دستیار صوتی الکسا که توسط آمازون طراحی شده، یک دستیار صوتی دانا و تعاملی است. الکسا در بلندگوهای Echo، ترموستات‌های هوشمند، بلندگوهای خطی، لامپ‌ها و چراغ‌ها و مستقیماً از طریق اپلیکیشن الکسا بر روی گوشی شما قابل دسترسی است. این دستیار صوتی می‌تواند محاسبات را برای شما انجام دهد، لیست‌های پخش مورد علاقه‌تان را راه‌اندازی کند، اخبار و آب و هوا را بررسی کند و بسیاری از وسایل هوشمند خانه شما را کنترل کند. در این مطلب از همه‌چی آنلاین، توضیح می‌دهیم که الکسا چیست و دستیار صوتی الکسا از کجا آمده است، الکسا دقیقاً چگونه کار می‌کند، برنامه الکسا نام خود را از کجا می‌گیرد و موارد دیگر. پس اگر شما هم در مورد این دستیار صوتی کنجکاو هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

الکسا چیست؟

الکسا چیست؟

برای اکثر مردم، تنها چیزی که واقعاً باید در مورد دستیار صوتی الکسا بدانند این است که نام صدایی است که از بلندگوهای دارای الکسا شنیده می‌شود. اساساً، دستیار صوتی الکسا برای آمازون همان چیزی است که سیری برای اپل است. الکسا دستیار صوتی است که می‌توانید از آن سؤال بپرسید و پاسخ‌هایی مرتبط را دریافت کنید. دستیار صوتی الکسا در بسیاری از خدمات آمازون ادغام شده است و می‌تواند با محصولاتی مانند Amazon Echo ،Echo Dot ،Echo Spot ،Echo Show یا Amazon Fire TV استفاده شود.

اما واقعاً الکسا چیست؟ وقتی سوالی از دستیار صوتی الکسا می‌پرسید، کاری که انجام می‌دهید برقراری ارتباط با یک سرویس مبتنی بر رایانش ابری است. آمازون سرویس صوتی الکسا را با هدف تقلید از مکالمات واقعی طراحی کرده است، اما شما درواقع از دستورات صوتی در این سرویس برای انجام وظایف خاص استفاده می‌کنید. کلمه Alexa به سادگی کلمه بیداری دستیار صوتی الکسا است. این دستیار صوتی با شنیدن نامش شروع به گوش دادن به صدای شما می‌کند. در اکثر دستگاه‌هایی که از دستیار صوتی الکسا پشتیبانی می‌کنند، برای دریافت پاسخ، فقط باید نام الکسا را صدا بزنید.

طبق سایت Amazon’s Developer، سرویس صوتی الکسا یا AVS در فضای ابری زندگی می‌کند. AVS یک سرویس هوشمند تشخیص صدا و درک زبان است. از این سرویس می‌توان برای فعال کردن قابلیت دستیار صوتی برای هر دستگاه متصلی که دارای میکروفون و بلندگو است، استفاده کرد. به همین دلیل است که این روز‌ها دستیار صوتی الکسا را در هدفون و سایر دستگاه‌ها می‌بینیم. سایت توسعه‌دهندگان آمازون می‌نویسد: «الکسا همیشه با قابلیت‌های جدید از طریق یادگیری ماشینی هوشمندتر می‌شود.» در حالی که الکسا نام رسمی دستیار صوتی آمازون است، می‌توانید کلمه راه انداز آن را به Amazon ،Computer یا Echo تغییر دهید. این یک ویژگی مفید است، به خصوص اگر نام شما یا نام هم اتاقی شما الکسا یا چیزی شبیه به آن باشد.

چرا دستیار صوتی الکسا

اپل دستیار صوتی سیری را دارد. Google Home دارای دستیار صوتی گوگل است که با گفتن Hey Google فعال می‌شود. آمازون دستیار صوتی الکسا دارد. اما چرا الکسا؟ به گفته دیوید لیمپ در مصاحبه‌ای با فورچون، مدیر اجرایی آمازون که بر توسعه این سرویس نظارت داشت، نام الکسا به چند دلیل برای این سرویس انتخاب شد. 

اولاً، نام الکسا به کتابخانه اسکندریه برمی‌گردد که تلاش می‌کرد تمام دانش جهان را جمع‌آوری کند. آمازون نیز در حال تلاش برای انجام همین کار است. برنامه الکسا همیشه در حال یادگیری است، اما از نظر تئوری، دستیار صوتی الکسا باید بتواند یک منبع اطلاعاتی یکپارچه باشد. 

دوماً انتخاب این اسم برای یک دستیار صوتی که باید با فرامین صوتی فعال شود، انتخاب خوبی بود چون با وجود X در نامش، کمتر پیش می‌آید که با چیز دیگری اشتباه شود. از آنجایی که این سرویس به‌ صورت صوتی فعال می‌شود، آمازون می‌خواست نامی را انتخاب کند که با کلمات دیگری که می‌تواند به‌ طور تصادفی دستگاه را بیدار کند اشتباه نشود.

