دوربین گوشی A73 یکی از جدیدترین محصولات سامسونگ به حساب می‌آید، که با عملکرد فوق العاده خود توانسته است نظرات بسیاری را جلب کند. این محصول در 17 مارس، سال 2022 معرفی و در تاریخ 22 آپریل همان سال عرضه گردیده است. این محصول دارای عملکرد خوبی در دوربین می‌باشد و می‌تواند در نور کم و نور روز تصاویر زیبایی را به ثبت برساند. با بررسی دوربین گوشی a73 با ما همراه باشید. برای بسیاری سوال شده است که دوربین a73 چند مگاپیکسل است؟ که در ادامه به آن جواب کاملی خواهیم داد.

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

جدول مشخصات دوربین گوشی A73

مشخصات
گوشی A73
لنز عریض
108 مگاپیکسل
لنز فوق عریض
12 مگاپیکسل
لنز ماکرو
5 مگاپیکسل
لنز تشخیص عمق
5 مگاپیکسل
لنز عریض دوربین سلفی
32 مگاپیکسل
بیشتر بخوانید: مقایسه گوشی a53 با a73

مشخصات سخت‌افزاری برای بررسی دوربین گوشی a73

اول از همه باید بررسی کرد که این اعداد عجیب و غریب و حجیمی که برای پیکسل‌های گوشی‌های جدید سامسونگ مد نظر گرفته شده است در اصل چه چیزی می‌باشند. به طور مثال در سال 2018، بالاترین مقدار پیکسلی که از محصولات سامسونگ منتشر شده بوده است از گوشی پرچمدار گرفته تا گوشی‌های اقتصادی، چیزی حدود به 12 تا 32 مگاپیکسل بوده است. اما حال با گذشت تنها فقط 4 سال، ما با دوربین گوشی a73 سرو کله می‌زنیم که نه تنها با ارائه بالاترین نوع تکنولوژی منتشر شده‌اند، بلکه قابلیت‌های خاصی در کنار سیستم‌های نوین و چند دوربینه به کاربران ارائه می‌دهند که همگی جای تامل دارند. 

نگاهی به مشخصات سخت افزاری گوشی A73

مدل A73 یکی از جدیدترین گوشی سامسونگ 2022 می‌باشد که توانسته است با عملکرد خیره کننده خود کاربران بسیاری را جذب نماید. در ابتدا باید گفت که دوربین سامسونگ a73،  با سنسوری به حساسیت 108 مگاپیکسل مجهز است. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم این عدد یک حجم عظیمی از پیکسل‌هایی است که می‌تواند این دوربین، از فضای کانونی و لنز گوشی دریافت کرده و با تبدیل آن به فرمت دیجیتال، آن را به صورت بیت ریت‌هایی در گوشی ذخیره سازد که ما به صورت عکس‌ و فیلم‌ آنها را مشاهده می‌کنیم. البته در زمان مقایسه دوربین‌ گوشی‌ها، معمولا یکی از فاکتور‌هایی که در نظر گرفته نمی‌شود کیفیت لنز و فاصله کانونی خاصی است که هر دوربینی به شکل خاصی، بر روی آن تعبیه می‌شوند.

پیکسل ها مهم هستند؟

شاید این جمله تکراری را بارها شنیده باشید که "دوربین‌های اپل فقط با داشتن 12 مگاپیکسل، کیفیت بهتری را از گوشی‌های نسل جدید سامسونگ با 108 مگاپیکسل ارائه می‌دهند!" که خوب این جمله شاید از لحاظ تصویر دیداری که منتقد از مجموعه عملکردهای دو دوربین می‌بیند، نشات گرفته شده باشد و همینطور تا حدی درست است؛ ولی اگر بخواهیم از لحاظ فنی به این موضوع بپردازیم باید گفت که کیفیت ارائه شده، همانطور که اشاره کردیم در بین این دو پلتفرم مختلف وابسته به نوع تکنولوژی است که در ساخت این گوشی‌ها به کار گرفته می‌شود. 

در بحث گوشی‌های اپل، باید گفت که دوربین این گوشی‌ها مجهز به تکنولوژی‌های خاصی است که بعد از این که عکس توسط کاربر ثبت شد، به صورت خاصی رندر می‌شوند که کیفیت بالایی را از خودشان نشان می‌دهند. اما در مورد گوشی‌هایی مانند نسل جدید دوربین سامسونگ، دوربین گوشی a73، نه تنها 108 پیکسل را ضبط می کند، بلکه با این حجم بالای عکاسی، فریم بالاتر با جزییات بیشتری را به صورت خام در اختیار شما قرار می‌دهد که باز هم در بین انتخاب میان این دو شرکت غول تولید موبایل، باید گفت که سلیقه نقش اصلی را ایفا می‌کند!  در وهله دوم نیز اصلا نباید بگذارید که اسکرین خود گوشی‌ها شما را گول بزنند. به طور مثال در گوشی‌های اپل 13 نوع پنل های به کار رفته در صفحه نمایش، کاملا با مجموعه‌ای که سامسونگ ارائه می‌دهند متفاوت هستند.

