امروزه گوشی هوشمند ابزاری است که در فعالیت‌های روزمره ما را همراهی می‌کند؛ با آن تماس‌های صوتی و تصویری برقرار می‌کنیم، مکانی برای ثبت لحظات زندگی ما است و می‌توان این ابزار را برای یادآوری انجام برنامه‌های خاص تنظیم کرد. ما برای حریم شخصی خود احترام قائل هستیم و در برابر تجاوز به آن از خود واکنش نشان می‌دهیم. گوشی هوشمند با کاربردهایی که دارد خود را به این حریم وصل می‌کند. نحوه‌ی باز کردن قفل گوشی هوشمند یکی از مواردی است که برای گذر از امنیت گوشی به آن نیاز پیدا می‌کنیم. این امنیت با روش‌های رمزگذاری پین، الگو، تشخیص چهره یا اثر انگشت تأمین می‌شود. 

احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده است که رمز قفل گوشی را فراموش کرده‌اید. در این مطلب چند مورد از روش‌های شکستن قفل گوشی هوشمند را تشریح می‌کنیم. حداقل یکی از این روش‌ها برای گوشی سامسونگ، شیائومی یا آیفون شما کاربرد خواهد داشت.

روش‌های ساده برای باز کردن قفل گوشی اندروید قدیمی

گوشی‌های هوشمندی که سیستم‌عامل آنها از نسخه‌های اولیه و قدیمی اندروید است هنوز هم وجود دارند و بسیاری از افراد از آنها استفاده می‌کنند. در این گوشی‌ها روش‌های ساده‌ای برای امنیت دستگاه به‌کار می‌رود و روش‌های امنیتی پیشرفته مانند تشخیص چهره و اثر انگشت در آنها دیده نمی‌شود. از طرف دیگر باز کردن قفل گوشی اندروید قدیمی هم آسان است و مراحل پیچیده‌ای ندارد. لازم به ذکر است که روش‌های ساده برای بازکردن قفل گوشی اندروید قدیمی برای نسخه‌های بالاتر سیستم‌عامل اندروید کاربردی نیست. اگر یک گوشی اندروید دارید و نسخه‌ی سیستم‌عامل آن 4.4 یا پایین‌تر است می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه بیان می‌شود استفاده کنید.

استفاده از حساب جیمیل (Gmail)

با این روش مراحل زیر را طی می‌کنید:

 • گوشی اندروید قدیمی خود را روشن کنید تا صفحه‌ی قفل آن به‌نمایش درآید.
 • الگو یا کد پینی (با توجه به روش قفل گوشی) وارد کنید. پیام نادرست بودن می‌آید. وارد کردن الگو یا کد پین اشتباه را تا آنجا ادامه دهید که گزینه‌ی Forgotten Pattern بر روی صفحه‌نمایش ظاهر شود.
 • برای باز کردن قفل گوشی گزینه‌ی Forgotten Pattern را انتخاب کنید. با این کار کادر enter google account detail برای شما باز می‌شود.
 • در کادر مورد نظر اطلاعات حساب جیمیل خود را وارد کنید و به مرحله‌ی بعد بروید. توجه کنید که حساب مورد نظر در اینجا، حسابی است که با دستگاه گوشی شما ارتباط دارد.

 • حال الگو و کد پین جدیدی برای باز کردن قفل گوشی وارد ‌کنید. حداقل تعداد نقاط رمز الگو و همچنین کاراکترهای کد پین چهار عدد است.
 • با تأیید الگو و کد پین جدید گوشی اندروید قدیمی شما باز می‌شود.

ایجاد حالت safe mode

برخلاف نسخه‌های جدید اندروید، در نسخه‌های قدیمی‌ این سیستم‌عامل حالت safe mode را می‌توان در صفحه‌ی قفل روشن کرد. بنابراین برای باز کردن گوشی اندروید قدیمی می‌توان از این حالت هم استفاده نمود. وقتی که گوشی اندروید قدیمی شما قفل است و رمز آن را فراموش کرده‌اید می‌توانید حالت safe mode را ایجاد کنید:

 • دکمه‌ی Power گوشی را پایین نگه‌دارید تا گزینه‌هایی در صفحه‌ی قفل ظاهر شود.
 • یکی از گزینه‌هایی که برای شما به نمایش درمی‌آید گزینه‌ی Power Off است که برای باز کردن قفل گوشی باید آن را انتخاب و برای چند ثانیه لمس کنید.
 • با انجام درست مراحل بالا گوشی شما در حالت safe mode قرار می‌گیرد.

