اپل واچ همچنان پای ثابت دنیای ساعت‌های هوشمند است. هر جا اسمی از گجت پوشیدنی باشد، قطعا به اپل واچ نیز اشاره می‌شود. با تمام مشکلات اپل واچ همچنان پرفروش است. اگرچه اکنون رقابت زیادی با شرکت‌های قدرتمندی مانند گارمین، سامسونگ و شیائومی دارد، اما همچنان عده‌ای معتقدند سری 7 اپل واچ همچنان بهترین ساعت هوشمند برای خرید است. بااین‌حال، این ساعت هم عاری از مشکل نیست. به‌ویژه در نسخه‌های قدیمی‌تر مشکلات اپل واچ به‌فور مشاهده شده‌ است اما نگران نباشید؛ ما برای کمک اینجا هستیم.

در ادامه می‌توانید لیستی از رایج‌ترین مشکلات اپل واچ و راه حل‌های ممکن برای رفع آن‌ها را بیابید. برای یافتن مشکلات زیر، ما به انجمن‌های کاربران اپل‌واچ در اینترنت مراجعه کردیم تا پرتکرارترین مشکلات اپل واچ را پیدا کنیم. این مشکلات به اختصار عبارتند از:

 • مشکل اتصال اپل واچ به آیفون
 • مشکل باز نکردن قفل گوشی با استفاده از اپل واچ در ios 13
 • مشکل نصب برنامه روی اپل واچ
 • مشکل شارژ نشدن اپل واچ
 • مشکل آپدیت نشدن اپل واچ

اتصال اپل واچ به گوشی

اتصال اپل واچ به گوشی

قبل از حل مشکلات اپل واچ ، مهم است که به آموزش اتصال اپل واچ به گوشی بپردازیم، چرا که تا اتصال درستی نداشته‌باشیم، رفع مشکلات اپل واچ ممکن نیست.

 • اپل واچ را روی مچ دست خود قرار دهید. با نگه داشتن دکمه کناری، آن را روشن کنید.
 • ساعت را نزدیک آیفون نگه دارید.
 • هنگامی که اعلان تنظیمات در آیفون ظاهر شد، روی Continue ضربه بزنید.
 • اگر این نشان داده نشد، برنامه Watch را در آیفون باز کنید، روی All Watches ضربه بزنید و روی Pair New Watch ضربه بزنید.
 • یک انیمیشن روی اپل واچ ظاهر می‌شود. با استفاده از دوربین آیفون، انیمیشن را در قاب روی صفحه نمایش آیفون تراز کنید. این ساعت را با آیفون جفت می‌کند.
 • با تکمیل جفت‌سازی، تنظیمات و پیکربندی‌های خود را برای ساعت انتخاب کنید و برنامه‌ها و محتوا را با آن همگام‌سازی کنید.

اگر این روش برای شما جواب نداد، مراحل زیر را برای اتصال دستی طی کنید:

اتصال اپل واچ به گوشی ایفون بصورت دستی

 1. 4 مرحله اول از دستورالعمل بالا را دنبال کنید.
 2. به جای تراز کردن انیمیشن روی ساعت در قاب آیفون، روی Pair Apple Watch Manually ضربه بزنید.
 3. روی i در اپل واچ خود ضربه بزنید.
 4. در آیفون، روی نام ساعت نمایش داده شده در ساعت ضربه بزنید.
 5. سپس در گوشی خود، کد 6 رقمی نمایش داده‌شده روی ساعت را وارد کنید.
 6. اپل واچ و آیفون اکنون جفت شده‌اند و می‌توانید تنظیمات را تکمیل کنید.

مشکلات ساعت هوشمند اپل

چرا اپل واچ به گوشی آیفون وصل نمی‌شود؟ این موضوع در صدر مشکلات ساعت هوشمند اپل قرار دارد. ممکن است همچنان در اتصال و همگام‌سازی اپل واچ خود مشکل داشته‌ باشید. اگر هیچ‌کدام از راه‌های بالا کار نمی‌کند و نمی‌توانید اپل واچ را با آیفون pair کنید، در اینجا دلایل و راه حل‌های احتمالی را بیان می‌کنیم:

ساعت از قبل با آیفون دیگری pair شده است

هر اپل واچ را فقط می‌توان به یک آیفون متصل کرد (اگرچه یک آیفون را می‌توان به بیش از یک اپل واچ pair کرد. برای pair کردن اپل واچ و گوشیتان، می‌توانید آن را از آیفونی که در حال حاضر به آن وصل شده‌ است قطع کنید (Watch > My Watch > All Watches > i > Unpair Apple Watch) یا مستقیماً آن را در ساعت ریست کنید. این مهم‌ترین راه حل مشکلات اپل واچ برای اتصال است.

( Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings > confirm)

Activation Lock روی ساعت فعال است

اگر اپل واچ را از شخصی خریداری کرده‌اید و نمی‌توانید آن را متصل کنید، ممکن است توسط ویژگی ضد سرقت Activation Lock اپل محافظت شده‌ باشد. اگر چنین است، با شخصی که آن را از او دریافت کرده‌اید تماس بگیرید و از او بخواهید این قفل را حذف کند.

بلوتوث و وای‌فای در آیفون غیرفعال می‌شود

آیفون و اپل واچ از طریق بلوتوث و وای‌فای بایکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، بنابراین اگر یکی از آن‌ها غیرفعال باشد، این فرآیند کار نخواهد کرد. مشکلات اپل واچ در اتصال اغلب با بررسی بلوتوث و وای‌فای حل می‌شوند. با باز کردن Control Center و بررسی بلوتوث و Wi-Fi مطمئن شوید که هر دو روشن هستند. اگر نیستند، روی آیکون‌ها ضربه بزنید تا روشن شوند.

باتری ساعت کم است

باتری ساعت کم است

اگر باتری ساعت شما بسیار کم است، ممکن است نتواند متصل شود. آن را به مدت یک ساعت یا بیشتر روی شارژر ساعت قرار دهید و دوباره امتحان کنید. سعی کنید همیشه شارژ ساعت را تا حدی بالا نگه دارید چرا که ممکن است باعث بروز مشکلات اپل واچ شود.

آیفون به آپدیت سیستم‌عامل نیاز دارد

آیفون به آپدیت سیستم‌عامل نیاز دارد

اگر سیستم‌عامل آیفون شما قدیمی است، ممکن است در متصل شدن به ساعتی که نسخه جدیدتر سیستم‌عامل را اجرا می‌کند، مشکل داشته باشد. در این صورت، آپدیت سیستم عامل آیفون را بررسی و نصب کنید و دوباره pair شدن را امتحان کنید. آپدیت نبودن ساعت از مهم‌ترین مشکلات اپل واچ است!

مشکل باز نکردن قفل گوشی با استفاده از اپل واچ در ios 13

این مشکل از مشکلات اپل واچ گاهی در تطبیق ساعت با جدیدترین آیفون هم وجود دارد. این موضوع عجیب است چرا که همیشه جدیدترین نسخه‌های آیفون، بهترین پشتیبانی نرم‌افزاری را دارند. چندین کاربر جدید آیفون 13 دریافتند که قابلیت Unlock with Apple Watch برای آنها کار نمی‌کند، با اینکه در آیفون‌های قبلی آن‌ها این قابلیت به‌درستی کار می‌کرد و مشکلی وجود نداشت. این موضوع توسط کاربران در دسته آزاردهنده‌ترین مشکلات اپل واچ بیان شده!

توضیحی کوتاه درباره گزینه آنلاک به‌وسیله اپل واچ می‌دهیم. این قابلیت به شما کمک می‌کند بدون نیاز به رمز و یا face ID قفل گوشی خود را باز کنید، بخصوص در شرایط کرونا و استفاده از ماسک که تشخیص چهره آیفون به بهترین شکل ممکن است کار نکند، این قابلیت به کمک شما می‌آید. در نظر داشته‌ باشید که باز کردن قفل با اپل واچ زمانی کار می‌کند که ساعت روی مچ دست شما باشد و قفل آن باز باشد. همچنین آیفون شما نزدیک باشد. بااین‌حال عده‌ای نمی‌توانند به‌ درستی از قابلیت باز کردن قفل اپل واچ استفاده کنند. برای حل این مشکل از مشکلات اپل واچ راه‌حل قطعی‌ای ارائه شده‌ است.

