«داغ‌ ترین برند گوشی‌ هوشمند در جهان چینی‌ است، اما هواوی نیست!» این تیتر جالبی‌ است که اخیراً در The Wall Srtreet Jornal برای معرفی شیائومی به عنوان یکی از پر فروش‌ ترین برند ها در سه ماهه دوم 2021 استفاده شده است. شیائومی با ارسال 52.8 میلیون گوشی در سه ماهه دوم سال جاری، اپل را پشت سر گذاشت و برای اولین بار در تاریخ خود در جایگاه دوم پر فروش‌ ترین‌ های بازار گوشی هوشمند قرار گرفت. پیشرفتی که شاید بیشتر از هر چیز مدیون بخت نامساعد کمپانی هم‌ وطن شیائومی یا همان هواویِ درگیر تحریم باشد! در واقع گوشی شیائومی شکاف‌ هایی که حذف هواوی به دنبال تحریم‌ های امریکا در بازار ایجاد کرده بود را پر کرده و به این جایگاه ارزنده رسیده است.

شیائومی برای رقابت جدی در بازار از الگوی آشنای بسیاری از برند های چینی استفاده کرد؛ ارائه ویژگی‌ ها و قابلیت‌ های قابل مقایسه با رقبای گران‌قیمت در کنار قیمت‌های کاملاً رقابتی. به هر ترتیب شیائومی در سه ماهه دوم سال 2021 با افزایش 64 درصدی فروش در مقایسه با مدت مشابه قبلی، رکوردی کم‌سابقه را کسب کرد و به دومین برند پر فروش جهان تبدیل شد.

درآمد شیائومی در سال 2021

درآمد شیائومی در سال 2021

درآمد فروش 87.8 میلیارد یوان (واحد پول چین) شیائومی در سال جاری، در مقابل 53.54 میلیارد یوان در سال گذشته، پیشرفت بسیار قابل‌توجهی را نمایش می‌دهد. این عدد فروش، حتی انتظارات و پیش‌بینی‌ های تحلیل‌گران را که به 84.53 میلیارد یوان برای سال جاری اشاره کرده بودند، پشت سر گذاشت. درآمد خالص شیائومی در سال جاری به 6.32 میلیارد یوان رسیده که در مقایسه با سال گذشته، افزایش 87.4 درصدی را تجربه می‌کند و باز هم از حدود انتظار تحلیل‌گران فراتر رفته است.

شیائومی با درخششی عالی سهم خود را در بازار اروپا نسبت به سال گذشته حدود 24 درصد افزایش داد. به این ترتیب رتبه اول پر فروش‌ترین‌ ها در اروپا از آن چینی‌ ها و البته کمپانی شیائومی شد. این کمپانی در کشور های دانمارک، بلژیک، اوکراین و روسیه به عنوان برترین فروشنده شناخته شد و گفته می‌شود در سه ماهه دوم سال جاری از هر 5 اسمارت‌ فون فروخته شده در اسپانیا، دو گوشی شیائومی در کار است.

جایگاه شیائومی در بازار جهانی

جایگاه شیائومی در بازار جهانی

برند های چینی Xiaomi ،Oppo ،Vivo و...محبوبیت و افزایش فروش خود را تا حد زیادی وام‌ دار از دست رفتن تاج و تخت هواوی در بازار گوشی‌ های هوشمند هستند. به‌طوری‌ که حالا می‌توان شیائومی را جایگزین تمام و کمالی برای هواوی دانست. شیائومی با انبوهی از قابلیت‌ های درخشان در کنار قیمت‌ های نسبتاً مناسب و البته تولید گوشی‌ های هوشمند در طیف وسیعی از رده‌ های قیمتی، حالا اپل را پشت سر گذاشته و به عنوان دومین برند پر فروش جهان، تهدیدی برای سامسونگ کره‌ای به حساب می‌آید. سامسونگ در حال حاضر رتبه اول فروش جهانی را دارد و با سیاست‌ های مختلف و تولیدات رنگارنگش در حال صیانت از این جایگاه است.

بر اساس گزارش‌ های وب‌سایت WSJ.com لی جون مدیر عامل شیائومی گفته که این کمپانی اهداف بلند پروازانه‌ای دارد و در دو سال آینده سامسونگ را از جایگاهش به عنوان برترین فروشنده جهانی سرنگون خواهد کرد! او گفته اولین بار است که یک کمپانی چینی به جایگاه پرفروش‌ ترین برند گوشی در اروپا رسیده و چشم‌ انداز دست‌یابی به این رتبه در جهان، مبنای کار شیائومی و هدف نه‌ چندان دور از دسترس آنهاست. Neil Shah تحلیلگر Counterpoint اخیراً دست به مقایسه Mi 11 Ultra با بالاترین مدل S21 سامسونگ زده و ویژگی‌ های پرچم‌ دار شیائومی مثل کیفیت دوربین را مطابق با آخرین دستاورد کره‌ای‌ ها دانسته است. او اشاره کرده که این مطابقت در حالی‌ است که گوشی قدرتمند شیائومی حدود 400 دلار ارزان‌تر از رقیب کره‌ای است. او می‌گوید شیائومی کاملاً به سطح سامسونگ رسیده است.

بازار کلیدی امریکا از نقاطی‌ است که شیائومی هنوز موفق به نفوذ جدی در آن نشده است. شیائومی در زمینه فروش اسکوتر و پرژکتور به امریکا عملکرد موفقی دارد. اما تزریق گوشی‌ های هوشمند شیائومی به بازار امریکا کار چندان ساده‌ای نیست. گرچه شیانگ وانگ یکی از مدیران شیائومی می‌گوید در حال حاضر تمام تمرکزشان بر بازار اروپاست و هنوز قصدی برای هدف قرار دادن امریکا ندارند. او با اشاره به این‌ که بازار امریکا همیشه و برای همه بسیار جذاب است، گفته که محدوده زمانی مشخصی برای ورود به این بازار در نظر نگرفته‌ اند. شیانگ وانگ می‌گوید: «شاید وقتی آماده شدیم به امریکای شمالی برویم!»