موضوع مهمی که امروز قصد پرداختن به آن را داریم، چگونگی حذف سابقه جستجو در گوگل پلی است. در عصر تکنولوژی، مفاهیمی همچون حریم شخصی و رازداری هر روز دچار تغییرات معنایی می‌شوند. این که شما با در دست داشتن یک گوشی موبایل اندروید به گوگل و گوگل پلی اجازه می‌دهید به بسیاری از اطلاعاتتان دسترسی داشته‌ باشد، هم می‌تواند خوب باشد و هم بد. خوب از این جهت که داشتن تجربه کاربری مفیدتر و عملی‌تر را از این طریق ممکن می‌سازد و بد از این جهت که اطلاعات شما و میلیاردها کاربر در دستان یک شرکت کامپیوتری است که برای ماندن در این عرصه ممکن است از منطقی جز منطق شما پیروی کند. 

امروز سراغ حذف سابقه جستجو در گوگل پلی رفته‌ایم. از جایی که تقریباً همه ما کاربر گوشی‌های هوشمند هستیم و برای هر چیزی برنامه‌ای طراحی شده، می‌دانیم چقدر با پلتفرم گوگل پلی سروکار داریم و اهمیت حذف سابقه جستجو در گوگل پلی خودش را نشان می‌دهد. پاک کردن تاریخچه جستجو در گوگل پلی موجب افزایش ایمنی حریم شخصی شما می‌شود. هرچند گوگل بارها بیان کرده که اطلاعات شما را به چه صورت به اشتراک می‌گذارد و یا از آن بهره می‌گیرد، اما احتیاط همیشه لازم است. حذف سابقه جستجو در گوگل پلی را مد نظر داشته ‌باشید زیرا شاید خیالتان از گوگل راحت باشد اما ممکن است گوشی شما بطور موقت یا دائم دست شخص دیگری باشد و شما نخواهید این کاربر جدید از سابقه جستجوی گوگل پلی شما اطلاع داشته‌باشد، سراغ چه باید برویم؟ 

حذف سابقه جستجو در گوگل پلی. برای مثال ممکن است شما کاربر تبلت یا گوشی موبایل محل کار خود باشید. آیا لازم است نفر بعد از اطلاعات جستجوی شما مطلع شود؟ قبل از تحویل گوشی یا اکانت گوگل موردنظر حذف سابقه جستجو در گوگل پلی را انجام دهید تا از هر آسیبی به حریم شخصی خود در امان باشید. گوگل مواردی را که در گوگل پلی جستجو می‌کنید ذخیره می‌کند. ذخیره این موارد مشابه پیشنهادهای جستجوی گوگل هستند که هنگام جستجوی هر کلمه نشان داده می‌شوند. با حذف سابقه جستجو در گوگل پلی دیگر با هر جستجویی لیستی از کلمات نمایش داده نمی‌شود و در صورت حذف سابقه جستجو در گوگل پلی سیستم گوگل تصور می‌کند که شما کاربر صفر هستید.

نکته بعدی برای اثبات لزوم حذف تاریخچه فعالیت من این است که سابقه شما به صورت محلی در موبایل و یا تبلت شما ذخیره می‌شود. اگر چیزی در فضای محلی گوشی یا همان حافظه ذخیره شود، ممکن است از سرعت گوشی و یا برنامه‌ای که بیش‌ازحد اطلاعات درون خود دارد، کاسته شود، به ویژه زمانی‌که گوشی شما دیگر نو نیست و مملو از اطلاعات گوناگون شده‌ است. نظیر چیزی که در برنامه‌های واتس‌اپ و اینستاگرام می‌بینیم و ضروری است برای افزایش سرعت این برنامه‌ها و همچنین سرعت گوشی، هرچندوقت یکبار اطلاعات داخل این برنامه‌ها را پاک کنیم اما شاید ندانیم چگونه حذف سابقه جستجو در گوگل پلی ممکن است.

