اپلیکیشن گوگل مپ یک سرویس نقشه‌برداری و اپلیکیشن مسیریاب جایگزین برای برنامه اصلی اپل مپ است که بیش از یک دهه تجربه همراه خود دارد. اگرچه اپل مپ یک حریف شایسته است و به طور مداوم در حال پیشرفت است، Google Maps سرویس مورد استفاده برای بسیاری از مردم بوده است و جدیدترین ورژن گوگل مپ در دسترس است.

گوگل مپ مدت‌هاست که به‌ عنوان ابزار ناوبری برای میلیون‌ها تلفن، تبلت، خودرو و ابزار آلات هوشمند عمل کرده است. در حالیکه احتمالاً همه با استفاده از Google Maps برای رسیدن از نقطه A به نقطه B آشنا هستند، بسیاری از ابزارهای اضافی مانند چند ابزار در زیر کاپوت پنهان شده‌اند که ارزش برجسته‌کردن را دارند. در طول سال‌ها، Google ویژگی‌هایی اضافه کرده است که به شما امکان می‌دهد مکان‌های مورد علاقه خود را ذخیره کنید، موقعیت مکانی خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و توصیه‌های شخصی‌ سازی شده دریافت کنید. در اینجا نحوه استفاده از ویژگی‌های مفیدتر اما کمتر شناخته شده اپلیکیشن گوگل مپ، مانند حالت ناشناس، نمای زنده واقعیت افزوده، اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خود در زمان واقعی و حتی یافتن نزدیک‌ترین سایت واکسیناسیون و آزمایش کووید در اینجا آمده است.

مسیرهای رانندگی، پیاده‌روی و حمل‌ و نقل گوگل مپ با ناوبری GPS با هدایت صوتی کامل می‌شود. گوگل مپ در بیش از ۲۲۰ کشور و منطقه با مسیرهای حمل‌ و نقل برای بیش از ۱۵۰۰۰ شهر بزرگ در سراسر جهان در دسترس است. گوگل مپ همچنین دارای ویژگی محبوب نمای خیابان گوگل است که به شما کمک می‌کند دقیقاً آنچه را که به دنبال آن هستید پیدا کنید. با استفاده از شرایط ترافیکی فعلی، زمان تخمینی رسیدن را ارائه می‌کند و مسیرهای جایگزین سریع‌تری را در صورت امکان، حتی در اواسط سفر، ارائه می‌کند. می‌توانید هنگام پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، حمل‌ و نقل عمومی و حتی سوارشدن از Uber یا Lyft از گوگل مپ استفاده کنید. اگر می‌خواهید درباره گوگل مپ و امکانات آن بیشتر بدانید در این مقاله همه چیزهایی که باید بدانید را آورده‌ایم. با ما همراه باشید.

اپلیکیشن گوگل مپ چیست؟

اپلیکیشن گوگل مپ چیست؟

اپلیکیشن گوگل مپ یک راه زندگی روزمره برای میلیاردها نفر در سراسر جهان است. در واقع اکثریت قریب‌ به‌ اتفاق افرادی که از هر نوع خدمات نقشه‌برداری وب استفاده می‌کنند از جدیدترین ورژن گوگل مپ استفاده می‌کنند. گوگل مپ با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در هر ماه، پنج میلیارد دانلود برای برنامه موبایل اندروید و تعداد زیادی ۲۰ پتابایت داده جغرافیایی (که ۲۰ میلیون گیگابایت است)، به‌ سرعت به بزرگ‌ترین پروژه نقشه در تاریخ تبدیل شده است.

ما همچنان از ویژگی‌های آن بیشتر و بیشتر استفاده می‌کنیم؛ برنامه‌ریزی سفر، ترانزیت چند وجهی، یافتن نزدیک‌ترین کافه یا خودپرداز بانک و کاوش مجازی در گوشه‌های دور دست جهان. اما برای بسیاری از ما، مقیاس ویژگی‌های اپلیکیشن گوگل مپ هنوز ناشناخته است.

تاریخچه اپلیکیشن گوگل مپ

تاریخچه اپلیکیشن گوگل مپ

گوگل مپ از سال ۲۰۰۵ که راه‌اندازی شد در طول سال‌ها رشد و تکامل زیادی داشته است. موفقیت بزرگ این است که همچنان به ارائه برنامه‌های بیشتر با ویژگی‌های بیشتر، داده‌های بیشتر و منابع داده بیشتر در محصولات خود با الگوریتم‌های بهتر و بهتر ادامه داده است - مردم را به ارمغان می‌آورد. روز به‌ روز و سال‌ به‌ سال از آنها استفاده کنید. در سپتامبر و اکتبر ۲۰۰۴، گوگل پیشگامان نقشه‌برداری وب، Key hole ،Where 2 Technologies و Zip Dash را تنها در چند پشت سر گذاشت و به‌ سرعت جایگاه خود را در خط مقدم نسل جدیدی از نقشه‌های وب قرارداد. گوگل در ۸ فوریه ۲۰۰۵، راه‌اندازی نقشه‌های گوگل را با یک پست وبلاگی بسیار کم‌ توجه اعلام کرد: «ما فکر می‌کنیم که نقشه‌ها می‌توانند مفید و سرگرم‌کننده باشند، بنابراین Google Maps را طراحی کرده‌ایم تا نحوه رسیدن از نقطه A به نقطه B را ساده کنیم.»

