در یک بازی علمی تخیلی یا Science Fiction Game ویژگی‌های خاصی در داستان‌سرایی و ایده‌پردازی‌های جدید برای خلق بهترین بازی های گوشی وجود دارد. امروزه امکان دانلود بازی علمی تخیلی در میان گزینه‌های رایگان فراوان کاملا مهیاست و در عین حال به دلیل تعداد زیاد عناوین سخت‌تر شده است. بهترین بازی های علمی تخیلی درباره موقعیت و امکانات و اهداف بشر جدید در آینده دور تاریخ زمین است، در شرایطی که پیشرفت تکنولوژی به بالاترین سطح خود رسیده است. ربات‌ها و دستگاه‌های هوشمند مکانیکی بیشتر کارهای سخت، بلند کردن اجسام بسیار سنگین و حفاری‌های طاقت‌فرسا را انجام می‌دهند و زمین در ادامه مورد حمله بیگانگان از سیارات دیگر نیز قرار خواهد گرفت.

این پلات اصلی داستان‌های معمول و مخاطب‌پسندی است که در این ژانر روانه بازار می‌شود. همیشه جای خلاقیت و ارائه روایت جدید و نوآوری‌های داستانی در یک بازی علمی تخیلی وجود دارد. چرا که در عالم تخیل همه چیز ممکن است و مخصوصاً عالمی تخیلی که با علم هم آمیخته شد‌ه‌ باشد.

زمینه ها و ظرفیت های موجود در یک بازی علمی تخیلی کدام است؟

بستر اتفاقات و حوادث بازی علمی‌ تخیلی به گونه‌ای است که در آن بهترین شرایط برای استفاده از مکانیزم‌های اکشن مهیا می‌شود. در تناسب با داستان و گرافیک هنری در بازی علمی‌ تخیلی عناصر اکشن و تا حدودی نقش‌آفرینی با یکدیگر ترکیب شده‌اند. بیشتر اوقات زمینه روایت یک بازی علمی ‌تخیلی “Sci-Fi” سوی داستان‌های سفینه‌های فضایی و قدرت‌های کهکشانی است و روایت تسخیر و غلبه سیارات و ارتش‌های آنها توسط یکدیگر است. اما جریان اصلی یک بازی علمی ‌تخیلی می‌تواند در بستر دنیای زمین و به‌طور مثال در ارتباط با نیروهای فراطبیعی تعریف شود. پس همان‌قدر که تخیل می‌تواند وسیع باشد موضوعات و فضاسازی‌های هنری بازی‌ها هم می‌توانند گسترده باشند. از این لحاظ برتری بازی‌های علمی‌ تخیلی نسبت به دیگر عناوین در محوریت تخیل و جذابیت فضاساز‌های داستانی آنها است.

زمینه ها و ظرفیت های موجود در یک بازی علمی تخیلی کدام است؟

همچنین سابقه بازی‌های علمی ‌تخیلی نشان داده است که ترکیب مکانیک آنها با بازی اکشن می‌تواند بهترین کنترل و عملکرد در اختیار قرار دهد. کنترل تثبیت شده و مناسب ژانر بازی از دیگر مزایایی است که بازی علمی ‌تخیلی نسبت به دیگر بازی‌ها دارد. اما هیچ ژانر دیگری مثل بازی علمی ‌تخیلی با فیلم‌ها و داستان‌ها و کتاب‌های کمیک و یا سریال‌های تلویزیونی و رمان‌های همه‌پسند در ارتباط نبوده است. ژانر علمی ‌تخیلی بیش از آن که در قالب بازی مشهور باشد در قالب فیلم‌ها و کمیک‌ها و سریال‌ها شناخته می‌شود. از همین رو منتقدان بازی‌ها نیز بازی علمی‌ تخیلی را براساس نحوه عملکرد آن بررسی می‌کنند تا داستان و یا موفقیت آن در فضاسازی و این موجب پیشرفت بیشتر ژانر علمی ‌تخیلی در تمام بخش‌های مختلف مربوط به یک بازی شده است.