حذف تاریخچه فعالیت من

گزینه حذف سابقه جستجو در گوگل پلی زیرمجموعه‌ای از اطلاعات my activity در گوگل است. تاریخچه فعالیت شما شامل تمام سرچ‌هایتان در انواع سرویس های گوگل می‌شود. فرقی نمی‌کند که این سرچ در چه زمان و موقعیتی رخ داده، تمام داده‌هایی که شما به گوگل داده‌اید در قالب تاریخچه فعالیت یا activity ذخیره شده و بهتر است که شما با گزینه «حذف تاریخچه فعالیت من» آشنا شوید. شما می‌توانید در هر زمانی نسبت به حذف سابقه جستجو در گوگل پلی اقدام کنید. با این کار تمام جستجوهای گذشته شما حذف و فضای گوشی شما آزاد می‌شود. گوگل در وبسایت خود می‌گوید که وقتی از سایت‌ها، برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل استفاده می‌کنید، برخی از فعالیت‌های شما در گوگل شما ذخیره می‌شود. 

حذف تاریخچه فعالیت من

می‌توانید این فعالیت را در حذف تاریخچه فعالیت من پیدا کرده و حذف کنید. همچنین می‌توانید در هر زمانی ذخیره اکثر فعالیت‌ها را متوقف کنید تا مجبور نباشید هربار به‌صورت دستی اقدام به حذف سابقه جستجو در گوگل پلی و سایر سرویس‌ها کنید. پاک کردن تاریخچه جستجو در گوگل پلی به سادگی حذف سابقه سرچ در گوگل یا مرورگر است. برای حذف تاریخچه فعالیت خود، باید به منوی تنظیمات برنامه دسترسی داشته باشید و سابقه محلی خود را پاک کنید.

 • در رایانه یا گوشی خود، به myactivity.google.com بروید.
 • در بالای فعالیت خود، روی حذف تاریخچه فعالیت کلیک کنید.
 • برای حذف آن از ابتدای زمان سرچ خود تاکنون، روی All time کلیک کنید.
 • روی Next و سپس Delete کلیک کنید.

حذف سابقه جستجو در گوگل پلی از همین طریق نیز امکان‌پذیر است. تمام اطلاعات ذخیره شده از فعالیت‌های شما هم‌اکنون پاک شده‌ است. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که اطلاعاتتان از این به بعد ذخیره بشود یا نه. برای این کار از این طریق عمل کنید:

 • به حساب Google خود بروید.
 • در سمت چپ، روی Data & privacy کلیک کنید.
 • در بخش «تنظیمات سابقه» روی فعالیت یا سابقه‌ای که نمی‌خواهید ذخیره شود، کلیک کنید.
 • «فعالیت وب و برنامه» را خاموش کنید و سپس Pause و سپس «دریافت کردم» را انتخاب کنید.

شما توانستید ذخیره اطلاعاتتان به طور خودکار را متوقف کنید. اگر بخواهید فقط اطلاعات بخشی از فعالیت‌ها را پاک کنید، نظیر حذف سابقه جستجو در گوگل پلی، باید به شیوه دیگری عمل کنید. برای مثال، این‌کار می‌تواند شامل جستجویی باشد که در گوگل انجام داده‌اید یا وب‌سایتی که در Chrome از آن بازدید کرده‌اید. مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در رایانه یا گوشی خود، به myactivity.google.com بروید.
 • به سمت پایین به فعالیت خود بروید.
 • موردی را که می خواهید حذف کنید پیدا کنید. شما می‌توانید یک مورد را به چند روش مختلف پیدا کنید، از جمله بر اساس روز، جستجو یا استفاده از فیلترها
 • موردی را که می‌خواهید حذف کنید یافته و روی Delete کلیک کنید.

آموزش پاک کردن تاریخچه جستجو در گوگل پلی

آموزش پاک کردن تاریخچه جستجو در گوگل پلی

یکی از بهترین ویژگی‌های مثبت پاک کردن تاریخچه جستجو در گوگل پلی، در دسترس بودن آن است. برای حذف سابقه جستجو در گوگل پلی لازم نیست وقت زیادی بگذارید و از برنامه‌های گوناگون کمک بگیرید. تنها کافیست به خود برنامه گوگل پلی برای حذف سابقه جستجو در گوگل پلی مراجعه کنید. طبق دستور وب‌سایت support.google نیازی به باز کردن لینک یا توضیحات اضافی نیست.

