شاید این روزها اسم دیسکورد را زیاد شنیده باشید و برایتان سوال شده باشد که دیسکورد چیست؟ دیسکورد جدیدترین برنامه در صف طولانی برنامه‌هایی است که برای حل ارتباط گیمر‌ها طراحی شده‌اند. این پلتفرم رایگان که رابط کاربری چت موجود در برنامه‌هایی مانند Slack را با چت صوتی و تصویری، ترکیب می‌کند، به سرعت به یکی از محبوب‌ترین‌ها تبدیل شده است و ۲۵۰ میلیون کاربر دارد و روزانه ۱۴ میلیون نفر وارد آن می‌شوند. دیسکورد برای صحبت با دوستان خود در حین بازی کردن بسیار عالی است، اما برای ایجاد مکان‌هایی که افراد بتوانند در آن جمع شوند، برای پیدا کردن بازیکنان دیگر و معاشرت با یکدیگر نیز مفید است. دیسکورد با نگاهی خاص به در دسترس بودنش، با طراحی اپلیکیشن‌های موبایل حالا تبدیل به یکی از بهترین اپلیکیشن های آیفون برای گیمرها شده است. در این مطلب از همه‌چی آنلاین همه چیزهایی که باید در مورد دیسکورد بدانید، از جمله اینکه دیسکورد چیست، کجا می‌شود آن را تهیه کرد و چه قیمتی دارد، مورد بررسی قرار گرفته است.

دیسکورد چیست و چه کاربردی دارد؟

دیسکورد چیست و چه کاربردی دارد؟

دیسکورد یک برنامه چت است، شبیه به برنامه‌هایی مانند Skype یا TeamSpeak یا پلتفرم‌های ارتباطی حرفه‌ای مانند Slack. دیسکورد به‌ طور خاص برای بازیکنان بازی‌های ویدیویی طراحی شده است و راه‌هایی را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا یکدیگر را پیدا کنند، بازی را هماهنگ کنند و در حین بازی صحبت کنند. از تماس‌های ویدیویی، چت صوتی و متن پشتیبانی می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا هرطور که می‌خواهند در تماس باشند.

وجه تمایز دیسکورد چیست

حالا که با دیسکورد آشنا شده‌اید شاید برایتان سوال شده باشد که وجه تمایز دیسکورد چیست؟ اگرچه برنامه‌های ارتباطی رایگان زیادی به‌ صورت آنلاین وجود دارد، دیسکورد به لطف طیف گسترده‌ای از گزینه‌های چت، متمایز است. دیسکورد همه ویژگی‌های برتر برنامه‌های رایج مانند Skype و Slack را با یک رابط کاربری خوب ترکیب می‌کند. اگر حین استفاده از یک برنامه چت صوتی سرعت بازی‌های شما کم شود، چندان کاربردی نخواهد داشت. تیم سازنده دیسکورد دقیقاً به این مسئله توجه داشته است.

این تطبیق‌پذیری باعث شده است که گروه‌های بزرگی از کاربران دیسکورد را به‌ عنوان مکانی برای ملاقات و گپ زدن با افرادی در نظر بگیرند که با آنان علایق مشابهی دارند، نه فقط دوستان. بخشی از برنامه ارتباطات و بخشی پورتال رسانه‌های اجتماعی است. در حالیکه بخش چت روم اپلیکیشن، که در آن کاربران می‌توانند به «سرورهای» عمومی یا خصوصی بپیوندند، احتمالاً محبوب‌ترین آن است، همچنین یک انجمن اجتماعی برای سازماندهی افراد برای انجام بازی‌ها نیز وجود دارد. 

هنگامی که یک سرور دیسکورد ایجاد می‌کنید، می‌توانید با تنظیم نقش‌های مختلف برای اعضا، مانند ایجاد نقش‌هایی برای سایر مدیران یا ایجاد یک نقش ویژه برای فعال‌ترین اعضای خود، آن را به روش‌های مختلفی پیکربندی کنید. راه‌اندازی نقش‌های مختلف اعضا چندین مزیت برای سرور شما دارد، از جمله آسان‌تر کردن مدیریت سرور، پاداش دادن به اعضا برای فعال بودن و همچنین ارائه مجوزهای مختلف دسترسی.

