امروزه ما از اپلیکیشن‌های متفاوتی در تلفن همراه خود استفاده می‌کنیم. هر کدام از این برنامه‌ها به دلایل خاص و امکانات متفاوتی که به ما ارائه می‌دهند؛ باعث شده‌اند تا آن‌ها را بر روی گوشی موبایل خود نصب کنیم. دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می‌شوند تا تصمیم به پاک کردن برنامه‌ های گوشی بگیریم. مثلا ممکن اعلان‌ها و یا پیام‌های درون برنامه‌ای زیادی داشته باشد. وجود باگ یا یک مشکل در عملکرد اپلیکیشن نیز از دیگر دلایلی است که کاربر برنامه را از گوشی خود حذف می‌کند. البته گاهی اوقات مشکلی وجود ندارد و اپلیکیشنی که را حذف می‌کنیم که مدتی برای ما جنبه سرگرمی داشته و اکنون به آن نیازی نداریم.

حتی ممکن است علت حذف یک اپلیکیشن، نداشتن فضای کافی بر روی گوشی موبایل باشد. با پاک کردن برنامه های گوشی اطلاعات آن برنامه از روی گوشی پاک می‌شود و حجم اشغال شده توسط برنامه نیز آزاد می‌شود. در این مقاله به چگونگی حذف یک برنامه از روی تلفن همراهتان می‌پردازیم.

چگونه برنامه‌های گوشی را پاک کنیم؟

اگر به هر دلیلی تصمیم به پاک کردن برنامه های گوشی خود گرفتید، باید این را در نظر داشته باشید که با حذف کردن برنامه از روی گوشی خود به طور مثال گوشی سامسونگ، اطلاعات اکانت شما در آن اپلیکیشن حذف نمی‌شود. اطلاعات حساب کاربری شما در سرور شرکت سازنده‌ی اپلیکیشن باقی خواهد ماند و با نصب مجدد برنامه می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید. حتی پوشه‌ی مربوط به اطلاعات برنامه در برخی مواقع در حافظه‌ی گوشی شما باقی خواهد ماند. پس اگر می‌خواهید که تمام اطلاعات شما از آن برنامه حذف شود باید ابتدا حساب کاربری خود را حذف کنید و سپس اپلیکیشن را از روی تلفن همراه خود حذف کنید.

در حالت کلی برای پاک کردن برنامه های گوشی، روی نماد برنامه انگشت خود را کمی نگه دارید تا که منوی حذف و اشتراک گذاری را مشاهده کنید، سپس روی حذف کردن بزنید و بعد از آن اگر پیغام دیگری مشاهده کردید آن را تایید کنید تا برنامه به طور کامل حذف شود. با این عملیات ساده، می‌توانید برنامه‌هایی را که به آنها نیازی ندارید را پاک کرده و فضای اشغال شده توسط آن برنامه را آزاد کنید. در ادامه به بررسی و توضیح پاک کرد برنامه های اندروید و پاک کردن برنامه های آیفون می‌پردازیم و توضیحاتی همراه با عکس برای شما خواهیم داشت.

پاک کردن برنامه های اندروید

پاک کردن برنامه های اندروید

همان‌طور که گفته شد، پاک کردن برنامه‌ های گوشی کار ساده‌ای است و زمان زیادی نمی‌برد. روش‌های مختلفی برای پاک کردن برنامه های گوشی وجود دارد. اگر بخواهید یک برنامه را از یک گوشی سامسونگ و یک گوشی شیائومی که هر دو دارای  سیستم عامل اندروید هستند پاک کنید؛ می‌توانید وارد تنظیمات برنامه شده و سپس به قسمت برنامه‌ها یا (Apps)‌ بروید. برنامه‌ای که قصد حذف کردن آن را دارید پیدا کنید و روی دکمه‌ی uninstall ‌یا حذف یا حذف نصب بزنید و سپس Ok ‌را بزنید تا برنامه حذف شود. روش دیگر پاک کردن برنامه های اندروید، استفاده از گوگل پلی استور است. برای حذف برنامه از طریق گوگل پلی استور باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • وارد برنامه فروشگاه گوگل پلی شوید.
 • روی نمایه یا همان عکس پروفایل خود بزنید .
 • وارد قسمت مدیریت برنامه‌ها و دستگاه یا (Manage app & Devices)‌ شوید.
 • به تب مدیریت (Manage) بروید.
 • برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید و روی کادر کناری آن بزنید.
 • روی نماد سطل زباله بزنید.
 • حذف نصب یا Uninstall را انتخاب کنید تا برنامه حذف شود.

و اما روش سوم و ساده‌ترین روش برای پاک کردن برنامه های گوشی این است که برنامه را در صفحه اصلی یا منوی کشویی گوشی خود پیدا کنید و انگشت خود را روی آن نگه دارید و نماد برنامه را به سمت بالا و به سمت کلمه حذف نصبی که در صفحه  ظاهر شده وجود دارد، بکشید. در پیام ظاهر شده روی ok  بزنید. به این ترتیب برنامه حذف می‌شود.

