سامسونگ، تجربه استفاده از قلم در گوشی‌های هوشمند را مدت‌ها در انحصار سری نوت درآورده بود، اما سال 2021 بالاخره کره‌ای‌ها دست به اقدام جدیدی زدند و در معرفی قوی‌ترین پرچم‌دار سری S از امکان پشتیبانی از قلم الکترونیکی صحبت کردند. البته قلم s21 ultra تفاو‌ت‌های نسبتاً بزرگی با پن‌های قدیمی‌تر سامسونگ دارد. گوشی سامسونگ S21 اولترا با نمایشگر Dynamic AMOLED 6.8 اینچی، دوربین‌های چهارگانه قوی، رم 12 یا 16 گیگابایتی و باتری 5000 mAh، پکیجی کامل از یک گوشی رده‌بالای قدرتمند ارائه می‌دهد. در ادامه با بررسی قلم s21 ultra میزان کارایی آن را در مقایسه با نمونه‌های سری نوت خواهیم سنجید.

ویژگی‌های‌ قلم‌ S Pen 

ویژگی‌های‌ قلم‌ S Pen

پیش از این قلم‌های اس یا S Pen را صرفاً در اصطلاحاً فبلت‌های سری نوت و بعضی از تبلت‌های سامسونگ دیده بودیم. استفاده از قلم در سری نوت سامسونگ سابقه‌ای طولانی دارد. اما اس‌پن‌ها در نوت‌های اخیر سامسونگ ویژگی‌های درخشان و خیره‌کننده‌ای به نمایش می‌گذاشتند. وزن بسیار پایین قلم الکترونیک و نوک نرم و روان آن در ایجاد تجربه‌ای دلنشین بسیار مؤثر بود، اما پشتیبانی از ژست‌های حرکتی و کنترل از راه دور از مهم‌ترین ویژگی‌های آخرین قلم‌های اس محسوب می‌شود که تجربه‌ای بی‌نظیر را برای کاربر خلق می‌کند.

قلم‌هایی که در کنار تبلت‌ و گوشی‌های سری نوت سامسونگ ارائه شده‌اند، برای تأمین انرژی از باتری بهره‌مندند. قلم الکترونیک اس در جایگاه مشخصی از گوشی یا تبلت برای شارژ شدن قرار می‌گیرد و انرژی مورد نیاز را برای مدتی دریافت می‌کند. قلم‌های اس برای پشتیبانی و اتصال به دستگاه از طریق بلوتوث عمل می‌کنند. کنترل از راه دور فبلت با استفاده از ژست‌های حرکتی و به واسطه ژیروسکوپ به کار رفته در قلم امکان‌پذیر می­شود. اس پن همچنین می‌تواند امکان طراحی روی سوژه هنگام تصویر برداری را برای کاربر امکان‌پذیر ‌کند. اما قلم قابل پشتیبانی s21 ultra تفاوت‌های قابل توجهی با این نمونه‌ها دارد و عملکرد متفاوتی به نمایش می‌گذارد.

مشخصات قلم S Pen سامسونگ s21 اولترا

مشخصات قلم S Pen

همان‌طور که گفته شد قلم اس در گلکسی s21 اولترا با آن‌چه از آخرین نمونه‌ها در گوشی‌های سری نوت سامسونگ سراغ داریم، تفاوت زیادی دارد. قلم s21 ultra به‌طور کلی به صورت جداگانه قابل خریداری‌ست و بین ابزار ارائه شده با گوشی جایی ندارد. این اولین تفاوت قلم s21 ultra با نمونه‌های ارائه شده همراه گوشی‌‌های نوت است. از طرفی در هیچ قسمت از آخرین پرچم‌دار سری S جایی برای قرارگیری قلم وجود ندارد. در واقع این قلم اصلاً از بانری برخوردار نیست و قابلیت شارژ شدن ندارد.

ارتباط قلم s21 ultra با گوشی به واسطه اتصال بلوتوث صورت نمی‌گیرد و طبیعتاً بخش قابل توجهی از قابلیت‌های اس‌پن غیر ممکن خواهد بود. برای مثال پشتیبانی از ژست‌های حرکتی تحت ژیروسکوپ و کنترل از راه دور در قلم s21 ultra میسر نیست. این قلم صرفاً امکان نوت‌برداری و نقاشی را برای شما فراهم می‌کند. نوک قلم در مقایسه با انگشت ارتباط محکم‌تری با صفحه حساس گوشی برقرار می‌کند و همچنان می‌تواند تجربه‌ای مشابه با قلم و کاغذ را برای شما مهیا کند. 

قلم s21 ultra در نزدیکی گوشی قرار می‌گیرد و با سرعتی بالا شناسایی می‌شود. فناوری WACOM (وکوم) چیزی‌ست که کره‌ای‌ها به عنوان مسبب این سرعت عمل بالا و البته برقراری ارتباط با گوشی بدون نیاز به بلوتوث، معرفی می‌کنند. متأسفانه همان‌طور که گفته شد عدم سازگاری قلم s21 ultra با بلوتوث، امکاناتی مثل کنترل از راه دور (Air Actions) را که در سری نوت در دسترس بود، ناممکن می‌کند. اما این چیزی از تجربه بسیار خوشایند استفاده از قلم الکترونیک برای نوت‌برداری یا طراحی با قلم گوشی s21 اولترا کم نمی‌کند. 

اگر اهل نوشتن هستید، برای قلم و کاغذ دل‌تنگید و یا از تایپ کردن‌های همیشگی خسته شده‌اید ، قلم s21 ultra تجربه‌ای جذاب در استفاده از تلفن هوشمند برای شما خلق خواهد کرد. اگر به دنبال محلی در گوشی برای قراردهی قلم هستید، تنها می‌توانید به خرید جداگانه قاب‌های محافظی تکیه کنید که این امکان را برای S21 اولترا مهیا ساخته‌اند. اس‌پن پرو با ابعاد بزرگ‌تر و سازگار با بلوتوث، وعده کره‌ای‌ها برای کسب تجربه‌ای بهتر از استفاده قلم الکترونیک در پرچم‌دار سری S است.

کلام آخر

کلام آخر

قلم الکترونیکی اس‌پن که از ویژگی‌های شناخته شده در کنار سری نوت گوشی‌ها و تبلت‌های سامسونگ است، از سال 2021 برای گلکسی S21 اولترا هم قابل استفاده قرار گرفته است. با توجه به تمام موارد گفته شده قلم s21 ultra در واقع نمونه‌ای برای استفاده‌های ابتدایی‌تر از قلم است و از بعضی ویژگی‌های اس‌پن‌های اخیر نوت مثل Air Actions بی‌بهره است. استفاده از قلم s21 ultra می‌تواند تجربه‌ای دلنشین از نوت‌برداری یا نقاشی در پرچم‌دار سری S سال 2021 رقم بزند. اما اگر به دنبال تجربه‌ای شبیه‌تر با نمونه‌های نوت هستید، قلم اس پن پرو می‌تواند گزینه مقبول‌تری برای شما باشد.