بر اساس یک گزارش سیستم تشخیص چهره یا Face ID در آیفون‌ های 2021 از پشت ماسک یا عینک مه گرفته هم کار می‌کنند. گزارش اخیر حاکی از این است که برخلاف گفته‌ های قبلی در گوشی اپل آیفون 13 خبری از Touch ID یا اسکنر اثر انگشت نیست و از این فناوری در سال‌های بعدی استفاده خواهد شد. در عوض آیفون‌ های 13به سیستم تشخیص چهره متفاوت و ارتقا یافته مجهز خواهند بود تا امکان احراز هویت از پشت ماسک یا عینک تار را نیز فراهم کنند. ظاهراً اپل در حال آزمایش سخت‌افزار جدید Face ID بر روی کارکنان خود کمپانی‌ است و به‌زودی از آخرین دستاوردهایش پرده بر می‌دارد.

سال گذشته به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا، معرفی گوشی‌های اپل با تغییرات تاریخی نسبت به سال‌های قبل صورت گرفت. اما گزارش‌ها حاکی از این است که در سال جاری اپل مجدداً به روند خود برمی‌گردد و در 17 سپتامبر مراسم رونمایی از سری آیفون 13 را برگزار می‌کند. بر اساس گزارش‌های FrontPageTech از تاریخ 17سپتامبر، خانواده آیفون 13برای پیش‌سفارش آماده خواهد بود و در 24 سپتامبر آغاز به فروش رسمی می‌کند.

قابلیت‌های احتمالی Face ID در iPhone 13

قابلیت‌های احتمالی Face ID در iPhone 13

سخت‌افزار جدید Face ID احتمالاً با آرایشی متفاوت در بریدگی ناچ قرار می‌گیرد و در مقایسه با آیفون‌ های قبلی تغییر الگو خواهد داشت. ظاهراً اپل با ارائه یک قاب جدید به کارمندانش، اجازه داده تا آرایش جدید Face ID را با آیفون قبلی خودشان آزمایش کنند. این قاب محکم در اطراف آیفون 12 قرار می‌گیرد و بعد از کانکت شدن با گوشی امکان استفاده از احراز هویت با Face ID جدید را فراهم می‌کند. به این ترتیب اپل می‌تواند عملکرد نسل جدید Face ID را قبل از عرضه آیفون 13 بسنجد.

اپل از کارکنانش خواسته تا برای آزمایش عملکرد سخت‌افزار جدید، با پوشش ماسک و عینک آن را امتحان کند. این آزمایش قرار بوده با سبک‌ها و اشکال مختلف ماسک و عینک انجام شود. ظاهراً آزمایش کارمندان اپل با هر دو پوشش ماسک و عینک و در همه محیط‌های بیرونی و داخلی، با موفقیت همراه بوده است. رمزگشایی آیفون در زمان استفاده کاربر از ماسک، نگرانی مدت اخیر اپل بود و راهکار استفاده از Apple Watch را برای آن پیشنهاد داده بود. در واقع Connect بودن آیفون با ساعت هوشمند می‌توانست در زمان استفاده از ساعت، گوشی را بدون نیاز به احراز هویت مجدد رمزگشایی کند. اما به‌هرحال این روش مشکلاتی داشت؛ چرا که تمام کاربران از ساعت اپل استفاده نمی‌کنند و البته این روش ممکن است ریسک‌های امنیتی در پی داشته باشد.

براساس گزارش‌ های وب‌سایت Front Page Tech دوربین سلفی در آیفون 13 با چیدمانی متفاوت در سمت چپ بریدگی ناچ قرار می‌گیرد. این درحالی‌ است که آیفون 12 از دوربین سلفی در سمت راست بریدگی میزبانی می‌کرد. به‌ هر حال ویژگی جدید Face ID در صورت صحت و عملکرد دقیق، هم برای موقعیت خاص کنونی و درگیری با کرونا شدیداً کارآمد است و هم شاید مشکل احراز هویت با تشخیص چهره برای عینکی‌ها را راحت‌تر کند. این شاید یکی از مشکلات آیفون‌ بازهای عینکی باشد، در مواقع نسبتاً زیادی که عینکشان بخار گرفته است! اما با وجود تمام گزارشات از آن‌جایی‌که این آزمایش‌ها اخیراً انجام شده؛ هنوز مشخص نیست که آیا در آیفون 13 از سخت‌افزار جدید Face ID بهره‌مند باشیم یا نه. اما تا معرفی آیفون‌های جدید زمان زیادی نمانده و به‌ زودی اپل رسماً ویژگی‌های آیفون‌های جدید را اعلام خواهد کرد.