حالا که درصد پوشش واکسن بالا رفته، به‌ زودی زمان آن فرا می‌رسد که دوباره با خیال راحت جهان را کاوش کنیم و از آن لذت ببریم. یک اپلیکیشن هواشناسی خوب برای برنامه‌ریزی این گشت‌ و‌ گذار ضروری به‌ نظر می‌رسد. حتی اگر قصد طبیعت‌گردی و ماجراجویی نداشته باشید، ممکن است برای انتخاب لباس گرم یا بردن چتر به محل کار مردد شده باشید. یک اپلیکیشن هواشناسی خوب به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که نیاز به آوردن چتر به محل کار دارید یا باید برای شرایط جدی‌تر آماده شوید. در این مطلب از همه‌چی آنلاین برنامه‌هایی را که فکر می‌کردیم چیزی منحصر به فرد ارائه می‌دهند، همراه با محبوب‌ترین برنامه‌ها انتخاب کردیم. اپلیکیشن‌های این لیست از بهترین برنامه های اندروید و بهترین اپلیکیشن های آیفون به حساب می‌آیند. اکثریت قریب به اتفاق این برنامه‌ها رایگان هستند، بنابراین می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید تا بهترین برنامه را برای خود پیدا کنید.

اپلیکیشن‌ها چطور انتخاب شدند

هنگام آزمایش برنامه‌های هواشناسی، بیشتر وقت خود را صرف ارزیابی اثربخشی طراحی آن‌ها کردیم. یک اپلیکیشن هواشناسی ایده‌ آل باید از نظر بصری دلپذیر و برای استفاده آسان باشد. اگر مجبور هستید چندین صفحه را جستجو کنید تا بفهمید چه زمانی باران می‌بارد، قطعاً با یک برنامه ضعیف روبرو هستید.

در این مطلب اولویت پیدا کردن دقیق‌ترین اپلیکیشن هواشناسی نبود بلکه به دنبال بهترین اپلیکیشن پیش بینی آب و هوا بودیم که معیار‌های دیگری را هم شامل می‌شود. دلایل ما دو چیز است: اول اینکه اکثر برنامه‌های هواشناسی بخش عمده‌ای از داده‌های خود را از سرویس ملی هواشناسی دریافت می‌کنند. برخی نیز پیش بینی‌های خود را از AccuWeather ،Dark Sky، یا اداره ملی اقیانوسی و جوی انجام می‌دهند. Weather Channel و چند شرکت دیگر مدل‌های پیش‌بینی خود را دارند، اما بسیاری از برنامه‌ها فقط پوسته‌هایی هستند که داده‌ها در آن‌ها جریان می‌یابد.

دوم و مهم‌تر از آن، برای تعیین واقعی دقت مدل سرویس، باید آزمایش‌های جامعی را در سراسر جهان انجام دهیم. ما توانایی انجام چنین آزمایش وسیعی را نداشتیم. فرض می‌کنیم که اگر شرکتی زمان و تلاش خود را برای ایجاد مدل‌های پیش‌بینی برای چیزی به پیچیدگی آب و هوا صرف کرده باشد، احتمالاً بیشتر از ما درباره هواشناسی می‌داند.

اپلیکیشن هواشناسی AccuWeather

اپلیکیشن هواشناسی AccuWeather

اپلیکیشن هواشناسی AccuWeather یک برنامه عالی است که پیش بینی آب و هوا به‌ صورت ساعتی، روزانه و ۱۵ روزه را ارائه می‌دهد که می‌توانید آن را با تقویم خود ادغام کنید. ویژگی MinuteCast حتی پیش‌بینی‌های بسیار محلی و دقیقه به دقیقه را برای دو ساعت آینده ارائه می‌کند. دسترسی AccuWeather جامع است و داده‌های پیش‌بینی برای بیش از ۳ میلیون مکان جغرافیایی مختلف دارد. این برنامه همچنین شامل هشدارهایی برای رویدادهای آب و هوایی شدید مانند برف، رعد و برق، بادهای شدید یا گردباد است.

رابط کاربری جدید اپلیکیشن هواشناسی AccuWeather ممکن است پیچیده به‌ نظر بیاید، اما به لطف بروز رسانی اخیر، پیشرفت‌های عمده‌ای داشته است. ویژگی‌های برنامه‌ریزی جامع‌تر هستند، زیرا از داده‌های آب و هوا برای کمک به مدیریت آلرژی، رانندگی ایمن یا افزایش بهره‌وری استفاده می‌کنند. علاوه بر این به خاطر دست اول بودن منبع اطلاعات آب و هوایی این اپلیکیشن، می‌توان آن را در دسته دقیق ترین اپلیکیشن هواشناسی هم قرار داد. پلتفرم: اندروید و آی او اس / قیمت: رایگان

