برنامه گوگل فوتوز را می‌توان یکی از بهترین سرویس‌های آنلاین ذخیره‌سازی عکس دانست. این برنامه به‌ ویژه برای افرادی که از دوربین گوشی‌شان حسابی کار می‌کشند و عاشق عکس‌گرفتن و ضبط ویدیو هستند، بسیار مفید است. این برنامه کار ذخیره‌سازی و سازمان‌دهی تصاویر و کلیپ‌ها را مبتنی بر هوش مصنوعی انجام می‌دهد، ویژگی‌ای که برای کسانی که با موبایل عکاسی می‌کنند بسیار ضروری است. برنامه گوگل فوتوز در سال‌های اخیر یکی از بهترین برنامه های گالری از دید بسیاری از کاربران بوده است. بیایید نگاهی گذرا به نحوه استفاده از برنامه Google Photos داشته باشیم، ویژگی‌های اصلی آن را بررسی کنیم و نکاتی را که استفاده از این سرویس را برای شما آسان‌تر می‌کند، برشماریم.

برنامه گوگل فوتوز چیست؟

برنامه گوگل فوتوز چیست؟

این برنامه که نسخه تغییریافته برنامه Google+ Photos است، اولین بار در سال 2015 راه‌اندازی شد. برنامه گوگل فوتوز که بسیاری از ویژگی‌های نسخه قدیمی خود را حفظ کرده است و چند ویژگی جدید به آن اضافه‌ شده است، در همان ابتدای ورود دل بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند را به دست آورد. تعداد کاربران این برنامه تا 2017، تنها دو سال بعد از راه‌اندازی به یک میلیارد نفر رسید، این کاربران روزانه 1.2 میلیارد عکس در گوگل فوتوز آپلود می‌کنند. این برنامه را می‌توانید هم برای گوشی‌های اندروید و هم iOS دانلود کنید، همچنین می‌توانید برای مشاهده تصاویر و کلیپ‌های ذخیره‌شده خود، بر روی لپ‌تاپ یا مرورگر وب گوشی، به سایت photos.google.com بروید.

گزینه‌های ذخیره‌سازی برنامه Google Photos

برنامه گوگل فوتوز سه گزینه ذخیره‌سازی تصویر در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. Storage save ،Original Quality و and Express حالت‌هایی هستند که گوگل برای کاربرانش در نظر گرفته است و آن‌ها می‌توانند با توجه به نیاز و اولویت‌هایشان یکی از این سه حالت را انتخاب کنند. هرکدام از این سه گزینه ویژگی‌ها و امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

هرچند که قبلاً کاربران این برنامه می‌توانستند تعداد نامحدودی عکس و فیلم را به‌ صورت رایگان آپلود کنند، اما گوگل 1 ژوئن 2021 این امکان را حذف کرد. در دسترسی جدید، هر عکسی که در فضای مدیریت گوگل فوتوز آپلود می‌شود، به‌ عنوان بخشی از فضای ذخیره‌سازی رایگان 15 گیگابایتی شما در Google One محاسبه می‌شود. البته این قانون برای عکس‌هایی است که بعد از 1 ژوئن آپلود می‌کنید، اعمال می‌شود و شامل عکس‌های ذخیره‌شده در قبل از این تاریخ نمی‌شود. همچنین از اول ژوئن، قابلیت جدیدی به گوگل فوتوز اضافه شد، طبق آپدیت جدید، برنامه گوگل فوتوز، تعدادی عکس و فیلم را که ممکن است به آن‌ها نیاز نداشته باشید اما فضای زیادی را اشغال کرده‌اند، برای پاک‌شدن به شما پیشنهاد می‌دهد. عکس‌هایی که خیلی تار هستند یا فیلم‌هایی که حجم زیادی از فضای رایگان شما را پر کرده‌اند، معمولاً در این پیشنهادها قرار می‌گیرند.

گزینه Storage Saver

تنظیمات «Storage Saver» را که قبلاً به‌ عنوان High quality شناخته می‌شد، می‌توان حالت میانی سه گزینه موجود در برنامه گوگل فوتوز دانست. در این حالت شما می‌توانید از عکس‌های خود با کیفیتی حداکثر 16 مگاپیکسل و از ویدیوها با وضوحی حداکثر تا 1080p، در حساب ابری برنامه Google Photos نسخه پشتیبان تهیه کنید. این فضا از فرمت‌های ویدیویی بسیار زیادی هم پشتیبانی می‌کند. 