روش‌های کارآمد برای باز کردن قفل گوشی هوشمند

گوشی‌های هوشمند با گذشت زمان پیشرفت کرده‌اند. این پیشرفت را می‌توان به‌راحتی در تولیدات برندهای مختلف مانند سامسونگ و شیائومی مشاهده کرد. هر چقدر که عملکرد گوشی‌های هوشمند پیچیده‌تر شد برنامه‌های امنیتی آنها هم ارتقاء یافت. شما می‌توانید به‌جای رمز پین یا الگو از قابلیت‌های تشخیص چهره یا اثر انگشت برای قفل کردن گوشی خود استفاده کنید. در نسخه‌های جدید اندروید (بالاتر از 5) روش‌های هوشمندانه‌تری برای باز کردن قفل گوشی به‌کار می‌رود. این روش‌ها به‌گونه‌ای هستند که نتوان به‌آسانی با استفاده از آنها گوشی دیگران را هک کرد. در ادامه به دو روش کارآمد در نسخه‌های جدید اندروید می‌پردازیم.

قابلیت Smart Lock

اگر می‌خواهید روش به‌روزی برای باز کردن قفل گوشی شیائومی یا سامسونگ خود استفاده کنید قابلیت Smart Lock را پیشنهاد می‌کنیم. نام این روش به‌معنی «قفل هوشمند» است. شما با Smart Lock از قفل شدن گوشی هوشمند در شرایط خاصی جلوگیری می‌کنید. برای فعال کردن Smart Lock در گوشی هوشمند خود باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • قسمت تنظیمات گوشی خود را به نمایش درآورید.
 • گزینه‌ی Lock Screen and Security را پیدا و انتخاب کنید.
 • در ادامه در قسمت Secure Lock Settings، گزینه‌ی Smart Lock را ضربه بزنید.
 • برای ورود به Smart Lock یک رمز پین یا الگو را وارد کنید.

حال قابلیت Smart Lock برای باز کردن قفل گوشی هوشمند شما اجرا می‌شود. این قابلیت گزینه‌هایی دارد که در انواع محصولات برندها متفاوت است. روشن شدن هر یک از این گزینه‌ها از قفل شدن گوشی شما در شرایط گوناگون جلوگیری می‌کند. دو مورد از این گزینه‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • On-Body Detection: در مواقعی که گوشی هوشمند شما در تماس با بدنتان قرار دارد، مثلاً در جیب شما است، صفحه‌نمایش آن قفل نمی‌شود.
 • Trusted Devices: دستگاه‌های هوشمندی را که به آنها اعتماد دارید به سیستم گوشی هوشمند خود معرفی می‌کنید. وقتی که با این دستگاه‌ها با گوشی هوشمند خود ارتباط دارید Smart Lock از قفل شدن موبایل شما جلوگیری می‌کند.

برای باز کردن قفل گوشی سامسونگ یا گوشی شیائومی می‌توانید دستگاه را در شرایطی که برای Smart Lock تعریف کرده‌اید قرار دهید. گوشی هوشمند شما بدون نیاز به وارد کردن رمز یا الگو باز می‌شود. شکستن قفل گوشی با قابلیت Smart Lock منحصر به روش رمزگذاری کد پین یا الگو نیست. شما از این قابلیت برای رمزگذاری با چهره یا اثر انگشت هم می‌توانید استفاده کنید.

قابلیت Find My Mobile (مخصوص گوشی‌های سامسونگ)

اگر برند گوشی هوشمند شما سامسونگ است و حساب کاربری فعال آن را دارید می‌توانید از سرویس تحت وب شرکت سامسونگ برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنید. این روش مانند استفاده از حساب جیمیل در نسخه‌های قدیمی اندروید است. در صورتی که حساب کاربری سامسونگ برای گوشی هوشمند شما فعال است و نمی‌توانید دستگاه خود را باز کنید به صفحه‌ی وب Find My Mobile در حساب کاربری سامسونگ خود بروید. در این صفحه در قسمت سمت چپ نام گوشی شما به چشم می‌خورد. حال بر روی گزینه‌ی Unlock My Screen کلیک کنید. باز شدن قفل از طریق پیام به شما اعلام می‌شود.

