یکی از قابلیت‌هایی که در گوشی‌های جدید دائما شاهد بالا رفتن اعداد آن هستیم، مربوط به دوربین گوشی‌های جدید می شود، که خوب باید گفت این اعداد مربوط به پیکسل‌های گوشی در سال‌های اخیر آنچنان تغییر داشته‌اند که نمی‌توان گفت که این رقم‌های حجیم، چقدر و به چه صورتی در کیفیت تصاویری که در اختیار ما قرار می‌دهند تاثیر‌گذار هستند. به طور مثال در دوربین گوشی a73 که جدیدترین گوشی سامسونگ 2022 محسوب می‌شود عددی به اندازه 108 مگاپیکسل برای این محصول در جلوی مقدار کیفیت دوربین اصلی این گوشی درج شده است. اما امروز، ما به بررسی خود این گوشی نمی‌پردازیم و توجه اصلی ما بر روی بررسی دوربین گوشی a73 قرار دارد. 

مشخصات سخت‌افزاری برای بررسی دوربین گوشی a73

اول از همه باید بررسی کرد که این اعداد عجیب و غریب و حجیمی که برای پیکسل‌های گوشی‌های جدید سامسونگ مد نظر گرفته شده است در اصل چه چیزی می‌باشند. به طور مثال در سال 2018، بالاترین مقدار پیکسلی که از محصولات سامسونگ منتشر شده بوده است از گوشی پرچمدار گرفته تا گوشی‌های بودجه‌ای، چیزی حدود به 12 تا 32 مگاپیکسل بوده است. اما حال با گذشت تنها فقط 4 سال، ما با دوربین گوشی a73 سرو کله می‌زنیم که نه تنها با ارائه بالاترین نوع تکنولوژی در دسترس سامسونگ، منتشر شده‌اند بلکه قابلیت‌های خاصی در کنار سیستم‌های نوین و چند دوربینه به کاربران ارائه می‌دهند که همگی جای تامل دارند. 

مشخصات سخت‌افزاری برای بررسی دوربین گوشی a73

در ابتدا باید گفت که دوربین سامسونگ a73 اصلی این گوشی a73 طبق گفته خود سامسونگ، با سنسوری به حساسیت 108 مگاپیکسل مجهز است. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم این عدد یک حجم عظیمی از پیکسل‌هایی است که می‌تواند این دوربین، از فضای کانونی و لنز گوشی دریافت کرده و با تبدیل آن به فرمت دیجیتال آن را به صورت بیت ریت هایی در گوشی ذخیره سازد که ما به صورت عکس‌ها و فیلم‌ها آنها را مشاهده می‌کنیم. البته در زمان مقایسه دوربین‌های گوشی‌ها، معمولا یکی از فاکتور‌هایی که در نظر گرفته نمی‌شود کیفیت لنز و فاصله کانونی خاصی است که هر دوربینی به شکل اهداف اصلی مهندس طراح گوشی، بر روی آن تعبیه می‌شوند است.

پیکسل ها مهم هستند؟

 شاید این جمله تکراری را بارها شنیده باشید که "دوربین‌های اپل فقط با داشتن 12 مگاپیکسل، کیفیت بهتری را از گوشی‌های نسل جدید سامسونگ با 108 مگاپیکسل ارائه می‌دهند!" که خوب این جمله شاید از لحاظ تصویر دیداری که منتقد از مجموعه عملکرد های دو دوربین می‌بیند، نشات گرفته شده باشد و همینطور تا حدی درست است؛ ولی اگر بخواهیم از لحاظ فنی به این موضوع بپردازیم باید گفت که کیفیت ارائه شده، همانطور که اشاره کردیم در بین این دو پلتفرم مختلف بستگی به نوع تکنولوژی است که در ساخت این دو گوشی به کار گرفته می‌شود. 

در بحث گوشی‌های اپل، باید گفت که دوربین این گوشی‌ها مجهز به تکنولوژی‌های خاصی است که بعد از این که عکس توسط کاربر ثبت شد، به صورت خاصی رندر می‌شوند که کیفیت بالایی را از خودشان نشان می‌دهند. اما در مورد گوشی‌هایی مانند نسل جدید دوربین سامسونگ، دوربین گوشی a73، نه تنها 108 پیکسل را ضبط می کند، بلکه با این حجم بالای عکاسی، فریم بالاتر با جزییات بیشتری را به صورت خام در اختیار شما قرار می‌دهد که باز هم در بین انتخاب میان این دو غول ساخت موبایل، باید گفت که سلیقه نقش اصلی را ایفا می‌کند! 

