سامسونگ ادعا می‌کند که پیشرفت‌های هوش مصنوعی عکس‌های دوربین سلفی گلکسی s21 را بیش از پیش به واقعیت نزدیک کرده است. اما آیا این تصاویر تا این حد ملموس و طبیعی هستند؟ کره‌ای‌ها در سال 2021 گوشی سامسونگ s21 را به عنوان عضو نسبتاً ارزان‌تری از خانواده جدید پرچم‌دارهایشان وارد رقابتی همه‌جانبه کردند. تردیدی نیست که افزایش حضور در شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات از راه دور، نقش دوربین‌های سلفی را به مراتب پررنگ‌تر از گذشته کرده است. عکسی که واقعی‌ترین شکل از چهره کسی را با دست خودش به تصویر کشیده باشد، هدف نهایی این نوع دوربین‌هاست. سامسونگ ادعا می‌کند که پیشرفت‌های هوش مصنوعی عکس‌های دوربین سلفی گلکسی s21 را بیش از پیش به واقعیت کرده است. اما آیا این تصاویر تا این حد ملموس و طبیعی هستند؟
در این متن با بررسی دوربین سلفی گلکسی s21 یکی از مدعیان اصلی حال حاضر این رقابت را با تمام نقاط قوت و ضعفش به چالش خواهیم کشید.

مشخصات شناسنامه‌ای دوربین سلفی گلکسی s21

مشخصات شناسنامه‌ای دوربین سلفی گلکسی s21

نقش دوربین سلفی در پرچم‌دار جدید سامسونگ بر عهده یک سنسور 10 مگاپیکسلی با سایز 1/3.24 اینچ در مقابل یک لنز واید 26 میلی‌متری با گشودگی دیافراگم f/2.2 است. دوربین سلفی گلکسی s21 از فناوری فوکوس خودکار دوال پیکسل (Dual Pixel PDAF) پشتیبانی می‌کند.
سامسونگ مشخصات دوربین سلفی گلکسی s21 را عیناً مشابه با نسل قبلی سری اس انتخاب کرده؛ با وجود این‌که انتظار چنین اقدامی از این کمپانی مطرح نمی‌رفت، اما عملکرد دوربین سلفی a20 به قدری درخشان بوده که همچنان بتواند رضایت‌بخش باشد. ضمن این‌که تغییر در پردازنده و بعضی از قابلیت‌های دوربین طبیعتاً نتایج متفاوتی را رقم می‌زند.

قابلیت‌های دوربین سلفی گلکسی s21

قبل از هر چیز باید به قابلیت جذاب و درخشان عکاسی سلفی واید اشاره کنیم؛ قابلیتی که امکان ثبت فضای عریض‌تری از محیط پشت سر شما را فراهم کرده است. برای عکاسی سلفی با اس 21 می‌توانید یکی از دو حالت Natural یا Bright را انتخاب کنید. در حالت Bright عکس‌های شما روشنایی بیشتری دارند و با انتخاب Natural به نور و رنگ‌های طبیعی نزدیک‌تر خواهید بود. دوربین سلفی گلکسی s21 با حدأکثر وضوح 4K با نرخ 60 فریم فیلم‌برداری کند.