پاک کردن برنامه های ایفون

پاک کردن برنامه های ایفون

اگر از کاربران گوشی‌های ایفون هستید. در این بخش از مقاله به شما یاد می‌دهیم که چگونه برنامه‌ی مورد نظرتان را حذف کنید. اولین راه پاک کردن برنامه های ایفون این است که انگشت خود را روی نماد برنامه نگه دارید تا منویی ظاهر شود و بعد از آن روی Remove app  بزنید و پیغام ظاهر شده را تایید کنید تا برنامه حذف شود. غیر از حذف کردن در نسخه‌های جدیدتر آیفون می‌توانید به جای پاک کردن برنامه های گوشی آنها را مخفی کنید. برای حذف کردن برنامه ها از روی گوشی آیفون خود در نسخه‌های مختلف کمی تفاوت‌های جزئی وجود دارد مثلا برای آیفون 13 شما باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • مثل قبل روی نماد برنامه انگشت خود را نگه دارید تا منو ظاهر شود.
 • در منوی ظاهر شده، روی Rearrange Apps ضربه بزنید.
 •  همه برنامه‌های شما شروع به تکان دادن می‌کنند و نمادهای ضربدر کوچک در بالای همه برنامه‌هایی که می‌توانید حذف کنید ظاهر می‌شود.
 • روی آیکون ضربدر هر برنامه‌ای که می‌خواهید حذف کنید، ضربه بزنید.
 • یک منو باز می‌شود با یک پیغام برای تایید گرفتن از شما که می‌خواهید آن را حذف کنید. برای حذف برنامه روی Delete ضربه بزنید.

مراحل پاک کردن برنامه های گوشی در آیفون 12:

 • نماد برنامه‌ای را که می‌خواهید حذف کنید، فشار داده و محکم نگه دارید. تا تمام نمادهای روی صفحه نمایش شما شروع به تکان خوردن کنند و علامت‌های کوچک ضربدر در بالای هر یک ظاهر شوند.
 • روی آیکون ضربدر هر برنامه‌ای که می‌خواهید حذف کنید ضربه بزنید.
 • در پنجره‌ی نشان داده شده روی دکمه حذف بزنید تا برنامه حذف شود.

اگر تمایلی به حذف برنامه ندارید و می‌خواهید آن را مخفی کنید. برای مورد نظرتان را پیدا کنید و مانند روش‌های قبل چند ثانیه روی آن نگه دارید. و در پنجره‌ی نشان داده شده روی گزینه Remove App بزنید. سپس گزینه‌ی Remove from Home Screen را انتخاب کنید. برای دسترسی به کتابخانه برنامه خود، انگشت خود را به سمت راست‌ترین قسمت صفحه اصلی خود بکشید. می‌توانید از نوار جستجو در بالا برای پیدا کردن برنامه استفاده کنید یا در دسته‌ها و پوشه بندی‌ها حرکت کنید.

حذف برنامه های سیستمی و پیش فرض

حذف برنامه های سیستمی و پیش فرض

تعدادی از برنامه‌ها از قبل روی گوشی شما نصب شده‌اند. شما لزوما به همه‌ی این برنامه‌ها نیازی پیدا نخواهید کرد و شاید تمایل به پاک کردن برنامه های گوشی خود داشته باشید. ما در اینجا به توضیح نحوه حذف برنامه های سیستمی و پیش فرض می‌پردازیم. این برنامه‌ها در گوشی سامسونگ، گوشی شیائومی و گوشی اپل موجود است. برنامه‌های سیستمی وپیش فرض اصطلاحا bloatware نامیده می‌شوند. این برنامه‌ها اگر برای شما مفید نباشند، صرفا فقط منابع و فضای گوشی شما را اشغال می‌کنند. حذف نصب و غیر فعال کردن اپلیکیشن ها، خطری را برای گوشی شما به وجود نمی‌آورد.

برای پاک کردن برنامه های گوشی که به صورت پیش فرض هستند وارد تنظیمات گوشی شوید و به قسمت برنامه‌ها واعلان‌ها بروید. در این قسمت، در اکثر گوشی‌ها، سه تب پیدا خواهید کرد: All Apps و Disabled و Enabled. بسته به سازنده گوشی شما، این گزینه‌های منو می‌توانند تغییر کنند. برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید و روی آن بزنید. اگر برای برنامه‌ گزینه‌ی غیر فعال کردن وجود داشت. می‌توانید برنامه را غیرفعال کنید و اگر این گزینه وجود نداشت، برنامه مورد نظر را نمی‌توانید حذف کنید. چون که آن برنامه ضروری است و وجود آن لازم است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی روش‌های مختلف پاک کردن برنامه های گوشی پرداختیم. همان‌طور که دیدید سخت و زمان‌بر نیست. اما حتما توجه باشید حذف نصب یک برنامه به معنای پاک کردن حساب کاربری شما از آن برنامه نیست و قبل از حذف برنامه باید حساب خود را حذف کنید. پاک کردن برنامه های گوشی کاری بسیار آسان است که می‌توانید در گوشی‌های شیائومی، سامسونگ و اپل انجام دهید.

برخی قابلیت‌هایی چون غیرفعال کردن اپلیکیشن ها نیز موجود است که در بالا توضیح داده شد. در انتها، اگر می‌خواهید فضای اشغال شده توسط داده‌های یک اپلیکیشن را پاک کنید، می‌توانید از بخش برنامه‌ها آن برنامه را پیدا کرده و داده‌های آن را پاک کنید. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد.

منبع: Support.apple