امروزه صنعت بازی سازی برای گوشی های تلفن همراه بسیار گسترده شده و برای هر سلیقه و هر فرد با هر امکاناتی، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. از بازی هایی با گرافیک و جزئیات بسیار بالا گرفته، تا یک بازی کم حجم ولی سرگرم کننده. کمپانی های بازی سازی همواره در تلاش هستند تا از رقبا پیشی گرفته و بتوانند بازار را تسخیر کنند. بازی ها را می توان به دسته های متفاوتی تقسیم کرد. یکی از این دسته بندی ها، دسته بندی بر اساس حجم بازی ها می باشد. بازی ها را می توان به دو دسته ی بازی کم حجم و بازی پر حجم تقسیم بندی کرد. فارق از کم حجم یا پر حجم بودن بازی، بازی های متفاوت و اعتیاد آوری برای هر کدام از این دسته ها ارائه شده که در این مقاله به معرفی چندین بازی کم حجم و بسیار جذاب می پردازیم.

چرا بازی کم حجم؟

همانطور که می دانید، با افزایش حجم بازی یا همان سنگین تر شدن بازی، به امکانات سخت افزاری بیشتری برای اجرای آن نیاز داریم. مثلا برای اجرای بازی در fps های بالاتر به مشخصات سخت افزاری بالاتری نیاز داریم. برای اطلاع از اینکه fps چیست به مقاله مربوطه رجوع کنید. یا شاید امکانات سخت افزاری را نیز داشته باشیم، اما برنامه ها و بازی های زیادی بر روی گوشی ما نصب باشد و امکان نصب بازی پر حجم دیگری را نداشته باشیم. اینجاست که به دنبال دانلود بازی کم حجم می رویم. بر خلاف تصورها، برای لذت بردن از یک بازی با گرافیک جذاب و گیم پلی سرگرم کننده، اجباری نیست که در میان بازی های پر حجم جست و جو کنیم. امروزه بازی های کم حجم نیز از این مزیت ها برخوردار می باشند. در ادامه به بررسی بهترین بازی های گوشی که حجم کمی را اشغال می کنند، می پردازیم.

بازی Volley Beans

بازی Volley Beans

اگر شما هم از طرفداران ورزش والیبال هستید، Volley Beans می تواند انتخاب جالبی باشد. از نقاط مثبت این بازی کم حجم، می توان به گرافیک مینیمال و جذاب آن اشاره کرد. در این بازی شما باید به وسیله ی کاراکترها و امکانات فانتزی، با حریفان خود به رقابت بپردازید و آن ها را شکست دهید. همچنین با جمع آوری امتیاز، می توانید کاراکترهای جذاب بیشتری را خریداری کرده و به بازی خود تنوع ببخشید.

 • امتیاز در اپ استور:‌ ۴.۶
 • امتیاز در گوگل پلی: ۳.۹

Volley Beans در اپ استورVolley Beans در گوگل استور

بازی Reaper

بازی Reaperبازی های اکشن و تخیلی همیشه هواداران زیادی داشته اند. این بازی کم حجم، یکی از بازی ها با تنوع کاراکتر بالا و جلوه های ویژه ی جذاب می باشد. در این بازی، شما یک شمشیردار هستید که در دنیایی ناشناخته، باید به مبارزه با دشمنان بپردازید. باید با استفاده از راهنمایی های بازی مراحل را طی کنید و با استفاده از امتیاز هایی که به دست می آورید، کاراکتر خود را توسعه دهید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۴
 • امتیاز در گوگل پلی: ۳.۹

Reaper در اپ استور

Reaper در گوگل پلی

بازی Football Strike

بازی Football Strikeوقتی صحبت از بازی کم حجم اندروید به میان می آید، قطعا یکی از محبوب ترین گزینه ها، Football Strike است. Football Strike یکی از بهترین بازی های اندروید می باشد که تا کنون ساخته شده است. این بازی در اپ استور نیز بسیار دانلود شده اما در گوگل پلی، به آمار شگفت انگیز بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود رسیده است. در این بازی کم حجم، شما می توانید به صورت آنلاین با دیگران به رقابت پنالتی بپردازید و مهارت خود را محک بزنید. همچنین در کلاب های مختلف شرکت کنید و به دنبال بدست آوردن جوایز باشید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۷
 • امتیاز در گوگل پلی: ۴.۵

Football Strike در اپل استور

Football Strike در گوگل استور

بازی Cut the Rope

بازی Cut the Ropeاگر به دنبال پیدا کردن بازی کم حجم ایفون می باشید، قطعا این بازی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. Cut the Rope در اپ استور امتیاز بالای ۴.۸ را دریافت کرده است و همچنین در گوگل پلی نیز امتیاز بالای ۴.۶ را دارد. Cut the Rope را می توان یکی از بهترین بازی های ایفون دانست. علاوه بر این، مجموع دانلودهای این بازی کم حجم، به ۹۹۰ میلیون می رسد که آمار بسیار بالایی می باشد. در این بازی کم حجم، شما باید با قطع کردن طناب ها، آب نبات را از ستاره ها عبور داده و در انتها، آن را به موجودی که Om Nom نام دارد برسانید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۸
 • امتیاز در گوگل پلی: ۴.۶