تجربه عکاسی سلفی با گلکسی s21

تجربه عکاسی سلفی با گلکسی s21

عملکرد مناسب دوربین‌های گوشی در ابتدا بر اساس میزان جزئیات و سطح نویز تصاویر سنجیده می‌شود. طبیعتاً تلاش می‌شود که هرچه جزئیات و وضوح بیشتر می‌شود، میزان نویز و خطاهای رنگی کمتر باشد. دوربین سلفی گلکسی s21 یکی از موفق‌ترین‌های بازار امروز گوشی‌های هوشمند است که سطح بسیار گسترده‌ای از جزئیات صحنه را به نمایش می‌کشد.
عکس‌های سلفی گروهی در s21 جزئیات بالایی دارند و تمام افراد به وضوح نمایش داده می‌شوند. اما اصلی‌ترین و درخشان‌ترین برتری دوربین سلفی گلکسی s21 گستره دینامیکی وسیعی است که در عکس‌ها لحاظ می‌کند. به این ترتیب فضای بین تاریک‌ترین تا روشن‌ترین نقطه عکس، طیف بسیار وسیعی است و نهایتاً تصاویر از عمق بالایی برخوردارند.
دوربین سلفی گلکسی s21 به صورت پیش‌فرض عکس‌هایی 6.5 مگاپیکسلی ارائه می‎کند. فوکوس خودکار دوربین سلفی عملکرد بسیار دقیقی دارد. دقت فوکوس در محیط‌های روشن و نیمه‌روشن، بی‌نقص است و بدون مشکل به تشخیص سوژه‌ها در صحنه می‌پردازد. فوکوس خودکار حتی در محیط‌های نسبتاً تاریک هم دقت مناسبی دارد. با این‌ که به‌ هر حال با کاهش نور امکان اختلالاتی در عملکرد فوکوس وجود دارد، اما اس 21 از محصولاتی‌ست که قطعاً می‎توانید به عکاسی سلفی با آن امیدوار باشید.
مشکلاتی عملکرد فوکوس خودکار s21 در محیط‌های کم‌نور بیشتر معطوف به سلفی‌های گروهی است. در این شرایط ممکن است دوربین همه سوژه‌ها خصوصاً افرادی که به لنز نزدیک‌تر هستند را شناسایی نکند. دوربین سلفی گلکسی s21 در مهار نویزهای محیط تاریک هم مهارت خوبی دارد. فضای رنگی جذاب و گسترده از ویژگی‌های سلفی‌های s21 است که تقریباً در تمام شرایط نوری به چشم می‌خورد؛ امکان بروز خطاهای رنگی و یا ایجاد هاله مات در عکس‌های کم‌نور وجود دارد، اما بدون شک اس 21 یکی از قوی‌ترین گوشی‌های بازادر کنترل خطاهای تصویری است.
نمایشگر گلکسی s21 در زمان کم شدن نور، عملکردی مشابه با فلش برای عکس‌های سلفی دارد. به این معنی که میزان نور صفحه نمایش تا دوبرابر افزایش پیدا می‌کند تا نور دریافتی حسگر دوربین به حالت ایده‌آلی برسد. یکی دیگر از مشکلاتی که در دوربین سلفی گلکسی s21 به خوبی کنترل می‌شود، روشنایی بیش از حد یا اصطلاحاً فرانوردهی در پس‌زمینه است؛ نتیجتاً در شرایطی شبیه به محیط آفتابی، مشکلی در عکاسی سلفی با اس 21 سامسونگ نخواهید داشت.
بر اساس بررسی‌ها و رتبه‌بندی‌های وب‌سایت Dxomark.com دوربین سلفی گلکسی s21 با رقبایی مثل آیفون 12 پرو و پرومکس در یک سطح قرار می‌گیرد. این در حالی‌ست که هم‌خانواده‌هایی مثل گلکسی s20 اولترا و Note 10+ 5G رقبای برتر اس 21 و البته طلایه‌دار این رقابت است.

عکاسی سلفی پرتره با سامسونگ s21

عکس‌‌برداری پرتره یکی از ویژگی‌های ارتقاء یافته دوربین سلفی گلکسی s21 در مقایسه با نسل قبلی است. پرتره‌ها گستره دینامیکی پویایی دارد و تفکیک سوژه و اعمال افکت بوکه با کمترین میزان خطا صورت می‌گیرد. میزان و نوع ماتی پس‌زمینه در پیاده‌سازی افکت بوکه، پرتره‌های s21 را در بین بهترین نمونه‌های کنونی قرار می‌دهد؛ با این‌حال هنوز با عملکرد مطلقاً بی‌نقصی مواجه نیستیم.
در مرزهای جداسازی سوژه از پس‌زمینه همچنان ممکن است خطاهایی به چشم بیاید؛ با این‌که لبه‌دار بودن مرزهای سوژه در دوربین سلفی گلکسی s21 تا حد زیادی مهار شده، اما باز هم امکان‌پذیر است.
علی‌رغم وضوح بالای تصاویر پرتره، تفکیک سوژه گاهی ممکن است حالتی تصنعی به عکس‌ها بدهد. اما مشکل اصلی همان اعوجاج احتمالی در مرزبندی سوژه است که البته با دقت زیادی به چشم می‌آید و ابداً آزاردهنده نیست.