در وهله دوم نیز اصلا نباید بگذارید که اسکرین خود گوشی‌ها شما را گول بزنند. به طور مثال در گوشی‌های اپل 13 نوع پنل های به کار رفته در صفحه نمایش، کاملا با مجموعه‌ای که سامسونگ ارائه می‌دهند متفاوت هستند! در نتیجه بسیار واضح است که عکس‌هایی که در دو گوشی ثبت می شوند از لحاظ دیداری به دو شکل متفاوت بر روی صفحه دو گوشی نمایش داده می‌شوند و اصلا نباید بگذارید که این تفاوت کیفی در اسکرین گوشی‌های متفاوت تغییری در برداشت شما از کیفیت ثبت تصاویر گوشی‌ها داشته باشد.

دوربین اصل گوشی a73 و مقایسه با میان‌رده‌های رقیب

دوربین اصل گوشی a73 و مقایسه با میان‌رده‌های رقیب

در کنار سنسور 108 مگاپیکسلی دوربین گوشی a73، این دوربین سامسونگ a73 مجهز به یک لنز کانونی 1.8 است که برای این حساسیت از سنسور اصلی ثبت تصویر، از نظر کارشناسان سامسونگ مناسب به نظر می‌رسد. که خوب در نتیجه این انتخاب ما تصاویری که از دوربین گوشی a73 دریافت می‌کنیم همگی ویژگی‌های خاص گوشی‌های جدید سامسونگ را ارائه می دهند که شامل ثبت تصاویری با رنگ‌های واقعی و همینطور جزییات بالا است که در بین بهترین دوربین گوشی 2020 قرار می گیرد. 

این نکته را در مورد گوشی‌های سامسونگ باید در نظر داشته باشید که یک گوشی مانند a73، نه تنها تصاویر با حجم و جزییات بالا را دریافت می‌کند، بلکه هیچ رندر خاصی بر روی خود تصاویر ثبت نمی‌کنند و تغییرات ارائه شده در عکس‌های دوربین‌هایی مانند گوشی اپل 13 پرو، که به صورت برندیگ در مجموعه اپل تصویر‌های مربوط به کاربرانش را رندر می‌کند در دوربین گوشیa73  وجود ندارد و شما هر تصویری که از محیط دریافت می کنید همگی به صورت عکس هایی خام هستند که در ادیت های کامپیوتری نقش بسیار پررنگ‌تری را ایفا می‌کنند.

نقش و کیفیت بقیه لنز ها‌ در دوربین گوشی a73

در کنار دوربین اصلی، گوشی a73 به یک دوربین 12 مگاپیکسلی مجهز است که تخصص اصلی این دوربین در ثبت تصاویری به شکل عریض است. به همین خاطر نام این لنز دوربین گوشیa73  را (ultrawide) نام‌گذاری کرده‌اند. البته با اینکه تصاویر دوربین گوشی a73 بسیار به نظر شگفت‌انگیز می‌رسند، ولی خوب باید به یاد داشته باشید که دوربین‌های جانبی، من‌جمله دوربین دوازده مگاپیکسلی (اولترا واید) گوشی، اصلا کیفیتی در حد دوربین سامسونگ a73 اصلی ندارند. 

ولی کاربری آنها به شکلی بسیار متفاوت، قابلیت‌های دیگری را به کاربران این گوشی ارائه می‌دهند. در کنار این دو دوربین، گوشی a73 مجهز به دو سنسور دیگر هم که با نام‌های سنسور عمق و همینطور سنسور ماکرو شناخته می‌شوند، است که هر کدام از آنها دارای 5 مگاپیکسل قدرت دریافت نور و تجزیه مقدار عمق تاریکی تصاویر را دارا می‌باشند.

دوربین سلفی گوشی a73

دوربین سلفی گوشی a73

یکی از دقدقه‌های این روز‌های کاربران گوشی‌های هوشمند، کیفیت بالای دوربین‌های سلفی گوشی‌هایی است که خریداری می‌کنند و در این مورد باید گفت که دوربین گوشی a73 اصلا در تجهیز قسمت سلفی گوشی خود کم‌کاری نکرده است! سنسور 32 مگاپیکسلی دوربین جلوی این گوشی به همراه استفاده از لنز کانونی 2.2 می‌تواند جزییات خوبی از تصاویر نزدیک و صورت شما به شکل خوبی دریافت کند و اصلا در این زمینه ناامید کننده عمل نشده‌است.