خیلی سریع، مشخص شد که نقشه‌های اپلیکیشن گوگل مپ خیلی بیشتر از یک نقشه قابل جستجو است و همچنین مشخص شد که نقشه‌های قابل جستجو مجموعه‌ای از کاربردها برای زندگی روزمره دارند. در آوریل ۲۰۰۵ گوگل مپ تلفن همراه، زندگی روزمره میلیون‌ها کاربر گوشی‌های هوشمند را راه‌اندازی کرد و انقلابی کرد. گوگل مپ در آوریل ۲۰۰۵ طی انقلابی با راه‌اندازی نسخه تلفن همراه خود، زندگی روزمره میلیون‌ها کاربر گوشی‌های هوشمند را متحول کرد. در همان ماه، برنامه وب دارای Directions و لایه‌ای برای تصاویر ماهواره‌ای شد.

در ژوئن ۲۰۰۵ اپلیکیشن گوگل مپ با راه‌اندازی Google Earth نشان داد که می‌تواند بسیار فراتر از عملکردهای نقشه‌برداری روزمره مانند ناوبری در نسخه وب و برنامه‌های تلفن همراه باشد. در همان ماه، گوگل مپ به توسعه‌دهندگان شخص ثالث این فرصت را داد که با راه‌اندازی Google Maps API که اکنون به‌ عنوان پلتفرم نقشه‌های گوگل شناخته می‌شود، برنامه‌های سفارشی بیشتری را با داده‌های گوگل مپ بسازند.

در دسامبر ۲۰۰۵، پیش از پایان سال، Google Transit که مسیرهای حمل‌ و نقل عمومی و جدول زمانی را به هم متصل می‌کند، برای اولین‌ بار در پورتلند اورگان راه‌ اندازی شد. در فوریه ۲۰۰۷، میانگین ازدحام ترافیک برای بیش از ۳۰ شهر ایالات متحده گنجانده شده است، نمای خیابان برای شهر نیویورک، سانفرانسیسکو، لاس‌وگاس، میامی و دنور برای اولین‌ بار ارائه شد. همچنین در نوامبر ۲۰۰۷، نسخه جدیدی از اپلیکیشن موبایل به‌ عنوان اولین نسخه‌ای که قابلیت مکان‌یابی دستگاه شما با استفاده از GPS و شبکه‌های بی‌سیم اطراف را دارد، منتشر شد. در اکتبر ۲۰۰۹، ناوبری گام‌ به‌ گام Turn-by-turn navigation، برنامه‌های تلفن همراه گوگل مپ را به سطح دیگری از عملکرد برد و در نهایت با به چالش کشیدن دستگاه‌های Sat Nav تک منظوره برای رانندگان (مانند TomTom که زمانی همه‌ جانبه بود) ارتقا یافت. در مارس ۲۰۱۰، مسیرهای trail و مسیرهای دوچرخه به وب و برنامه‌های موبایل به اپلیکیشن گوگل مپ اضافه شد. در ژوئن ۲۰۱۲، نقشه‌های آفلاین در اپلیکیشن موبایل اندروید گوگل مپ در دسترس قرار گرفت. ژوئن ۲۰۱۳ گوگل Waze را تصاحب کرد. Waze، نقشه تلفن همراه و وب رقیب گوگل مپ بود که اطلاعات ترافیک زنده جمع‌سپاری شده بیشتری را نشان می‌داد. گوگل مپ به‌ سرعت این ویژگی‌ها را به برنامه‌های خود اضافه کرد. تصاویر ماهواره‌ای جدید در ژوئن ۲۰۱۶، به نقشه‌های گوگل اضافه شد که بیش از ۷۰۰ تریلیون پیکسل عکس بود. در نهایت در اکتبر ۲۰۱۷، گوگل مپ پس از آوردن نقشه وب به هر گوشه از جهان، با تصاویر مستقیم از ماه، مریخ و سایر سیارات وارد حوزه فضایی شد.