 • برنامه گوگل پلی را باز کنید.
 • روی دکمه منو که به‌صورت سه‌خط موازی کنار صفحه نمایش داده‌شده ضربه بزنید (در نسخه‌های جدیدتر روی نمایه کاربری خودتان باید ضربه بزنید).
 • سپس بر روی دکمه تنظیمات که با علامت چرخ‌دنده نمایش داده شده، ضربه بزنید.
 • به پایین اسکرول کنید و روی گزینه “Clear Local Search History” در قسمت General ضربه بزنید. زیر این گزینه نوشته شده‌است که با انتخاب این گزینه هر سرچی که بر روی این دستگاه انجام داده باشید، پاک خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که نماد یا اعلان خاصی را دریافت نخواهید کرد. این کار فقط موجب حذف سابقه جستجو در گوگل پلی از گوشی شما می‌شود.
 • تاریخچه جستجوی محلی Play Store Android را پاک کنید.

تمام چیزی که برای حذف سابقه جستجو در گوگل پلی نیاز داشتید همین بود. دفعه بعدی که جستجویی را در گوگل پلی انجام دادید، لیستی طولانی از تمام عبارات جستجوی قبلی خود را نخواهید دید. حذف سابقه جستجو در گوگل پلی به بهبود سرعت پاسخگویی گوگل هنگام جستجوی موارد کمک می‌کند.

چگونه اطلاعات من پاک می‌شود؟

آیا حذف سابقه جستجو در گوگل پلی فایده دارد؟ آیا گوگل حتی در صورت حذف سابقه جستجو در گوگل پلی و سرویس‌های دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کند؟ گوگل درخصوص نحوه حذف سابقه جستجو در گوگل پلی و سایر سرویس‌ها در وب‌سایت رسمی خود، گفته است که هنگامی که انتخاب می‌کنید فعالیت‌ها را به صورت دستی حذف کنید یا فعالیت به طور خودکار بر اساس تنظیمات حذف خودکار حذف می‌شود، گوگل بلافاصله روند حذف آن را از محصول یا سیستم خود شروع می‌کند. حذف سابقه جستجو در گوگل پلی هم به همین صورت است.

چگونه اطلاعات من پاک می‌شود؟

اولین قدم گوگل برای این موضوع این است که فوراً آن را از دید حذف کند و در هیچ اکانت یا دستگاهی اطلاعات حذف شده نشان داده نشود. بعد از آن دیگر ممکن است از داده‌ها برای شخصی‌سازی تجربه گوگل شما استفاده نشود. برای مثال اگر شما حذف سابقه جستجو در گوگل پلی را انتخاب کنید، دیگر به شما پیشنهاداتی مرتبط با بازی‌هایی که قبلاً جستجو کردید و نشان دادید به آن‌ها علاقه‌مند هستید، نمایش داده نشود. گوگل در ادامه درخصوص حذف سابقه جستجو در گوگل پلی می‌گوید که در مرحله بعد فرآیندی را آغاز می‌کند که برای حذف کامل و ایمن داده‌ها از سیستم‌های ذخیره‌سازی گوگل طراحی شده است. 

حذف سابقه جستجو در گوگل پلی ابدی و غیرقابل بازگشت است. با این گزاره می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعات شما پاک می‌شود و استفاده از آن برای گوگل می‌تواند بار حقوقی داشته‌باشد. (برای مقاصد محدود، مانند الزامات تجاری یا قانونی، گوگل ممکن است انواع خاصی از داده‌ها را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ کند اما هیچکدام مربوط به شخص یا کاربر خاصی نمی‌شود و در صورت حذف سابقه جستجو در گوگل پلی یا در برنامه‌های دیگر، هیچگاه این اطلاعات بازگردانده یا نمایش داده نمی‌شوند.) همچنین در کنار این موضوع برای کمک به حذف دستی یا خودکار داده‌ها، گوگل ممکن است برخی از انواع فعالیت‌ها را زودتر حذف کند، زیرا خودتان تصمیم به حذف سابقه جستجو در گوگل پلی یا توقف آن، گرفته‌اید و نمایش پیشنهادات دیگر برای بهبود تجربه شما مفید نیست و موجب کاهش سرعت دستگاه شما می‌شود.

حذف سابقه جستجو در گوگل پلی به همین راحتی انجام شد. این که شما تا اینجای نوشته مراحل حذف سابقه جستجو در گوگل پلی را دنبال کردید، نشان می‌دهد که نگران امنیت و حریم شخصی خود هستید و خوشحالیم که توانستیم در این مسیر به شما کمکی کرده باشیم.

منبع: groovypost