کیفیت تصاویر در موقعیت های مختلف دوربین گوشی a73

دوربین اصلی گوشی a73، به شکل بسیار حرفه‌ای، تصاویری را ثبت می‌کند که شاید این تصاویر نزدیک‌ترین چیزی به تصویر‌های خامی باشد که دوربین‌های DSL آنها را ثبت می‌کنند. اگر به یکی از تصاویری که در محیط‌های باز و در روشنایی با دوربین گوشی a73 می گیریم نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که در بین لاین‌های موازی در یک ساختمان و در بین شاخه‌های درهم تنیده درختان یک جنگل، تفکیک لاین‌ها و خط‌های اجسام به شکل بسیار خوبی با کیفیت بسیار عالی نشان داده می‌شوند که همگی نشان از به روز رسانی‌هایی دارد که هم در بخش نرم‌افزار پلتفرم عکاسی دوربین گوشیa73  انجام گرفته است و هم در بخش تنظیم و کالیبر دوربین‌های جانبی و دوربین سامسونگ a73 اصلی این گوشی انجام گرفته است. 

کیفیت تصاویر در موقعیت های مختلف دوربین گوشی a73

اکثر تصاویر به نظر بسیار شارپ می‌رسند و از عمق و کنتراست مناسبی برخوردار هستند. البته در نظر داشته باشید که گوشی a73 اصلا از گوشی‌های پرچم دار محسوب نمی‌شود و فقط یک پله از گوشی های میانرده‌های سامسونگ بالا تر است که باز با این حال، ما باز هم این تصاویر با کیفیت را از این محصول شاهد هستیم. با اینکه دوربین سامسونگ a73 در محیط‌های بازی به شکل بسیار خوبی تصاویر را ضبط می‌کند ولی در مورد تصاویر با کلوز آپ‌های بالا و یا عکاسی از اجسام با فاصله نزدیک به دوربین، کیفیت میان‌رده ای این گوشی با گوشی‌هایی مانند سری S به خوبی مشخص می‌شود. 

با اینکه عکس‌ها باز هم شارپ هستند و هویت رنگ‌ها به شکل واقعی ضبط می‌شوند، ولی در رندرهایی که گوشی های بالا‌رده بر روی تصاویر انجام می دهند، شما نویزهای ریز و لبه های از‌هم پاشیده را در میان فوکوس‌های دوربین گوشی دیگر مشاهده نمی‌کنید، که خوب بازهم در این حد دوربین گوشی a73 به شکل بسیار خوبی خودش را نشان داده است. دوربین‌های کوچک گوشی a73، در تصاویری که ثبت می کنند از لحاظ نمایش کیفیتی بسیار شبیه به همدیگر هستند. 

مهم نیست که از دوربین ماکرو استفاده می‌کنید یا نه؛ همه این تصاویر از لحاظ جنس و شکلی که ارائه می‌دهند بسیار شبیه به هم هستند و آن هم به خاطر پردازش یک شکلی است که برای همه دوربین‌های این گوشی انجام می‌شود. در نتیجه در مواقعی، تصاویری از دوربین 5 مگاپیکسلی این گوشی می‌بینید که به شکلی جالب بسیار شبیه به دوربین اصلی است!

تصاویر پرتره و عکاسی از صورت ها

بنا به نوع تصویری که از صورت‌های اشخاص با دوربین گوشیa73  می‌گیرید، می‌توانید ببینید که نسبت به دیگر گوشی‌های همین رده، در تولیدی‌های سال 2022، سامسونگ a73 به شکل تقریبا متوسطی خودش را نشان می‌دهد. در درصد نشان دادن تناژ واقعی رنگ‌های پوست صورت، دوربین متوسط عمل می‌کند ولی در هنگامی که تصاویر به شکل فوکوس بر روی صورت هستند و محیط پشت شخص فضای گسترده‌ای را دارد، تصاویر با افت کیفیت مواجه می‌شوند که حتی نسبت به گوشی‌هایی مانند a53 کیفیت پایین‌تر را نشان می‌دهد. همینطور مشکل دوربین گوشی a73 در استایل تصویربرداری (HD Detection) برطرف نشده است و تصاویر ثبت شده، بسیار نویزی هستند که احتمالا با یک بروزرسانی این ایراد نرم افزاری برطرف خواهد شد.

دوربین گوشی a73، در تولید تصاویر در شب

برای بررسی دوربین گوشی a73 در شب، ما باید به دو صورت تصاویر را با همدیگر قیاس کنیم. اول تصاویری هستند که در شب و بدون نور خاصی از خودشان گرفته می‌شوند که در این زمینه دوربین گوشی a73 توانسته است که نویز‌های دوربین را با یک پردازش خاص، بعد از ثبت تصویر، به حداقل برساند. البته کیفیت این تصاویر از عکس‌هایی که با گوشی مانند S22 گرفته می‌شود پایین تر هستند، ولی نسبت به قیمتی که برای این گوشی در نظر گرفته شده‌است باید گفت به عنوان یک میان‌رده، این کیفیت بسیار مطلوب است. 

