برخی از گوشی‌های سامسونگ فیچری ارائه می‌دهند تحت عنوان سامسونگ ناکس. در این چند سال گذشته حریم خصوصی گوشی بیش‌تر از پیش مورد توجه قرار گرفته‌ است. با توجه‌ به اینکه خبرهای مختلفی از هک‌شدن گوش‌های هوشمند می‌شنویم همواره خطر به‌سرقت رفتن اطلاعات گوشی احساس می‌شود. برای همین بسیاری از ما به‌دنبال راه‌های بهتری برای محافظت از اطلاعات شخصیمان هستیم. خوشبختانه اگر از گوشی سامسونگ استفاده می‌کنید احتمال این‌ که این اتفاق برای شما رخ دهد کمتر است؛ که برای این موضوع باید مدیون سامسونگ ناکس باشیم. ولی آیا سامسونگ ناکس کاملا گوشی را از هک شدن در امان نگه داشته است؟ 

اصلاً  سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست و چگونه کار می‌کند؟ در پاسخی کوتاه باید گفت با سامسونگ ناکس گوشی مجهز به سیستمی شبیه سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود. همان‌طور که سیستم ایمنی بدن انسان نیاز به تقویت‌شدن دارد و گاهی آسیب‌پذیر می‌شود؛ سامسونگ ناکس هم می‌تواند آسیب‌پذیر شود ولی با تقویت‌کردن آن به‌مرور زمان می‌تواند گوشی را از بسیاری از خطرات محافظت کند.

سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست؟

سامسونگ ناکس در سال 2013 معرفی شد که یک سیستم امنیتی اختصاصی سامسونگ است. عملکردهای پایه این سیستم حفاظت از اطلاعات حساس مانند پسوردها، پین‌کدها، اثرانگشت‌ها و سیستم تشخیص چهره است. همچنین دستگاه را در مقابل بدافزارها و اپلیکیشن‌های خراب‌کار محافظت می‌کند. سامسونگ ناکس این کار را با ترکیب پیچیده‌ راهکارهای امنیتی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری انجام می‌دهد تا امکان رخنه را به حداقل برساند. ناکس بیش ‌از 60 تأییدیه امنیتی از 10 کشور دارد که همگی مورد تأیید دولت‌های آن‌ها هستند؛

سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست؟

کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، بریتانیا، چین، آلمان و... . سامسونگ ادعا می‌کند سامسونگ ناکس امنیت بیش از یک میلیارد دستگاه هوشمند سامسونگ را اعم از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و گجت‌های پوشیدنی را تأمین کرده‌ است. برای اینکه پرسش سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست؟ پاسخ داده‌ شود باید با نحوه عملکرد آن آشنا شد.

عملکرد سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست؟

پردازشگرهای تلفن‌های هوشمند که ARM-based هستند مانند Qualcomm Snapdragon یا پردازنده Apple Silicon چیزی دارند به نام TrustZone. این یک محیط امن است و بر روی یک پردازنده که توسط سیستم‌عاملی به‌غیر از اندروید کنترل می‌شود، برپا شده‌ است. کار TrustZone این است که مبنایی برای امنیت کلی سیستم فراهم کند که این کار را با تقسیم کردن سیستم به دو قسمت انجام می‌دهد. قسمت ایمن‌شده و قسمت معمولی. قسمت ایمن‌شده این مزیت را دارد که می‌تواند اطلاعات شناساینده، اطلاعات رمزگذاری‌شده و اطلاعات حساس را جدا از قسمت معمولی نگه دارد.

عملکرد سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست؟

شرکت‌های مختلف از TrustZone استفاده می‌کنند تا راهکارهای امنیتی خود را پیاده‌سازی کنند. سامسونگ ناکس هم از آن برای برپایی محیط امن خود استفاده می‌کند. در این فضا اطلاعات توسط مراجع تأییدنشده قابل تغییر یا جایگزینی نیستند. در سال 2021 با معرفی گوشی سامسونگ Galaxy S21 سامسونگ محیط امن خود را گسترش داد و پلتفرمی طراحی کرد به‌نام knox vault که یک سیستم امنیتی سخت‌افزاری است که از پردازنده و حافظه رم جداگانه‌ استفاده می‌کند. تا پیش از knox vault علی‌رغم اینکه TrustZone یک سیستم مستقل بود ولی باید اطلاعات را در اختیار پردازنده و حافظه اصلی سیستم‌عامل قرار می‌داد. 

این موضوع باعث می‌شد بار تأمین امنیت بر دوش یک هسته امنیتی ضعیف نر‌افزاری بیفتد. ولی knox vault به‌صورت فیزیکی از قسمت نرم‌افزاری جدا است و امنیت اطلاعات حساس را تأمین می‌کند. این یک پیشرفت بسیار بزرگ محسوب می‌شود چرا که هسته سخت‌افزاری را سخت‌تر از هسته نرم‌افزاری می‌توان از کار انداخت. اکنون که با نحوه کار ناکس آشنا شدید می‌توان سوال سامسونگ ناکس (Samsung knox) چیست؟ را پاسخ داد.

