سیری دستیار صوتی اپل است که با صدا کنترل می‌شود و چند سالی است که در دسترس کاربران قرار دارد. دستیار صوتی سیری ابتدا با iPhone 4S به کاربران معرفی شد، اما حالا سیری در iPad ،iPod touch ،Apple Watch AirPods ،HomePod و Mac (macOS Sierra نیز موجود است. این دستیار صوتی با افزایش سن پیشرفت کرده است. هوش او رشد کرده و توانایی‌هایش افزایش یافته است. سیری همچنین باید با دستیار صوتی الکسای آمازون و دستیار گوگل همگام باشد.

اگر کاربر اپل هستید و می‌خواهید بدانید سیری چه کاری می‌تواند انجام دهد، چگونه این کار را انجام می‌دهد و در چه مواردی می‌تواند به شما کمک کند، جای درستی آمده‌اید. در این مطلب از همه‌چی آنلاین در مورد همه چیزهایی که لازم است درباره دستیار صوتی آیفون بدانید صحبت می‌کنیم. 

دستیار صوتی سیری چیست

همانطور که اشاره کردیم، سیری یک دستیار شخصی با کنترل صوتی است که برای کاربران اپل در دسترس است. ایده این است که شما مانند یک دوست با او صحبت کنید و او به شما کمک کند تا کارها را انجام دهید، خواه رزرو شام باشد یا ارسال پیام. سیری به گونه‌ای طراحی شده است که با صحبت کردن با او و صحبت کردن او با شما برای یافتن یا انجام آنچه نیاز دارید، روشی یکپارچه برای تعامل با iPhone ،iPad ،iPod Touch ،Apple Watch HomePod یا Mac به شما ارائه دهد. می‌توانید از او سؤال کنید، به او بگویید چیزی به شما نشان دهد یا دستوراتی را برای او صادر کنید تا از طرف شما، اجرا کند. بدون اینکه به چیزی دست بزنید!

سیری به هر برنامه داخلی دیگر در دستگاه اپل شما دسترسی دارد. ایمیل، مخاطبین، پیام‌ها، نقشه‌ها، سافاری و غیره و از آن برنامه‌ها می‌خواهد تا هر زمان که نیاز داشته باشد، داده‌ها را ارائه کنند یا در پایگاه داده‌هایشان جستجو کنند. در نهایت، سیری همه کارها را برای شما انجام می‌دهد.

چگونه دستیار صوتی سیری را فعال کنیم

می‌توانید با گفتن Hey Siri به iPhone ،AirPods، هدست‌های بلوتوث متصل که از سیری پشتیبانی می‌کنند، Apple Watch ،HomePod یا HomePod mini، از Siri بخواهید که یک کار را انجام دهد. شما می‌توانید دستیار صوتی سیری را با استفاده از دکمه‌ها نیز فراخوانی کنید. در آیفون‌های قدیمی‌تر که دکمه هوم فیزیکی دارند، دکمه Home را نگه دارید، سپس آنچه را که نیاز دارید بگویید. برای آیفون‌های جدیدتر، دکمه کناری روشن/خاموش را نگه دارید. در برخی از دستگاه‌ها، ممکن است لازم باشد قبل از درخواست خود منتظر بمانید تا سیری ظاهر شود.

در HomePod و HomePod mini می‌توانید دکمه هوم را در مرکز بالای دستگاه فشار دهید. در اپل واچ، Digital Crown را نگه دارید یا در عرض چند ثانیه پس از بالا بردن مچ Hey Siri را بگویید. از اینجا، می‌توانید به دستیار صوتی سیری دستور دهید تا کارهای مختلفی را انجام دهد و بستگی به این دارد که چه سؤالی دارید و سیری در اپل واچ چگونه پاسخ می‌دهد. به‌ عنوان مثال، اگر از او بخواهید شما را به جایی هدایت کند، نقشه را در ساعت شما نمایش می‌دهد و شما فقط شروع را فشار می‌دهید.

اگر سؤال پیچیده‌تری بپرسید که به پاسخ طولانی‌تری نیاز دارد، سیری برای تکمیل کار در آیفون شما باز می‌شود. کارهایی مانند باز کردن یک برنامه، تنظیم زنگ هشدار، تماس با مادر یا پیدا کردن امتیاز تیم مورد علاقه‌تان، همگی از طریق Watch قابل انجام هستند و سیری ترجمه و پشتیبانی از پیام‌های اعلامیه را در دستگاه ارائه می‌دهد.

سیری چه کارهایی می‌تواند بکند

سیری چه کارهایی می‌تواند بکند

دستیار صوتی سیری می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد. او بسیار باهوش است و گاهی اوقات بسیار بامزه است. سیری می‌تواند هنگام بیرون رفتن، در ماشین، در صورت داشتن خودروی سازگار با CarPlay، با اطلاعات ورزشی و سرگرمی، تماس‌ها و پیام‌ها، سازماندهی، نکات و ترفندها و البته پاسخ‌گویی به شما کمک کند.

