آیفون شما ممکن است بهترین دوربینی باشد که تا به حال داشته‌اید. همیشه همراه شماست، صفحه نمایشی دارد که نقش یک منظره‌یاب بزرگ را برایتان ایفا می‌کند و می‌تواند عکس‌های زیبایی را در لحظه ثبت کند. بهتر از آن، دوربین آیفون شما طیف وسیعی از حالت‌های عکاسی مختلف را نیز ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای آموزش تنظیمات دوربین آیفون و گرفتن بهترین نتیجه، لازم است با حالت‌های مختلف دوربین گوشی اپل و تنظیمات آن آشنا شویم.

در این مطلب از همه‌چی آنلاین علاوه بر توضیح حالت‌های مختلف دوربین گوشی اپل به سراغ آموزش تنظیمات جداگانه دوربین آیفون می‌رویم تا بتوانید آن را برای گرفتن بهترین عکس‌ها و ویدیوها تنظیم کنید. در پایان این آموزش، می‌دانید که چگونه مانند یک عکاس حرفه‌ای از هر حالت با بهترین تنظیمات دوربین آیفون استفاده کنید.

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد  تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

پیدا کردن تنظیمات دوربین آیفون

پیدا کردن تنظیمات دوربین آیفون

به‌ طور کلی تنظیمات دوربین آیفون به دو بخش تقسیم می‌شود. اولی در محیط برنامه دوربین آیفون است که بر اساس هرکدام از حالات تغییر می‌کند و چند مورد مهم را نمایش می‌دهد که می‌توانید بدون خارج شدن از برنامه دوربین آن‌ها را تغییر دهید. بخش دوم تنظیمات که جزئی‌تر هستند و فارغ از حالت انتخابی دوربین قابلیت تغییر دارند در قسمت Setting سیستم عامل آی او اس قرار دارند. برای دسترسی به این تنظیمات باید وارد Setting گوشی اپل خود شوید و پس از آن با وارد شدن به قسمت Camera تنظیمات مورد نظرتان را تغییر دهید. برای راحتی بیشتر می‌توانید در Setting از بالای صفحه Camera را تایپ کنید و بدون گشتن به دنبال گزینه مورد نظر مستقیماً وارد تنظیمات دوربین آیفون بشوید. ابتدا حالت‌های مختلف دوربین و تنظیمات در دسترس برای هریک را توضیح می‌دهیم. سپس چند مورد از تنظیمات کلی دوربین آیفون را بررسی می‌کنیم که به شما برای گرفتن عکس‌های بهتر کمک می‌کنند.

تنظیمات دوربین آیفون در حالت‌های مختلف 

تنظیمات دوربین آیفون در حالت‌های مختلف

اپلیکیشن Camera را در آیفون خود باز کنید. روی حالتی که می‌خواهید استفاده کنید در پایین صفحه (یا در کنار آن اگر در حالت افقی هستید) ضربه بزنید. حالت فعلی شما با رنگ زرد مشخص شده است. همچنین اگر انگشت خود را روی صفحه به چپ یا راست بکشید می‌توانید به سرعت از یک حالت به حالت بعدی بروید. همانطور که بین حالت‌های دوربین آیفون خود جابجا می‌شوید، می‌بینید که مجموعه جدیدی از کنترل‌های تصویربرداری در اطراف لبه‌های صفحه ظاهر می‌شوند. برای تنظیم دقیق این کنترل‌ها به دلخواه، روی علامت فلش ضربه بزنید.

تنظیمات دوربین آیفون در حالت عکس

حالت عکس حالت استاندارد در دوربین آیفون است. این حالت همان چیزی است که برای گرفتن عکس‌های معمولی استفاده می‌کنید. در حالت عکس، یک دکمه شاتر سفید بزرگ را مشاهده خواهید کرد. برای گرفتن عکس روی آن ضربه بزنید. همچنین می‌توانید برای شروع ضبط ویدیو با QuickTake، روی دکمه شاتر ضربه بزنید و نگه دارید. هنگامی که انگشت خود را رها می‌کنید، ویدیو متوقف می‌شود، مگر اینکه روی نماد قفل بلغزانید تا حتی پس از بلند کردن انگشت خود به ضبط ادامه دهید. تنظیمات دوربین آیفون در این حالت، وضعیت فلش، HDR ،Live Photos، تایمر و افکت‌هاست که در بالای کادر دوربین قرار دارند.