سامسونگ ناکس (Samsung knox) چگونه عمل می کند؟

هنگامی که اطلاعاتی داخل اپلیکیشن Secure Folder قرار داده‌ شود ابتدا در پردازشگر knox vault پردازش می‌شود و بعد وارد قسمت ذخیره‌سازی knox vault می‌شود. در این محل از اطلاعات نسبت به اطلاعات معمولی مراقبت بیشتری می‌شود. Secure Folder از اپلیکیشن‌هایی مانند Gallery، Contacts و My Files یک نسخه شبیه‌سازی‌شده ایجاد می‌کند. در این فضا می‌توان عکس‌ها، ویدیوها، مخاطبان، پرونده‌ها، فایل‌های صوتی، یادداشت‌ها و... را نگهداری کرد. نمی‌توان نسخه پشتیبان از اطلاعات این فضا در فضای ابری ایجاد کرد. پس اگر فایلی را در اپلیکیشن Secure Folder پاک کنید، کاملاً از بین می‌رود. 

علاوه‌براین سامسونگ ناکس از یک سیستم امنیتی استفاده می‌کند به نام Real-Time Kernel protection (RKP) که اجازه نمی‌دهد بدافزارها کنترل هسته امنیتی (kernel) دستگاه را در دست بگیرند. هسته امنیتی یا همان کرنل آخرین خط دفاعی دستگاه است. اگر مهاجم به این ناحیه دسترسی پیدا کند و کنترل آن را بدست بگیرد؛ کنترل کل دستگاه را در دست خواهد داشت و هیچ اقدامی برای امنیت سیستم نمی‌توان کرد. برای همین سامسونگ ناکس یک سیستم ایمنی چند لایه است که لایه‌لایه از چیپست، کرنل، میان‌افزار و اپلیکیشن‌ها محافظت می‌کند. این امنیت با Knox Warranty Bit که قابلیت تشخیص اپلیکیشن‌های نصب‌شده از مراجع نامعتبر را دارد، تقویت شده‌ است.

دانلود برنامه سامسونگ ناکس

دانلود برنامه سامسونگ ناکس

برای اینکه آگاه شوید دستگاهتان مجهز به سامسونگ ناکس هست یا نه، به قسمت تنظیمات بروید، سپس وارد قسمت اطلاعات تلفن و بعد اطلاعات نرم‌افزار شوید.:

Settings> About phone> Software information

اگر منویی با عنوان knox version مشاهده نکنید، یعنی دستگاهتان سامسونگ ناکس ندارد. عموماً گوشی‌های موبایل خیلی ارزان‌قیمت سامسونگ مجهز به سیستم ایمنی پیشرفته سایر گوشی‌ها نیستند. یعنی تنها از هسته امنیتی نرم‌افزاری در آن‌ها استفاده شده و هسته سخت‌افزاری knox vault برای آن‌ها درنظر گرفته نشده‌ است. علت آن هم کاهش قیمت است چرا که افزودن یک قطعه سخت‌افزاری باعث افزایش چشم‌گیر قیمت دستگاه می‌شود. بسیاری از دستگاه‌های هوشمند سامسونگ مجهز به سامسونگ ناکس هستند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

  • Galaxy A13
  • Galaxy A51
  • Galaxy S21
  • Galaxy A72
  • Galaxy M52
  • Galaxy Not10
  • Galaxy Tab S6
  • Galaxy A30s
  • Gear 360
  • Watch4 40mm

در نتیجه برای دانلود برنامه سامسونگ ناکس بر روی گوشی موبایل نیاز نیست اقدام خاصی صورت بگیرد. سامسونگ بر روی گوشی از پیش نصب شده‌است و اگر گوشیتان سامسونگ ناکس ندارد امکان دانلود برنامه سامسونگ ناکس برای آن وجود ندارد. برای استفاده از سامسونگ ناکس ابتدا باید در وبسایت Samsungknox.com یک اکانت بسازید. برای باز کردن اکانت نیاز به ایمیل کاری دارید و ایمیل شخصی قابل قبول نیست. اگر اکانت سامسونگ دارید می‌توانید از آن استفاده کنید و اگر نه در همین وبسایت یک اکانت سامسونگ بسازید.

نتیجه‌گیری

نمی‌توان گفت باوجود سامسونگ ناکس احتمال هک شدن گوشی صفر است، ولی از بسیاری از خطرات آن را محافظت می‌کند. به‌ویژه در محل کار که بسیاری از کاربران کارهای مربوط به محل کار را با گوشی یا تبلت‌های شخصی در حالی که به شبکه محل کار متصل هستند، انجام می‌دهند. همان‌طور گفته‌شد سامسونگ ناکس مانند سیستم ایمنی بدن می‌ماند. با هر آپدیت این ایمنی بیشتر می‌شود و مانند واکسن برای گوشی عمل می‌کند.

استفاده از سامسونگ ناکس را نمی‌توان یک ضرورت در نظر گرفت. درست است که امنیت اطلاعات حساس را فراهم می‌کند ولی اگر قصد نگهداری اطلاعات حساس بسیاری در داخل گوشیتان دارید؛ باید بدانید تصمیمی زمان‌بر و پرریسکی خواهد بود. اگر در محیط‌های جمعی قرار دارید و در کنار همکار یا هم‌اتاقی هستید؛ امنیت بخشیدن به اطلاعات شخصی خالی از لطف نیست؛ در غیراین‌صورت بهتر است اطلاعات حساس زیادی در گوشیتان نگه ندارید که نگران امنیتشان باشید.

منبع: makeuseof