این روزها هوش مصنوعی (AI) به هر حوزه‌ای نفوذ کرده است. همه‌جا حرف هوش مصنوعی‌ست و افراد بسیاری تمایل دارند کار با این نرم‌افزارها را یاد بگیرند. در این میان، عکس هوش مصنوعی یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌های افراد محسوب می‌شود. این روزها همه ما کم و بیش تصاویری را دیده‌ایم که به وسیله هوش مصنوعی درست شده‌اند و در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام به اشتراک گذاشته‌ شده‌اند. تصاویری که معمولاً دارای یک‌گراندهای فانتزی، اسطوره‌ای و تاریخی هستند و سوژه‌هایی با تکنیک هایپر رئالیسمی و یا فانتزی بر آنها خودنمایی می‌کنند. همچنین بازسازی تصاویر قدیمی، پرتره‌هایی که دارای استایل‌های منحصربه‌فرد هستند، سوژه‌های صنعتی و تبلیغاتی و… از جمله تصاویری هستند که به وسیله هوش مصنوعی تولید شده‌اند و این روزها در فضای مجازی بسیار دیده می‌شوند. 

اگر شما هم علاقه‌مند به ساخت عکس با هوش مصنوعی هستید، مطلب پیش‌رو را دنبال کنید. در این مطلب سعی کرده‌ایم درباره ساخت و ادیت عکس به وسیله هوش مصنوعی گفته و چند نمونه نرم‌افزار هوش مصنوعی را به شما معرفی کنیم. 

ویرایشگر عکس هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

ویرایشگر عکس هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

ویرایشگرهای عکس هوش مصنوعی از الگوریتم‌های یادگیری عمیق بهره می‌گیرند. این الگوریتم‌ها با تجزیه و تحلیل دقیق الگوها و عکس‌های دنیای واقعی یاد می‌گیرند و تجربه می‌کنند. بنابراین وقتی با یک عکس جدیدی روبه‌رو می‌شوند از داده‌های قبلی که یاد گرفته‌اند، کمک گرفته و الگوهای جدید می‌سازند. این الگوها اغلب شامل حذف بک‌گراند و جایگزینی با زمینه‌های دیگر، افکت‌ها، رنگ‌آمیزی‌های جدید و اضافه کردن عناصری جدید به تصویر است. همچنین این مکانیزم‌ها با یادگیری از داده‌های قبلی، امکان بهبود تصاویر و اضافه کردن جلوه‌های بصری ویژه را ایجاد می‌کنند. تفاوت فتوشاپ با هوش مصنوعی دقیقاً در همین نکته نهفته است که در فتوشاپ این کاربرانند که به وسیله ابزارها به ادیت می‌پردازند. در حالی که در مکانیزم‌های هوش مصنوعی همه چیز براساس تجربه و یادگیری عمیق اتفاق می‌افتد.

ادیت عکس با هوش مصنوعی چه مزایایی دارد؟

روش ادیت عکس با هوش مصنوعی دارای مزیت‌هایی نسبت به شیوه‌های دستی است که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

  • نوآوری، خلاقیت و عدم استفاده از طرح‌های تکراری و کپی: نرم‌ افزارهای هوش مصنوعی با تکیه بر دانش و تجربیات الگوریتمی اقدام به ادیت تصاویر به خلاقانه‌ترین شکل ممکن می‌زنند. بنابراین استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی بهترین شیوه برای ادیت عکس و خلق تصاویر جدید تبلیغاتی، صنعتی و هنری است. این تصاویر می‌توانند در تبلیغات و مولتی مدیای شرکت‌ها بسیار موثر واقع شوند و با کمترین وقت و هزینه به پروسه دیجیتال مارکتینگ کمک کنند. 
  • کاهش هزینه‌ها: در پروسه ادیت عکس با هوش مصنوعی، هزینه‌ها به شدت کاهش می‌یابند. زیرا شما لازم نیست یک وایشگر و طراح حرفه‌ای عکس استخدام کنید. همچنین تولید عکس هوش مصنوعی زمان اندکی می‌گیرد و این به معنای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. 
  • سرعت بیشتر انجام پروژه‌ها: ساخت عکس با هوش مصنوعی در مدت زمان اندکی انجام می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مشکلات در بحث کاری، تاخیر به وسیله نیروی انسانی است. این مشکل به مدد سرعت بالای پردازش و ادیت به وسیله هوش مصنوعی تا حد زیادی رفع شده است. 


