طرح ملی رجیستری گوشی اولین بار در ایران از سال 1396 به منظور کاهش قاچاق گوشی های قابل حمل به ایران در حال اجرا است. بر اساس این قانون، تمامی تلفن های همراه فعال در ایران باید رجیستر شوند تا بتوانند کار کنند و اصالت آنها در سامانه همتا برسی شود. شاید جالب باشد که بدانید، با اجرای طرح ریجستری گوشی، همچنین به علت کنترل ها و برسی  کیفیت گوشی‌های وارداتی در گمرک، دیگر شاهد گوشی‌های کپی و یا چینی نخواهیم بود.

در واقع ثبت گوشی تلفن همراه در یک سامانه رجیستری گوشی نام دارد. این بدان معنا است که تمامی کاربران صاحب گوشی باید مطابق با این طرح تنها محصولاتی (تلفن های همراهی) که از طریق مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند را خریداری و استفاده کنند. بنابراین قبل از خرید گوشی همراهی چون شیائومی، سامسونگ، گوشی اپل و ... و بطور کلی تمام دستگاه‌های سیم‌ کارت ‌دار، نیاز است که آنها را رجیستری کنید.

اهمیت رجیستری گوشی

آنچه که حائز اهمیت است، این است که ثبت رجیستری گوشی و در نهایت اطمینان از تایید اصالت دستگاه موبایل برای اینکه بتوانید خدماتی را از اپراتورهای داخلی دریافت کنید، از الزامات گوشی موبایل شما است. هر گوشی که نتواند تاییدیه اصالت را از سامانه همتا دریافت کند و از رجیستری خارج شود، امکان برقراری ارتباط به هر طریقی با گوشی را از دست خواهد داد. بنابراین توصیه می کنیم، قبل از اینکه گوشی را تهیه کنید و هزینه خرید آن را بپردازید، حتما جهت رجیستری گوشی اقدام کنید.

رجیستری در گوشی های مختلف

حال که با اهمیت رجیستری گوشی و لزوم آن قبل از خریداری گوشی همراه آشنا شدید، وقت آن رسیده که با نحوه رجیستری در گوشی ها با سیستم عامل های مختلف آشنا شوید و تکنیک های آن را فرا بگیرید.

2 راهبرد طلایی رجیستری گوشی سامسونگ

گوشی های سامسونگ، به عنوان یکی از پر طرفدار ترین گوشی ها در بین مردم نیز از این قائده مستثنی نیستند و مشمول طرح رجیستری گوشی هستند. صاحبان گوشی های سامسونگ، قبل از خریداری باید اصالت دستگاه خود را در سامانه همتا پیگیری کنند تا بتوانند از خدمات اوپراتوری آن بهره مند شوند. بدین منظور روش رجیستری گوشی سامسونگ را برایتان شرح داده ایم.

کد معروف IMEI

کد معروف IMEI

برای اینکه رجیستری گوشی سامسونگ خود را پیگیری کنید، در ابتدا به کد IMEI نیاز دارید. کد IMEI یا شناسه بین المللی تجهیزات موبایل در واقع همان ردیابی گوشی همراه از طریق اپراتورهای مخابراتی است که در گوشی سامسونگ می توانید از طرق )تنظیمات) Settings و در نهایت About Phone(درباره گوشی) به آن کد 15 رقمی دسترسی پیدا کنید. همچنین با وارد کردن کد #06#* به IMEI خود دسترسی پیدا می کنید.

رجیستری گوشی سامسونگ در سامانه همتا

رجیستری گوشی سامسونگ در سامانه همتا

برای ثبت و پیگیری اصالت گوشی سامسونگ، می بایست وارد سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir شوید. بر روی گزینه فعال سازی کلیک کنید و در صفحه ای که باز شده، اطلاعات گوشی سامسونگ خود یعنی شماره تلفن، کد IMIE که دریافت کردید و کد فعال سازی را وارد می کنید. در انتها برای رجیستر کردن گوشی سامسونگ گزینه فعالسازی را بزنید.