اپلیکیشن Carrot Weather

اپلیکیشن Carrot Weather

اپلیکیشن هواشناسی Carrot Weather که مدت‌ها یک اپلیکیشن هواشناسی آیفون بود و نمی‌توانستید آن را در اندروید دریافت کنید، حالا برای پلتفرم اندروید هم در دسترس قرار گرفته است. البته کاربران گوشی‌های اپل همچنان از ویژگی‌هایی مانند افزودن ویجت اپلیکیشن Carrot به صفحه اصلی خود لذت می‌برند. علاوه بر این بروز رسانی نسخه ۵ ویژگی‌های سفارشی‌سازی و پاداش‌های جدیدی را برای مشترکین ممتاز مانند داده‌های جزر و مد اضافه کرده است. 

این برنامه داده‌ها را از Dark Sky می‌گیرد تا پیش‌بینی‌های جاری، ساعتی و ۷ روزه را با طنز طعنه‌آمیز ارائه دهد تا حتی تاریک‌ترین چشم‌اندازهای مربوط به وضعیت آب و هوا را تلطیف کند. اینفوگرافیک‌ها اطلاعات مفیدی را در دسترس قرار می‌دهند، با داده‌های هواشناسی دقیق‌تر در هنگام ضربه زدن و کشیدن انگشتتان. حتی می‌توانید حس شوخ‌ طبعی اپلیکیشن هواشناسی را به‌ گونه‌ای تنظیم کنید که دوستانه، بداخلاق یا کشنده باشد!

اپلیکیشن Carrot سطوح مختلف اشتراک را ارائه می‌دهد. بر‌ اساس سطح اشتراک خریداری شده امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. واضح است که سازندگان Carrot کارشان را درست انجام داده‌اند. حتی با وجود اپلیکیشن هواشناسی اختصاصی در اکوسیستم اپل، این شرکت در اوایل سال جاری، اپلیکیشن هواشناسی Carrot را با جایزه طراحی اپل مورد تأیید قرار داد و ویژگی‌های تعاملی آن را به رسمیت شناخت.

پلتفرم: اندروید و آی او اس / قیمت: ۴.۹۹

اپلیکیشن هواشناسی Dark Sky

اپلیکیشن هواشناسی Dark Sky

اپلیکیشن هواشناسی Dark Sky یکی از بهترین اپلیکیشن های آیفون در زمینه آب و هوا است. آنقدر خوب که اپل این شرکت را خریداری کرد تا از اول اوت ۲۰۲۱ آن را منحصراً برای ای او اس نگه دارد. این اپلیکیشن تنها مورد این لیست است که به هیچ عنوان نسخه رایگان ندارد. با این حال، ارائه اطلاعات هواشناسی این نرم افزار و دقت بیش از حد آن مشخص می‌کند این هیاهو برای چیست. می‌توان Dark Sky را دقیق ترین اپلیکیشن هواشناسی برای آیفون نامید.

پلتفرم: آی او اس / قیمت:  ۳.۹۹

اپلیکیشن هواشناسی اندروید Flowx

اپلیکیشن هواشناسی اندروید Flowx

اگر از نقشه‌ها، نمودارها و پیش بینی‌ها لذت می‌برید، Flowx به‌ درد شما می‌خورد. این اپلیکیشن هواشناسی که قبلاً به‌ عنوان Weather bomb شناخته می‌شد، مجموعه‌ای غنی از نمودارها، پیش بینی‌ها و نقشه‌های آب و هوا را در یک جدول زمانی پیش بینی متحرک به کاربران ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند اطلاعات برنامه را به‌ طور خودکار در مکان جغرافیایی خود داشته باشند یا مکان‌های سفارشی را تنظیم کنند.

Flowx می‌تواند انواع مختلف داده مانند بارش، ابرها و پیکان‌های جهت باد را با داده‌های منبع NWS/NOAA و Environment Canada نمایش دهد. اگر می‌خواهید به‌ صورت رایگان از این اپلیکیشن هواشناسی اندروید استفاده کنید باید تبلیغاتش را تحمل کنید. در غیر این صورت می‌توانید با خرید اشتراک نسخه بدون تبلیغات را دریافت کنید تا کمکی هم به توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن هواشناسی کرده باشید.

پلتفرم: اندروید / قیمت: رایگان

اپلیکیشن NOAA Weather Radar Live

اپلیکیشن NOAA Weather Radar Live

این اپلیکیشن که قبلاً با نام NOAA Radar Pro شناخته می‌شد، نام جدیدی دارد. این اپلیکیشن هواشناسی اکنون با نام NOAA Weather Radar Live: Clime در آیفون و فقط Clime برای کاربران اندروید در دسترس است. اما تمرکز برنامه به‌ صورت اپلیکیشن هواشناسی ثابت باقی مانده است. اطلاعات این اپلیکیشن هواشناسی توسط رادار به‌ صورت زنده مشخص می‌شود که شرایط آب و هوایی در حال تغییر در منطقه شما را به شما نشان می‌دهد.

