اگر یک کسب‌ و‌ کار کوچک دارید که نیاز به حسابداری جمع‌ و‌ جوری برای آن دارید، یا در مغازه کوچک خود نیاز دارید تا حساب‌های خود را جایی یادداشت کنید، مطمئناً شما نیاز به یک برنامه اکسل برای گوشی همراهتان خواهید داشت. اکسل را می‌توانید در میان برنامه‌های آفیس برای گوشی پیدا کنید. این برنامه به شما جدول‌هایی با ستون‌های افقی و عمودی ارائه می‌دهد که به‌ راحتی می‌توانید امور حساب‌ها، دخل و خرج‌ها، متون نوشته شده و ... را در آن وارد کنید. همچنین با استفاده از فیلترها و حاشیه‌نویس‌ها نوشته‌های خود را علامت‌گذاری کنید. با ما همراه باشید تا با برنامه اکسل برای گوشی هوشمند بیشتر آشنا شوید.         

اکسل چیست؟

اکسل چیست؟

با برنامه اکسل می‎‌توانید حسابدار امور خود باشید! برنامه کاربردی اکسل یا همان Microsoft Excel یک برنامه مفید و قدرتمند و زیرمجموعه‌ای از برنامه‌های مایکروسافت آفیس، برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و مستندسازی بر اساس جدول‌ها، شیت‌ها و محاسبات حسابداری است. این برنامه در واقع یک صفحه گسترده است که شامل تعدادی ستون و ردیف شده است. هنگامی که این برنامه را برای نخستین بار روی ویندوز یا سیستم عامل گوشی خود باز می‌کنید، با سلول‌های زیادی مواجه می‌شوید که در واقع هر کدام قابلیت تبدیل شدن به یک کاربرگ (Worksheet) را دارند. در این برنامه هر تقاطع یک ستون و هر ردیف یک «سلول» است. هر سلول حاویِ یک بخشِ داده یا یک قطعه اطلاعاتی است. با سازماندهی اطلاعات به این روش، می‌توانید اطلاعات را راحت‌تر پیدا کنید و به‌ طور خودکار اطلاعات را از تغییر داده‌ها استخراج کنید. به عبارتی دیگر هر فایل اکسل یک کتابِ کار است که می‌تواند کاربرگ‌های زیادی را در خود جای دهد. کاربرگ یا WorkSheet، شبکه‌ای از ستون‌ها (که با حروف مشخص شده‌اند) و ردیف‌ها (تعیین شده با اعداد) است.

در حالت کلاسیک و ویندوزی اکسل، حروف ستون‌ها در دکمه‌های آبی رنگ بالای صفحه کار نشان داده شده است. اعداد سطرها در دکمه‌های آبی رنگ در سمت چپ کاربرگ نشان داده شده است. محل تلاقی یک ستون و یک ردیف سلول نامیده می‌شود. شما می‌توانید داده‌های خود را در سلول‌ها وارد کنید. سلول‌ها می‌توانند حاوی متن، اعداد یا فرمول‌هایی برای محاسبات خودکار باشند. هر سلول در صفحه گسترده دارای یک آدرس سلول است که حرف ستون و سپس شماره ردیف است. بنابراین برنامه اکسل از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین تسک‌ها مثل محاسبه نمرات و زدن کارنامه تا پیچیده‌ترین محاسبات حسابداری به شما کمک خواهد کرد. همچنین وجود فیلترهای رنگی در این برنامه باعث نظم و امکان مرتب سازی در اکسل شده است. با استفاده از این فیلترها می‌توان در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نظر را از میان انبوه اطلاعات یافت. 

آیا اکسل برای گوشی اندرویدی موجود است؟

آیا اکسل برای گوشی اندرویدی موجود است؟

در پاسخ به سوال آیا اپلیکیشن اکسل برای گوشی همراه تعریف شده یا نه باید پاسخ داد، بله! اکسل برای گوشی‌های اندروید در گوگل پلی برای دانلود موجود است. امروزه بیشترین وقت فرد در بیرون از خانه می‌گذرد و در واقع گوشی‌های هوشمند کوچک و سبک در جیب ما، همان کامپیوترهای بزرگ و سنگینی هستند که امروز برخلاف گذشته همه جا به دنبال ما هستند. این نکته باعث شده تا کمپانی‌های بزرگ سازنده اپلیکیشن‌های موبایلی به تولید و ساخت اپلیکیشن‌هایی با کارایی برابر با نسخه‌های ویندوزی و کامپیوتری بپردازند. اکسل از این قبیل برنامه‌ها است. این برنامه کاربردی ابزار قدرتمندی برای بسیاری از مشاغل است. با استفاده از این برنامه شما می‌توانید داده‌های خود را سازماندهی کنید و اطلاعات زیادی وارد کنید. کلاس‌های کاملی برای برنامه‌هایی مثل اکسل وجود دارد و شما خواهید توانست کارهای زیادی با آن‌ها انجام دهید. دو مورد مهم از برنامه‌هایی اینچنین برای گوشی‌های موبایل، Microsoft Excel و Google Sheets است. این دو موردی است که ما تقریباً به همه توصیه می‌کنیم. البته در صورتی که این دو برای شما کار نکنند، هنوز گزینه‌های دیگری وجود دارد. در زیر بهترین برنامه‌های اکسل (spreadsheet apps) برای اندروید وجود دارد. ما به شما در درجه اول، پیشنهاد نصب مایکروسافت آفیس را در میان این برنامه‌ها می‌دهیم. اما به‌طور کلی کار با برنامه اکسل در گوشی همراه بسیار ساده است!