گزینه Original Quality

گزینه «Original Quality» در برنامه گوگل فوتوز، بالاترین کیفیت را در میان حالت‌های ممکن دارد. در این بخش، مگاپیکسل و وضوح هر عکس یا ویدیویی که آپلود می‌کنید کاملاً حفظ می‌شود و هیچ‌گونه فشرده‌سازی بر روی داده‌هایتان اعمال نمی‌شود. البته مشکل استفاده از این گزینه، حجم زیاد فایل‌هاست. اگر بخواهید از 15 گیگابایت فضای رایگان استفاده کنید، احتمالاً تعداد محدودی عکس و ویدیو با کیفیت اصلی بتوانید ذخیره کنید.

گزینه Express

برای افرادی که در کشورهای در حال‌ توسعه زندگی می‌کنند، برنامه Google Photos گزینه پشتیبان‌گیری Express را برای کاربرانش اضافه کرد. این بخش، عکس‌ها را قبل از آپلود در این اپلیکیشن، تا 3 مگاپیکسل فشرده می‌کند و حجم ویدیوها نیز به کیفیت استاندارد 480p کاهش می‌یابند. برنامه Google Photos همچنین گزینه‌ای را برای محدود کردن حجم داده تلفن همراه برای برنامه‌هایی که اجازه دسترسی به آن‌ها را دارد، در اختیار کاربرانش قرار داده است. کاربران می‌توانند حجم این داده‌ها را به 5 مگابایت، 10 مگابایت یا 30 مگابایت محدود کنند.

دسته‌بندی تصاویر در برنامه گوگل فوتوز

دسته‌بندی تصاویر در برنامه گوگل فوتوز

برنامه Google Photos از هوش مصنوعی و فناوری ماشین لرنینگ برای شناسایی و دسته‌بندی عکس‌ها و ویدئوها استفاده می‌کند. مدیریت گوگل فوتوز می‌تواند سوژه‌های عکس‌های شما را تشخیص دهد، و برای سوژه‌های مشابه یک پوشه جداگانه تعریف کند. به‌ طور مثال اگر با موبایلتان عکس‌های زیادی از سگ خود بگیرید، این سرویس آن‌ها را بررسی می‌کند و سپس همه آن‌ها را در یک آلبوم در برنامه یا وب‌سایت Google Photos گروه‌بندی می‌کند. وقتی روی بخش آلبوم‌های برنامه Google Photos ضربه می‌زنید، سه تقسیم‌بندی افراد، مکان‌ها و چیزها، برای جست‌وجو و دسترسی سریع به‌ عکس مورد نظرتان به شما نشان داده می‌شود. پوشه افراد، عکس‌های پرتره را در خودش جا داده است. در پوشه مکان‌ها، عکس‌هایی که از مناظر و فضای بیرون گرفته‌اید قرار داده شده است و در پوشه چیزها، سوژه‌های غیر انسانی، عکس‌ها و ویدیوهای گرفته‌شده از مراسمی خاص، مثل تولد قرار گرفته‌اند.

تهیه کتاب عکس در برنامه Google Photos

یکی از خدمات جذاب برنامه گوگل فوتوز امکان تهیه کتاب عکس، از عکس‌های موجود در گالری عکس است. اگر از دیدن دیجیتالی عکس‌ها خسته شده باشید، این سرویس امکان سفارش کتاب عکس را هم به کاربرانش می‌دهد. در واقع، Google Photos با به‌ کارگیری هوش مصنوعی، چیدمانی از عکس‌ها را به‌ صورت کتاب، ارائه می‌دهد. البته شما می‌توانید خودتان هم این عکس‌ها را تغییر دهید و گزینه‌های مورد علاقه خودتان را در صفحات کتاب پیشنهادی، جایگزین کنید.