فیلم‌برداری با دوربین سلفی سامسونگ s21

فیلم‌برداری با دوربین سلفی سامسونگ s21

قبل از هر چیز باید گفت که تجربه درخشان و لذت‌بخشی از فیلم‌برداری سلفی با s21 سامسونگ در انتظار شما است. کره‌ای‌ها در این دستگاه امکان تصویربرداری سلفی با وضوح 4K و نرخ 60 فریم را برای کاربران مهیا کرده‌اند. عملکرد دوربین در این زمینه پیشرفت درخور توجهی نسبت به نسل قبلی (سری Galaxy S20) نشان نمی‌دهد؛ با این‌حال هنوز هم دوربین سلفی سامسونگ s21 در زمینه فیلم‌برداری از بهترین‌های بازار است.
دقت فوکوس در حین فیلم‌برداری با اس 21 کاملاً رضایت‌بخش است؛ معدود خطاهای محتمل در نور کم به حدی نیست که عملکرد کلی فوکوس را زیر سوال ببرد. فضای رنگی ویدئوها گسترده و جذاب است؛ خصوصاً در رنگ‌پردازی چهره با عملکرد درخشانی روبه‌رو می‌شوید. با این‌حال در صورت کاهش نور، مشکلاتی خصوصاً در زمینه تراز رنگ سفید محتمل می‌شود. میزان نویز ویدئوها هم در محیط تاریک بیشتر از حد معمول خواهد بود.
لرزش‌ها در ویدئوهای سلفی گلکسی s21 تا حد قابل توجهی کنترل شده‌اند؛ با این‌حال در زمان حرکت و جابه‌جایی لازم است دقت بیشتری در ثابت نگه داشتن دوربین داشته باشید. نقاط ضعفی که تا این‌جا به آن‌ها اشاره شد، حتی برای افرادی که وسواس زیادی به خرج می‌دهند هم مشکلات آزاردهنده و برجسته‌ای نیست.
میزان جزئیات ویدئوهای ضبط شده با دوربین سلفی گلکسی s21 ستودنی و کم‌نظیر است. با این‌حال در مقایسه با گلکسی s20 چه در زمینه عملکرد لنز و چه در بخش امکانات فیلم‌برداری سلفی، با پیشرفت‌های جزئی روبه‌رو هستیم و بهبود چشم‌گیری دیده نمی‌شود.
جایگاه دوربین سلفی سامسونگ s21 بین رقبا و نگاه پایانی تمام ویژگی‌هایی که از آن‌ها نام بردیم، دوربین سلفی گلکسی s21 را به یکی از برترین گزینه‌های رقابتی بازار تبدیل کرده است. گوشی اس 21 سامسونگ در زمینه عکاسی سلفی تقریباً هم‌رده با آیفون‌های 12 پرو و پرومکس ظاهر شده و در جایگاهی عقب‌تر از بعضی هم‌خانواده‌های کره‌ای خود مثل S20 Ultra و S21 Ultra و البته هواوی میت 40 Pro قرار می‌گیرد.
از نقاط قوت پررنگ دوربین سلفی گلکسی s21 می‌توان به وسعت بالای گستره دینامیکی در اکثر شرایط نوری، سطح کم‌نظیر جزئیات در عکس‌ها و ویدئوها، عملکرد متمرکز و نسبتاً دقیق فوکوس ثابت و خودکار و البته فضای رنگی ایده‌آل خصوصاً در چهره افراد اشاره کرد. در سمت دیگر بروز نویز در محیط‌ تاریک، خطاهای تشخیص عمق در عکاسی پرتره و همچنین خطا در شناخت رنگ پوست از مشکلاتی‌ است که ممکن است در عکاسی یا فیلم‌برداری با دوربین سلفی s21 تجربه کنید.