تنظیمات دوربین آیفون در حالت پرتره

حالت پرتره پس‌زمینه عکس شما را محو می‌کند و در عین حال سوژه را در فوکوس نگه می‌دارد و افکت بوکه ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانید از حالت پرتره در آیفون خود برای اضافه کردن نورپردازی نرم افزاری به چهره افراد استفاده کنید. حالت پرتره فقط در iPhone 7 Plus، iPhone 8 Plus، iPhone X و نسخه‌های جدیدتر موجود است. تنظیمات دوربین آیفون در این حالت مانند حالت قبل است و تنها مورد حذف شده Live Photos است.

تنظیمات دوربین آیفون در حالت سینماتیک

تنظیمات دوربین آیفون در حالت سینماتیک

قابلیت سینماتیک که جدیدترین حالت اضافه شده به بالاترین مدل آیفون است، چیزی شبیه حالت پرتره اما برای ویدیوهاست. در این حالت فیلمبرداری همراه با محو کردن زمینه انجام می‌شود که خروجی کار شبیه دوربین‌های حرفه‌ای فیلمبرداری سینمایی خواهد شد. تنظیمات دوربین آیفون در این حالت شامل تنظیم میزان عمق میدان، انتخاب لنز، میزان نوردهی و خاموش یا روشن کردن فلش است.

تنظیمات حالت پانوراما دوربین آیفون

حالت Pano به شما این امکان را می‌دهد که با چرخاندن آهسته آیفون خود به کناره، عکس پانوراما بگیرید. نتیجه یک عکس فوق عریض است که ۱۸۰ درجه یا بیشتر از محیط شما را در بر می‌گیرد. برای استفاده از حالت Pano، روی دکمه شاتر ضربه بزنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید و آیفون خود را به طرفین حرکت دهید. به‌ طور پیش‌فرض، حالت Pano عکس‌های پانوراما را از چپ به راست می‌گیرد، اما می‌توانید با ضربه زدن روی فلش آن را معکوس کنید. تنظیمات دوربین آیفون در این حالت محدود به تغییر جهت حرکت برای ثبت عکس می‌شود.

تنظیمات حالت ویدیو دوربین آیفون

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، حالت Video به شما امکان می‌دهد از آیفون خود برای ضبط فیلم‌ استفاده کنید. تنظیمات دوربین آیفون شما بسته به مدل، شامل گزینه‌های مختلفی برای کیفیت فیلم، نرخ فریم و روشن یا خاموش نمودن فلش است. می‌توانید کیفیت فعلی ویدیو و نرخ فریم را در بالای صفحه مشاهده کنید. برای تغییر این تنظیمات دوربین آیفون می‌توانید روی این گزینه‌ها ضربه بزنید.

تنظیمات دوربین آیفون در حالت اسلوموشن

تنظیم دوربین آیفون در حالت Slo-Mo به شما امکان می‌دهد فیلم بگیرید و سپس آن را با حرکت آهسته پخش کنید. اینکه چقدر می‌توانید سرعت ویدیوی خود را کاهش دهید به نرخ فریمی که در حالت Slo-Mo استفاده می‌کنید بستگی دارد. این را می‌توانید به همراه کیفیت فیلمبرداری به عنوان تنظیمات دوربین آیفون در حالت اسلوموشن در بالای صفحه دوربین مشاهده کنید. برای تغییر روی نرخ فریم یا کیفیت ویدیو ضربه بزنید. گزینه‌های موجود به مدل آیفون شما بستگی دارد.

تنظیمات دوربین آیفون در حالت تایم لپس

حالت Time-Lapse را برخلاف Slo-Mo در نظر بگیرید. حالت Time-Lapse به جای کاهش سرعت فیلم‌هایی که در آیفون خود می‌گیرید، سرعت آن‌ها را افزایش می‌دهد. به‌ عنوان مثال، می‌توانید یک ویدیوی تایم لپس از غروب خورشید ضبط کنید که فیلمبرداری آن یک ساعت طول می‌کشد، اما هنگام پخش آن حدود ۳۰ ثانیه زمان می‌گیرد. در این حالت نرم افزار دوربین اجازه تغییر تنظیمات دوربین آیفون را به کاربر نمی‌دهد.

تنظیمات دوربین آیفون در تنظیمات کلی گوشی

حالا که با تنظیمات اختصاصی در دسترس هرکدام از حالت‌های دوربین آیفون آشنا شدید، وقت آن است که به بخش تنظیمات دوربین آیفون در تنظیمات کلی گوشی برویم. چند مورد از بهترین تنظیمات دوربین گوشی اپل را به شما معرفی می‌کنیم که برای گرفتن یک عکس بهتر، باید در مورد آن‌ها بدانید. همانطور که قبلاً گفتیم تنظیمات دوربین آیفون از بخش تنظیمات گوشی در دسترس است. پس از ورود به این بخش با چند تنظیم مربوط به کیفیت و فرمت ویدیو‌ها و چند مورد دیگر مواجه می‌شویم که در ادامه مهم‌ترینشان را بررسی می‌کنیم.

