از گوشی‌های رده اقتصادی موجود در بازار نباید انتظار قابلیت‌های زیادی داشت، ولی با این وجود دوربین a11 تا حد زیادی می‌تواند انتظارات شما را بر‌آورده کند. دوربین گوشی a11 در مجموعه پشتی، گوشی سامسونگ اِی 11 مجهز به دوربین سه‌گانه است که در این رده قیمتی یک امتیاز به حساب می‌‌آید. یک لنز زاویه باز یا واید و حسگر تشخیص عمق مجموعه دوربین اول را تشکیل می‌دهد، و یک لنز اولترا واید هم به عنوان دوربین دوم که برای گرفتن عکس‌های با زاویه‌ی خیلی باز کاربرد دارد.

دوربین گوشی a11؛ گامی به جلو

دوربین گوشی a11

هنگامی که دوربین a11 را با دوربین‌های نسل قبل آن A10 و A10S مقایسه می‌کنیم متوجه می‌شویم که دوربین a11 نسبت به نسل‌های قبل از آن پیشرفت‌هایی داشته است اما این پیشرفت‌ها حداقل نسبت به A10S در حدی نیست که آن را یک حرکت رو به جلو بنامیم. هر چند به دلیل اضافه شدن سنسور تشخیص عمق دو مگاپیکسلی در گوشی a11 نسبت به A10، دوربین a11 درعکاسی پرتره و از بین بردن نویز پس‌زمینه، تار کردن پس‌زمینه و اتوفوکوس عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذارد. همچنین اضافه شدن دوربین اولترا واید یک مزیت برای گلکسی A11 است.

بررسی دوربین a11، دوربین اصلی

همانطور که قبلاً اشاره شد دوربین a11، دوربینی سه‌گانه است. دوربین اصلی از لنز زاویه باز f/1.8 و یک سنسور ۱۳ مگاپیکسلی، لنز f/2.4 و سنسور تشخیص عمق ۲ مگاپیکسلی تشکیل شده است. عکس‌های دوربین اصلی در روشنایی روز جزئیات مناسبی دارند و گستره دینامیکی هم متوسط است. در همین حال آثاری از نویز و گاهی کج‌نمایی رنگی هم با دقت بیشتر به چشم می‌آید. البته دقت رنگ‌ها با توجه به قیمت گوشی مناسب ارزیابی می‌شود. مشکل دیگر در دوربین a11 برمی‌گردد به ضعف پردازنده که موجب شاترلگ محسوسی در دوربین می‌شود. میزان تأخیر دوربین در ثبت عکس و آماده‌سازی برای عکس بعدی یک تا دو ثانیه است. با تاریک شدن محیط سطح جزئیات به شدت افت می‌کند و همچنین کیفیت سایه روشن‌های تصویر هم پایین می‌آید. متأسفانه دوربین a11 حالت اختصاصی شب یا night mode  ندارد.

با دوربین اصلی گوشی A11 امکان عکاسی پرتره هم فراهم است. سنسور تشخیص عمق در ایجاد افکت بوکه، جداسازی تصویر از پس‌زمینه و محو کردن پس‌زمینه به کمک دوربین اصلی می‌آید و عکس‌های پرتره رضایت بخشی را ثبت می‌کند. هرچند در حالت پرتره کمی کیفیت عکس از لحاظ جزئیات و گستره دینامیکی پایین می‌آید، ولی دوربین a11 در پیاده‌سازی افکت بوکه هم روی سوژه‌های انسانی هم سوژه‌های بی‌جان عملکرد مناسبی دارد. رابط کاربری دوربین هم قابلیت‌های محدودی دارد. ۵ حالت عکاسی خودکار، فیلمبرداری، پرتره با افکت بوکه، پانوراما و حرفه‌ای گزینه‌های قابل انتخاب هستند. در حالت حرفه‌ای هم امکان تغییر ایزو، تراز سفیدی و سطح نوردهی وجود دارد. رابط کاربری دوربینA11  ساز و کاری مشابه محصولات دیگر سامسونگ دارد. دو گزینه هم برای انتخاب بین واید و اولترا واید دوربین گوشی A11 وجود دارد.

بررسی دوربین a11، دوربین اولترا واید

دوربین a11، دوربین اولترا واید

دوربین اولترا واید گوشی A11 از یک لنز f/2.2 و یک سنسور ۵ مگاپیکسلی تشکیل شده است. البته زاویه این لنز به بازی لنزهای اولترا واید گوشی‌های پیشرفته نیست. همانطور که انتظار می‌رود کیفیت دوربین اولترا واید گلکسی A11 از دوربین اصلی پایین‌تر است. در نور روز عکس‌ها تا حدودی رضایت‌بخش هستند ولی با کم شدن نور و در حضور منابع نور مصنوعی جزئيات و وضوح عکس‌ها به شد افت می‌کند و سطح نویز عکس‌ها هم بالا می‌رود.

بررسی دوربین a11، دوربین سلفی A11

دوربین سلفی a11

دوربین سلفی گلکسی A11 از یک سنسور ۸ مگاپیکسلی و لنز f/2.0 تشکیل شده است. کیفیت دوربین سلفی A11 به نسبت رده‌ قیمتی گوشی مناسب است و با کمی دقت می‌توانید سلفی‌های مناسب و قابل استفاده‌ای با این گوشی ثبت کنید.

فیلمبرداری با گوشی a11

هر دو دوربین اصلی و سلفی  گوشی A11 قابلیت فیلمبرداری Full HD و HD را دارند. البته این قابلیت به نرخ ۳۰ فریم‌بر‌ثانیه و بیت ریت ۱۶ تا ۱۷ مگابایت بر ثانیه محدود می‌شود. در دو حالت وضوح تصویر و رنگ‌های تولید شده چندان مطلوب نیست. در کل دوربین a11 چندان مناسب فیلمبرداری نیست.

نتیجه گیری

دوربین A11 را باید با توجه با اینکه گوشی گلکسی A11 (وبسایت gsmarena) در رده گوشی‌های اقتصادی و خوش‌قیمت بازار است، بررسی کرد. با توجه با این نکات داشتن دوربین سه‌گانه خود برای این گوشی یک نقطه قوت به شمار می‌آید. از گلکسی A11 نباید انتظار یک دوربین فوق‌العاده را داشته باشید، با این وجود دوربین اصلی و دوربین سلفی A11 به خصوص در نور روز، عکس‌های مناسب و قابل قبولی دارند، اما کیفیت فیلمبرداری رضایت بخش نیست. به هر حال با توجه به قیمت گوشی، دوربین a11 عملکرد قابل قبولی دارد.