دوربین اصل گوشی a73 و مقایسه با رقیب‌ها

نگاهی به لنز اصل گوشی a73 و مقایسه با رقیبا

در کنار سنسور 108 مگاپیکسلی دوربین گوشی a73، این دوربین مجهز به یک لنز کانونی 1.8 است که برای این حساسیت از سنسور اصلی ثبت تصویر، از نظر کارشناسان سامسونگ مناسب به نظر می‌رسد. که خوب در نتیجه این انتخاب ما تصاویری که از دوربین گوشی a73 دریافت می‌کنیم؛ تمامی ویژگی‌های خاص گوشی‌های جدید سامسونگ را ارائه می دهند که شامل ثبت تصاویری با رنگ‌های واقعی و همینطور جزییات بالا است که در بین بهترین دوربین گوشی 2020 قرار می گیرد.

این نکته را در مورد گوشی‌های سامسونگ باید در نظر داشته باشید که یک گوشی مانند a73، نه تنها تصاویر با حجم و جزییات بالا را دریافت می‌کند، بلکه هیچ رندر خاصی بر روی خود تصاویر ثبت نمی‌کند و تغییرات ارائه شده در عکس‌های دوربین‌هایی مانند گوشی اپل 13 پرو، که به صورت برندیگ در مجموعه اپل تصویر‌های مربوط به کاربرانش را رندر می‌کند در دوربین گوشیa73 این ویژگی وجود ندارد و شما هر تصویری که از محیط دریافت می کنید همگی به صورت عکس هایی خام هستند که در ادیت های کامپیوتری نقش بسیار پررنگ‌تری را ایفا می‌کنند.

نقش و کیفیت بقیه لنز ها‌ در دوربین گوشی a73

در کنار لنز عریض پشتی، گوشی a73 به یک دوربین 12 مگاپیکسلی مجهز است که تخصص اصلی این دوربین در ثبت تصاویری به شکل فوق عریض است. به همین خاطر نام این لنز را (ultrawide) گذاشته‌اند. البته با اینکه تصاویر دوربین گوشی a73 در لنز فوق عریض می‌توانست عملکرد بهتری را از خود ارائه دهد. در کنار این دو دوربین، گوشی a73 مجهز به دو سنسور دیگر هم که با نام‌های سنسور عمق و همینطور سنسور ماکرو شناخته می‌شوند، است که هر کدام از آنها دارای 5 مگاپیکسل قدرت دریافت نور و تجزیه مقدار عمق تاریکی تصاویر را دارا می‌باشند.

دوربین سلفی گوشی a73

بررسی دوربین سلفی گوشی a73

یکی از دغدغه‌های این روز‌های کاربران گوشی‌های هوشمند، کیفیت بالای لنزهای سلفی گوشی‌ می‌باشد، و در این مورد باید گفت که دوربین گوشی a73 اصلا در تجهیز قسمت سلفی گوشی خود کم‌کاری نکرده است! سنسور 32 مگاپیکسلی دوربین جلوی این گوشی به همراه استفاده از لنز کانونی 2.2 می‌تواند جزییات خوبی از تصاویر نزدیک و صورت شما را به شکل خوبی دریافت کند و اصلا در این زمینه ناامید کننده عمل نکرده است. a73 یکی از جدیدترین گوشی های سامسونگ سری a می‌باشد که عملکرد فوق العاده‌ای را از خود به نمایش گذاشته است. کیفیت دوربین a73 به گونه‌ای است که می تواند هر نیازی از شما را برآورده سازد.

