نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید که با نام‌هایی مثل OCR یا Optical Character Recognition نیز شناخته می‌شود به شما کمک می‌کند تصاویر را به راحتی به متن تبدیل کنید. تکنولوژی OCR هر تصویر یا سندی که به آن داده شود را آنالیز می‌کند و سپس متن نوشته شده را با تمام فونت‌ها و دست‌خط هایی که داخل دیتابیس نرم افزار قرار دارد مقایسه خواهد کرد. سپس با تطبیق متن با ویژگی‌های فونت‌های مشابه کاراکترهای نوشته شده را تشخیص خواهد داد. همچنین یک نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید پیشرفته نیز ممکن است تصویر را از طریق تصحیح کننده گرامر نیز بررسی کند تا کلمات غیرقابل تشخیص نیز شناسایی شوند. نرم افزارهای OCR می‌توانند برای محقق‌ها، دانشجوها، حتی شرکت‌ها و افراد حرفه ای خیلی مفید باشند و یکی از بهترین برنامه های اندروید به شمار می‌روند.

نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید چه ویژگی‌هایی دارد؟

مهم‌ترین کاربرد یک نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید تبدیل اسناد کاغذی به نسخه‌های متنی و تایپ شده است. قبل از پیدایش نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید، برای انجام این کار باید تمامی اسناد کاغذی به صورت دستی تایپ می‌شدند که وقت بسیار زیادی می‌گرفت و ممکن بود تایپ یک مقاله چندین هفته طول بکشد. همچنین این نرم افزارها کمک بسیار زیادی به محققین در دیجیتالی کردن اسناد تاریخی کرده‌اند. از دیگر کاربردهای OCR می‌توان به تشخیص پلاک خودکار، ورود اطلاعات و کمک به افراد ناتوان در خواندن اشاره کرد. با توجه به کاربردهای بسیار زیاد این تکنولوژی، ما در ادامه این مقاله قصد داریم ۱۰ عدد از بهترین نرم افزارهای OCR را برای گوشی های اندروید معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید:

۱- آفیس لنز

۱- آفیس لنز

برنامه آفیس لنز یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای OCR است که توسط مایکروسافت خلق شده است و به صورت پیشفرض با دیگر نرم افزارهای آفیس نیز سازگار است. این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید از یک اسکنر OCR بسیار پیشرفته برای انجام کار خودش استفاده می‌کند و به صورت کامل با نرم افزارهای گوگل داکز، اکسل، وان نوت، PDF و پاورپوینت سازگار است. برنامه پیش رو چندین حالت مختلف دارد و می‌توانید از این حالت‌ها برای اسکن اسناد چاپی، وایت برد، عکس و کارت ویزیت استفاده کنید. همچنین به صورت خودکار بازتاب نور را هم حذف می‌کند و برای خلق دقیق‌ترین نتایج ممکن، روشنایی تصویر هم به صورت خودکار تنظیم می‌شود.

با استفاده از نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید آفیس لنز شما می‌توانید تمامی اسناد خودتان را اسکن و آن‌ها را داخل وان درایو ذخیره کنید. همچنین می‌توانید متن‌های اسکن شده را داخل ورد یا وان نوت نیز ادیت کنید. علاوه بر امکان نصب روی گوشی‌های اندروید، این نرم افزار به عنوان OCR اختصاصی ویندوز ۱۰ نیز شناخته می‌شود و یکی از بهترین ابزارهایی است که برای کاربران آفیس ۳۶۵ خلق شده است زیرا استفاده از آن خیلی راحت است و به سادگی نیز اجرا خواهد شد. نکته جالب در مورد این نرم افزار این است که داخل آن خبری از تبلیغ‌های آزار دهنده نیست و می‌توانید بدون وقفه از آن استفاده کنید. 

۲- Text Fairy

نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Text Fairy نیز بدون شک یکی از بهترین OCRهای موجود در دنیا است. این نرم افزار کاری که برای آن ساخته شده است را به خوبی انجام می‌دهد و یکی از معدود نرم افزارهای تبدیل عکس به متن اندروید است که دارای تبلیغات نیست و مهم‌ترین ویژگی آن هم چیزی است که در نرم افزار Office Lens وجود ندارد: امکان اصلاح پرسپکتیو عکس! برای مثال تصور کنید در حال اسکن صفحات یک کتاب هستید و صفحه مورد نظر از وسط خم شده است؛ این نرم افزار به صورت خودکار زاویه دید را اصلاح می‌کند، تصویر را اسکن و آن را اصلاح می­ نماید. 

این موضوع باعث افزایش دقت اسکن متن خواهد شد و پس از اسکن هم می‌توانید در صورت وجود هرگونه مشکلی متن را اصلاح کنید. در نهایت هم می‌توانید به صورت پی دی اف از متن اسکن شده خروجی بگیرید. برخلاف آفیس لنز، این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید فقط از متن‌های تایپ شده پشتیبانی می‌کند و توانایی تشخیص دست خط را ندارد اما نکته مثبت آن این است که از بیش از ۵۰ زبان مختلف را پشتیبانی می‌کند. همانطور که گفته شد این نرم افزار OCR هیچ تبلیغاتی ندارد و کاملا هم رایگان است. همچنین قابلیت تبدیل متن به صدا نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت آن به شمار می‌رود.

