هنوز چیزی از زمان عرضه جدیدترین پرچم‌دارهای سامسونگ یعنی Z Fold 3 و Z Flip 3 نگذشته که یکی از تفاوت‌ های بین این دو گوشی بسیار بحث‌ برانگیز شده است. گذشته از برتری‌های بارز Z Fold 3 که با توجه به قیمتش جای حرف باقی نمی‌گذارد، تفاوتی غیر قابل انتظار نیز بین این دو گوشی وجود دارد. گوشی سامسونگ گلکسی Z Fold 3 به فناوری UDC یا همان دوربین سلفی زیر نمایشگر مجهز شده، درحالی‌که گزینه ارزان‌تر و کوچک‌تر Z Flip 3 از این ویژگی بی‌بهره مانده است. سامسونگ برای این تفاوت که البته با قیمت چندان قابل توجیه نیست، بهانه‌های دیگری آورده است. کره‌ای‌ ها Z Flip 3 را یک گوشی سلفی‌محور معرفی کرده‌اند. از طرفی ادعا می‌کنند که دوربین‌‌ های زیر نمایشگر به‌هر حال ضعیف‌تر از نمونه‌ های عادی عمل می‌کنند و برای یک گوشی با محوریت دوربین سلفی مناسب نیستند. پس یک دوربین سلفی بهتر در زد فلیپ 3 جایگزین UCD شده تا رسالت گوشی حفظ شود.

دلیل سامسونگ برای حذف سلفی زیر نمایشگر گوشی Z Flip 3 در ابتدا کاملاً منطقی به نظر می‌رسد. پس علت بحث‌ ها و مخالفت‌ ها با سامسونگ چیست؟ بعضی گزارش‌ ها نشان می‌دهد که عده‌ای از کارشناسان با بررسی دقیق‌تر گوشی‌ ها، ادعای سامسونگ را رد کرده و آن‌را صرفاً بهانه‌تراشی می‌دانند.

چرا عده‌ای دلایل سامسونگ برای حذف UDC در Z Flip 3 را بهانه‌تراشی می‌دانند؟

چرا عده‌ای دلایل سامسونگ برای حذف UDC در Z Flip 3 را بهانه‌تراشی می‌دانند؟

یک تحلیلگر معترض در SamMobile.com می‌گوید که اولاً دوربین سلفی زیر نمایشگر زد فولد 3 ضعف قابل توجهی در عکاسی ندارد. در واقع این گزینه دست کمی از اکثر سلفی‌ های 10 مگاپیکسلی سامسونگ ندارد و نمی‌توان آن را بی‌کیفیت دانست. دوماً گوشی Z Flip 3 هم یک نمایشگر دوم خارجی دارد که به لطف آن می‌توان با دوربین‌ های دوگانه اصلی گوشی، عکس‌ های سلفی گرفت. در واقع اگر کسی به کیفیت نتایج سلفی اهمیت می‌دهد، بهره گرفتن از دوربین‌ های اصلی می‌تواند خروجی کاملاً رضایت‌بخشی داشته باشد.

سال‌ هاست که خیلی از کاربران گوشی‌ های هوشمند، انتظار یک نمایشگر فراگیر و تمام‌ صفحه را می‌کشند. حذف بریدگی‎ ناچ یا حفره‌ های مزاحم پانچ دوربین سلفی قطعاً می‌تواند در بسیاری از کاربری‌ ها مثل تماشای ویدئو، وب‌گردی و تماس تصویری، تجربه بسیار جذاب‌تری رقم بزند. پس چرا سامسونگ این ویژگی درخشان را در انحصار فبلت غول‌ پیکرش درآورده است؟

آیا دلیل دیگری برای حذف UDC از زد فلیپ 3 وجود دارد؟

آیا دلیل دیگری برای حذف UDC از زد فلیپ 3 وجود دارد؟

ادامه این بحث اعتراضی در وب‌سایت SamMobile.com، دلیل حذف دوربین سلفی نمایشگر در گوشی Z Flip 3 را بیشتر مربوط به مسائل اقتصادی عنوان می‌کند. از نظر این تحلیلگر حوزه تکنولوژی، سامسونگ به دنبال هزینه‌ های بالای تولید، UDC را صرفاً به Z Fold 3 اختصاص داده است. یا شاید سامسونگ، زمان زیادی برای تست فناوری جدید نداشته و ریسک کمتری را پذیرفته! شاید هم قصد سامسونگ فقط و فقط درخشش بیشتر زد فولد 3 به عنوان غول گوشی‌ های تاشو بوده است. او در انتها می‌گوید که سامسونگ گاهی غیرمنطقی رفتار می‌کند و ممکن است همین مسئله به کمپانی آسیب برساند، مثلاً اپل را برای حذف شارژر از باکس گوشی مسخره کردند و مدتی بعد عیناً همین فرمول را در گلکسی S21 پیاده کردند.

نظرهایی که در مورد گوشی‌های تاشوی جدید سامسونگ به آن‌ها اشاره شد، قطعیتی ندارند و شاید برای حکم قطعی دادن، به کارشناسی‌ و تست‌ های بیشتری نیاز باشد. اما به‌هر حال مسئله حذف UDC کمی چالش‌برانگیز شده و مواردی که در این بحث به آن‌ ها اشاره شد، قابل توجه‌اند. با این وجود باید منتظر تست‌ ها و تجربه‌ های کاربری بیشتری باشیم تا ببینیم که آیا دلایل سامسونگ برای حذف این ویژگی وسوسه‌کننده از زد فلیپ 3 منطقی و صادقانه بوده است یا نه.