کیفیت تصاویر در موقعیت های مختلف دوربین گوشی a73

دوربین اصلی گوشی a73، به شکل بسیار حرفه‌ای، تصاویری را ثبت می‌کند که شاید این تصاویر نزدیک‌ترین چیزی به تصویر‌های خامی باشد که دوربین‌های DSL آنها را ثبت می‌کنند. اگر به یکی از تصاویری که در محیط‌های باز و در روشنایی با دوربین گوشی a73 انداخته می‎‌شود نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهید شد که در بین لاین‌های موازی در یک ساختمان و در بین شاخه‌های درهم تنیده درختان یک جنگل، تفکیک لاین‌ها و خط‌های اجسام به شکل بسیار خوبی با کیفیت بسیار عالی نشان داده می‌شوند که همگی نشان از به روز رسانی‌هایی دارد که هم در بخش نرم‌افزار پلتفرم عکاسی دوربین گوشی a73 انجام گرفته است و هم در بخش تنظیم و کالیبر دوربین‌های جانبی و لنز اصلی a73 این گوشی انجام گرفته است. 

کیفیت تصاویر در شرایط متفاوت دوربین گوشی a73

اکثر تصاویر به نظر بسیار شارپ می‌رسند و از عمق و کنتراست مناسبی برخوردار هستند. البته در نظر داشته باشید که گوشی a73 اصلا از گوشی‌های پرچم دار محسوب نمی‌شود و فقط یک پله از گوشی های میان‌رده‌ سامسونگ بالاتر است که باز با این حال، تصاویر با کیفیت را از این محصول شاهد هستیم. با اینکه دوربین سامسونگ a73 در محیط‌های باز به شکل بسیار خوبی تصاویر را ضبط می‌کند ولی در مورد تصاویر با کلوز آپ‌های بالا و یا عکاسی از اجسام با فاصله نزدیک به دوربین، کیفیت متوسطی از خود ارائه می‌دهد.

با اینکه عکس‌ها باز هم شارپ هستند و هویت رنگ‌ها به شکل واقعی ضبط می‌شوند، ولی در رندرهایی که گوشی‌های بالا‌رده بر روی تصاویر انجام می دهند، شما نویزهای ریز و لبه های از‌هم پاشیده را در میان فوکوس‌های دوربین گوشی دیگر مشاهده نمی‌کنید، که خوب بازهم در این حد گوشی a73 به شکل بسیار خوبی خودش را نشان داده است. دوربین‌های کوچک گوشی a73، در تصاویری که ثبت می کنند از لحاظ نمایش کیفیتی بسیار شبیه به همدیگر هستند.

مهم نیست که از دوربین ماکرو استفاده می‌کنید یا نه؛ همه این تصاویر از لحاظ جنس و شکلی که ارائه می‌دهند بسیار شبیه به هم هستند و آن هم به خاطر پردازش یک شکلی است که برای همه دوربین‌های این گوشی انجام می‌شود. در نتیجه در مواقعی، تصاویری از دوربین 5 مگاپیکسلی این گوشی می‌بینید که به شکلی جالب بسیار شبیه به دوربین اصلی است!

تصاویر پرتره و عکاسی از صورت ها

بنا به نوع تصویری که از صورت‌های اشخاص با دوربین گوشی a73 گرفته می‌شود، می‌توانید ببینید که نسبت به دیگر گوشی‌های همین رده، در گوشی های عرضه شده سال 2022، سامسونگ a73 به شکل تقریبا متوسطی خودش را نشان می‌دهد. در درصد نشان دادن تناژ واقعی رنگ‌های پوست صورت، دوربین متوسط عمل می‌کند همچنین در هنگامی که تصاویر به شکل فوکوس بر روی صورت هستند و محیط پشت شخص فضای گسترده‌ای را دارد، تصاویر با افت کیفیت مواجه می‌شوند که حتی نسبت به گوشی‌هایی مانند a53 کیفیت پایین‌تری را نشان می‌دهد. همینطور مشکل دوربین گوشی a73 در استایل تصویربرداری (HD Detection) برطرف نشده است و تصاویر ثبت شده، دارای نویز فراوانی هستند که احتمالا با یک بروزرسانی این ایراد نرم افزاری نیز برطرف خواهد شد. زوم دوربین a73 به خوبی صورت می‌گیرد و می‌تواند تصاویر با کیفیتی را برای شما به ثبت برساند.

دوربین گوشی a73، در تولید تصاویر در شب

برای بررسی دوربین گوشی a73 در شب، ما باید به دو صورت تصاویر را با همدیگر قیاس کنیم. اول تصاویری هستند که در شب و بدون نور خاصی از خودشان گرفته می‌شوند که در این زمینه دوربین گوشی a73 توانسته است که نویز‌های دوربین را با یک پردازش خاص، بعد از ثبت تصویر، به حداقل برساند. البته کیفیت این تصاویر از عکس‌هایی که با گوشی مانند S22 گرفته می‌شود پایین تر هستند، ولی نسبت به قیمتی که برای این گوشی در نظر گرفته شده‌است باید گفت به عنوان یک میان‌رده، این کیفیت بسیار مطلوب است. 