پیش‌بینی‌های استاندارد ۲۴ ساعته و ۷ روزه را همراه با هشدارهای شرایط آب و هوایی خاص دریافت خواهید کرد. اما دلیل روی آوردن به Clime برای تصاویر ماهواره‌ای آب و هوا است که تصویر کاملی از بارش، دما و سایر جزئیات آب و هوا را به شما ارائه می‌دهد. اشتراک ممتاز بهترین ویژگی‌های Clime را در دسترس کاربر قرار می‌دهد. از جمله ویژگی‌های ممتاز Clime برای کاربران با اشتراک ممتاز، هشدارهای آب و هوای شدید برای همه مکان‌های ذخیره‌شده، ردیاب‌های طوفان، رعد و برق و آتش‌سوزی‌ها و نقشه دمایی است. علاوه بر این مشترکین از شر تبلیغات هم خلاص می‌شوند.

پلفترم: اندروید و آی او اس / قیمت: رایگان

اپلیکیشن هواشناسی The Weather Channel

اپلیکیشن هواشناسی The Weather Channel

The Weather Channel با پشتیبانی از تبلیغات در اندروید و ای او اس موجود است. اپلیکیشن هواشناسی TWC اطلاعات زیادی از هواشناسی مانند دما، باد و دید افقی را به‌ صورت ساعتی یا روزانه در اختیار شما قرار می‌دهد. پیش بینی‌های این اپلیکیشن هواشناسی با یک پیش‌بینی ۱۰ روزه طولانی مدت هم در دسترس است. نقشه های تعاملی می‌توانند آخرین داده‌های رادار داپلر را برای نشان دادن بارندگی و رویدادهای آب و هوایی و هشدارهای شدید آب و هوا نمایش دهند. TWC همچنین دارای ویژگی‌های اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی برای کاربران برای آپلود تصاویر، توییت‌ها، فیلم‌ها و عکس‌ها است.

پلفترم: اندروید و آی او اس / قیمت: رایگان

اپلیکیشن هواشناسی آیفون Weather on the Way

اپلیکیشن هواشناسی آیفون Weather on the Way

دانستن آب و هوا قبل از شروع یک سفر جاده‌ای می‌تواند به اندازه داشتن مسیرهای صحیح بسیار مهم باشد. Weather on the Way که به‌ صورت رایگان برای کاربران سیستم عامل ای او اس در دسترس است، این مسئله را در نظر می‌گیرد. بنابراین ویژگی‌های ناوبری را با هشدارهای آب و هوای خاص ترکیب می‌کند که به شما امکان می‌دهد بدانید در طول رانندگی از نقطه الف تا ب، باید منتظر باران، برف یا سایر شرایط بالقوه خطرناک باشید یا نه.

درحالیکه این اپلیکیشن رایگان است، با خرید اشتراک تبدیل به اپلیکیشن هواشناسی ارزشمندتری می‌شود. اگر در آینده سفرهای طولانی‌تری دارید، اپلیکیشن هواشناسی Weather on the Way می‌تواند همراهی مفید برای اطمینان از رسیدن ایمن به مقصد باشد.

پلفترم: آی او اس / قیمت: رایگان

اپلیکیشن Yahoo Weather

اپلیکیشن Yahoo Weather

Yahoo Weather دارای یک رابط کاربری زیبا است که هم آموزنده و هم چشمگیر است. این برنامه تصاویر موقعیت مکانی شما را با زمان روز و شرایط آب و هوایی منطبق با گزینه مشاهده پیش بینی‌های دقیق پنج روزه و همچنین نقشه‌های تعاملی رادار، گرما و ماهواره نمایش می‌دهد. بروز رسانی‌ها، اپلیکیشن اندروید را با طراحی ای او اس برای تجربه‌ای یکپارچه در هر دو پلتفرم هماهنگ کرده‌اند.

سایر برنامه‌ها جزئیات و ویژگی‌های بیشتری را ارائه می‌کنند، اما ارائه واضح و مختصر اپلیکیشن هواشناسی یاهو آن را به برنامه‌ای بسیار کاربر پسند و روزمره تبدیل می‌کند که تنها با یک تبلیغات نسبتاً بزرگ در حالی که برای رسیدن به پیش‌بینی دقیق به بالا سوایپ می‌کنید، خدشه‌دار می‌شود.

پلفترم: اندروید و آی او اس / قیمت: رایگان

منبع: PCMag