نحوه رجیستری گوشی سامسونگ با استفاده از کد USSD

نحوه رجیستری گوشی سامسونگ با استفاده از کد USSD

روش دوم برای رجیستری گوشی سامسونگ، استفاده از کد USSD است. بدین منظور:

 • ابتدا به دایلر گوشی همراه خود مراجعه کنید و کد دستوری #7777* را وارد نمایید. و روی گزینه تماس کلیک کنید.
 • سپس عدد کنار "فعال سازی" را وارد کنید تا دستور ارسال شود.
 • حال از شما خواسته می شود که کد 15 رقمی یا همان  IMEIرا وارد کنید.
 • سپس شماره سیم کارت مورد نظر خود را وارد نمایید و ارسال کنید.
 • در ادامه کد فعالسازی( این کد را فروشنده در اختیار شما قرار داده) را وارد نمایید.
 • تمام مشخصات گوشی سامسونگ و شماره تلفن برایتان نمایان می شود که باید آن ها را تایید نمایید.
 • بعد از تایید پیغام موفقیت آمیز بودن فرایند برایتان نمایان می شود و بدین معناست که رجیستری گوشی سامسونگ انجام شده است.

رجیستری گوشی مسافری

شاید نام گوشی مسافری به گوشتان رسیده باشد. به گوشی که توسط فردی مسافر از خارج از کشور، وارد کشور می شود گوشی مسافری گفته می شود. تا قبل از 30 روز بدون اینکه گوشی رجیستری شود می توانید از آن استفاده کنید. اما بعد از 30 روز لازم است که عملیات رجیستری گوشی مسافری را جهت ثبت گوشی و استفاده از خدمات مربوط به آن آغاز کنید.

نحوه رجیستری گوشی مسافری

نحوه رجیستری گوشی مسافری

برای انجام فرایند رجیستری گوشی مسافری، شما به یک شماره ی پرداخت نیاز دارید. برای تهیه این شماره ابتدا باید به سامانه گمرکی مراجعه کنید و سپس مبلغی را پرداخت کنید و شماره پرداخت 15 رقمی را دریافت کنید. بعد از انجام عملیات پرداخت، اطلاعات گوشی همراه شما برای سامانه همتا ارسال می شود. سپس یک پیامک که حاوی مبلغ خدمات سایت همتا و لینک جهت پرداخت به شماره سیم کارت گوشی مسافری شما ارسال می شود که باید پرداخت کنید.

سپس مراحل زیر را جهت تکمیل رجیستری گوشی طی کنید.

 • بعد از اینکه وارد سایت همتا شدید، در ابتدا با صفحه ورود مواجه می شوید.
 • شماره تلفن گوشی مربوطه را وارد کنید و سپس کدی که ارسال می شود را وارد کنید.
 • در پنلی که وارد می شوید، روی گزینه اطلاعات ثبت مسافری ضربه بزنید و در کنار اطلاعات مربوطه روی "کلیک کنید" ضربه بزنید.
 • سپس با اطلاعات گوشی خود مواجه می شوید که باید پس از برسی آن را تایید کنید.( روی گزینه تایید و پرداخت کلیک کنید)
 • بعد از انجام عملیات پرداخت و تایید آن، در پایان گزینه مشاهده کد فعال سازی دستگاه را انتخاب کنید. عملیات با موفقیت انجام شده و شما می توانید کد فعالسازی دستگاه را دریافت و مشاهده کنید.

رجیستری گوشی دست دوم

هرگاه یک گوشی قبلا با یک سیم کارت دیگر روشن شده و کار کرده باشد، آن گوشی را دست دوم یا کار کرده تلقی می کنیم.

هرگاه قصد تهیه یک گوشی دست دوم را دارید، نکته حائز اهمیت این است که باید به رجستری آن هم توجه کنید. 

رجیستری گوشی دست دوم کار پیچیده ای نیست و راه های متعددی برای انجام این فرایند وجود دارد که به با آنها آشنا خواهیم شد.