حفظ تنظیمات دوربین آیفون

حفظ تنظیمات دوربین آیفون

آیا فیلتر یا حالت دوربین مورد علاقه دارید؟ اگر چنین است، ناامیدکننده است که هر بار که برنامه دوربین خود را باز می‌کنید مجبور شوید آن را از نو انتخاب کنید. ترفند این است که از ویژگی حفظ تنظیمات دوربین آیفون استفاده کنید. برای تنظیم آن، به قسمت تنظیمات دوربین در تنظیمات کلی گوشی وارد شوید. روی گزینه Preserve Settings ضربه بزنید. شما سه گزینه برای انتخاب دارید: Camera Mode یا همان حالت دوربین، Filter و Live Photo. گزینه‌های دوربین بسته به مدل آیفون شما ممکن است کمی متفاوت باشد، اما اپل توضیحات مختصری را در زیر آن‌ها ارائه می‌کند تا به شما کمک کند.

فعال کردن خطوط راهنمای کادر بندی در تنظیمات دوربین آیفون

اکثر افرادی که از عکاسی لذت می‌برند با قانون یک سوم آشنا هستند. این یکی از قوانین ضروری است که هنگام ثبت یک عکس باید رعایت کنید. به زبان ساده، حکم می‌کند که سوژه عکس را در یکی از چهار تقاطع خطوط روی یک شبکه سه در سه قرار دهید. برای روشن کردن این خطوط راهنما، در صفحه تنظیمات دوربین آیفون روی Grid ضربه بزنید و کلید را در موقعیت روشن قرار دهید.

برعکس کردن سلفی‌ها در تنظیمات دوربین آیفون

یکی دیگر از مواردی که در تنظیمات دوربین آیفون دیده می‌شود، امکان آینه کردن عکس‌هایی است که با دوربین جلو گرفته می‌شوند. وقتی با دوربین آیفون عکس سلفی می‌گیرید، منظره‌یاب نسخه آینه‌ای دوربین جلو را نشان می‌دهد. این قابلیت به این دلیل است که مردم عادت دارند خود را در آینه ببینند. با این حال، هنگامی که عکس گرفته می‌شود، تصویر منبع اصلی در Photos ذخیره می‌شود و پیش‌نمایش در واقع با عکس نهایی مطابقت ندارد. در تنظیمات دوربین آیفون می‌توانید این رفتار را تغییر دهید. 

نگه داشتن نسخه‌ی غیر HDR در تنظیمات دوربین آیفون

یکی از موارد کارآمد تنظیمات دوربین آیفون، قابلیت حفظ عکس‌های غیر HDR در زمانیست که دوربین به‌ صورت اتوماتیک این حالت را روشن می‌کند. در شرایط خاص نوری، اگر این قابلیت را فعال کرده باشید، دوربین آیفون به‌ صورت خودکار عکس HDR می‌گیرد. البته خروجی این قابلیت همیشه مطلوب عکاس نخواهد بود. برای همین منظور می‌توانید با مراجعه به تنظیمات دوربین آیفون گزینه Keep Normal Photo را فعال کنید و بعد از آن با خیال راحت HDR را روی همیشه روشن بگذارید. با فعال کردن این گزینه، نرم افزار دوربین ضمن ثبت عکس HDR نسخه معمولی آن را هم ذخیره می‌کند.

اسکن کردن QR Code در تنظیمات دوربین آیفون

آخرین مورد از تنظیمات دوربین آیفون، امکان فعال یا غیرفعال کردن بارکد وان دوربین است. این روزها که استفاده از بارکد‌های QR گسترش چشمگیری پیدا کرده، امکان خواندنشان داخل محیط دوربین آیفون قابلیت کارآمدی به حساب می‌آید. هرچند ممکن است در برخی موارد باعث حواس‌پرتی و کند شدن کار عکاس شود. برای همین با مراجعه به تنظیمات دوربین آیفون می‌توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.