در یک نگاه، او آخرین ایمیل شما را می‌خواند، به دوستتان پیام می‌دهد تا به او بگوید دیر کرده‌اید، فهرست پخش سفرهای جاده‌ای شما را در Apple Music برایتان پخش می‌کند، به شما اطلاع می‌دهد که امروز چه فیلم‌هایی اکران می‌شود، کمک می‌کند یک میز سه نفره در رستورانی در لندن رزرو کنید یا با دوستتان تماس بگیرید. این همه چیز نیست، در واقع احتمالاً نصف هم نیست. دستیار صوتی سیری به شما می‌گوید فردا هوا چگونه است، زمان جلسات را جابه‌جا می‌کند، به شما می‌گوید بازی بعدی تیم محبوبتان چه زمانی است و حتی می‌توانید او را وادار کنید برایتان تاس بریزد، همراه با یک سری چیزهای دیگر مانند آموزش تلفظ نام خودتان. ما به شما گفتیم که دستیار صوتی آیفون بسیار باهوش است.

دستیار صوتی سیری چگونه کار می‌کند

دستیار صوتی سیری مبتنی بر زمینه‌های هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی است. این دستیار صوتی از سه مؤلفه تشکیل شده است. رابط مکالمه، آگاهی از زمینه شخصی درخواست کاربر و تفویض خدمات. رابط مکالمه در مورد چگونگی درک دستیار صوتی سیری از دستور‌های صوتی کاربر در وهله اول است. عملکرد کلی تشخیص صوت کلمه به کلمه مستقیم باید خوب باشد تا بتواند آنچه را که کاربر می‌گوید درست بشنود، اما رمزگشایی معنی همه چیز به آمار و یادگیری ماشین بستگی دارد. این مرحله جایی است که سیستم آگاهی از زمینه شخصی وارد عمل می‌شود.

حجم زیادی از محاسبات در سیری اتفاق می‌افتد که می‌تواند بر‌ اساس کلمات کلیدی که استفاده می‌شوند و همچنین عادات عمومی و زبان انتخاب شده توسط کاربر، درخواستش را پیش‌بینی کند. دستیار صوتی سیری برای انطباق با ترجیحات فردی کاربر در طول زمان و شخصی‌سازی نتایج طراحی شده است. سیستم تفویض خدمات دسترسی کاملی به تمام برنامه‌های داخلی آیفون و عملکرد داخلی آن‌ها به دستیار صوتی سیری می‌دهد. این دسترسی نحوه انجام کاری است که برنامه سیری انجام می‌دهد. بدون دسترسی، سیری یک دستیار به‌ درد‌ نخور خواهد بود.

سیری به چه زبان‌هایی صحبت می‌کند

دستیار صوتی سیری می‌تواند انگلیسی (استرالیا، کانادا، هند، نیوزلند، سنگاپور، بریتانیا، ایالات متحده)، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، ماندارین، نروژی، کانتونی، سوئدی، دانمارکی، هلندی، روسی، ترکی، تایلندی و پرتغالی را صحبت کند و بفهمد.

چگونه زبان و جنسیت دستیار صوتی سیری را تنظیم کنیم

اگر می‌خواهید صدای دستیار صوتی سیری را به مرد یا زن تغییر دهید، در آیفون باید به Settings سپس بخش Siri & Search بروید. در این بخش تنظیمات جداگانه برای انتخاب زبان و نوع صدای دستیار صوتی سیری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را تغییر داد. می‌توانید تنظیمات برنامه سیری را در HomePod در برنامه Home و Apple Watch را در برنامه Watch تغییر دهید. گزینه‌های Siri Voice برای جنسیت و گویش به زبانی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

در این تنظیمات دستیار صوتی سیری جایی وجود دارد که می‌توانید دستور Hey Siri را فعال یا غیرفعال کنید و همچنین میانبرهای سیری را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید به دستیار صوتی آیفون اجازه دهید زمانی که دستگاهتان قفل است کار کند یا خیر. بد نیست بدانید با هر بار فعال یا غیرفعال کردن دستور Hey Siri باید به سیری یاد بدهید که چگونه صدایش می‌کنید تا بتواند صدای شما را از سر و صدای محیط اطراف تشخیص بدهد و فعال شود.