روند توسعه بازی علمی تخیلی و انتخاب‌ های موجود برای اندروید و آیفون

بهترین بازی های علمی تخیلی در ابتدا خودشان منبع راهنمایی و هدایت‌کننده توسعه‌دهندگان بازی و طراحان مراحل و شخصیت‌پردازی‌ها بوده‌اند. بازی Space Invaders و Galaxian در دهه ۷۰ ما را به سفری در میان کهکشان‌ها و ستاره‌ها بردند. در دهه بعد بازی‌ سازان توانستند رابطه بازیکن و بیگانگان فضایی را از یک رابطه صرفاً دشمنانه و غلبه‌جویانه به یک رابطه سیاسی و مذاکراتی تغییر دهند. مهم‌تر از همه اینکه در مدت چند دهه بهترین بازی های علمی تخیلی دنیاهایی غنی برای جستجو و پیشرفت خلق کرده‌اند و به طور طبیعی استانداردهای این سبک در عناوین مربوط به خودش بارها جابه‌جا شده است.

در پلتفرم موبایل همیشه سبک‌های موفق به خوبی عمل کرده‌اند و نسخه اندروید یا آیفون شمار زیادی از بازی‌های عالم شوتر و نقش‌آفرینی تا جنگ‌های گروهی و تک‌به‌تک تحت عنوان بازی علمی ‌تخیلی روانه سیستم‌عامل اندروید یا iOS شده‌اند. باید بدانیم اتفاقات داستانی و اساس فضاسازی بازی علمی‌ تخیلی حتماً قرار نیست بر پایه زمانی در آینده‌های دور بشر یا در زمان غلبه تکنولوژی بر بشر پیش برود. خیل عظیم عناوین علمی ‌تخیلی و تنوع شگفت‌انگیز در موضوعات و مکانیزم آنها نشان می‌دهد هر بازی علمی‌ تخیلی می‌تواند در یک دنیای خیالی تحقق‌یافته مخصوص به خودش شکل بگیرد که هیچ شباهتی به دنیاهای دیگر ندارد.

انتخاب میان بهترین بازی های علمی تخیلی

برای انتخاب یک بازی خوب میان همه این عناوین نمی‌توان محدودیتی قائل شد. اما در میان نسخه‌هایی که توانسته‌اند در عناوین موبایلی خود نیز موفق ظاهر شوند، بازی‌هایی هستند که می‌توان قطعاً آنها را به عنوان بهترین بازی ‌های آیفون یا اندروید در سبک بازی علمی تخیلی نام برد. بازی‌هایی که در ترکیب با ژانرهای متنوع دیگر مثل اکشن، تیراندازی اول شخص و نقش‌آفرینی‌های کلاسیک به وجود آمده‌اند و بسیار موفق و خلاقانه عمل کرده‌اند. این دسته‌بندی در بخش بازی علمی‌تخیلی اندروید و بازی علمی تخیلی آیفون قرار می‌گیرد و شامل ده عنوان از بهترین بازی های علمی تخیلی موجود بوده که برای موبایل عرضه شده‌ است.

معرفی بهترین بازی های علمی تخیلی برای اندروید و آیفون

اگر تجربه بازی‌های رایانه‌ای روی کنسول‌های خانگی را در مقایسه با کامپیوتر در نظر بیاوریم به چه نتیجه‌ای می‌رسیم؟ در برابر ضرورت‌های حضور کنسول‌های مخصوص بازی برای نمایشگرهای خانگی و حرفه‌ای حرفی برای گفتن نیست. قطعاً کامپیوتر‌های شخصی باید خود را با رقیبان خود در زمینه اجرای بازی‌های کامپیوتری روبرو کرده و برای پیشرفت و رقابت تلاش می‌کردند. در حال حاضر در رابطه با بازی‌های موبایل (بازی علمی تخیلی اندروید و بازی علمی تخیلی ایفون) نیز همین رقابت میان موبایل و کنسول و کامپیوتر در جریان است. شرکت‌های پشتیبان و سازنده دریافته‌اند که رقیب جدیدی در حیطه بازی‌های اندروید و iOS برای آن‌ها به میدان آمده است. رقیبی که مخصوصاً در بازی علمی تخیلی عناوین بسیار زیادی در قالب اکشن و ماجرایی برای این پلتفرم روانه بازار کرده است.

در ادامه ۱۰ عنوان از بهترین بازی‌هایی که در سبک بازی علمی تخیلی می‌توان برای اندروید و آیفون انتخاب کرد را می‌آوریم که در آن سعی شده است تا سبک‌ها و عناوین مختلفی را برای بررسی و انتخاب مورد توجه قرار دهیم.