قفل کردن فوکوس و نوردهی

قفل کردن فوکوس و نوردهی

شاید منتظر آیتم‌های بیشتری از بخش اصلی تنظیمات دوربین آیفون بودید! اما تنظیمات دوربین آیفون به همین موارد ختم می‌شود. حالا برای این که بتوانید از پتانسیل دوربین آیفون خود استفاده بیشتری ببرید، بعضی از قابلیت‌های موجود در داخل محیط نرم افزار دوربین آیفون را بررسی می‌کنیم. اگر می‌خواهید کیفیت عکس‌هایتان را یک درجه بالا ببرید، باید فوکوس و نوردهی را تمرین کنید. عدم یادگیری این دو، کیفیت عکس‌هایتان را کاهش می‌دهد. 

در دوربین آیفون خود، می‌توانید هر دو مقدار را به‌ صورت دستی قفل کنید. این بدان معناست که می‌توانید عکس‌های خود را به‌ طور مؤثرتری سفارشی کنید. لازم نیست نگران این باشید که برنامه به‌ طور خودکار شما را نادیده بگیرد. برای قفل کردن دستی فوکوس و نوردهی، برنامه دوربین را باز کنید و روی نقطه کانونی عکس خود ضربه بزنید و نگه دارید. پس از چند ثانیه، بنر قفل AE/AF را در بالای صفحه خواهید دید. برای باز کردن مجدد قفل، روی هر نقطه از صفحه ضربه بزنید.

استفاده از تایمر دوربین آیفون

تایمر شاید یکی از کم‌ استفاده‌ترین تنظیمات دوربین آیفون باشد. اگر از گرفتن سلفی لذت می‌برید، این ابزار عالی است. به‌ جای اینکه سعی کنید با بازوی خود حرکات آکروباتیک انجام دهید تا همه در عکس بیفتند می‌توانید از یک طاقچه نزدیک استفاده کنید، عکس را تنظیم کنید و هنوز زمان زیادی برای قرار دادن خود در موقعیت داشته باشید. برای استفاده از تایمر، روی نماد فلش در نوار بالای پنجره دوربین ضربه بزنید، سپس دکمه کرونومتر را که در پایین ظاهر می‌شود، فشار دهید. شما می‌توانید یک تایمر سه یا ۱۰ ثانیه‌ای را انتخاب کنید. انتخاب خود را انجام دهید و تصویر خود را ثبت کنید.

بستن صدای دوربین

مشخص نیست چرا سازندگان گوشی فکر می‌کنند که ما می‌خواهیم هر بار که عکس می‌گیریم صدای جعلی شاتر دوربین را بشنویم. متأسفانه هیچ راهی برای خاموش کردن دائمی نویز وجود ندارد. در عوض، شما دو راه برای جلوگیری از صدا دارید. می‌توانید از کلید Mute در کنار دستگاه خود استفاده کنید یا می‌توانید از دکمه‌های ولوم برای خاموش کردن کامل صدا استفاده کنید. اگر از دومی استفاده می‌کنید، باید قبل از باز کردن برنامه دوربین این کار را انجام دهید زیرا دکمه‌های میزان صدا در برنامه عکس می‌گیرند. توجه: برخی از کشورها مانند ژاپن و کره جنوبی به شما اجازه نمی‌دهند این صدا را قطع کنید. در چنین مناطقی، پیروی از این دستورالعمل‌ها هیچ تأثیری نخواهد داشت.

تغییر نوردهی

قبلاً توضیح دادیم که چگونه می‌توانید به‌ صورت دستی نوردهی را قفل کنید تا از لغو خودکارش توسط دستگاهتان جلوگیری کنید. اما چگونه می‌توانید سوگیری نوردهی را تغییر دهید؟ آسان است. برای شروع، برنامه دوربین را باز کنید و روی هر نقطه از صفحه ضربه بزنید تا نقطه فوکوس ظاهر شود. در کنار نقطه فوکوس، نماد خورشید را خواهید دید. روی نماد خورشید ضربه بزنید و نگه دارید، سپس آن را به سمت بالا و پایین بلغزانید تا وضعیت را به دلخواه تنظیم کنید. 

فعال کردن برچسب اطلاعات جغرافیایی

فعال کردن برچسب اطلاعات جغرافیایی

آیا شما یک مسافر هستید؟ اگر چنین است، ممکن است برای شما مفید باشد که عکس‌های خود را با مکانی که در آن عکس گرفته‌اید برچسب‌گذاری کنید. این به شما کمک می‌کند تا در سال‌های آینده جزییات بیشتری از خاطراتتان را به یاد بیاورید. آیفون شما به شما امکان می‌دهد برچسب‌گذاری جغرافیایی را روشن کنید. برای پیدا کردن تنظیمات مربوط به این قابلیت باید به منوی Privacy بروید. به Settings > Privacy > Location Services > Camera رفته و While using app را انتخاب کنید.

منبع 1 / منبع 2