راه ‌حل مشکل باز نشدن قفل گوشی با استفاده از اپل واچ

خوشبختانه اپل به سرعت متوجه این موضوع میان مشکلات اپل واچ شد و راه حلی را ارائه کرد. آپدیت iOS 15.0.1. به این ترتیب، اگر هنوز با این مشکل در آیفون 13 خود مواجه هستید، به Settings > General > Software Update بروید. پس از آن، روی Download and Install کلیک کنید تا آخرین نسخه iOS را نصب کنید. بعد از آن باید قابلیت بازکردن قفل گوشی شما از طریق اپل واچ درست شود و این مورد از مشکلات اپل واچ از لیست خط بخورد. همیشه به یاد داشته‌ باشید که یکی از راه‌های مهم رفع مشکلات اپل واچ آپدیت است.

مشکل نصب برنامه روی اپل واچ

مشکلات اپل واچ می‌تواند گاهی بسیار کلیدی باشد. نصب برنامه روی ساعت هوشمند بسیار کاربردی و مهم است و حتما می‌دانید که یکی از قابلیت‌های اصلی اپل واچ، ویژگی نصب برنامه بر روی آن است. به کمک این قابلیت می‌توانید برنامه‌های ورزشی نصب کنید، نوت برداری کرده، تایمر حرفه‌ای و مسیریاب داشته‌ باشید. شاید اصلا بخاطر همین قابلیت سراغ اپل واچ رفته‌اید اما هم‌اکنون که با مشکلات اپل واچ و مشکل نصب مواجه شده‌اید، از هزینه‌ای که کرده‌اید پشیمان هستید. بسیاری از کاربران با مشکل نصب برنامه بر روی اپل واچ مواجه هستند و این موضوع میان مشکلات اپل واچ موجب شده تا اپل واچ تبدیل به یک ساعت قدم‌شمار عادی شود!

راه حل مشکلات مرتبط با نصب برنامه روی اپل واچ

دلایل متعددی وجود دارد که چرا برنامه‌ها روی اپل واچ نصب نمی‌شوند، اما بیشتر آن‌ها به ارتباط بی‌سیم مربوط می‌شود. همانطور که گفتیم، اول از همه برای رفع مشکلات اپل واچ باید اتصال درستی داشته باشیم. از آنجایی که برنامه‌ها را از آیفون بر روی ساعت نصب می‌کنید، اتصال بین دستگاه‌ها اغلب دلیل مشکلات اپل واچ است. پس ابتدا باید اتصال بلوتوث و وای‌فای را چک کنید.

سعی کنید هر بار فقط یک برنامه را نصب کنید

تلاش برای نصب تعدادی برنامه به‌طور همزمان می‌تواند سرعت ارتباط بین آیفون و اپل واچ را به قدری کم کند که دستگاه قادر به نصب نباشد و باعث بروز مشکلات اپل واچ حین نصب شود. درعوض، هر بار یک برنامه را نصب کنید. در Watch iPhone، روی یکی از دکمه‌های Install ضربه بزنید و منتظر بمانید تا برنامه به طور کامل نصب شود. قبل از اینکه برنامه دیگری را امتحان کنید. اگر بیش از یک برنامه در حال نصب است، روی همه به جز یک برنامه ضربه بزنید تا نصب ها متوقف شود. احتمال زیاد رفع مشکلات اپل واچ در خصوص نصب برنامه همین باشد.

نصب خودکار برنامه را روشن کنید

به برنامه Watch در آیفون خود بروید، روی App Store ضربه بزنید و سپس گزینه بارگیری خودکار را روی حالت روشن قرار دهید. اگر بعد از آن هنوز برنامه‌ای را نمی‌بینید که نصب می‌شود، یا حتی در برنامه Watch نمایش داده نمی‌شود، برنامه آیفون را حذف کرده و دوباره آن را نصب کنید. حتی ممکن است در این مرحله نیاز به راه‌اندازی مجدد آیفون خود داشته باشید.

خروج اجباری از برنامه ساعت

خروج اجباری از برنامه ساعت در آیفون راه حل دیگری برای رفع این مشکل از مشکلات اپل واچ است. از آنجایی که برنامه iPhone Watch دستگاهی است که برنامه‌ها را روی ساعت شما نصب می‌کند، مشکل در برنامه iPhone Watch می‌تواند باعث ایجاد مشکل در نصب شود. یک راه سریع و آسان برای رفع این مشکل ترک اجباری برنامه و راه اندازی مجدد آن است که به راحتی انجام می‌شود. نکته مهم نه‌تنها در خصوص مشکلات اپل واچ بلکه همیشه، این است که اگر در کاربری برنامه‌ای دچار مشکل شده‌اید، آن را force close  کنید.

