در این مقاله به موضوعی پرداخته شده است که شاید سوال بسیاری از افرادی باشد که از گوشی خود برای انجام بازی استفاده می‌کنند و آن هم احتمال خراب شدن گوشی به دلیل انجام دادن بازی است. اینکه خراب شدن گوشی با بازی امکان پذیر هست یا خیر بستگی به نوع استفاده‌ی کاربر از گوشی خود دارد و باید این نکته را در نظر داشت که بازی بیش از حد طبیعتا به گوشی آسیب خواهد زد اما در حالت کلی انجام بازی، صدمه‌ای به گوشی کاربر وارد نمی‌کند. بنا بر این برای جلو گیری از خراب شدن گوشی با بازی، به کاربران توصیه می‌شود که زمان انجام بازی را کوتاه‌تر کرده و در چند مقطع با فاصله زمانی مناسب، به انجام بازی بپردازند تا شاهد بروز مشکل در گوشی موبایل خود نشوند. 

به طور طبیعی پردازشگرهایی که در ساخت گوشی‌های موبایل استفاده شده، قابلیت پشتیبانی از بازی‌ها را داشته و احتمال خراب شدن گوشی با بازی را می‌توان با استناد به همین موضوع رد کرد. اما در این میان یک سری بازی ‌های مخرب گوشی نیز وجود دارند که باعث آسیب دیدن اجزای مختلف گوشی از جمله باطری، صفحه نمایش و دیگر قسمت‌های آن می‌شوند. در ادامه‌ی این مقاله به طور دقیق‌تر به بررسی این موضوع پرداخته شده است.

بازی های مخرب گوشی

همان طور که قبل‌تر به آن اشاره شد، خراب شدن گوشی با بازی، به خودی خود اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه کاربر زمان بیش از حدی را به انجام بازی اختصاص دهد و اگر در شرایط مناسبی از گوشی برای انجام بازی بهره بگیرد، گوشی آسیبی نمی‌بیند. اما بر خلاف این گفته، یک سری از بازی‌ها که متاسفانه از بازی‌های محبوب و پرطرفدار هم به حساب می‌آیند، باعث آسیب دیدن گوشی موبایل شده و در لیست بازی های مخرب گوشی قرار می‌گیرند. نکته‌ی دیگری که کاربران باید در خصوص خراب شدن گوشی با بازی در نظر داشته باشند این است که تا حد امکان سعی کنند از شارژ کردن گوشی موبایل حین انجام بازی به شدت پرهیز کنند چرا که آسیب‌های جبران ناپذیری در این وضعیت به باطری گوشی وارد می‌شود. در این قسمت از مقاله به معرفی چند تا از بازی‌های مخرب پرداخته شده است تا کاربران در خصوص استفاده از آن‌ها تجدید نظر کنند.

  • اولین بازی که باید در اینجا از آن نام برد، بازی محبوب PUBG Mobile است که بعدتر در قسمت مخصوص به خود به بررسی بیشتر آن پرداخته شده است.
  • بازی بعدی Fortnite است که آن هم از سری بازی‌های محبوب میان کاربران کنسول‌های بازی بوده و بسیاری از افراد به انجام این بازی در گوشی موبایل خود می‌پردازند.
  • پس از فورتنایت نوبت به معرفی The Sims Mobile به عنوان بازی مخرب بعدی می‌رسد که در این لیست باید از آن نام برد. این بازی هم جزء بازی‌های پرطرفدار و خاطره انگیز به حساب می‌آید که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند و به خراب شدن گوشی با بازی کمک می‌کند.
  • شاید معرفی این بازی عده‌ی زیادی را غمگین کند اما باید گفت که Clash of Clans نیز در لیست بازی های مخرب قرار دارد که باعث آسیب دیدن گوشی خواهد شد.
  • بازی دیگری که باید در این لیست به عنوان یک بازی مخرب از آن نام برد بازی Candy Crush است که بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند.

بازی‌های نام برده در این بخش، تنها تعداد کمی از بازی‌های مخرب گوشی موبایل بودند که کاربران باید با دقت بیشتری از آن‌ها استفاده کنند و یا حتی از استفاده از آن‌ها دوری کنند. به طور کلی باید توجه داشت که استفاده‌ی اولیه‌ی گوشی موبایل، انجام بازی نبوده و همیشه باید احتمال خراب شدن گوشی با بازی را در نظر گرفت و زمان طولانی را به انجام بازی اختصاص نداد.

آیا بازی کالاف دیوتی گوشی را خراب میکند؟

Call of Duty: Mobile از دیگر بازی های مخرب گوشی است که در لیست بالا از آن نام برده نشد تا در این بخش از محتوا، به طور جامع‌تری به بررسی آن پرداخته شود. این بازی که جزء بازی‌های پرطرفدار دیتا دار بوده و از بهترین بازی های گوشی نیز به حساب می‌آید، توجه بسیاری از کاربران را طی سالیان اخیر به خود جلب کرده است. 

