سرویس استریم برنامه توییچ و بازی‌های ویدیویی دست به دست هم می‌دهند و به میلیون‌ها بیننده و پخش‌کننده راهی برای تعامل و اشتراک‌گذاری محتوای خلاقانه با دیگران می‌دهند. استریم اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است و برنامه توییچ پر استفاده‌ترین پلتفرم برای پخش بازی‌های ویدیویی است. با استقبالی که از برنامه توییچ شده، می‌توان آن را در لیست بهترین اپلیکیشن های آیفون هم مشاهده کرد. اما توییچ دقیقاً چیست؟ چطور کار می‌کند؟ در این مطلب از همه‌چی آنلاین، ما تمام آنچه را که باید در مورد این پلتفرم بدانید، برایتان شرح خواهیم داد.

برنامه توییچ چیست؟

برنامه توییچ چیست؟

سرویس استریم Twitch که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد، پلتفرمی برای پخش زنده ویدیو است و تقریباً هر چیزی را که می‌خواهید تماشا کنید، از آشپزی، موسیقی، جلسات پرسش و پاسخ و البته محرک اصلی ترافیک آن یعنی بازی‌های ویدیویی را ارائه می‌دهد. در ابتدا به‌ عنوان یک بخش spinoff از Justin.tv شروع شد و اولویت اصلی آن بازی بود. برنامه توییچ آن‌قدر محبوب شد که منجر به تغییر نام تجاری Justin.tv شد و در سال ۲۰۱۴ نام خود را به Twitch Interactive تغییر داد. سپس، اواخر همان سال، Twitch Interactive توسط آمازون خریداری شد. به‌ طور متوسط، برنامه توییچ بیش از ۱۵ میلیون کاربر فعال روزانه دارد و تنها در فوریه ۲۰۲۰ بیش از ۳.۸ میلیون پخش کننده منحصر‌ به‌ فرد در آن مشغول به فعالیت بوده‌اند.

چگونه به توییچ دسترسی پیدا کنیم؟

برنامه توییچ برای استریم در بسیاری از سیستم عامل‌ها در دسترس است. می‌توانید برای تماشای استریم‌ها از وب‌سایت رسمی برنامه توییچ استفاده کنید یا از برنامه اختصاصی استفاده کنید که در iOS ،Android ،Windows، Mac ،PS4 ،Xbox One و دستگاه‌هایی مانند Chromecast و Apple TV در دسترس است. اگر دستگاه شما به اینترنت دسترسی دارد و از نصب برنامه‌ها پشتیبانی می‌کند، احتمالاً می‌توانید از آن برای Twitch استفاده کنید. ایجاد یک حساب کاربری رایگان است، چه پخش کننده باشید یا بیننده. شما برای اینکه بتوانید در استریم‌ها نظرات خود را بنویسید و همچنین برای اشتراک یا دنبال کردن سایر سازندگان محتوا به یک حساب کاربری در برنامه توییچ نیاز دارید.

هدف از استریم‌های برنامه توییچ

همگام شدن با آخرین بازی‌های ویدیویی می‌تواند گران و زمان‌بر باشد. به همین دلیل، بسیاری از گیمرها استریم‌های برنامه توییچ را نگاه می‌کنند تا ببینند آیا یک بازی برای آن‌ها مناسب است یا خیر. گاهی اوقات خواندن یا تماشای یک بررسی کافی نیست و بهتر است بازی را در عمل ببینید. اینجاست که برنامه توییچ وارد می‌شود. به طور معمول، پخش‌کننده‌ها همزمان دو فیلم ضبط می‌کنند: یکی از خود بازی و دیگری از پخش‌کننده. این به هر استریم شخصیت خاص خود را می‌دهد. شما فقط بازی را تماشا نمی‌کنید، بلکه پخش کننده را نیز تماشا می‌کنید. به خاطر داشته باشید، استریم‌ها منحصر به بازی نیستند. بسیاری از نوازندگان محبوب به دلیل لغو همه تورها برای کسب درآمد در طول همه‌گیری COVID-19 به برنامه توییچ روی آورده‌اند.

