یکی از بزرگ‌ترین نقص‌های مدل‌های پرو از سری آیفون 12 که با نام لنز فلر شناخته می‌شود، به احتمال زیاد قرار است با چینش جدید دوربین در مدل‌های استاندارد آیفون 13 برطرف شود. مدت زمان زیادی تا رونمایی نسل جدید گوشی‌های آیفون، اپل واچ و سایر محصولات این کمپانی بزرگ باقی نمانده است. با توجه به این‌که بسیاری از مشکلات و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در برخی از کشورها کاهش پیدا کرده است، احتمال دارد که نسل جدید سری گوشی اپل طبق روال همیشگی خود، با برگزاری مراسم، رونمایی شود. گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که این رونمایی به احتمال زیاد در سپتامبر (شهریور و مهر) 2021 انجام خواهد گرفت. طرفداران اپل بی‌صبرانه منتظر هستند تا با سری جدید آیفون آشنا شوند.

در این مدت، حدس و گمان‌های بسیاری در رابطه با آیفون 13 و آن‌چه قرار است با آن مواجه شویم وجود داشته است. به طور کلی اکثر شایعات مبنی بر این است که قرار نیست شاهد تغییرات بنیادی و اساسی در ساخت و طراحی سری آیفون 13باشیم. یکی از تغییرات مهم و قابل توجه در سری جدید این گوشی‌ها، ناچ کوچک‌تر و چینش مورب دوربین‌های آن در نسخه‌های استاندارد است. بنابراین احتمالا این تغییر، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تغییر در آیفون 13خواهد بود.نزدیک بودن ویژگی‌های آیفون 12 و 13 باعث شده است که بسیاری بر این عقیده باشند که آیفون جدید اپل، می‌تواند به نام آیفون 12S شناخته شود.

گفته می‌شود که سری جدید نسل هوشمند گوشی‌های آیفون، تغییرات قابل توجهی در بخش دوربین خود داشته‌اند که منجر به تجربه بهتر کاربران از عکاسی و فیلم‌برداری خواهد شد. گفته‌ها حاکی از این است که تمام مدل‌های گوشی مذکور مجهز به لرزش‌گیر اپتیکال از نوع سنسو-شیفت هستند و لنز‌ها و حسگرها نیز بروز رسانی خواهند شد. فارغ از تغییرات سخت‌افزاری دوربین، تغییر ظاهری مهمی که کاربران در نگاه اول با آن مواجه می‌شوند، چیدمان مورب لنزهای دوربین در نسخه‌های استاندارد است.

با توجه به ماکت‌ها و تصاویری که در این مدت از مدل جدید آیفون ارائه شده است، این گوشی هوشمند همانند نسل گذشته خود دارای ماژول دوربین مربع‌شکل است، اما این بار شاهد چیدمان متفاوت لنزها خواهید بود. لنزهای این مدل در امتداد فوقانی و تحتانی ماژول کلی دوربین، با اندکی افزایش فاصله نسبت به قبل، قرار گرفته‌اند. شاید در نگاه اول، این تغییر اتفاق کوچکی به نظر برسد، اما در واقعیت چنین نیست و این تفاوت می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات دوربین آیفون 12 باشد.

از زمان عرضه تاکنون، شاهد مشکلات اساسی زیادی در گوشی‌های سری 12 آیفون بوده‌ایم که امکان حل آن از طریق بروز رسانی نرم‌افزاری وجود نداشت. در ایجاد مشکل فلر، نواقص سخت‌افزاری نیز وجود دارد که نیاز به تجدید نظر داشت. لنز فلر زمانی ایجاد می‌شود که نوری غیر از نور اصلی وارد لنز دوربین می‌شود و به حسگر برخورد می‌کند. این پدیده در موقعیت‌های کم‌نور در حین عکاسی ایجاد می‌شود، هنگامی که بازتاب اجسام با کنتراست شدید تصاویر همراه است.البته دلایل قطعی این پدیده در آیفون 12 به طور کامل مشخص نیست، اما شواهد، نشان‌دهنده این است که چینش و فاصله لنزها و برخی از مشکلات ساختاری در سخت‌افزار دوربین روی این موضوع تاثیرگذار است.

در سری جدید گوشی‌های آیفون، یعنی آیفون 13، دوربین‌ها با فاصله بیشتر و به صورت مورب قرار گرفته‌اند که این چیدمان در مدل آیفون پرو نیز پیاده‌سازی شده است. گمان می‌رود با این تغییرات، مشکل دوربین آیفون 12 بهبود پیدا کند.

با اینکه فیلم‌برداری با دوربین گوشی‌های آیفون یکی از بهترین تجربه‌های فیلم‌برداری با دامنه داینامیکی بالا، رنگ‌های فوق‌العاده و وضوح بی‌مانند است، اما پدیده فلر تا حدی برای فیلم‌برداری با آیفون نیز مشکل ایجاد می‌کرد که با حل این مشکل، هیچ رقیبی در فیلم‌برداری به پای آیفون نخواهد رسید.

گزارش‌ها نشان‌ می‌دهد که اپل سعی دارد آیفون 13 پرومکس را با لنزی به گشودگی دیافراگم f/1.5 و زاویه دید عریض ارتقا دهد تا کیفیت عکس‌ها در شرایط کم‌نور ارتقا پیدا کند. البته دوربین سایر مدل‌های آیفون 13 از جمله آیفون 13 مینی، آیفون 13 و آیفون 13 پرو دارای لنز واید با گشودگی f/1.6 هستند که مشابه لنز به کار رفته در آیفون 12 است.

علاوه بر تمام توضیحاتی که تا به حال دادیم، احتمال دارد آیفون 13 پرو مجهز به لنز تله‌فوتو ارتقا یافته باشد که این موضوع در تغییرات آن نسبت به آیفون 12 نباید نادیده گرفته شود.