معرفی بهترین برنامه های ادیت عکس هوش مصنوعی 1402

این روزها به وسیله سایت‌ها و برنامه‌های زیادی می‌توان عکس هوش مصنوعی ساخت. در اینجا مهم‌ترین برنامه‌ها و نرم‌افزارهای هوش مصنوعی را به شما معرفی می‌کنیم:

Luminar AI: برنامه‌ای کامل برای ادیت عکس هوش مصنوعی

Luminar AI: برنامه‌ای کامل برای ادیت عکس هوش مصنوعی

به وسیله این نرم‌افزار هوش مصنوعی می‌توانید تصاویر را به بهترین شکل ممکن ادیت کنید. همچنین این برنامه قابلیت افزایش کیفیت، حذف نویز تصویری و ایجاد طیف‌های رنگی جدید را دارد.

لینک دانلود برنامه Luminar AI

leawo photoins: روتوش چهره، بالا بردن کیفیت رنگی و حذف نویز

leawo photoins: روتوش چهره، بالا بردن کیفیت رنگی و حذف نویز

از این نرم‌افزار معمولاً برای ادیت و روتوش تصاویر پرتره استفاده می‌شود. حذف چین و چروک‌ها، نویزهای بصری ناخوشایند، ایجاد شفافیت و متعادل‌سازی فضای رنگی تصویر از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

لینک دانلود برنامه leawo photoins

Prisma: معروف‌ترین نرم افزار ادیت عکس هوش مصنوعی

Prisma: معروف‌ترین نرم افزار ادیت عکس هوش مصنوعی

اگر Prisma را مشهورترین اپلیکیشن ادیت عکس هوش مصنوعی بنامیم، اغراق نکرده‌ایم. این نرم‌افزار در عرض چند ثانیه می‌تواند تصویر ورودی را تبدیل به یک تصویر با فضای نقاشی‌ کند! همچنین افکت‌های فراوانی مانند افکت هاشوری، سیاه و سفید، کنتراست بالا، طیف رنگی گرم یا سرد در این نرم‌افزار تعبیه شده است. 

لینک دانلود برنامه Prisma

Claid.ai: ادیت حرفه‌ای با کیفیت بالا

Claid.ai: ادیت حرفه‌ای با کیفیت بالا

Claid.ai یک نرم‌افزار هوش مصنوعی حرفه‌ای است که می‌تواند تصاویری با کیفیت بسیار بالا تولید کند. این نرم‌افزار عکس هوش مصنوعی توانایی ایجاد تصاویر با وضوح بالا، کیفیت نوری ایده‌آل و شفافیت در کمترین زمان ممکن دارا است. تصاویر خروجی از این نرم‌افزار هوش مصنوعی غالباً به منظور چاپ‌های دیجیتال تبلیغاتی، بنرهای دیجیتال و محتوا برای شبکه‌های اجتماعی به کار می‌روند.

لینک سایت برنامه claid.ai

autoRetouch: برنامه‌ای متناسب برای فروشگاه‌ها برای ویرایش تصاویر

autoRetouch: برنامه‌ای متناسب برای فروشگاه‌ها برای ویرایش تصاویر

این برنامه توانایی فوق‌العاده‌ای در زمینه ویرایش تصاویر دارد. شما می‌توانید فیلترها، افکت‌ها و زمینه‌های منحصربه‌فردی در این برنامه بیابید. همچنین شما می‌توانید به وسیله این نرم‌افزار هوش مصنوعی تصاویر محصول، تصاویر با بک‌گراندهای گوناگون، پلت‌های رنگی تبلیغاتی برند و رتوش حرفه‌ای نیز بپردازید. از سوی دیگر خروجی این برنامه می‌تواند کاملاً با برنامه‌های ووکامرس و پلتفرم وردپرس همخوان باشد. به همین دلیل بهترین ابزار برای کسب و کارها و سایت‌های فروشگاهی محسوب می‌شود. 