پیدا کردن یا ساختن یک سرور

طرز کار دیسکورد چیست؟ در یک کلام: سرورها. همانند سایر برنامه‌های چت، مانند Slack، دیسکورد به شما امکان می‌دهد اتاق چت را که به عنوان سرور از آن یاد می‌کند، راه‌اندازی کنید. پس از آن می‌توانید افراد را به آن دعوت کنید. وقتی شخصی را به سرور دعوت می‌کنید، پیوندی دریافت می‌کند که به او امکان می‌دهد به آن بپیوندد، جایی که می‌تواند با افراد دیگری که از آن سرور استفاده می‌کنند، به صورت متنی یا صوتی گفتگو کند. هر سرور را می‌توان به «کانال‌ها» تقسیم کرد، فضاهای کوچکی برای بحث در مورد موضوعات خاص، برخلاف یک انجمن زنده غول‌پیکر. کانال‌ها در نسخه‌های متنی و صوتی ارائه می‌شوند تا استفاده از آن‌ها آسان‌تر شود. همچنین می‌توانید کانال‌های جداگانه روی سرور خود را خصوصی کنید، بنابراین فقط افرادی که به آن اتاق‌ها دعوت شده‌اند می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. علاوه بر این، کل سرور می‌تواند عمومی باشد، که هر کسی می‌تواند به آن ملحق شود، یا خصوصی که فقط با دعوت قابل استفاده است.

می توانید همزمان بخشی از چندین سرور باشید و دیسکورد را به مرکزی برای تعامل اجتماعی تبدیل کنید. شما ممکن است یک سرور خصوصی برای خود و دوستانتان داشته باشید، بنابراین می‌توانید قبل از انجام یک بازی هماهنگ کنید، در حالی که بخشی از چندین سرور عمومی هستید. هیچ محدودیتی برای تعداد سرورهایی که می‌توانید بخشی از آن‌ها باشید وجود ندارد. می‌توانید به‌ راحتی از سروری به سرور دیگر به دلخواه خود جابجا شوید: لیست سرورهای شما همیشه در سمت چپ برنامه نمایش داده می‌شود و انتخاب مقصدتان صرفاً با کلیک کردن روی یکی یا دیگری است.

پیوستن به یک سرور به آسانی کلیک کردن روی یک پیوند است، اگرچه به‌ طور کلی، ابتدا باید دعوت شوید. بسیاری از سرورها عمومی هستند و از طریق عملکرد جستجوی دیسکورد در دسترس هستند. دیسکورد همچنین دارای «سرورهای تأیید شده» ویژه‌ای است؛ سرورهای رسمی ایجاد شده توسط استودیوهای بازی و سایر نهادهای برجسته که به‌ عنوان انجمن رسمی برای گفتگوی طرفداران با یکدیگر و با توسعه‌دهندگان بازی عمل می‌کنند.

روش ایجاد سرور در دیسکورد چیست؟

ایجاد یک سرور برای خود بسیار آسان است. یک لیست عمودی در سمت چپ برنامه سرورهایی را که در آن هستید نشان می‌دهد، بنابراین می‌توانید به‌ راحتی بین آنها جابجا شوید. نماد بعلاوه جایی است که می‌توانید سرور خود را بسازید. اگر دوست دارید، نام و عکسی به آن بدهید تا آن را تعریف کند، سپس یک مکان سرور نزدیک به خود انتخاب کنید و تمام. اکنون سرور وجود دارد و دیسکورد پیوندی ایجاد می‌کند که به شما امکان می‌دهد افراد دیگر را برای استفاده از آن دعوت کنید.

هنگامی که وارد شوید، سرور شما لیست‌هایی برای کانال‌های صوتی و متنی در سمت چپ صفحه نمایش خواهد داشت. با استفاده از نمادهای مثبت در بالای هر لیست می‌توانید به‌ سرعت کانال‌های جدید را اضافه کرده و نامگذاری کنید. هر کانال دارای تنظیمات کنترلی مختلفی است، از جمله امکان خصوصی کردن آنها و فقط دعوت کردن، و انتخاب افرادی که می‌توانند پیوندهای دعوت ایجاد کنند.

پیدا کردن دوستان

راه یافتن دوستان در دیسکورد چیست؟ مانند بسیاری از برنامه‌های چت دیگر، دیسکورد از قابلیت ایجاد لیستی از «دوستان» که از برنامه استفاده می‌کنند پشتیبانی می‌کند و می‌توانید مستقیماً خارج از هر سروری با آن‌ها تماس بگیرید. ساده‌ترین راه برای افزودن دوستان به لیست خود، یافتن نام آن‌ها در سرورهایی است که قبلاً به آنها ملحق شده‌اید. می‌توانید روی نام کاربری کلیک راست کنید تا دکمه «افزودن دوست» را در پایین صفحه پیدا کنید، که یک درخواست دوستی برای آن کاربر ارسال می‌کند. همچنین می‌توانید روی یک نام کاربری کلیک کنید و نمایه کاربری آن شخص را بالا بکشید، جایی که دکمه دیگری برای اضافه کردن فرد به‌ عنوان دوست وجود دارد.