ویرایش تصاویر در برنامه مدیریت گوگل فوتوز

ویرایش تصاویر در برنامه مدیریت گوگل فوتوز

یکی دیگر از امکانات برنامه Google Photos، امکان ادیت و ویرایش تصاویر و فیلم‌ها در اپلیکیشن و وب‌سایت برنامه است. در حالت اتو خود برنامه، بهترین نسخه از عکس‌های متعددی که از یک سوژه گرفته‌اید را انتخاب می‌کند و شما می‌توانید فیلترهای پیشنهادی زیادی را روی آن اعمال کنید. همچنین امکان ویرایش عکس‌ها به‌ صورت دستی نیز وجود دارد، و شما می‌توانید نور و رنگ عکستان را با اسلایدرها تنظیم کنید و همچنین ابعاد و زاویه آن را تغییر بدهید. در بروز رسانی جدید، از طریق ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، برنامه گوگل فوتوز ویرایش‌هایی را به کاربران پیشنهاد می‌دهد و شما می‌توانید تنها با یک ضربه آن تغییرات را اعمال کنید. در آپدیت جدید برنامه گوگل فوتوز، یک ویرایشگر ویدیو نیز اضافه‌ شده است. در این بخش شما نه‌ تنها امکان کراپ فیلم‌ها برای ساختن کلیپ را دارید، بلکه فیلترهایی برای افزایش جذابیت ویدئوها در دسترستان قرار دارد. امکان ویرایش نور ویدئوها از دیگر ویژگی‌های این برنامه است.

اشتراک‌گذاری محتوای Google Photos

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب موجود در برنامه گوگل فوتوز، امکان اشترک تصاویر آپلود‌ شده با دیگران است. خوشبختانه افرادی که قصد دارید عکس‌هایتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، مجبور نیستند که حتماً برنامه Google Photos را بر روی گوشیشان داشته باشند. برای بهره‌گیری از این امکان، تنها کاری باید انجام دهید این است که عکس، ویدیو یا آلبوم مورد نظرتان را انتخاب کنید، روی نماد اشتراک‌گذاری موجود در برنامه ضربه بزنید و افرادی که می‌خواهید با آن‌ها آلبوم عکس را به اشتراک بگذارید، انتخاب کنید و گزینه ارسال را بزنید. همچنین می‌توانید از ویژگی اشتراک‌گذاری برای آپلود عکس‌ها و ویدیوها در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود مانند فیس‌بوک و توییتر نیز استفاده کنید.

سایر ویژگی‌های برنامه گوگل فوتوز

این برنامه ویژگی‌های جذاب دیگری نیز برای کاربرانش در نظر گرفته است. یکی از این ویژگی‌ها، «آلبوم زنده» است. شما می‌توانید یک آلبوم بسازید و در این آلبوم عکس افرادی را که می‌خواهید عکسشان در آلبوم حضور داشته باشند انتخاب کنید، برنامه گوگل فوتوز به‌ طور خودکار تصاویر آن افراد را در این آلبوم قرار می‌دهد. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات مربوط به یک عکس خاص مانند تاریخ، اندازه فایل و مکان گرفته‌شده را به‌ راحتی با گذاشتن انگشتتان در بالای عکس ببینید. همچنین شما می‌توانید با کلیک‌کردن بر روی گزینه «دستیار» و سپس انتخاب فیلم، به‌ طور خودکار از تصاویر Google Photos گوشی موبایل خود، فیلم بسازید. ده دسته‌بندی در این بخش وجود دارد، از جمله داستان عشق، فیلم سلفی و فیلم حیوان خانگیتان. از دیگر امکانات این برنامه می‌توان به امکان لایک‌کردن آلبومی که با دوستانتان به اشتراک گذاشته‌اید، اشاره کرد.

ویژگی Color Pop این برنامه، به شما این امکان را می‌دهد که رنگ سوژه تصویرتان را نگه‌دارید و پس‌زمینه آن را به سیاه‌ و سفید تبدیل می‌کند. یکی از ویژگی‌های اخیر به نام عکس‌های سینمایی به شما امکان می‌دهد توهم عمق را در تصاویر دو بعدی استاندارد خود ایجاد کنید. ویژگی جدیدی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد از تصاویر ذخیره‌ شده در تلفن خود به‌ عنوان تصویر زمینه زنده استفاده کنید.