برخی از استریمر‌ها زودتر از بقیه به یک بازی که قرار است در آینده عرضه شود، دسترسی پیدا می‌کنند و در ازای تبلیغات با ناشر آن شریک می‌شوند. اگر پخش‌کننده مورد علاقه‌تان را در حال انجام یک بازی می‌بینید که پیگیرش بودید، تماشای استریم بازی در برنامه توییچ می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم آگاهانه‌تری برای خرید بازی بگیرید. پس از تنظیم برای مشاهده محتوای مورد علاقه خود، ممکن است در نهایت با پخش کننده ارتباط برقرار کنید. شاید آن‌ها بامزه باشند یا سلیقه‌ای مشابه سلیقه شما داشته باشند. این ارتباطی است که پخش کننده‌ها (و بینندگان) برای ادامه کسب و کار به آن نیاز دارند. استریم‌ها معمولاً با یک چت زنده همراه خواهند بود که در آن بینندگان آن می‌توانند با پخش کننده و سایر تماشاگران ارتباط برقرار کنند.

وابسته‌ها و شرکای برنامه توییچ

وابسته‌ها و شرکای برنامه توییچ

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از طریق کمک‌های مالی، اشتراک و تبلیغات در برنامه توییچ امرار معاش کنند. برای کسب درآمد مستقیم از طریق برنامه توییچ، که با رسیدن به سطح مشخصی از بینندگان و همچنین سایر آمارها، به دست می‌آورید، باید یک Affiliate یا وابسته به برنامه توییچ شوید. راه‌های مختلفی برای کسب درآمد به‌ عنوان یک پخش‌کننده توییچ وجود دارد، اما اگر می‌خواهید این کار را از طریق خود پلتفرم انجام دهید، باید به یک Affiliate تبدیل شوید. برای تبدیل شدن به یک وابسته برنامه توییچ، باید این موارد را کسب کنید: حداقل ۵۰ دنبال کننده | ۵۰۰ دقیقه کل زمان پخش در ۳۰ روز گذشته | هفت روز پخش مجزا | میانگین حداقل سه بیننده همزمان

هنگامی که این شرایط احراز شد، برنامه توییچ از شما دعوت می‌کند تا Affiliate شوید، که به شما امکان می‌دهد از طریق پلتفرم شروع به کسب درآمد کنید. شرکت‌های وابسته می‌توانند از چند راه مختلف درآمد کسب کنند: تبلیغات، Bitها و اشتراک‌ها. برای شروع، از سال ۲۰۱۹ کسانی که به وضعیت Affiliate رسیده‌اند، درآمد تبلیغات را با برنامه توییچ به اشتراک می‌گذارند. تبلیغات در سرتاسر استریم پخش می‌شوند و سازنده محتوا می‌تواند تناوب نمایش آن‌ها را انتخاب کند.

یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد به‌ عنوان Affiliate با Bitها است. این‌ها شکلی از ارز مجازی هستند که به بینندگان اجازه می‌دهد از آن به‌ عنوان یک تشویق برای پخش کننده استفاده کنند. نرخ تبدیل فعلی یک سنت به ازای هر Bit است. شکل این تشویق مانند یک نکته است همراه با یک پیام متحرک ویژه Cheer که در چت ظاهر می‌شود.

آن‌ها همچنین می‌توانند از سه سطح اشتراک درآمد کسب کنند: ۴.۹۹ دلار، ۹.۹۹ دلار و ۲۴.۹۹ دلار ماهانه، که طبق گزارش‌ها به صورت ۵۰-۵۰ با برنامه توییچ تقسیم می‌شود. مشترکین برای نشان دادن حمایت مالی هزینه اشتراک ماهانه را به پخش‌کننده پرداخت می‌کنند و می‌توانند به ویژگی‌های اضافی مثل emoteهای ویژه، نشان‌ها، چت‌های انحصاری و جریان‌های بدون آگهی دسترسی داشته باشند.