۳- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید CamScanner

۳- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید CamScanner

Cam Scanner یکی از بهترین نرم افزارهای تبدیل عکس به متن اندروید است و می‌توانید از آن برای اسکن اسناد مختلف و تبدیل تصویر به PDF استفاده کنید. قابلیت تبدیل عکس به متن پیشرفته این نرم‌ افزار فقط در نسخه‌های حرفه‌ای یا مود شده موجود است که ممکن است در مقایسه با دیگر نرم افزارهای OCR یک ویژگی منفی برای آن به شمار برود. این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید نسبت به دیگر نرم افزارهای موجود دقت کمتری دارد و متن‌های اسکن شده توسط آن هم ممکن است با خطا روبرو باشند. نقطه ضعف بزرگ دیگر این است که متن‌های اسکن شده را نمی‌تواند با فرمت متنی ادیت کند و این قابلیت فقط در نسخه پرمیوم نرم افزار قابل استفاده است که قیمت خیلی بیشتری نسبت به نسخه پرو دارد.

با این وجود، این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید یک حافظه ابری در اختیار شما قرار می‌‎دهد که می‌توانید از طریق آن تمامی تصاویر و متن‌های خودتان را همیشه در دسترس داشته باشید. پشتیبانی و رابط کاربری نرم افزار هم از ویژگی‌های مثبت آن به شمار می‌روند که استفاده از این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید را برای شما راحت خواهد کرد. همچنین علاوه بر نسخه اندروید، نسخه iOS نرم افزار هم ویژگی‌های مثبت زیادی دارد. در صورتی که دقت کم و محدودیت‌های زیاد این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید برای شما مهم نیست، می‌توانید از آن برای انجام تمامی کارهای روزمره خودتان استفاده کنید.

۴- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Google Keep

۴- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Google Keep

Google Keep علاوه بر اینکه یکی از بهترین نرم افزارهای OCR محسوب می‌شود، برای ثبت و نگهداری یادداشت هم کاربرد دارد. این نرم افزار رقیب مستقیم وان نوت و اورنوت محسوب می‌شود و از آنجایی که توسط گوگل عرضه شده است، به صورت کامل با نرم افزارهایی مثل گوگل داک، کلندر و تمامی سرویس‌های عرضه شده توسط این شرکت سازگاری دارد. همانند وان نوت، این نرم افزار کاملا رایگان است و هیچ تبلیغاتی هم داخل آن نمایش داده نمی‌شود. با وجود اینکه Google Keep یک رقیب جدی برای وان نوت و اور نوت به شمار می‌رود اما نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Google Keep کمی با این دو نرم افزار متفاوت است.

نرم افزار OCR گوگل کیپ کاملا رایگان است و به راحتی هم می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید؛ به خصوص اگر کاربر گوشی‌های اندروید باشید. علاوه بر این، گوگل کیپ کاملا دقیق است و میزان خطای خیلی کمی دارد. نقطه ضعف این نرم افزار این است که یک OCR اختصاصی نیست و به همین خاطر باید متن را به صورت دستی به یک فایل دیگر منتقل کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. همچنین برای اینکه بتواند به خوبی تصاویر را پردازش کند، به اتصال اینترنت نیاز دارد و در صورتی که به اینترنت وصل نباشید، نمی‌تواند تصاویر را پردازش کند. 

۵- PDF Scanner

PDF Scanner یک نرم افزار اسکنر است که دارای برخی قابلیت‌های اضافی مثل تبدیل عکس به متن می­ باشد و می‌توانید از آن به عنوان نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید نیز استفاده کنید. استفاده از تکنولوژی OCR این نرم افزار کاملا رایگان است و می‌توانید به راحتی با اسکن تصاویر مختلف، آن‌ها را به فایل متنی تبدیل و از متن ایجاد شده هم خروجی PDF بگیرید. مانند دیگر نرم افزارهای معرفی شده، شما می‌توانید قبل از ذخیره و خروجی گرفتن از متن خودتان آن را ادیت کنید و تغییرات مورد نظر را اعمال نمایید. مهم‌ترین ویژگی برنامه PDF Scanner این است که از ۱۰۰ زبان مختلف از جمله زبان فارسی پشتیبانی می‌کند.