استفاده از نرم ‌افزار Dr.fone برای باز کردن قفل گوشی

بازگرداندن تنظیمات گوشی به حالت اولیه‌ی کارخانه‌ای آخرین روشی است که معمولاً برای شکستن قفل گوشی هوشمند انجام می‌شود. با این کار برنامه‌ها، داده‌ها و تنظمیات موجود در آن از دست می‌رود مگر آنکه نسخه‌ی بکاپ آنها را در دستگاه خود دارید. اگر نتوانستید با استفاده از روش‌های مختلف در باز کردن قفل موبایل موفق شوید عجله نکنید! نرم افزار Dr.fone را هم امتحان کنید. اگر این نرم افزار از نوع گوشی موبایل شما پشتیبانی کند به‌راحتی می‌توانید قفل گوشی خود را بردارید بدون آنکه برنامه‌ها و تنظیمات موجود در آن حذف شود. نرم افزار Dr.fone بر روی کامپیوتر نصب و اجرا می‌شود و از طریق وصل کردن گوشی هوشمند خود به کامپیوتر صفحه‌نمایش آن را با نرم افزار مورد نظر باز می‌کنید.

 نرم افزار Dr.fone برای باز کردن قفل آیفون هم کاربرد دارد؛ برای هر گوشی اپل دیگر هم آن را امتحان کنید. ما شما را در استفاده از نرم افزار Dr.fone برای باز کردن قفل گوشی راهنمایی می‌کنیم:

 • با اجرای نرم افزار در کامپیوتر گزینه‌هایی در صفحه‌ی آن به نمایش درمی‌آید. از بین این گزینه‌ها Unlock را انتخاب کنید.
 • لازم است که گوشی هوشمند شما به کامپیوتر وصل شود.
 • دکمه‌ی Start را برای شروع شکستن قفل موبایل کلیک کنید.

زدن دکمه استارت برنامه دکتر فون

 • اطلاعات گوشی هوشمند از قبیل برند، مدل و ... باید توسط شما تأیید شود.

تایید مشخصات گوشی توسط کاربر

 • گوشی خود را خاموش کنید.
 • دکمه‌های کاهش صدا، Home و Power دستگاه را هم‌زمان فشار دهید تا گوشی در حالت Download Mode قرار بگیرد.
 • بارگیری بسته‌ی بازیابی شروع می‌شود.
 • با کامل شدن دانلود بسته‌ی بازیابی فرآیند باز کردن قفل گوشی انجام می‌شود.

کامل شدن دانلود بسته بازیابی

توصیه می‌کنیم که تنظیمات داخلی گوشی هوشمند خود را برای باز کردن قفل صفحه‌نمایش گوشی به‌کار گیرید. عملکرد این تنظیمات کارآمد و هوشمندانه است و شما را از انجام بازگردانی تنظیمات کارخانه بی‌نیاز می‌کند. با این حال اگر برای باز کردن قفل موبایل نمی‌توانید از قابلیت‌های اندروید یا ios استفاده کنید می‌توانید به‌سراغ نرم‌ افزاری مانند Dr.fone بروید تا در صورت پشتیبانی از نوع دستگاه شما، قفل صفحه‌نمایش را غیرفعال کند. ممکن است استفاده از نرم افزار Dr.fone برای باز کردن قفل گوشی مدتی طول بکشد اما حفظ تنظیمات فعلی دستگاه، به این نرم افزار برتری خاصی می‌دهد.

حرف آخر

همراه با پیشرفت تکنولوژی گوشی‌های هوشمند، روش‌های امنیتی آنها هم ارتقاء یافته است. علاوه‌بر امکانات متنوعی که سیستم‌عامل اندروید برای شکستن قفل گوشی دارد هر یک از برندها هم راهکارهای خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. همیشه شانسی برای استفاده نکردن از روش بازیابی تنظیمات کارخانه‌ای برای باز کردن قفل گوشی وجود دارد. نرم افزاری مانند Dr.fone امکاناتی دارد که به‌طور ایمن گوشی هوشمند شما را از حالت قفل بیرون می‌آورد. در این مطلب به چند روش شکستن قفل موبایل اشاره داشتیم. شما هم می‌توانید از روش‌های دیگر آگاه شوید؛ مخصوصاً روش‌هایی که برند تولیدکننده در دستگاه گوشی شما قرار داده است.