۱. بازی Inside

۱. بازی Inside

Inside یک بازی مستقل بود که در سال ۲۰۱۶ با نسخه خانگی و بعد از دو سال با نسخه موبایلی خود توانست تعدادی بیش از حد انتظار، مخاطب پروپاقرص و جدی پیدا کند و فراتر از محدودیت‌های خود عمل کند. تجربه این بازی علمی تخیلی امروز هم لذت بخش است. گم‌پلی براساس تمرکز و درگیری زیاد و چالش‌های حساب‌شده در روند بازی عمل می‌کند. این بازی علمی تخیلی گرافیک و ظاهری مینیمال دارد. این ظاهر موقعیتی را فراهم می‌کند تا در ورای دنیای تاریک و مرموز و در دل آن در کنار اتفاقات و داستان‌های توهم‌آلود و عجیب بازی به احتمالات و پیچیدگی‌های موجود در داستان بپردازیم. متاسفانه در حال حاضر بازی در پلی استور و کافه بازار موجود نیست.

دانلود بازی inside

۲. بازی Xenowerk

۲. بازی Xenowerk

بازی Xenowerk برای آن دسته از مخاطبانی که به مکانیک تیراندازی با دو اسلحه همزمان در سبک شوتر دو اسلحه “Twin Shooter Genre” علاقه‌مند هستند، بهترین انتخاب است. فضای تخیلی بازی پر از راهروهای تاریک و مرموز، اتاق‌ها و فضاهای پزشکی رهاشده و موجودات جهش‌یافته و خزنده در برابر شما است. بازی علمی تخیلی Xenowerk یک بازی چالش‌برانگیز است که انبوهی از دشمنان و هیولاهای سایه‌وار در آن مراحل را تنوع و لذت می‌بخشند. این بازی طرفداران زیادی پیدا کرده و در ژانر شوتر سنگین تلاشی بسیار قدرتمند برای بازی‌های سیستم عامل اندروید و iOS است. همچنین نسخه Xenowerk Tactics این بازی نیز ساخته شده که گیم‌پلی استراتژیک‌تر و عملیات گروهی‌تر دارد. در این عنوان شما باید در نقش فرمانده یک تیم ضربت از فاجعه آزمایشگاهی در سرزمین قطب شمال جلوگیری کنید.

دانلود بازی Xenowerk از گوگل پلی

دانلود بازی Xenowerk از اپ استور

۳. بازی Infinity Ops: Cyberpunk FPS

۳. بازی Infinity Ops: Cyberpunk FPS

بازی Infinity Ops در نگاه اول میان رقبایش از دو جهت برتری محسوس دارد. اول اینکه هم به لحاظ فضای داستانی غنی است که در دنیایی سایبرپانکی یا تکنولوژی‌زده پیش می‌رود. دوم اینکه از لحاظ سبک مکانیکی بازی بهترین قالب را داشته و شوتر اول شخص بهترین انتخابی است که برای این بازی علمی تخیلی اکشن می‌توان داشت. بازی کاملاً آنلاین و گروهی است و تمام امکانات و تجهیزات جنگی در بازی پیشرفته و آینده‌محور “Futuristic” هستند. سلاح‌ها بسیار قدرتمند هستند و با رسیدگی به آنها و مبادله مناسب می‌توانید مهمات و سلاح‌های خود را ارتقا دهید. در نهایت اتفاق مرکزی داستان چیزی است که در آن وضعیت جهان به یک جنگ جهانی در چند جبهه اصلی انجامیده است. بازیکن باید برای تعیین سرنوشت دنیا در یکی از این جبهه‌ها خدمت کند.

دانلود بازی Infinity Ops: Cyberpunk FPS از گوگل پلی

دانلود بازی Infinity Ops: Cyberpunk FPS از اپ استور

۴. بازی Transistor

۴. بازی Transistor

بازی در نسخه اصلی خود اولین بار سال ۲۰۱۴ برای پلتفرم‌های کنسولی و کامپیوتر عرضه شد و در سال ۲۰۱۵ برای iOS به بازار آمد و مورد استقبال بی‌سابقه بازی‌بازان و منتقدان قرار گرفت. این بازی در سبک نقش‌آفرینی روایت یک قهرمان اصلی را دنبال می‌کند که با همراهی یک شمشیر عجیب سخنگو در یک شهر خیالی و سایبری باید با ارتش‌هایی از ربات‌ها و موجودات دیگر بجنگید. خط داستانی به‌مرور و متناسب با پیشرفت فیزیک اکشن و پرسرعت بازی دنبال می‌شود. به این لحاظ از سرعت پیش‌روی خوبی برخوردار است. بازی رایگان نیست و فقط نسخه iOS آن منتشر شده است که در ادامه لینک آن را قرار می‌دهیم. اما برای Steam و رایانه‌های شخصی در دسترس است و قیمتی در حدود ۱۷ یورو دارد.

