ترتیب نمونه‌های Mali-G71 MP20 و Mali-G72 MP3 است. در ادامه تست‌های انجام شده بر روی این پردازنده‌ها و البته بازخوردهای کاربری را بررسی خواهیم کرد.

نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته  در مواردی مثل خواندن و نوشتن ترتیبی، اجرای بازی‌ها و چند وظیفگی به نفع تراشه به‌کار رفته در پرچم‌دار 2017 است. اما این برتری به حدی جزئی‌است که به عنوان یک فاکتور تعیین کننده گزینه مناسبی نیست. حتی در مواردی از بازخوردهای مرتبط با اجرای گیم،  گلکسی a50 سرعت بالاتری را به نمایش گذاشته است. 

به طور کلی تفاوت چندان چشم‌گیری بین مشخصات سامسونگ a50 و s8 در این بخش دیده نمی‌شود. ضمن این‌که کفه ترازو در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی کمی به نفع گوشی a50 پایین می‌آید. اگر وسواس بسیار زیادی در زمینه عملکرد پردازشی دارید ظاهراً پرچم‌دار سامسونگ گزینه مناسب‌تری ‌است. در غیر این‌صورت بهتر است خیلی خودتان را درگیر این بخش نکنید.

منابع تأمین انرژی؛ باتری قدرتمند a50 و شارژر سریع s8

منابع تأمین انرژی؛ باتری قدرتمند a50 و شارژر سریع s8

باتری‌های به‌کار گرفته شده در گوشی‌های s8 و a50 به ترتیب ظرفیتی برابر با 3000 mAh و 4000 mAh دارند. همان‌طور که مشخص است باتری گوشی میان‌رده شارژدهی بهتری ارائه خواهد داد. البته لازم است بگوییم که این عدد در بین میان‌رده‌های کنونی نیز مثال زدنی‌است. اما در سمت دیگری از مقایسه سامسونگ a50 با s8، شاهد توان بالاتری از شارژر سریع گوشی بالارده برای تأمین انرژی هستیم. متأسفانه سامسونگ برای میان‌رده 2019 از ارائه شارژر سریع سر باز زده و این دستگاه را با یک شارژر 10 واتی ارائه کرده است. بهتر بود اگر هم‌زمان می‌توانستیم  از شارژر s8 و باتری a50  استفاده کنیم!

مقایسه قیمت سامسونگ a50 با s8 و نتیجه‌گیری

مقایسه قیمت سامسونگ a50 با s8 و نتیجه‌گیری

تا این بخش از مقایسه سامسونگ a50 با s8 تلاش کردیم تمام فاکتور‌های مهم برای انتخاب یک اسمارت‌فون را بررسی کنیم. اما مسلماً قیمت گوشی‌های مورد نظر یکی از موارد قابل توجه برای تصمیم‌گیری‌است. بررسی سامسونگ s8 در وبسایت Amazon و مقایسه آن با نمونه میان‌رده، نشان از بهای بالاتر پرچم‌دار سال 2017 دارد. به عبارت دیگر ژن‌های بالارده‌ای که s8 به خود جذب کرده بعد از گذشت چند سال همچنان قیمت دستگاه را بالاتر نگه داشته‌اند. ویژگی‌هایی مثل نمایشگر و پردازنده قوی‌تر، قابلیت‌های دوربین و .. مواردی هستند که قیمت بالاتر گوشی پرچم‌دار را توجیه می‌کنند.

کار چندان راحتی نیست که هر کدام از دو گوشی s8 یا a50 را مطلقاً برتر بدانیم. هر دو گوشی با توجه به قیمتشان ویژگی‌های قابل قبول و ارزشمندی دارند. با این‌حال اگر ظاهر گوشی هوشمندتان برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد و شکل مدرن‌تر گوشی برایتان ارجحیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم a50 را انتخاب کنید. ضمن این‌که بخش‌های ضعیف‌تر گوشی a50  تا حد زیادی قابل چشم‌پوشی هستند. اما اگر در عملکرد پردازشی و وضوح نمایشگر یا مقاومت گوشی در برابر آب دقت زیادی به خرج می‌دهید، ترجیحاً s8 را انتخاب کنید.