همچنین امکان جستجوی کاربران و افزودن آنها به‌ عنوان دوستان وجود دارد. اگر نام کاربری آن‌ها را می‌شناسید و تنظیمات حریم خصوصی خود را طوری تنظیم کرده‌اند که امکان جستجو را فراهم کند، می‌توانید با استفاده از قسمت جستجو در سمت چپ بالای صفحه، آن‌ها را پیدا کنید. سپس می‌توانید آن افراد عمومی را فقط با کلیک کردن روی عکس‌های هر کاربر در لیست به‌ عنوان دوست اضافه کنید.

همچنین می‌توانید درخواست‌های دوستی را مستقیماً از لیست دوستان خود بدون جستجو ارسال کنید. از لیست دوستان خود در دیسکورد، می‌توانید روی دکمه آبی «افزودن دوست» در نزدیکی سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید. با این کار فیلدی ظاهر می‌شود که به شما امکان می‌دهد نام کاربری کامل شخص و تگ دیسکورد چهار رقمی او را اضافه کنید.

اتصال حساب‌های کاربری و ساخت پروفایل

اتصال حساب‌های کاربری و ساخت پروفایل

دیسکورد به شما امکان می‌دهد سایر حساب‌های رسانه‌های اجتماعی را به برنامه متصل کنید (از جمله Steam، Twitch، Twitter، Spotify و Xbox) و ردیابی افرادی که می‌شناسید و نمایه کاربری خود را آسان‌تر کنید. از آنجایی که این برنامه ارتباطات خصوصی را با اتاق‌های چت عمومی ترکیب می‌کند، اتصال حساب‌ها فراتر از استفاده معمول برای یافتن افرادی است که قبلاً با آنها دوست هستید تا در دیسکورد با آنها ارتباط برقرار کنید. همچنین در صورت اتصال حساب‌ها، تشخیص اینکه شما در دنیای واقعی چه کسی هستید را برای مردم آسان‌تر می‌کند.

اتصال حساب‌ها آسان است و مانند سایر برنامه‌های چت یا رسانه‌های اجتماعی کار می‌کند. عمدتاً به این صورت که فقط با درخواست رمز عبور برای حساب‌های دیگر، به شما امکان می‌دهد با آن ارتباط برقرار کنید. اگر بیشتر به حفظ حریم خصوصی اهمیت می‌دهید، می‌توانید انتخاب کنید که آیا حساب‌های رسانه اجتماعی متصل شما در نمایه Discord شما ظاهر شود یا خیر. علاوه بر این، اگر تصمیم دارید حساب Xbox خود را به Discord متصل کنید، می‌توانید از آن بخواهید بازی‌هایی را که بازی می‌کنید در یک پیام در لیست کاربران هر سرور و در نمایه شما نمایش دهد.

نوشتن

همانطور که شروع به پیمایش سرورها و کانال‌ها می‌کنید، می‌توانید با استفاده از فیلد متنی در پایین صفحه دیسکورد، به‌ سرعت و به‌ راحتی برای هر کسی پیام متنی بنویسید. با این حال، چیزهای بیشتری در اینجا اتفاق می‌افتد تا صرفاً ارسال پیام‌های سریع. می‌توانید GIFها و تصاویر را با کشیدن آنها در قسمت متن یا با استفاده از دکمه «آپلود» در سمت چپ پنجره متنی به چت بکشید. اگر می‌خواهید پیامی را که قبلاً ارسال کرده‌اید ویرایش یا حذف کنید، کافی است نشانگر را روی پیام قرار دهید و روی نماد مداد برای ویرایش کلیک کنید یا روی دکمه «…» کلیک کنید و حذف را انتخاب کنید.

شنیده شدن

چت صوتی در دیسکورد بسیار آسان است. با وارد کردن یک کانال صوتی در یک سرور، میکروفون شما به‌ طور خودکار روشن می‌شود، مشروط بر اینکه یک کانال فعال به رایانه‌تان متصل شده باشد. همچنین می‌توانید با ایجاد تماس‌های صوتی یا تماس‌های گروهی با دوستان با کلیک کردن روی نماد تلفن در فهرست دوستان خود، به چت صوتی دسترسی پیدا کنید.

هنگامی که در چت صوتی هستید، دیسکورد چند کنترل سریع مفید را در پایین پنجره چت صوتی یا پنجره کانال ارائه می‌دهد. با کلیک کردن روی نماد میکروفون، میکروفون خود را فوراً بی‌صدا می‌کنید، در حالی که کلیک کردن روی نماد هدفون، قابلیت deafen را فعال می‌کند. این کار تمام صدای ورودی از دیسکورد را از بین می‌برد و همچنین میکروفون شما را قطع می‌کند. همچنین می‌توانید تنظیمات صوتی خود را برای چت صوتی و ویدیو در منوی تنظیمات، که با کلیک کردن روی نماد چرخ‌ دنده قابل دسترسی است، تنظیم کنید. 