کارایی‌های جانبی سیری

کارایی‌های جانبی سیری

سیری دستیار فعالی است که می‌توانید با آن تعامل داشته باشید، اما اپل سیری را در دیگر جنبه‌های iOS و watchOS ادغام کرده است و به سیری اجازه می‌دهد تا پیشنهاداتی ارائه دهد. برنامه سیری در آیفون، آی‌پد و اپل واچ می‌تواند انواع مختلفی از توصیه‌ها را ارائه دهد. برای مثال، زمانی که برای یک جلسه برنامه‌ریزی شده دیر می‌کنید، Siri به شما پیشنهاد می‌دهد که با رئیس خود تماس بگیرید. دستیار صوتی سیری می‌تواند این پیشنهادات را در صفحه اصلی یا در بخش جستجوی صفحه اصلی نمایش دهد.

دستیار صوتی سیری در Messages and Mail می‌تواند مواردی مانند شماره تلفن یا آدرس‌ها را بر اساس آنچه تایپ کرده‌اید پیشنهاد کند و در Safari می‌تواند پیشنهادات جستجو را ارائه دهد. دستیار صوتی سیری می‌تواند کارهای دیگری مانند پیشنهاد صحنه‌های HomeKit برای فعال‌سازی، پیشنهاد زمانی برای خروج از زمان برنامه‌ریزی رویداد، پیشنهاد رویدادهایی برای افزودن به تقویم از ایمیلتان و موارد دیگر انجام دهد.

پیشنهادات سیری همه بر اساس عادات استفاده از دستگاه شخصی شما است، بنابراین آنچه که تجربه می‌کنید برای طرز استفاده شما تنظیم شده و با افراد دیگر متفاوت خواهد بود. این ویژگی به همان آگاهی از زمینه شخصی کاربر ربط پیدا می‌کند. یک ویژگی دیگر در iOS به نام Siri Shortcuts وجود دارد که میانبرها و روند‌های خودکاری هستند که به شما امکان می‌دهند کارهای چند مرحله‌ای را در آیفون خود انجام دهید. میانبرهای دستیار صوتی سیری به این دلیل نامگذاری شده‌اند که سیری آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌کند و به این دلیل که می‌توانید میانبرها را با یک کلمه توسط دستیار صوتی سیری فعال کنید.

جدیدترین ویژگی‌های سیری

جدیدترین ویژگی‌های سیری

در iOS 15، اپل پردازش روی دستگاه و پشتیبانی آفلاین را به همراه معرفی قابلیت‌های جدید به دستیار صوتی سیری اضافه کرد. دستیار صوتی سیری می‌تواند هر چیزی را که روی صفحه است، مانند عکس‌ها، آهنگ‌های Apple Music، صفحات وب و موارد دیگر، به اشتراک بگذارد. علاوه بر این حالا دستیار صوتی سیری بهتر از قبل می‌تواند زمینه درخواست‌ها را حفظ کند و با پیچیده شدن یک درخواست مسیر آن را فراموش نکند.

دستیار صوتی سیری می‌تواند دستگاه‌های HomeKit را در زمان‌های خاص کنترل کند، بنابراین می‌توانید جملاتی مانند «هی سیری، چراغ‌های اتاق خواب را ساعت ۷:۰۰ بعد از ظهر خاموش کن.» برای خاموش کردن چراغ رأس ساعت استفاده کنید. این قابلیت دستیار صوتی سیری به صورت حساس به مکان هم کار می‌کند. اگر بگویید «وقتی از خانه بیرون رفتم، چراغ‌ها را خاموش کن.» دستیار صوتی سیری این کار را انجام می‌دهد. این درخواست‌ها را می‌توان در بخش Automation در برنامه Home مشاهده کرد. دستیار صوتی سیری در iOS 15 می‌تواند اعلان‌ها و یادآوری‌ها را زمانی که از AirPods استفاده می‌کنید، اعلام کند و ویژگی Announce Messages برای CarPlay در دسترس است.

دستیار صوتی سیری و حریم خصوصی

دستیار صوتی سیری و حریم خصوصی

دستیار صوتی سیری داده‌های دریافتی را به اپل ارسال می‌کند، اما جستجوها و درخواست‌ها برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شخصی شما به صورت بدون هویت فرستاده می‌شوند. اپل داده‌های شما را به تبلیغ‌کنندگان یا سازمان‌های دیگر نمی‌فروشد و از رمزگذاری سرتاسری برای همگام‌سازی همه داده‌ها بین دستگاه‌های شما و سرویس ابری خودش استفاده می‌شود. اپل گاهی اوقات از صداهای ضبط شده‌ دستیار صوتی سیری برای بهبود عملکرد برنامه سیری استفاده می‌کند. به یاد داشته باشید زمانی که قابلیت صدا زدن سیری یا همان Hey Siri فعال است، میکروفون دستگاه مربوط همیشه در حال ضبط صداست و منتظر شنیدن دستور مربوط. اگر می‌خواهید دستگاه شما دائماً در حال شنیدن همه چیز نباشد و احتمالا مقداری مصرف باتری را هم پایین‌تر بیاورید می‌تواند قابلیت Hey Siri را غیرفعال کنید.

منبع