لینک سایت برنامه AutoRetouch

Canva: ویرایشگر جادویی عکس و محتوا

Canva: ویرایشگر جادویی عکس و محتوا

کانوا را اغلب همه کسانی که کار محتوا می‌کنند، می‌شناسند. کانوا محتوا و متن نوشتاری را براساس الگوریتم‌های هوش مصنوعی تبدیل به تصویر می‌کند. این ابزار دارای سبک‌های مهیجی همچون آبرنگی، مینیمال، هایپررئالیسم، اینمه، فانتزی و نئونی است. همچنین از طریق ابزارهای این نرم‌افزار هوش مصنوعی می‌توانید اشیا را از زمینه‌های غیر پیچیده حذف کرده یا جایگزین کنید. در بخش نوشتاری نیز کانوا امکان تولید محتوا در قالب‌های مناسب برای شبکه‌های اجتماعی را مهیا می‌کند. 

لینک سایت برنامه Canva

Beat Sync: بهترین ویرایشگر برای ساخت فیلم و ریلز تبلیغاتی

Beat Sync: بهترین ویرایشگر برای ساخت فیلم و ریلز تبلیغاتی

اگر به ویدیوهای تبلیغاتی یا انگیزشی اینستاگرام و یوتیوب دقت کرده باشید، پلان‌های تصویری کاملاً با موسیقی و ضربآهنگ‌ها هماهنگ هستند. ساخت چنین ویدیوهایی احتمالاً شما را به دردسر خواهد انداخت. بیت سینک یک برنامه ویرایشگر ویدیو است که می‌تواند به راحتی برای شما ویدیوهایی با موسیقی سر ضرب بسازد.  

لینک سایت Beat Sync

بهترین سایت‌ها برای تبدیل متن به عکس هوش مصنوعی

بهترین سایت‌ها برای تبدیل متن به عکس هوش مصنوعی

سال‌ها ابزار هوش مصنوعی با قابلیت تبدیل متن و نوشته به تصویر به صورت غیرعمومی توسط دانشمندان و محققین حیطه AI مورد آزمایش قرار می‌گرفت. تا اینکه سرانجام در اوایل سال 2022 بود که به‌طور رسمی چند برنامه هوش مصنوعی محدود (DALL-E 2 و Stable Diffusion) با قابلیت تبدیل کردن متن به عکس به بازار ارائه شد. تصویر انعکاس جهان در کلاه فضانوردی یک راکون که توسط DALL-E ساخته شده بود، توانست توجه بسیاری از افراد را به سمت تصاویر خروجی هوش مصنوعی معطوف کند. پس از آن کاربران بسیاری از این دو برنامه استقبال کردند و کم‌کم نرم‌افزارهای دیگری نیز روانه بازار شد. امروز افراد زیادی در دنیا به وسیله این نرم‌افزارهای هوش مصنوعی و چت جی پی تی به تولید محتوای بصری برای کسب و کار خود می‌پردازند. اما کاربرد هوش مصنوعی به همینجا خلاصه نمی‌شود، بلکه امروز هزاران نفر در سراسر دنیا با نیازهای گوناگون از این نرم‌افزارها استفاده می‌کنند. به‌طور مثال اگر در اینستاگرام چرخی بزنید ده‌ها عکس هوش مصنوعی از ایران از دوره‌های خاص تاریخی خواهید دید که همه از طریق این نرم‌افزارهای هوش مصنوعی درست شده‌اند.

بیشتر بخوانید : آموزش چت جی پی تی

در این بخش سه سایت و ابزار اصلی برای تبدیل متن به عکس هوش مصنوعی را به شما معرفی می‌کنیم:

DALL-E 2: نرم‌افزاری از ایلان ماسک برای تغییر جهان!

 DALL-E 2: نرم‌افزاری از ایلان ماسک برای تغییر جهان!

دال ای به راحتی متون کوتاه در حد چند جمله را به تصویری شگفت‌انگیز با جلوه‌ای واقع‌گرایانه تبدیل می‌کند. همین امر باعث شده کاربران بسیاری به سراغ کار با این برنامه هوش مصنوعی بروند. تصاویر خروجی از DALL-E2 تقریباً هیچ فرقی با واقعیت ندارند و تشخیص آنها با نسخه‌های عکس واقعی بسیار سخت است. این در حالی‌ست که بسیاری از برنامه‌های عکس هوش مصنوعی تصاویری با جلوه‌های هنری تولید می‌کنند. 