ریست یا راه‌اندازی مجدد دستگاه

اپل واچ و آیفون را راه‌اندازی مجدد یا ریست کنید. پس از راه اندازی مجدد ساعت، برنامه Watch را در آیفون باز کنید و دوباره امتحان کنید. اگر این‌کار هم راه حل مشکل شما نبود، گوشی و ساعت را یکبار unpair و سپس دوباره pair کنید. مشکلات اپل واچ مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری با ریست بهتر حل می‌شود!

مشکل شارژ نشدن اپل واچ

یکی از مهم‌ترین مشکلات اپل واچ ، مشکل شارژ نشدن آن است. اپل واچ شما هنگامی که بر روی پایه شارژ خود قرار گرفته، از طریق نماد رعد و برق سبز کوچکی به شما اطلاع می دهد که در حال شارژ شدن است. اگر این را نمی‌بینید، با اینکه به شارژر متصل هستید، چند راه حل وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

راه حل شارژ نشدن اپل واچ

اپل واچ خود را روی پایه شارژ قرار دهید و بررسی کنید که آیا کابل شارژ مغناطیسی تا آخر به آداپتور و شارژر فشار داده شده‌ است یا خیر. همچنین بررسی کنید که آیا دو شاخه در پریز بدون قطعی وصل است یا خیر. اگر اینطور است، اما ساعت شما هنوز شارژ نمی‌شود، دستگاه دیگری را در دیوار امتحان کنید تا ببینید آیا دوشاخ مشکل دارد؟ اگر مطمئن نیستید، شارژر را به دوشاخ دیواری دیگری منتقل کنید.

شارژر مغناطیسی و پشت اپل واچ را تمیز کنید. ممکن است به‌دلیل وجود جرم و چربی میان شارژر و ساعت ارتباط به‌درستی برقرار نشود. دوباره بررسی کنید که آیا اپل واچ به درستی روی شارژر قرار گرفته است یا خیر. آهنرباها باید روی ساعت بچسبند. کابل دیگری را امتحان کنید. اپل توصیه می‌کند از کابل شارژی که همراه ساعت ارائه می‌شود استفاده کنید، اما ممکن است این کابل آسیب دیده‌ باشد. اگر کابلی در دست دارید، با استفاده از کابل دیگری، بررسی کنید که آیا کابل مشکل دارد یا مشکل از ساعت است و نیازمند تعمیر.

مشکل آپدیت نشدن اپل واچ

مشکل آپدیت نشدن اپل واچ

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد مایل به خرید اپل واچ هستند، امکان آپدیت شدن سیستم عامل آنها است. سیستم‌عامل داخل اپل واچ قابل آپدیت است و مهم است که برای عدم بروز مشکلات اپل واچ آن را دائم به آخرین نسخه آپدیت کنید اما گاهی همین نیز در لیست مشکلات اپل واچ قرار می‌گیرد. اگر اپل واچ قدیمی‌تری دارید، احتمالاً حداقل یک بار با پیام unable to install update مواجه شده‌اید.

راه حل به‌روز نشدن اپل واچ

اپل واچ را روی شارژر قرار دهید. لازم نیست، اما شدیدا توصیه می‌شود. این موضوع در زمانی که شارژ باتری ساعت کمتر از 50 درصد پر باشد بسیار مهم تلقی می‌شود. همچنین مطمئن شوید که آیفون شما نزدیک است و اپل واچ و آیفون هر دو به Wi-Fi متصل هستند. هرچه سیگنال قوی‌تر باشد، بهتر است. همچنین می‌توانید قبل از نصب آپدیت، اپل واچ را مجددا راه‌اندازی کنید، به‌ویژه اگر مدتی است که دستگاه را راه اندازی مجدد نکرده‌اید.

می‌توانید فایل به‌روزرسانی نرم‌افزار را حذف کنید. برای این کار اپلیکیشن Watch را در آیفون خود باز کنید. به مسیر General > Software & Update > Delete  بروید. پس از این مرحله حتما اپل واچ خود را ریستارت کنید. پس از روشن شدن، به‌روزرسانی را دوباره دانلود کنید و یک بار دیگر آن را نصب کنید. اپل واچ های قدیمی اغلب هنگام به روز رسانی watchOS دچار خطاهای فضای ذخیره‌سازی می‌شوند. رفع این مشکل نسبتاً ساده است. فضایی را که به‌روزرسانی برای نصب نیاز دارد آزاد کنید.

منبع: lifewire