بهترین برنامه های اکسل و برنامه های صفحه گسترده برای اندروید

  • AndrOpen Office
  • Docs To Go
  • Google Sheets
  • Microsoft Excel
  • OfficeSuite
  • Polaris Office
  • Quip
  • SmartOffice
  • Table Notes
  • WPS Office

در میان برنامه‌های فوق، اپلیکیشن مایکروسافت آفیس (اکسل) از همه بهتر و معروف‌تر است. در زیر به شرحی بر این برنامه می‌پردازیم.

بهترین اپلیکیشن اکسل برای گوشی: مایکروسافت آفیس

بهترین اپلیکیشن اکسل برای گوشی: مایکروسافت آفیس

اپلیکیشن صفحه گسترده اکسل برای گوشی به شما امکان می‌دهد فایل‌های خود را به‌ سرعت و به‌ راحتی ایجاد، مشاهده، ویرایش و با دیگران به اشتراک بگذارید. برگه‌ها یا شیت‌ها را می‌توان در حین حرکت بررسی، ویرایش و به اشتراک گذاشت. نصب اکسل روی گوشی، مرور و تجزیه و تحلیل داده‌ها، استفاده از ردیاب بودجه و موارد دیگر را هنگام مشاهده و ویرایش کتاب‌های کاریِ پیوست شده به پیام‌های ایمیل را بسیار آسان می‌کند. همچنین اسناد را برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، حسابداری، امور مالی یا هر زمینه دیگری با اطمینان ویرایش کنید. با استفاده از این برنامه نمودار ایجاد کنید، تجزیه و تحلیل کنید و اسناد خود را در هر زمان از تلفن خود حاشیه‌نویسی کنید. کار با اکسل در گوشی به شما امکان دسترسی سریع به صفحات گسترده و نمودار ساز، حسابداری‌های ساده و پیچیده می‌دهد. با استفاده از ابزارهای قالب‌بندی قوی و ویژگی‌های عالی دیگر اکسل برای گوشی در مایکروسافت آفیس، صفحات گسترده و فایل‌های داده را در مسیر خود قرار دهید. اکسل برای گوشی هوشمند به شما امکان می‌دهد نمودارها و صفحات گسترده‌ای بسازید که نیازهای خاص را برآورده کنند. یک کاربرگ برای امور مالی خود نگه دارید و هر زمان که بخواهید ویرایش کنید. تجزیه و تحلیل داده ‌ها، صفحات گسترده و ابزارهای همکاری تجاری را در تلفن خود با مایکروسافت اکسل برای گوشی دریافت کنید.

مایکروسافت آفیس در بخش اکسل برای گوشی همراه، دارای ویژگی‌های بسیار در بخش‌های کاربردی است. نمودارها، بودجه‌ها، لیست وظایف، حسابداری یا تجزیه و تحلیل مالی را با قالب‌های مدرن اکسل مدیریت کنید. از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌ها و فرمول‌های آشنا برای اجرای محاسبات در صفحات گسترده استفاده کنید. ویژگی‌های غنی Office و گزینه‌های قالب‌بندی برگه‌های کتاب کار شما را برای خواندن و استفاده آسان‌تر می‌کند. ویژگی‌ها، فرمت‌ها و فرمول‌های صفحه‌گسترده و نمودار در هر دستگاهی به یک شکل عمل می‌کنند.

نصب اکسل روی گوشی برای تحلیل داده ها: ساختن نمودارها برای حاشیه نویسی، ویرایش و درج نمودارهایی که داده‌های شما را شرحی دقیق‌تر دهند. ویژگی‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها مانند افزودن و ویرایش برچسب‌های نمودار برای برجسته کردن عبارات کلیدی. ردیاب بودجه برای بروز نگه داشتن هزینه‌ها.

کار با اکسل در گوشی و پیگیری بودجه و هزینه ها

الگوی بودجه برنامه اکسل برای گوشی (وبسایت مایکروسافت) از صفحات گسترده و نمودارها برای کمک به محاسبه نیازهای بودجه استفاده می‌کند. همچنین در قسمت برنامه ریز بودجه می‌توانید از ابزارهایی استفاده کنید که به شما در رفع نیازهای مالی خود کمک کنند. محاسبه برآورد مالیات، امور مالی شخصی و موارد دیگر نمونه هایی از این کمک ها به شمار می روند.