آیا بازی کالاف دیوتی گوشی را خراب میکند؟

اما باید در نظر داشت که متاسفانه استفاده‌ی مستمر و طولانی مدت از این بازی، می‌تواند به راحتی باطری موبایل را دچار آسیب کرده و یکی از موارد خراب شدن گوشی با بازی به حساب بیاید. این بازی می‌تواند به سرعت باطری گوشی را تخلیه کند و تنها راه برای جلوگیری از این کار این است که حین انجام بازی های بزرگی مثل بازی کالاف دیوتی یا فورت نایت، گوشی را برای شارژ به برق متصل کنید. اما همان طور که قبل‌تر گفته شد، خود این کار یعنی متصل کردن گوشی به شارژ حین انجام بازی، یکی از مواردی به حساب می‌آید که باطری گوشی را دچار آسیب خواهد کرد و یکی از دلایل خراب شدن گوشی با بازی است.

آیا بازی فری فایر گوشی را خراب میکند؟

آیا بازی Free Fire گوشی را خراب میکند

در خصوص این بازی، با استناد به مطالبی که گفته شده باید اشاره کرد، Free Fire به دلیل اینکه جزء بازی‌های سبک به حساب می‌آید، تاثیر منفی چندانی بر روی عمر باطری گوشی نخواهد داشت. این بدان معنا نیست که می‌توان به صورت غیرعادی از این بازی استفاده کرد و یا حین انجام بازی گوشی را به شارژ متصل کرد. چرا که این موارد همیشه و در هر حال باعث آسیب دیدن باطری گوشی موبایل خواهند شد و یکی از موارد خراب شدن گوشی با بازی به حساب می‌آیند. برای این که مقایسه‌ای میان بازی فری فایر و بازی سنگین Fortnite داشته باشیم می‌توان اشاره کرد که Free Fire در هر ساعت گیم پلی، حدود 6/30 مگابایت مصرف می‌کند اما Fortnite در هر ساعت حدود 3/50 مگابایت داده مصرف می‌کند.

آسیب های بازی Fortnite برای گوشی موبایل

آسیب های بازی Fortnite برای گوشی موبایل

یکی دیگر از بازی‌های پرطرفدار که در ابتدای مقاله از آن به عنوان بازی های مخرب نام برده شد، بازی فورتنایت بوده که این بازی هم جزء بازی های سنگین به حساب می‌آید. از جمله آسیب‌هایی که این بازی می‌تواند به گوشی در بلند مدت وارد کند کم شدن عمر باطری گوشی است که مشکل بسیار جدی به حساب می‌آید. بار دیگر در خصوص خراب شدن گوشی با بازی باید گفت بستگی به استفاده‌ی کاربر از گوشی و نحوه‌ی انجام بازی دارد. اما به طور کلی اگر کاربران بتوانند از انجام این دست بازی‌ها که نام برده شد دوری کنند، به حفظ سلامت گوشی و عمر باطری گوشی خود کمک ویژه‌ای کرده اند.

آیا پابجی گوشی را خراب میکند؟

آیا پابجی گوشی را خراب میکند

همان طور که قبل‌تر به عنوان اولین بازی مخرب در لیست موجود، به PUBG اشاره شد، بار دیگر درباره‌ی سوال موضوع خراب شدن گوشی با بازی می‌توان پاسخ مثبت داد. چرا که این بازی جزء یکی از سنگین‌ترین بازی‌های گوشی موبایل به حساب آمده و طبیعی است که در دراز مدت گوشی موبایل و یا حتی پردازشگر آن را دچار اختلال خواهد کرد. در خصوص جلوگیری از تخلیه‌ی باطری حین انجام بازی پابجی تنها راه اتصال گوشی به برق است که خود این راه جزء موارد آسیب زننده به عمر باطری گوشی به حساب می‌آید. به طور کلی می‌توان گفت که اگر نگران عمر باطری گوشی موبایل خود هستید بهتر است از انجام این بازی پرهیز کرده و یا مدت زمان بسیار کمی را به انجام آن اختصاص دهید.

جمع بندی

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و همچنین تاثیر صنعت گیم و بهبود عملکرد بازی‌هایی که برای گوشی موبایل ساخته می‌شوند روز به روز شاهد بازی‌های سنگین‌تر و حرفه‌ای تر هستیم. این بازی‌ها با وجود تمام نقاط قوت و برخورداری از کیفیت بی‌نظیری که دارند، معایبی نیز به همراه دارند و یکی از اصلی‌ترین این معایب، آسیبی است که در بلند مدت به گوشی وارد می‌کنند. آسیب‌هایی که بعدها می‌توانند بسیار جدی ظاهر شوند و گوشی را از جنبه‌های مختلفی دچار آسیب‌های جبران ناپذیری کنند مانند صدمه وارد کردن به باطری، پردازشگر، صفحه نمایش و موارد دیگر. در این مقاله سعی شد به طور جامع و جزئی به خراب شدن گوشی با بازی پرداخته شود و کاربران تا حد زیادی نسبت به بسیاری از بازی‌ها که از جمله بازی های پرطرفدار نیز هستند آگاه شده و در خصوص استفاده‌ی مداوم آن‌ها جدی‌تر تصمیم بگیرند. امیدواریم که این مقاله برای دوست‌داران بازی مفید بوده باشد.

منبع: svg