اما در دسته دوم تصاویری که در تاریکی باید آنها را بررسی کنیم، عکس‌هایی مورد توجه هستند که در تاریکی قرار دارند ولی از خود اشیا، نور‌هایی ساطع می شوند که این نورها مستقیما در لنز دوربین سامسونگ a73 قرار می‌گیرند ولی با تشکر از تکنولوژی طراحی مخروطی لنز‌های جدید، ثبت این تصاویر بدون بلور و مات شدن انجام می‌گیرد و تماشای آن‌ها بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. سری گوشی سامسونگ در دوربین عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته‌اند، و امیدواریم که در آینده نه چندان دور نیز شاهد پیشرفت هر چه بهتر این دوربین‌ها باشیم.

بیشتر بخوانید: مقایسه گوشی a73 با a72

تنظیمات دوربین گوشی a73، در هنگام فیلم‌برداری

ثبت ویدئو‌های دوربین گوشی a73 به شکلی است که یک میان‌رده را توصیف می‌کند. شاید استایل‌های سنیماتوگرافی و همینطور قابلیت‌های فنسی گوشی‌های سری S را در این گوشی پیدا نخواهید کرد، ولی می‌توانید ببینید که در زمینه فیلم‌برداری مخصوصا در روز، این گوشی اصلا شما را ناامید نخواهد کرد. در وهله اول داشتن لرزشگیر که برای دوربین اصلی این محصول تعبیه شده‌ است به خوبی در هنگام چرخاندن دوربین و همینطور راه رفتن و یا در زمانی که در ماشین درحال رانندگی هستید یک تصویر پیوسته را با فریم‌های متصل به همدیگر برای شما به ارمغان می‌آورند. 

فیلمبرداری دوربین گوشی a73

در تنظیمات دوربین گوشی a73 می‌توانید قابلیت فیلم‌برداری 4K با سرعت 30 فریم ریت بر ثانیه را برای ضبط تصاویر انتخاب کنید. البته 60 فریم بر ثانیه برای گوشی‌های بالا‌رده برند سامسونگ نیز در دسترس هستند، ولی با این حال فیلم برداری 4K از ویژگی‌های این محصول محسوب می‌شود. رنگ‌ها و کنتراست‌های نشان داده شده در ویدئو‌های این گوشی، کیفیت بسیار نزدیکی به تصاویر آن دارند و قابلیت تفکیک و ضد نویز را در هر‌دو به خوبی می‌توانید مشاهده کنید. 

البته برای یک گوشی مانند a73، ما در دسته فیلم‌برداری، گرفتن ویدئو‌هایی با کیفیت 1080 را بیشتر توصیه می‌کنیم. البته این نکته را به یاد داشته باشید که در تنظیمات دوربین گوشی a73، وقتی قابلیت تصویربرداری را بر روی 1080 می‌گذارید، می‌توانید ببینید که قابلیت فیلم‌برداری با فریم‌ریت 60fps برای شما در دسترس است که با انتخاب این قابلیت در تصویر‌های متحرک ضبط شده با دوربین گوشی a73 می‌توان تفاوت واقعی فیلم‌برداری و نرم بودن شکل حرکت آیتم‌های جلوی دوربین را به خوبی مشاهده کرد.

معایب

  • شارپ کردن بیش از حد لبه‌ها در تصویر‌برداری شبانه
  • کم داشتن یک دوربین جانبی، نسبت به پرچم‌داران و گوشی‌های سری S
  • افت کیفیت در جذب رنگ‌های واقعی در پرتره‌های با فوکوس بالا بر روی صورت

مزایا

  • کیفیت بسیار بالای دوربین اصلی در تصویر‌برداری، مخصوصا روز
  • عکس‌هایی با نویز بسیار پایین در شب به عنوان یک میان‌رده
  • رندر همگانی و پیوسته بر روی همه لنزهای دوربین گوشی a73
  • کیفیت بالای کنترل لرزش دوربین مخصوصا در عکس‌برداری

سخن پایانی

گوشی A73 یکی گوشی‌های قدرتمند سامسونگ به حساب می‌آید که توانسته است با عملکرد عالی خود نه تنها در دوربین، بلکه دیگر مشخصات گوشی a73 نیز عملکرد فوق العاده‌ای از خود به نمایش بگذارد. دوربین 4 گانه این محصول نه تنها در عکاسی بلکه در فیلم‌برداری نیز دارای عملکرد فوق العاده‌ای است.

منبع: gsmarena