هر دو سیستم عامل اندروید و iOS بسیار عالی هستند و نیازهای کاربران خود را برطرف می‌کنند. اغلب اپلیکیشن‌ها و نرم‌‍افزارهای موبایل برای انواع مختلف سیستم عامل‌ها منتشر می‌شوند، اما گاهی برخی از برنامه‌ها تنها برای یک سیستم عامل خاص طراحی می‌شوند که کاربران سایر سیستم عامل‌ها قادر به استفاده از آن‌ها نیستند. در این مطلب به نحوه تبدیل برنامه‌های اندروید به iOS می‌پردازیم.

چگونه می‌توان برنامه‌های اندروید را به iOS تبدیل کرد؟

چگونه می‌توان برنامه‌های اندروید را به iOS تبدیل کرد؟

سیستم عامل اندروید نسبت به سفارشی‌سازی بسیار انعطاف‌پذیر است و امکان تبدیل اندروید به آیفون را برای علاقه‌مندان به رابط‌ کاربری iOS را فراهم آورده‌است. اگر می‌خواهید یک برنامه اندرویدی را به  iOS تبدیل کنید، باید به برخی جنبه‌ها توجه داشته باشید:

 • نحوه پیمایش در دستگاه‌های اندروید متفاوت از دستگاه‌های آی او اسی مانند آیفون و آی‌پد است. 
 • رابط کاربری (UI) اندروید و iOS از رویکردهای طراحی متفاوتی استفاده می‌کنند. شیوه طراحی iOS مینیمالیستی است و جلوه‌های سه‌بعدی گرافیک را در خود جای نمی‌دهد و تمرکز بر روی عملکرد و سادگی طراحی است. اما شیوه طراحی اندروید انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد. 
 • کتابخانه‌ها و چارچوب‌های این دو پلتفرم متفاوت هستند و باید از ابزارها، چاچوب‌ها، کتابخانه‌ها و خدمات سازگار اطلاعات کافی داشته باشید.

ویژگی‌ها و تفاوت‌های پلتفرم‌ها، امکان تبدیل اپلیکیشن اندروید به iOS را تنها به چند کار ساده را غیرممکن می‌کند. وقتی صحبت از ساختن یک برنامه برای سیستم عامل دیگر می‌شود، نیاز به توسعه آن از ابتدا مطرح می‌شود. اگرچه انتقال یک برنامه به یک سیستم عامل دیگر نیاز به توسعه دوباره آن دارد، اما اگر یک برنامه خوب برای تلفن همراه از قبل موجود باشد، تبدیل به برنامه اندروید به آیفون سریع‌تر انجام می‌شود. اکنون به معرفی روش‌های تبدیل برنامه اندروید به iOS می‌پردازیم

استفاده از مبدل MechDome

استفاده از مبدل MechDome

برای تبدیل بهترین برنامه‌های اندروید خود iOS با استفاده از مبدل Mechdome قدم‌های زیر را انجام دهید:

 • ابتدا APK کامپایل شده اندروید خود را در قالب یک فایل سازگار در Mechdome آپلود کنید.
 • سپس انتخاب کنید که آیا یک برنامه iOS برای یک شیبه‌ساز یا یک دستگاه واقعی ایجاد خواهید کرد.
 • در مرحله بعد Mechdome به سرعت برنامه اندروید شما را به یک برنامه iOS تبدیل کرده و آن را برای دستگاه انتخابی شما بهینه می‌کند. 

هنگام استفاده از Mechdome می‌توانید از APIهای استاندارد جاوا اندروید، کتابخانه‌های شخص ثالث اندروید و جاوا و همچنین زبان‌های مبتنی بر ماشین مجازی جاوا استفاده کنید. Mechdome برنامه اندروید را مستقیما در کدهای بهینه شده iOS کامپایل می‌کند. برای ارتقا این برنامه به نسخه‌های جدید  iOS کافیست تا دوباره این مراحل را تکرار کنید.

وبسایت MechDome

انتقال کد اندروید به iOS با استفاده از J2OBJC

انتقال کد اندروید به iOS با استفاده از J2OBJC

در این شیوه از یک ابزار خط فرمان اوپن سورس به نام J2OBJC برای انتقال کد اندروید به iOS استفاده می‌شود. این ابزار که توسط گوگل ساخته شده‌است، کد منبع جاوا را به Objective-C که زبان پلتفرم iOS است، ترجمه می‌کند. این روش بسیار پیچیده‌تر از روش قبل است و به دانش توسعه نرم‌افزار گسترده‌ای نیاز دارد. ابزار J2OBJC به شما امکان نگه‌داری کد منبع جاوا در یک برنامه iOS را می‌دهد و از اکثر ویژگی‌های زبان جاوا و زمان اجرا پشتیبانی می‌کند. توجه داشته باشد که برخلاف Mechdome که باینری را به باینری تبدیل می‌کند، J2OBJC قادر به این کار نیست و به کد منبع جاوا از برنامه اندروید نیاز است.

الزامات استفاده از J2OBJC 

 • JDK 1.8 یا بالاتر
 • لپ‌تاپ مک
 • Mac OS X 10.11 یا بالاتر
 • Xcode 7 یا بالاتر
 • مطالعه راهنمای استفاده از J2OBJC با Xcode
 • مطالعه راهنمای استفاده از J2OBJC با Make 
 • پلاگین Gradle برای J2OBJC
 • پلاگین Maven برای J2OBJC

توجه داشته باشید که برای استفاده از این روش باید راهنماها و نکات J2OBJC را قبل از شروع به خوبی مطالعه کنید.

استفاده از برنامه PhoneGap

استفاده از برنامه PhoneGap

با استفاده از برنامه PhoneGap نیز می‌توانید برنامه اندرویدی خود را به iOS تبدیل کنید، اما ما این روش را به شما توصیه نمی‎کنیم. زیرا برنامه‌های هیبریدی HTML5 به دلیل عملکرد ضعیف، رابط کاربری ساده و مصرف بالای باتری بدنام هستند. به‌علاوه، این برنامه‌ها معمولا به اندازه برنامه‌های بومی UX ندارند.

وبسایت PhoneGap

توسعه دهندگان iOS از کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) اپل برای کدنویسی رابط کاربری iOS استفاده می‌کنند. از این‌رو، به توسعه دهنده iOS و یک طراح رابط کاربری نیاز است. برای ساخت یک اپلیکیشن بومی آی او اس از زبان‎های برنامه‌نویسی Swift و Objective-C و برای اندروید از جاوا استفاده می‌شود. با این حال، فریم ورک‌های چند پلتفرمی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند از یک پایگاه کد واحد برای ایجاد یک برنامه برای چندین پلتفرم به‌طور هم‌زمان استفاده کنید. React Native یک چارچوب عالی برای توسعه بین پلتفرمی است که طراحان و سازندگان اپلیکیشن ها می‌توانند از آن استفاده کنند. 

کلام آخر

علی‌رغم این‌که سیستم عامل‌های مختلف با فریم ورک‌ها و مقررات کاربردی متفاوت هستند، امکان تبدیل برنامه‌های اندروید به iOS وجود دارد. با این حال، این فرآیند به سطحی از تجربه و دانش نیاز دارد و باید درک جامعی از استانداردهای هر پلتفرم را داشت. قابل توجه است که بعضی از بهترین اپلیکیشن های آیفون از روش هایی همچون روش های فوق الذکر از اندروید به ای او اس تبدیل شده اند.

منبع: mlsdev