چگونه می‌توان از دستیار صوتی الکسا استفاده کرد

چگونه می‌توان از دستیار صوتی الکسا استفاده کرد

برای استفاده از دستیار صوتی الکسا، به دستگاهی نیاز دارید که فناوری صوتی را در خود داشته باشد. این معمولاً به معنای یکی از دستگاه‌های آمازون است، مانند Echo ،Echo Dot یا Echo Show، اما این دستیار صوتی شخصی مبتنی بر رایانش ابری در Echo Auto و با برخی از سیستم‌های شخص ثالث ادغام شده است. دستگاه‌هایی مانند Fire TV نیز مانند برخی از دستگاه‌های شخص ثالث با الکسا سازگار هستند: 

کلید چراغ Ecobee Switch+، یخچال ال‌جی InstaView، هدفون (مانند Echo Buds و برخی از مدل‌های Plantronics) و بلندگوی Sonos One. حتی یک بار شخصی دستیار صوتی الکسا را برای کار با Big Mouth Billy Bass برنامه‌ریزی کرد. الکسا همچنین به عنصر مرکزی بسیاری از سیستم‌های خانه هوشمند، از جمله Wink ،SmartThings و Logitech Harmony تبدیل شده است. همچنین می‌توانید از دستیار صوتی الکسا برای ساخت خانه هوشمند خود به صورت تکه تکه استفاده کنید، زیرا الکسا می‌تواند با دستگاه‌های بدون‌هاب مانند سوئیچ‌های WeMo و ترموستات‌های Nest هماهنگ شود.

الکسا چه کارهایی می‌تواند بکند

الکسا چه کارهایی می‌تواند بکند

به نظر می‌رسد فهرست دستوراتی که برنامه الکسا می‌تواند درک کند، هر روز در حال افزایش است. آمازون این‌ها را Skills می‌نامد و شما حتی می‌توانید Skills مخصوص به خود را از طریق Amazon Blueprints ایجاد کنید. پس از بازبینی توسط آمازون، حتی می‌توانید Skills خود را در فروشگاه Skills آمازون منتشر کنید تا دیگران از آن‌ها در دستگاه‌های الکسا خود استفاده کنند. تعداد کارهایی که الکسا می‌تواند انجام دهد به وضوح بیشتر از آن چیزی است که ما می‌توانیم در این مقاله فهرست کنیم، اما در اینجا برخی از موارد مورد علاقه ما آمده است:

با مهارت AllRecipes دستورالعمل‌ها را پیدا کنید و دستورالعمل‌های گام به گام قابل شنیدن را به شما ارائه دهید. الکسا یکی از کتاب‌های کیندل را برایتان بخواند. زمان‌های نمایش فیلم یا برنامه‌های ورزشی را دریافت کنید. پیتزا سفارش دهید و رستوران‌های اطراف را پیدا کنید. قبض‌های خود را با برنامه Capital One پرداخت کنید. تقریباً هر چیزی را آنلاین سفارش دهید. الکسا ایمیل‌های شما را بخواند. یادآوری‌های مبتنی بر مکان را تنظیم کنید. مثلاً به دستیار صوتی الکسا بگویید وقتی به خانه رسیدید یادآوری کند که غذا را گرم کنید. از الکسا بخواهید خانه شما را با ویژگی‌هایی مانند گارد الکسا و حالت دوری امن‌تر کند.

علاوه بر این، دستیار صوتی الکسا برای کمک به افراد در تنظیم روال خواب و بیدار شدن مفید است. شما فقط باید یک دستور را اختصاص دهید، و آن فرمان خاص می‌تواند یک سری رویدادها را، مانند روتین‌های دستیار صوتی گوگل، راه‌ اندازی کند. به‌ عنوان مثال، اگر می‌خواهید بگویید «الکسا، شب بخیر»، می‌تواند باعث شود دستگاه همه چراغ‌های خانه را خاموش کند، سیستم امنیتی را فعال کند و دستگاه صدای محیط را به طور همزمان روشن کند. شما می‌توانید روال خود را نیز بسیار خاص کنید. اگر مایل هستید، می‌توانید دستیار صوتی الکسا را طوری برنامه‌ریزی کنید که چراغ‌های دلخواه شما را روشن کند، ۱۰ دقیقه صبر کند و سپس قهوه‌جوش را روشن کند. اگر زودتر از همسرتان بیدار شوید، می‌توانید از حالت زمزمه الکسا استفاده کنید، بنابراین او با زمزمه ارتباط برقرار می‌کند و صریحاً به زمزمه‌های شما گوش می‌دهد. 

ویژگی‌های جانبی دستیار صوتی الکسا

Alexa Guard یک ویژگی امنیتی مفید است که محیط خانه شما و فعالیت‌های داخل خانه را در زمانی که شما آنجا نیستید به دقت کنترل می‌کند. اگر بلندگوی Echo شما صداهای غیرعادی مانند شکستن شیشه یا صدای مرموز دیگری را احساس کند، دستیار صوتی الکسا به سرعت با یک اعلان برای بررسی موارد به شما هشدار می‌دهد. با Alexa Guard Plus که در واقع نسخه پولی سرویس است، همان ویژگی نظارت بر خانه، دسترسی به خط تلفن فوری آمازون و چندین ابزار امنیتی دیگر را خواهید داشت.

آمازون به‌ طور مداوم در تلاش است تا با ایجاد فناوری ارزشمند و شهودی، عملکردها و قابلیت‌های الکسا را بهبود و گسترش دهد. به‌ عنوان مثال، آمازون در حال حاضر در حال کار بر روی ارائه ویژگی‌های تشخیص ناامیدی است، بنابراین دستیار صوتی الکسا می‌تواند لحن شما را درک کند و بفهمد که آیا از او ناامید شده‌اید یا خیر. اگر می‌خواهید در مورد برخی از این ویژگی‌های جدید الکسا اطلاعات بیشتری کسب کنید، به‌سادگی بپرسید: «الکسا، چه خبر؟» و او خوشحال است که اتفاقات جدیدی که در مورد خودش و دیگر چیز‌ها افتاده، به اشتراک بگذارد.

منبع