اما در دسته دوم تصاویری که در تاریکی باید آنها را بررسی کنیم، عکس‌هایی مورد توجه هستند که در تاریکی قرار دارند ولی از خود اشیا، نور‌هایی ساطع می شوند که این نورها مستقیما در لنز دوربین سامسونگ a73 قرار می‌گیرند ولی با تشکر از تکنولوژی طراحی مخروطی لنز‌های جدید، ثبت این تصاویر بدون بلور و مات شدن انجام می‌گیرد و تماشای آن‌ها بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. البته از این دوربین توقع گرفتن تصاویری مانند عکس‌هایی که از دوربین a7 iii سونی می‌بینیم را نداشته باشید؛ 

زیرا بنیان تصویربرداری در دو سخت‌افزار، بسیار باهم متفاوت هستند ولی در حدی که این کیفیت تصاویر از یک گوشی سامسونگ میان رده بیرون می‌آیند، باید گفت که شاید معدود گوشی‌هایی وجود داشته باشند که از کمپانی‌های رقیب که بتوانند با این قیمت با این کیفیت‌ها رقابت کنند. به طور مثال، نزدیک‌ترین میان‌رده‌ای که تصاویری با این کیفیت از آن موجود است محصول خود سامسونگ است که با نام‌گذاری a72 با آن آشنایی دارید.

تنظیمات دوربین گوشی a73، در هنگام فیلم‌برداری

ثبت ویدئو‌های دوربین گوشی a73 به شکلی است که یک میان‌رده را توصیف می‌کند. شاید استایل‌های سنیماتوگرافی و همینطور قابلیت‌های فنسی گوشی‌های سری S را در این گوشی نیابید، ولی می‌توانید ببینید که در زمینه فیلم‌برداری مخصوصا در روز، این گوشی اصلا شما را ناامید نخواهد کرد. در وهله اول داشتن استبلایز و لرزشگیر که برای دوربین اصلی این محصول تعبیه شده‌است به خوبی در هنگام چرخاندن دوربین و همینطور راه رفتن و یا در زمانی که در ماشین درحال رانندگی هستید یک تصویر پیوسته را با فریم‌های متصل به همدیگر برای شما به ارمغان می‌آورند. 

تنظیمات دوربین گوشی a73، در هنگام فیلم‌برداری

در تنظیمات دوربین گوشی a73 می توانید قابلیت فیلم‌برداری 4K با حجم فریم ریت 30 را برای ضبط تصاویر انتخاب کنید. البته 60 فریم بر ثانیه برای گوشی‌های بالا‌رده برند سامسونگ در دسترس هستند، ولی با این حال فیلم برداری 4K از ویژگی‌های این محصول محسوب می‌شود. رنگ‌ها و کنتراست‌های نشان داده شده در ویدئو‌های این گوشی، کیفیت بسیار نزدیکی به تصاویر عکس‌های آن دارند و قابلیت تفکیک و ضد نویز را در هر‌دو به خوبی می توانید مشاهده کنید. 

البته برای یک گوشی مانند a73، ما در دسته فیلم برداری، گرفتن ویدئو‌هایی با کیفیت 1080 را بیشتر توصیه می‌کنیم، زیرا این تصاویر نه تنها حجم پایین‌تری را اشغال می‌کنند بلکه در دیدن این تصویر‌ها در پنل تصویری خود گوشی آنچنان تفاوتی را در بین این کیفیت‌ها مشاهده نمی‌کنید. (مگر این که بخواهید فیلم‌ها را جدا، در کامپیوتر‌های شخصی ادیت کنید!). البته این نکته را به یاد داشته باشید که در تنظیمات دوربین گوشی a73، وقتی قابلیت تصویربرداری را بر روی 1080 می‌گذارید، می‌توانید ببینید که قابلیت فیلم‌برداری با فریم‌ریت 60fps برای شما در دسترس است که با انتخاب این قابلیت در تصویر‌های متحرک ضبط شده با دوربین گوشی a73 می توان تفاوت واقعی فیلم‌برداری و نرم بودن شکل حرکت آیتم‌های جلوی دوربین را به خوبی مشاهده کرد.

معایب

  • شارپ کردن بیش از حد لبه‌ها در تصویر‌برداری شبانه
  • کم داشتن یک دوربین جانبی، نسبت به پرچم‌داران و گوشی‌های سری S
  • افت کیفیت در جذب رنگ‌های واقعی در پرتره‌های با فوکوس بالا بر روی صورت

مزایا

  • کیفیت بسیار بالای دوربین اصلی در تصویر‌برداری، مخصوصا روز
  • عکس‌هایی با نویز بسیار پایین در شب به عنوان یک میان‌رده
  • رندر همگانی و پیوسته بر روی همه لنزهای دوربین گوشی a73
  • کیفیت بالای کنترل لرزش دوربین مخصوصا در عکس‌برداری