دانلود بازی Transistor از اپ استور

۵. بازی Shadowgun Legends

۵. بازی Shadowgun Legends

این یک بازی رایگان گروهی بسیار خوب در رده بازی علمی تخیلی است که با محوریت جنگ‌های فضایی و تیراندازی‌ها و نابودی دشمنان در سیارات بیگانه و در سبک شوتر اول شخص بسیار جذاب عمل می‌کند. اگر به دنبال یک سرگرمی گروهی عالی یا صرفاً مبارزات نفس‌گیر و لذب‌بخش هستید، حتماً باید بازی علمی تخیلی Shadowgun Legends را امتحان کنید. با اینکه داستان بازی آنچنان کیفیت و قدرت خاصی ندارد اما این کمبود در بخش‌های دیگر مثل گیم‌پلی جبران شده است. گرافیک بازی بسیار مناسب و گاهی خیره‌کننده است. کاراکترهای بازی مانند سبک نقش‌آفرینی قابلیت ارتقا و تنظیم دارند و با امتیازات بیشتر شخصی‌سازی‌های بیشتری دریافت می‌کنید. از انواع قالب‌های چندنفره مثل دو طرفه، یا تیمی دوطرفه ۴ در مقابل ۴ و قالب‌های زمان محدود با چالش‌های زمانبندی‌شده در بازی استفاده شده است. کنترل و هدایت بازی هم در کنار بخش‌های دیگر در نهایت هماهنگی و آسانی عمل می‌کند.

دانلود بازی Shadowgun Legends از گوگل پلی

دانلود بازی Shadowgun Legends از اپ استور

۶. بازی Out There

۶. بازی Out There

بازی Out There همانطور که از اسمش پیداست فضایی دلهره‌آور و مرموز دارد و ژانر وحشت و بازی علمی تخیلی را در ترکیب باهم مورد استفاده قرار داده است. بازی براساس یک حس ماجراجویی فضایی و اتفاقات مرموز و بزرگ در جریان کاوش فضاهای خالی و تاریک اطراف پیش می‌رود. غافلگیری از اصول روند داستانی بازی Out There است. اما در عین‌حال حس اکشن بازی مقدار زیادی به سبک کمیک کار شده است. جذابیت‌های گرافیکی بازی با قالب زنده کمیک بازی در ارتباط تنگاتنگ قرار دارد. شخصیت‌های درون بازی از جمله شخصیت‌های غیرقابل انتخاب نیز با خصوصیات ظاهری و فیزیکی اکشن و در تیپ‌های شخصیتی موفق کار شده اند. کیفیت اکشن بازی علمی تخیلی Out There به همراه داستان منحصربه‌فرد خود درون کاراکترهای بازی نیز جریان دارد. بازی رایگان نیست و در پلی استور حدود ۵ دلار قیمت دارد.

دانلود بازی Out There از گوگل پلی

دانلود بازی Out There از اپ استور

۷. بازی Morphite

۷. بازی Morphite

این بازی در قالب یک ماجراجویی علمی تخیلی اکتشافی و با طراحی هنری شگفت‌انگیز شما را در نقش یک مامور فضایی قرار می‌دهد که سیارات اکتشافی و موانع اتفاقی را بررسی و کاوش می‌کند. گرچه در بازی علمی تخیلی و موضوعات مربوط به آن همیشه گرافیک قدرتمند و واقع‌گرایانه ملاک بوده است اما بازی Morphite با سبک هنری کمیک و مخصوص خودش توانسه روایت داستانی مخصوص خود را منسجم و در تعادل به پیش ببرد. بازی در نگاه اول در هویت وام‌گرفته از عناوین No Man’s Sky و یا Metroid Prime است که مختصات و محدوده‌‌ جغرافیایی آن کوچک‌تر شده است. با این‌ حال داستان سرگردانی و اکتشاف یک شخصیت در اعماق گذشته اسرارآمیز و فناوری باستانی سیاره‌ها (Morphite) چندان روایت خلاقانه و جدیدی نیست. در کنار این ترکیب سبک بصری مخصوص بازی و نقشه‌های داستانی بازی با تراکم و ماموریت‌های فرعی قابل انجام و ارزشمند یک بازی علمی تخیلی موفق ساخته است.