طریقه رجیستری موبایل دست دوم با کد USSD

 • ابتدا کد دستوری #7777* را شماره گیری کنید.
 • سپس عدد کنار "انتقال مالکیت" را وارد کرده و ارسال کنید.
 • با لیستی از  IMEI های گوشی مواجه می شوید. عدد کنار IMEI گوشی که قصد رجیستری آن را دارید را انتخاب کنید و ارسال کنید.
 • سپس شماره موبایل را وارد کنید.
 • حال عدد 1 را جهت تایید وارد کنید.
 • در پایان مراحل کد فعال سازی ارسال خواهد شد که با کمک آن در سامانه همتا می توانید به فعال سازی تلفن همراه اقدام نمایید.

رجیستری گوشی دست دوم با کمک سامانه همتا

برای انجام فرایند رجیستری گوشی دست دوم همچنین می توانید وارد سامانه همتا می شوید و شماره تلفن مربوطه را وارد می کنید. بعد از آن یک کد فعالسازی ارسال می شود که با کمک آن کد، می توانید اقدام به فعال سازی گوشی همراه کنید.

رجیستری گوشی شیائومی

رجیستری گوشی شیائومی

برند شیائومی به عنوان یکی از برند های شناخته شده در بازار داغ رقابت گوشی های همراه نیز باید همانند دیگر گوشی های همراه با برند های متفاوت، از آزمون رجیستری سامانه همتا سربلند بیرون آید و این تصور اشتباهی است که گوشی های چینی نیاز به رجیستری ندارند. اما شاید گمان کنید رجیستری گوشی شیائومی فرایند پیچیده و متفاوتی باشد، اما لازم نیست نگران باشید زیرا رجیستری گوشی شیائومی همانند سایر برند های موجود، راهکار های ساده ای را دارا است.

چگونگی رجیستری گوشی شیائومی با ساده ترین روش

در ابتدای کار شما به کد 15 رقمی IMEI  نیاز دارید. برای اشنایی با کد  IMEIکلیک کنید.  بعد از اینکه کد 15 رقمی IMEI را دریافت کردید، (آموزش دریافت کد IMEI) باید آن را از طریق روش های متنوعی مثل ارسال آن به شماره 7777 از طریق پیامک یا شماره گیری کد #7777* به سامانه همتا ارسال کنید.

بعد از اینکه کد 15 رقمی را به سامانه همتا ارسال کردید، باید منتظر پاسخ سامانه باشید. پاسخ های فرایند رجیستر گوشی شیائومی حوالی چند مطلب پرسه می زند که از این حالت ها خارج نیست.

 • دستگاه غیر قانونی است: هزینه گمرکی گوشی شیائومی پرداخت نشده است.
 • دستگاه مناطق آزاد: گوشی فقط مخصوص مناطق آزاد(کیش، ارس، ماکو، چابهار و...)  است.
 • دستگاه ارز دولتی: گوشی مد نظر شما با ارز دولتی وارد شده و نه با ارز آزاد
 • دستگاه قانونی دارای نام واردکننده: گوشی به طور قانونی وارد شده و کد فعال سازی به سامانه همتا ارسال شده.
 • دستگاه مسافری: تذکر جهت اینکه چون گوشی به هدف تجاری وارد نشده باید هزینه گمرک آن پرداخت شود.
 • این دستگاه قبلا با یک سیم‌کارت روشن شده است: گوشی شیائومی دست دوم است.
 • شناسه IMEIدستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست: گوشی هنوز مشمول طرح رجیستری نشده است.
 • شناسه IMEIدستگاه قانونی است، ولی تلفن همراه نیست: شناسه برای دستگاه دیگری است.

در پایان بدانید که آنچه که برای رجیستری گوشی شیائومی مهم است، همان کد 15 رقمی IMEI است که لازم است آن را به سایت همتا ارسال کنید و نتیجه را دنبال کنید.