در دنیای امروز، گوگل شیت و اکسل دو ابزار محبوب برای مدیریت و تجزیه و تحلیل داده هستند. این دو پلتفرم قدرتمند به کاربران امکان می‌دهند تا داده‌های خود را سازماندهی کرده، فرمول‌ها و عملیات محاسباتی را اعمال کنند و نمودارها و گزارش‌های بصری ایجاد کنند. اما آیا واقعاً تفاوتی بین این دو وجود دارد؟

در ادامه با مقایسه گوگل شیت و اکسل، مهم‌ترین تفاوت‌های این دو ابزار را بررسی می‌کنیم. با خواندن این مقاله، شما قادر خواهید بود با درک تفاوت‌ گوگل شیت و اکسل، تصمیم بهتری در انتخاب ابزار مناسب برای نیازهای خود بگیرید.

تفاوت گوگل شیت و اکسل در چیست؟

تفاوت گوگل شیت و اکسل در چیست؟

مقایسه گوگل شیت و اکسل نشان می‌دهد، گوگل شیت برای تیم‌های همکار و افرادی که به دنبال یک راه حل ساده و بدون هزینه برای مدیریت صفحات گسترده هستند، به دلیل رابط کاربری کاربرپسند، قابلیت چت و همکاری در زمان واقعی و ارائه گزینه‌های رایگان برای افراد، مناسب است.

در طرف مقابل اکسل برای افرادی که در حال انجام تجزیه و تحلیل داده هستند، به دلیل ابزارهای پیشرفته آماری داخلی، گزینه‌های گسترده برای بصری‌سازی داده و قابلیت حفظ سرعت هنگام کار با حجم بزرگ داده، مناسب است. همان‌طور که می‌دانید، اکسل یکی از نرم‌افزارهای محبوب و کابردی آفیس است.

بنابراین مهمترین تفاوت اکسل و گوگل شیت را می‌توان موارد زیر دانست:

  • رابط کاربری: اولین تفاوت گوگل شیت و اکسل را می‌توان رابط کاربری آن‌ها دانست. گوگل شیت رابط کاربری ساده‌تر و کاربرپسندتری نسبت به اکسل دارد. فونت فارسی در گوگل شیت را می‌توان یکی از دلایل آن دانست.  همچنین، تعداد گزینه‌ها و ویژگی‌های گوگل شیت کمتر از اکسل است، که کار با آن را برای کاربرانی که به پیچیدگی نیاز ندارند، مناسب می‌کند. از سوی دیگر، با نصب اکسل شما به رابط کاربری پیچیده‌تر با گزینه‌ها و ویژگی‌های بیشتری دسترسی خواهید داشت، که می‌تواند شما را شگفت زده کند.
  • همکاری: دیگر تفاوت گوگل شیت و اکسل را می‌توان در اهداف آن‌ها دید. گوگل شیت برای همکاری طراحی شده است و در آن  چندین کاربر می‌توانند به صورت همزمان به یک سند دسترسی داشته باشند و آن را ویرایش کنند. البته اکسل هم امکاناتی برای همکاری دارد، اما آنها به اندازه ویژگی‌های گوگل شیت قوی نیستند.
  • ذخیره‌سازی: اسناد گوگل شیت در فضای ابری گوگل درایو ذخیره می‌شوند و با اتصال به اینترنت می‌توانید از هر جایی به آنها دسترسی پیدا کنید. در مقابل، اسناد اکسل بر روی رایانه یا شبکه کاربر ذخیره می‌شوند که ممکن است محدودیتی در دسترسی به آنها ایجاد کند.
  • افزونه‌ها و ادغام‌ها: تفاوت گوگل شیت و اکسل نشان می‌دهد که گوگل شیت دارای مجموعه‌ای گسترده از افزونه‌ها و ادغام‌ها از طریق G Suite Marketplace  است که به کاربران امکان گسترش قابلیت‌های آن را می‌دهد. با اینکه اکسل هم دارای افزونه‌های گاربردی است، اما آن‌ها خیلی محدود‌تر از امکانات گوگل شیت هستند.
  • دسترسی به تلفن همراه: گوگل شیت برای استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه طراحی شده است و نرم‌افزارهایی برای iOS و Android وجود دارد. اکسل همچنین نرم‌افزارهای تلفن همراه دارد، اما آنها به اندازه نسخه دسکتاپ کامل نیستند.

همچنین، در تفاوت گوگل شیت و اکسل، این را هم اضافه کنیم که گوگل شیت بصورت رایگان در دسترس است، در حالی که برای استفاده از اکسل نیاز به خریداری نسخه دسکتاپ یا اشتراک در Microsoft 365 دارد.

اگر از طرفداران نرم‌افزارهای گوگل هستید، گوگل بارد و گوگل لنز دو ابزار متفاوت و محبوب دیگر این شرکت در زمینه تکنولوژی هستند که آشنایی با آن‌ها می‌تواند برایتان جذاب باشد.