دانلود بازی Morphite از گوگل پلی

دانلود بازی Morphite از اپ استور

۸. بازی OPUS: The Day We Found Earth

۸. بازی OPUS: The Day We Found Earth

در سری بازی‌های OPUS شاهد یک فانتزی علمی تخیلی در قالب سبک بصری آشنا و پرطرفدار انیمه هستیم. شخصیت‌پردازی که از نقاط قوت اولیه بازی علمی تخیلی OPUS بوده در این نسخه هم بسیار هوشمندانه طراحی شده است. از طرفی از عوامل جذابیت کلیت بازی خلق کاراکترهای دوست‌داشتنی و جذاب در روند داستانی بوده است. ماجراهایی که در میان ستارگان و سیارات دنبال می‌شود و قهرمان‌های ربات با انگیزه‌های انسانی و نیز یک گیم‌پلی ساده و سرراست همه در خدمت اکشن داستان‌محور این بازی علمی تخلیلی قرار گرفته است. چالش‌های بازی با کمی تلاش انجام می‌شود و هدف نهایی بازی در راستای روایت داستان قرار گرفته است. پس حین بازیOPUS: The Day We Found Earth می‌توانید راحت بنشینید و از روایت داستان لذت ببرید.

دانلود بازی OPUS: The Day We Found Earth از گوگل پلی

دانلود بازی OPUS: The Day We Found Earth از اپ استور

۹. بازی EVE Echoes

۹. بازی EVE Echoes

نمی‌توان برای حضور نسخه اندروید و iOS بازی بزرگ EVE Online را در میان لیست بهترین بازی های علمی تخیلی اهمیتی قائل نشد. چرا که EVE Echoes با پشتوانه بزرگی مثل نسخه اصلی و خیل عظیم بازیکنانی که در این سال‌ها جامعه آماری بازی‌کنندگان را گسترش بخشیده‌اند، دارای یک پایگاه بسیار قدرتمند در عرصه بازی‌های آنلاین و موبایل است. میراثی که نسخه اصلی این بازی بنا نهاده است، همچنین با همان عناصر توسعه و ارتقای کشتی‌های فضایی و تسخیر و گسترش قلمروها در فضا به نسخه موبایل انتقال پیدا کرده است. بازیکنان می‌توانند مناطق اسرارآمیز فضایی را کشف کنند و با کاوش و گشت‌و‌گذار و کسب منابع مالی از طریق تعامل با دیگر بازیکنان و روش‌های دیگر در سیستم پیچیده پیشبرد بازی در EVE Echoes شراکت کنند. گرافیک بازی طبق اصول نسخه اصلی بسیار چشمگیر و قدرتمند عمل می‌کند و بهترین تجربه فضایی در مناطق وسیع و بی‌نهایت در کهکشان‌ها را در اختیار قرار می‌دهد.

در این بازی جهان‌آزاد “Open World” با ساخت کشتی فضایی، استخراج از معادن و غلبه بر نیروهای دیگر سفر خود را به‌ عنوان یک تاجر یا حتی یک تبهکار فضایی ادامه می‌دهید. حالت‌های نبرد مختلفی از جمله نبرد تیمی ده در برابر ده نفر در بازی وجود دارد و استراتژی‌های جنگی و تسلیحات عامل اصلی در پیروزی در نبردها خواهد بود.

دانلود بازی EVE Echoes از گوگل پلی

دانلود بازی EVE Echoes از اپ استور

۱۰. بازی Gravity Rider: Space Bike Race

۱۰. بازی Gravity Rider: Space Bike Race

اگر بخواهیم برای انتخاب آخر در دسته بهترین بازی های اندروید و iOS یک عنوان ورزشی - مسابقه‌ای معرفی کنیم می‌توانیم به سراغ بازی موتوری Gravity Rider برویم که در آن فضای رقابت با موتور در یک دنیای آینده‌نگرانه و تکنولوژیک و با عناصر تخیلی درهم‌آمیخته است. بازی روند ساده و مستقیمی دارد. هدف گذشتن از خط پایان به عنوان اولین نفر است. در طول بازی و با کسب امتیازات و پیروزی‌ها می‌توانید موتورسیکلت خود، قطعات اصلی آن و حتی شکل و شمایل و رنگ آن را تغییر داده یا ارتقا دهید. کنترل روان و فیزیک قابل‌قبول بازی علمی تخیلی Gravity Rider: Space Bike Race برای انجام حرکات آکروباتیک و غلبه بر موانع در مسیر مسابقه و ثبت رکوردها و انجام ماموریت‌ها به بهتربن نحو عمل می‌کند و یک بازی رقابتی بسیار مهیج و خلاقانه را در اختیار بازیکنان قرار داده است.

دانلود بازی Gravity Rider: Space Bike Race از گوگل پلی

دانلود بازی Gravity Rider: Space Bike Race از اپ استور

منبع: pocketgamer