انتخاب کنید که چه کسانی را می‌بینید و صدایشان را می‌شنوید

فقط به این دلیل که یک سرور را با کسی به اشتراک می‌گذارید به این معنی نیست که باید به او گوش دهید. دیسکورد شامل تمام ویژگی‌های سبک رسانه‌های اجتماعی است که به شما امکان می‌دهد نحوه تعامل خود با مردم را تعیین کنید. با کلیک راست روی نام یک فرد در لیست سرور، یک منوی کشویی با تعدادی گزینه مانند ارسال یک پیام خصوصی، افزودن فرد به لیست دوستان، برقراری تماس صوتی و قطع یا مسدود کردن آن‌ها نمایش داده می‌شود. نادیده گرفتن یک کاربر به این معنی است که صدای او را در یک چت صوتی نمی‌شنوید، اما او همچنان می‌تواند شما را بشنود. مسدود کردن یک نفر مانع از دیدن پیام‌های متنی او می‌شود. با این حال، اگر هر دو در یک چت صوتی باشید، همچنان صدای آن‌ها را خواهید شنید.

وقتی یک ادمین روی سرور هستید، چه به این دلیل که آن را ایجاد کرده‌اید یا به این دلیل که ادمین سروری که روی آن هستید این قدرت را به شما داده است، حتی کنترل بیشتری بر افراد نامطلوب دارید. با کلیک راست روی نام‌ها، می‌توان کاربران را ناشنوا کرد تا نتوانند چیزی از سایر کاربران بشنوند، یا به‌ طور کامل آنها را از سرور بیرون کرد.

پخش زنده برنامه دیسکورد چیست؟

در ادامه معرفی برنامه دیسکورد باید به یکی از قابلیت‌های جذاب آن اشاره کنیم. دیسکورد دارای یک ویژگی به نام Go Live است که می‌تواند توسط صاحبان سرور فعال شود تا کاربران بتوانند گیم پلی زنده را برای سایر کاربران روی سرور پخش کنند. برای پخش زنده کاربران فقط باید روی دکمه Go Live که در پایین سمت چپ صفحه نمایش شما هنگام اتصال به یک چت صوتی وجود دارد، کلیک کنند. پس از کلیک بر روی دکمه Go Live، می‌توانید بازی را انتخاب کرده و پخش آن را شروع کنید. همچنین می‌توانید از Go Live برای اشتراک‌گذاری صفحه نمایش یا یک برنامه خاص استفاده کنید، که برای مثال اگر بخواهید ویدیوهای YouTube را با افراد دیگر تماشا کنید عالی است.

دیسکورد نیترو

دیسکورد نیترو

در حالی که می‌توانید از دیسکورد به‌ صورت رایگان استفاده کنید، این برنامه یک اشتراک پولی به نام Discord Nitro را نیز ارائه می‌دهد. افرادی که برای نیترو پول پرداخت می‌کنند به تعدادی ویژگی اضافی از جمله امکان استفاده از شکلک‌های متحرک و همچنین استفاده از emotes یک سرور در سرور دیگر، آپلود فایل‌های بزرگتر، پخش با کیفیت 4K با استفاده از پخش زنده، دسترسی داشته باشند. 

دیسکورد در حرکت

استفاده از یک برنامه در دستگاه‌های مختلف و استفاده از طرح‌بندی‌های کاملاً متفاوت می‌تواند خسته‌کننده باشد. خوشبختانه دیسکورد همه چیز را با استفاده از طرح‌بندی‌ها و عملکردهای مشابه در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از قابلیت‌های Discord در برنامه تلفن همراه امکان برقراری تماس ویدیویی است، علاوه بر این می‌توان بحث‌ها را شروع کرد، تماس‌های صوتی را آغاز و هزاران سرور را در سراسر پلتفرم پیدا کرد. Mobile Discord و Desktop Discord وظایف یکسانی دارند و به همان اندازه به‌ راحتی در هر یک از دستگاه‌های شما قابل‌ استفاده هستند.

از کجا دیسکورد را بگیریم؟

راه دسترسی به امکانات دیسکورد چیست؟ چه بخواهید از دیسکورد روی دسکتاپ یا لپ تاپ خود استفاده کنید یا از طریق دیسکورد وب به آن دسترسی داشته باشید، می‌توانید آن را در سایت دیسکورد دریافت کنید. اگر می‌خواهید از دیسکورد در حال حرکت استفاده کنید، می‌توانید برنامه‌اش را دانلود کنید. دیسکورد از بهترین برنامه های اندروید برای گیمرهاست. نسخه‌هایی برای گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید و iOS وجود دارد. برای دریافت برنامه مناسب برای دستگاه خود، به فروشگاه Google Play یا iTunes App Store بروید.

منبع