بررسی تفاوت اکسل و گوگل شیت از نظر عملکرد

بررسی تفاوت اکسل و گوگل شیت از نظر عملکرد

تفاوت گوگل شیت و اکسل نشان می‌دهد که هر دو برنامه، ابزار قدرتمندی برای تجزیه و تحلیل داده و مستندسازی هستند. با این حال از گوگل شیت به عنوان ابزاری یاد می‌شود که برای همکاری و اشتراک‌گذاری آسان اطلاعات بدون نیاز به نگرانی از باگ و خطا، مناسب است. همچنین، این ابزار قابلیت همگام سازی با حساب گوگل شما و افزونه‌های مختلف گوگل را دارد و از امکان دسترسی آنلاین و آفلاین برخوردار است.

از طرف دیگر، اکسل به عنوان ابزار مناسب برای تجزیه و تحلیل داده پیشرفته و مستندسازی شناخته می‌شود. این ابزار دسترسی آفلاین و آنلاین، نوارابزار دسترسی سریع قابل تنظیم و افزونه‌های پشتیبانی شده توسط مایکروسافت را دارد.

مقایسه اکسل و گوگل شیت در این بخش می‌گوید، انتخاب بین دو ابزار به نیازها و نوع استفاده کاربر بستگی دارد. گوگل شیت برای کسانی مناسب است که به دنبال یک ابزار رایگان برای همکاری در زمان واقعی هستند، در حالی که مایکروسافت اکسل برای کسانی است که به دنبال یک ابزار هستند که بتوانند به صورت آفلاین به آن دسترسی پیدا کنند و به قابلیت‌های پیشرفته‎تری برای تجزیه و تحلیل داده دسترسی داشته باشد.

بررسی تفاوت اکسل و گوگل شیت از نظر تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها

بررسی تفاوت اکسل و گوگل شیت از نظر تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها

اکسل و گوگل شیت هر دو یک مجموعه وسیع از فرمول‌ها را ارائه می‌دهند، با این حال فرمول‌های اکسل کمی گسترده‌تر هستند. اکسل در تجزیه و تحلیل پیشرفته داده‌ها به خوبی عمل می‌کند و گزینه What-If Analysis را برای تست سناریوهای مختلف ارائه می‌دهد. همچنین، Excel ویژگی‌های بهتر جدول Pivot را برای خلاصه‌سازی مجموعه‌های بزرگ داده ارائه می‌دهد.

در مقابل، گوگل شیت اجازه تولید جدول Pivot را دارد، اما ابزار پیشرفته جدول Pivot را برای تجسم و تغییر داده‌ها فراهم نمی‌کند. بنابراین مقایسه گوگل شیت و اکسل نشان می‌دهد، اکسل برای ایجاد هر نوع بصری سازی داده بهتر است. گوگل شیت قابلیت تولید گراف را دارد، اما گزینه Recommended Charts Excel را ندارد و کمترین گزینه‌های بصری سازی داده را ارائه می‌دهد.

بررسی تفاوت گوگل شیت و اکسل از نظر فرمول‌ها

بررسی تفاوت گوگل شیت و اکسل از نظر فرمول‌ها

مقایسه اکسل و گوگل شیت نشان می‌دهد، گوگل شیت فرمول‌های زیادی را از جمله فرمول‌های تاریخ، مالی، فیلتر و ریاضی ارائه می‌دهد که شما می‌توانید به آن‌ها در صفحه راهنمای Docs Editors دسترسی پیدا کنید. اما، اکسل فرمول‌های پیشرفته‌ای همچون قالب‌بندی شرطی، ماکرو، تابع IF و غیره را ارائه می‌دهد. می‌توان گفت چون اکسل زودتر از گوگل شیت ایجاد شده است، در این زمینه برتری دارد. به عبارت دیگر، اگر به دنبال محاسبات پیچیده هستید، اکسل بهترین ابزار است، در حالی که گوگل شیت مناسب محاسبات ساده است.

تفاوت گوگل شیت و اکسل از نظر نمودارسازی و فلوچارت

گوگل شیت انواع نمودار بیشتری نسبت به اکسل ارائه می‌دهد که شامل گزینه‌هایی همچون نمودار Gauge و نمودار Timeline است. از طرف دیگر، فلوچارت‌های اکسل خیلی ساده برای ساخت، استفاده و سفارشی کردن هستند، اما گزینه‌های محدودی دارند. فلوچارت‌ها نمودارهایی هستند که مراحل یک فرآیند یا توالی رویدادها را نشان می‌دهند، در حالی که نمودارسازی به ایجاد نمایش‌های تصویری از داده‌ها اشاره دارد. با این حال مقایسه اکسل و گوگل شیت نشان می‌دهد، هر دو ابزار قابلیت‌های مشابهی در زمینه نمودارسازی و فلوچارت دارند.


منبع ۱/ منبع ۲