۶- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید ادوب اسکن

۶- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید ادوب اسکن

Adobe Scan هم نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید است و یکی از محبوب‌ترین نرم افزارها برای مدیریت اسناد به شمار می‌رود. به همین خاطر جای تعجب نیست که امکان اسکن اسناد را هم در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید فقط دوربین خودتان را به سمت نوشته­ های مختلف بگیرید تا متن به صورت خودکار اسکن و شناسایی شود. با وجود تکنولوژی OCR پیشرفته این نرم افزار، کاربران می‌توانند متن‌ها را به راحتی اسکن کنند و با استفاده از ادیتور داخلی به آن کامنت اضافه کنند یا قسمت‌های مختلف متن را هایلایت نمایند. همچنین با وجود طراحی مینیمالیستی نرم افزار، ۵ گیگابایت حافظه آنلاین اختصاصی در اختیار شما قرار می‌گیرد. 

۷- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Smart Lens

نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Smart Lens علاوه بر اینکه امکان اسکن و تبدیل اسناد مختلف به متن را می‌دهد، این امکان را به شما می‌دهد تا متن‌های اسکن شده را به زبان‌های دیگر هم ترجمه کنید. در صورت اسکن کارت ویزیت هم نرم افزار می‌تواند اسم، شماره، آدرس و آدرس ایمیل را تشخیص دهد و آن‌ها را به صورت سیستمی مرتب کند. شما می‌توانید هر عکس و سندی را با استفاده از این نرم افزار اسکن کنید و از QR خوان آن هم می‌توانید برای انجام پرداخت‌ها و سفارشات مختلف استفاده کنید. در صورت نیاز هم با خرید نسخه پولی، تمامی تبلیغ‌های نرم افزار پاک خواهند شد و تعداد استفاده از نرم افزار هم بی نهایت خواهد شد.

۸- ReadIris

نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Readiris یک ابزار کاربردی برای خواندن و مدیریت فایل‌های پی دی اف است و بهترین راه حل برای تبدیل اسناد کاغذی به اسناد دیجیتالی است. این اسکنر OCR هم برای پلتفرم‌ اندروید و هم iOS عرضه شده است و می‌توانید از آن برای ادیت فایل‌های PDF نیز استفاده کنید. حتی می‌توانید از طریق این نرم افزار فایل‌های پی دی اف خودتان را هم ادیت کنید و یا متن‌های موجود در تصاویر را ویرایش نمایید. با استفاده از این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید، شما می‌توانید اسناد را به فرمت MP3 نیز تبدیل کنید و به آن‌ها گوش دهید. Readiris یکی از بهترین نرم افزارهای اسکنر متن برای آیفون و اندروید است و می‌تواند متن موجود در تصاویر مختلف را با فرمت‌های مختلف اسکن کند. با این وجود، اکثر قابلیت‌های منحصر به فرد این نرم افزار در نسخه پولی یا مود شده آن موجود است.

۹- OmniPage Ultimate

نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید OmniPage Ultimate می‌تواند تمام نیازهای شما در زمینه تشخیص متن را برطرف کند و همچنین می‌توانید از طریق آن جریان کارهای کاملا خودکاری را ایجاد کنید. این نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید امکانات مختلفی برای تایید و تصحیح متون دارد. برای مثال می‌توانید متن اسکن شده را در یک طرف صفحه نمایش و متن ادیت شده را در طرف دیگر ببینید و سپس آن‌ها را در کنار هم مقایسه کنید. همچنین این قابلیت برای شما وجود دارد که متن اسکن شده را در پس زمینه و متن قابل ادیت را به صورت نیمه شفاف در قسمت جلو مشاهده کنید.

۱۰- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Evernote Scannable

۱۰- نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید Evernote Scannable

یکی دیگر از بهترین نرم افزارهای تبدیل عکس به متن اندروید Evernote Scannable است. این نرم افزار می‌تواند انواع مختلف اسناد را تشخیص دهد و اسکن کند. همچنین می‌توانید از آن برای کراپ کردن، چرخاندن و تغییر روشنایی تصاویر اسکن شده استفاده کنید. امکان انتخاب فرمت تصاویر ذخیره شده هم یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که در این نرم افزار گنجانده شده است. با اسکن کارت ویزیت‌های مختلف نیز شما قادر خواهید بود اطلاعات مختلف آن را به لیست مخاطبین خودتان اضافه کنید. در این نرم افزار شما می‌توانید یادداشت‌ها و نقاشی‌های مختلفی را به تصاویر اسکن شده خودتان اضافه کنید. امکان حاشیه نویسی هم در این نرم افزار برای شما فراهم شده است. 

سخن نهایی

با وجود اینکه تمامی نرم افزارهای معرفی شده در این مقاله امکان تبدیل عکس به متن را دارند، ممکن است از لحاظ دقت و قابلیت­ هایی که در اختیار شما قرار می‌دهند با هم تفاوت داشته باشند. با این وجود شما باید بر اساس نیازمندی‌هایتان نرم افزار تبدیل عکس به متن اندروید مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید تا بتوانید بیشترین استفاده را از تمامی امکانات آن داشته باشید. همچنین در برخی نرم افزارها نیز می‌توانید از قابلیت‌های اضافه‌ای مثل فضای ابری استفاده کنید که امتیاز ویژه ­ای برای آن برنامه محسوب می ­شود.

منبع