Partnerها یا شرکای برنامه توییچ اساساً یک پله بالاتر از وابسته‌ها هستند، با چند امتیاز اضافه. آن‌ها از مزایای مشابهی برخوردار می‌شوند اما به نشان کاربر تأیید شده، دسترسی با اولویت به تیم پشتیبانی، دسترسی به فرصت‌هایی مانند ملاقات و احوالپرسی، تأخیر پخش تا ۱۵ دقیقه، تا ۵۰ اسلات emote و بسیاری موارد دیگر نیز دسترسی دارند. پس از آن، کسانی که وابسته شده‌اند می‌توانند مسیر شراکت را آغاز کنند، که از شما می‌خواهد شرایط زیر را برآورده کنید:

به مدت ۲۵ ساعت استریم کنید | پخش استریم در ۱۲ روز مختلف | میانگین ۷۵ بیننده (بازدید همزمان به استثنای میزبآن‌ها، حمله‌ها و جاسازی‌ها) هنگامی که به این اهداف دست یافتید و آن‌ها را به مدت ۳۰ روز نگه داشتید، می‌توانید برای شریک شدن درخواست دهید و مشمول تأیید برنامه توییچ شوید.

اشتراک توییچ پرایم

اشتراک توییچ پرایم

برای دریافت جدیدترین و انحصاری‌ترین مزایای موجود برای کاربران مشتاق، می‌توانید برای اشتراک ماهانه Twitch Prime را بخرید. از آنجایی که مالک برنامه توییچ آمازون است و اسم اشتراکشان هم بسیار شبیه هم است، باید حدس زده باشید که آمازون برای کاربران سرویس پرایم خودش امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته است. خوشبختانه برای کسانی که قبلاً یک حساب Amazon Prime داشته‌اند، با اتصال دو حساب خود به‌ طور خودکار یک اشتراک رایگان Twitch Prime دریافت خواهند کرد. مشترکین Twitch Prime به مزایای زیر دسترسی دارند:

اشتراک یک کانال توییچ | محتوای درون بازی بدون هزینه اضافی | Twitch Prime loot برای هدیه به دیگر اعضای Twitch | Emoteهای انحصاری | رنگ‌های چت اضافی | نشان انحصاری چت | ذخیره پخش برای ۶۰ روز (به جای ۱۴ روز) همچنین می‌توانید خارج از آمازون پرایم فقط با ۱۱ دلار در ماه مشترک Twitch Prime شوید. مشترک پرایم بودن به شما امکان می‌دهد حتی به محتوای انحصاری‌تری دسترسی داشته باشید، چه حساب سازنده داشته باشید و چه فقط به‌ عنوان یک عضو مخاطب باشید. حتی اگر مشترک باشید، هنگام مشاهده استریم در برنامه توییچ باز هم تبلیغات خواهید دید، اما برای مزایای دیگرش ارزش عضویت را دارد. به‌ عنوان مثال، هر کاربری که در Twitch Prime مشترک است به‌ طور خودکار به بازی‌های رایگان مانند PUBG ،Destiny 2 و Madden NFL 20 نیز دسترسی نامحدودی دارد.

در حالی که فرض اصلی برنامه توییچ این است که پلتفرمی برای مشاهده گیم پلی بازی‌های ویدیویی است، برنامه توییچ امتیازات و ویژگی‌های بسیار دیگری برای ارائه به کاربران دارد. علاوه بر تماشای پخش‌کننده‌های بازی‌های ویدیویی، می‌توانید کاربران توییچ را هم تماشا کنید که برنامه‌های آشپزی را پخش می‌کنند، در مورد رویدادهای ورزشی توضیحاتی ارائه می‌کنند و در عین داشتن مخاطب تعاملی، چیزهای جدیدی را کشف می‌کنند. چه تولیدکننده محتوا باشید و چه یکی از مخاطبان، متوجه خواهید شد که چقدر سرگرم‌کننده است که در چت با بینندگان همفکر شرکت کنید. این سطح از تعامل، برنامه توییچ را به یک پلتفرم اجتماعی فعال تبدیل می‌کند که در آن احتمالاً جامعه مناسب را پیدا خواهید کرد. 

جمع بندی

سرویس استریم Twitch به عنوان یکی از بهترین برنامه های اندروید و یا آیفون محلی برای علاقه‌مندان به بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود. اگر پیگیر یک عنوان دنباله‌دار باشید و برای خرید قسمت جدیدش دو دل شده‌اید، به‌ راحتی می‌توانید در برنامه توییچ استریم گیم پلی بازی را ببینید و راحت‌تر تصمیمتان را بگیرید. هرچند که با گسترش تولیدکنندگان محتوا و مخاطبان در توییچ، دیگر محتوا صرفاً بازی محور نیست.

منبع