Cut the Rope در اپ استور

Cut the Rope در گوگل استور

بازی Crowd City

بازی Crowd Cityیکی از بهترین بازی های کم حجم که بسیار جالب و خلاقانه می باشد، Crowd City نام دارد. این بازی کم حجم نیز یکی از پر دانلود ترین بازی های گوگل پلی می باشد که بیش از ۱۰۰ میلیون بار دانلود شده است. در این بازی شما باید رهبری گروهی از آدمک ها را بر عهده گرفته و به سراغ باقی گروه ها بروید. با برخورد به آن ها، آدمک های آن گروه را عضو دسته ی خود کرده و تعداد افراد تیم خود را افزایش دهید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۷
 • امتیاز در گوگل پلی: ۴.۵

Crowd City در اپ استور

Crowd City در گوگل پلی

بازی Stick Hero

بازی Stick Heroوقتی صحبت از بهترین بازی های کم حجم به میان می آید، Stick Hero یکی از گزینه های پرطرفدار می باشد. از نقاط مثبت این بازی، می توان به گیم پلی ساده و روان آن اشاره کرد. در این بازی شما باید بین ستون های مختلف پل بسازید و از این ستون ها عبور کنید. اساس این بازی، حدس زدن طول پلی که باید بین ستون ها بسازید می باشد.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۲
 • امتیاز در گوگل پلی: ۴.۲

Stick Hero در اپ استور

Stick Hero در گوگل استور

بازی Dr.Driving 2

Dr.Driving 2یکی از بهترین بازی های کم حجم، Dr. Driving 2 می باشد. کمپانی سازنده ی این بازی توانسته علاوه بر محیطی ساده، یک بازی اعتیاد آور را روانه ی بازار کند. به طوری که این بازی در گوگل پلی بیش از ۱۰۰ میلیون بار دانلود شده است. در این بازی شما می توانید به وسیله ی ماشینی که در اختیارتان قرار می گیرد،‌ سبک های متفاوتی را بازی کنید. برای مثال، در یک جای مشخص ماشین خود را پارک کرده و یا در زمانی محدود، بیشترین مسافتی که می توانید را طی کنید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۵
 • امتیاز در گوگل پلی:‌ ۴.۴

Dr.Driving 2 در اپ استور

Dr.Driving 2 در گوگل استور

بازی Mr.Gun

بازی Mr.Gunاگر به هدف گیری و تیر اندازی علاقه دارید، Mr. Gun می تواند یک بازی کم حجم و جذاب برای شما باشد. Mr. Gun از امتیاز بالایی در اپ استور برخوردار است و به همین دلیل آن را می توان جزء بهترین بازی های ایفون دانست. در این بازی شما باید به سمت حریفان خود هدف گیری کرده و به طرف آن ها تیر اندازی کنید. آن ها را شکست دهید و یک قدم به هدف خود نزدیک تر شوید. اگر مغلوب حریفان خود شوید، باید مسیر نزدیک شدن به هدفتان را از ابتدا شروع کنید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۸
 • امتیاز در گوگل پلی:‌ ۴.۵

بازی Paper Plane Planet

بازی Paper Plane Planetکمتر کسی در دنیا را می توان یافت که در کودکی، موشک کاغذی نساخته باشد. این بازی، یک بازی کم حجم است که پرتاب یک موشک کاغذی را برای شما شبیه سازی می کند. شما باید سعی کنید دقت خود در پرتاب این موشک را افزایش داده و مسافت بیشتری را به وسیله ی آن طی کنید. با طی مسافت بیشتر، مساحت بیشتری از سیاره ای که در آن قرار دارید را کشف می کنید و رکورد خود را ارتقا می دهید.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۷
 • امتیاز در گوگل پلی: ۳.۸

Paper Plane Planet در اپ استور

Paper Plane Planet از گوگل استور

بازی Mini Militia Size: Doodle Army 2

بازی Mini Militia Size: Doodle Army 2اگر علاقه دارید با دوستان خود به یک رقابت اکشن بپردازید، Doodle Army 2 از بهترین گزینه ها می باشد. در این بازی شما باید با کاراکترهای فانتزی و همچنین ابزارهای جنگی که در اختیارتان قرار می گیرد، رقیبان خود را شکست دهید. از نقاط مثبت این بازی، می توان به تنوع زیاد و حق انتخاب گسترده اشاره کرد.

 • امتیاز در اپ استور: ۴.۳
 • امتیاز در گوگل پلی: ۴.۴

Mini Militia Size: Doodle Army 2 در اپ استور

Mini Militia Size: Doodle Army 2 در گوگل پلی

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین بازی های اندروید و ایفون را به شما معرفی کنیم. همانطور که دیدید، بازی سازان و برنامه نویسان توانسته اند با بهره گیری از علم روز دنیا، بازی های با کیفیت و در عین حال، کم حجم تولید کنند. در آینده نیز با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی، شاهد ساخت بازی های خلاقانه تر، جذاب تر و همچنین حجم کم تر خواهیم بود. امیدواریم بازی های متنوع و جذابی را به شما معرفی کرده باشیم.