نقشه گوگل به چه چیزی تبدیل شد؟

نقشه گوگل به چه چیزی تبدیل شد؟

امروزه گوگل مپ بسیاری از چیزهای مختلف را در یک بسته قرار می‌دهد. ما در اینجا به این موارد خواهیم پرداخت. Google Maps در ظاهر یک اکوسیستم بزرگ و به‌ هم‌ پیوسته از برنامه‌ها است؛ اما این تنها نوک کوه یخ است. گوگل مپ در واقع تمام داده‌هایی است که این برنامه‌ها برای شما پردازش می‌کنند. نقشه دیجیتالی با کیفیت بالا و تمام اطلاعات موجود در آن و گره‌ زدن این دو با هم، درک داده‌ها و مفید ساختن آنها با برنامه‌ها، الگوریتم‌های قدرتمندی هستند.

برخی از برنامه‌های اپلیکیشن گوگل مپ

این لیست فقط بخش کوچکی از برنامه‌های گوگل مپ است: 1. دو اپلیکیشن موبایل (اندروید و iOS) / 2. یک مرورگر مبتنی بر برنامه وب / 3. مسیرها و لایه‌های اطلاعات اضافی (در اصل، نقشه‌های بیشتری که می‌توانید بین آنها جابه‌جا شوید) / 4. اطلاعات فهرست راهنما / 5. تصاویر ژئوکد شده (Geocoded) / 6.یک موتور نقشه‌ساز سفارشی در (Google My Maps) / 7. یک API فوق‌العاده محبوب که نقشه‌های گوگل را در مجموعه‌ای از برنامه‌های شخص ثالث در وب و تلفن همراه جمع می‌کند. / و یک ابزار آموزشی قدرتمند (مخصوصاً با Google Earth)

اپلیکیشن گوگل مپ یک مصرف‌کننده عظیم داده‌ها و اطلاعات است

برای حفظ اطلاعات قابل‌ اعتماد، دقیق و بروز در مورد دنیای واقعی اطراف ما، اپلیکیشن گوگل مپ باید به‌ طور مداوم حجم عظیمی از داده‌ها را از منابع مختلف جمع‌آوری کرده و به برنامه‌های کاربردی خود بدهد. این داده‌ها عبارت‌اند از: 1. خود نقشه (محل و ابعاد جاده‌ها، ساختمان‌ها، رودخانه‌ها و مرزها) / 2. عکاسی ماهواره‌ای و هوایی / 3. سوابق دولتی / 4. خدمات نقشه‌برداری خصوصی و بررسی‌های زمین‌شناسی

کارمندان گوگل در حال تصحیح اشتباهات این داده‌ها هستند. اطلاعات اضافی در بالای داده‌های این نقشه از جمله ساعات کاری، عکس‌ها و نمای خیابان، بررسی‌ها، ازدحام ترافیک و اطلاعات حمل‌ونقل - نیز از منابع مختلف زیر به دست می‌آیند:

(دوربین‌های نمای خیابان / سیگنال‌های GPS درگوشی‌های هوشمند کاربران / خدمات فهرست راهنمای تجاری / خود صاحبان مشاغل / داوطلب با برنامه راهنمایان محلی ) همه اینها نیز فقط بخشی از منابعی است که گوگل مپ داده‌های خود را از آنها دریافت می‌کند. دریافت و ذخیره حجم عظیمی از داده‌ها و به‌روزرسانی آن، یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌هایی است که گوگل مپ را در حال اجرا نگه می‌دارد.

نقشه اپلیکیشن گوگل مپ با الگوریتم‌ها چگونه کار می‌کند؟

نقشه اپلیکیشن گوگل مپ با الگوریتم‌ها چگونه کار می‌کند؟

همه این داده‌ها باید به‌ طور مؤثر، دقیق و قابل‌ اعتماد توسط رایانه‌ها و دستگاه‌های هوشمند پردازش شوند تا در برنامه‌های گوگل مپ استفاده شوند؛ اینجاست که الگوریتم‌های قدرتمند وارد می‌شوند. داده‌های جغرافیایی در گوگل مپ مانند یک نمودار بزرگ با برچسب‌هایی روی مختصات هستند. الگوریتم‌هایی که باعث می‌شوند برنامه‌ها کار کنند مانند روبات‌هایی هستند که همه برچسب‌ها را همراه با دستور العمل‌ها می‌خوانند تا مسیری را از مکانی به مکان دیگر پیدا کنند.

کلام آخر

این مقاله به شما نشان داد که چگونه همه این برنامه‌ها، داده‌ها و الگوریتم‌ها کار می‌کنند تا بتوانید از اپلیکیشن گوگل مپ بیشترین بهره را ببرید. آینده نقشه‌های آنلاین برخی از هیجان‌انگیزترین پیش‌بینی‌ها را بررسی می‌کند که نقشه‌های آنلاین در سال‌های آینده به کجا خواهند رفت؛ همه چیز از هوش مصنوعی گرفته تا بلاک‌چین، نقشه‌های آنلاین را همان‌طور که می‌شناسیم در آینده‌ای نه‌ چندان دور تحت‌ تأثیر قرار خواهند داد.