  DALL-E2 در حالت بتا قرار دارد و ورود به آن تنها از طریق دعوت‌نامه دیگر کاربران امکان‌پذیر است. افراد زیادی در لیست انتظار قرار دارند و منتظر انتشار نسخه نهایی توسط OpenAI هستند. همچنین OpenAI اعلام کرده است حقوق تمامی تصاویر منتشره متعلق به سازندگان است و آنها می‌توانند این تصاویر را با نام خود به فروش برسانند. 

لینک ثبت نام در لیست انتظار DALL-E2


DALL-E2 :بهترین سایت‌ها برای تبدیل متن به عکس هوش مصنوعی

 تبدیل متن به عکس هوش مصنوعی

بیشتر بخوانید : چت جی پی تی در تلگرام

Midjourney: برنده جایزه بین المللی عکس هنری آمریکا

Midjourney: برنده جایزه بین المللی عکس هنری آمریکا

چندی پیش تصویری (تصویر بالا) که توسط برنامه عکس هوش مصنوعی Midjourney درست شده بود، جایزه یک جشنواره مهم هنری را از آنِ خود کرد! تنها ویژگی این برنامه که شاید برخی افراد را دچار دوگانگی کند، تصاویر خروجی با فیلترهای کاملاً هنری و به دور از واقع‌گرایی است. البته این موضوع می‌تواند یک حسن بزرگ برای میدجورنی نیز محسوب شود! برای استفاده از این برنامه باید اپلیکیشن Discord را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید:

  • وارد Discord شده و در آن ثبت نام کنید.
  • به کانال #newbies-126 بروید.
  • دستور بات imagine/ را در کانال وارد کرده و کمی صبر کنید تا عبارت prompt ظاهر شود.
  • حالا دستور متنی خود را برای خلق تصویر مورد نظر تایپ کنید.
  • شما می‌توانید 25 تصویر رایگان از طریق این برنامه بسازید و پس از آن باید هزینه اشتراک Midjourney را بپردازید.

 برنامه عکس هوش مصنوعی Midjourney

   برنامه عکس هوش مصنوعی

Stable Diffusion: یک نرم افزار تحت وب متن باز قابل ارتقا

Stable Diffusion یک برنامه عکس هوش مصنوعی متن باز است.

Stable Diffusion یک برنامه عکس هوش مصنوعی متن باز است. این بدین معناست که کاربران می‌توانند به ارتقا و بهبود این برنامه تحت وب کمک کنند. Stable Diffusion نیز مانند همتایانش ابتدا به صورت رایگان خواهد بود و سپس در ازای هر صد عکس، یک پوند از کاربران خواهد گرفت. تصاویر خروجی از این برنامه نیز همچون DALL-E2 واقع‌گرایانه است. این برنامه هوش مصنوعی تنها با فرمان چند جمله کوتاه به خلق آثاری شگفت‌انگیز خواهد پرداخت. 

لینک دانلود برنامه تحت وب Stable Diffusion

این برنامه هوش مصنوعی تنها با فرمان چند جمله کوتاه به خلق آثاری شگفت‌انگیز خواهد پرداخت

بیشتر بخوانید : جایگزین میدجورنی

سخن آخر: خلاقیت امروز با هوش مصنوعی

سخن آخر: خلاقیت امروز با هوش مصنوعی

شاید شما هم این جمله را شنیده‌ باشید: «اگر امروز هوش مصنوعی را فرا نگیریم، فردا خیلی دیر است!»

نرم افزارهای هوش مصنوعی این روزها همکار و همیاری بزرگ برای بشر شده است. یادگیری و شناخت آنها می‌تواند باعث پیشرفت و موفقیت در هر کسب و کاری باشد. همچنین یادگیری آن سبب می‌شود تا هزینه‌ها تا حد قابل توجهی کاهش یابد. 

افسانه‌های زیادی در مورد هوش مصنوعی وجود دارد که شاید برخی از افراد را نسبت به این تکنولوژی جدید دچار گارد و تردید کند، اما فراموش نکنید عکس با هوش مصنوعی تنها توسط یک فناوری مدرن ساخته نمی‌شود، بلکه این شمایید که همچون یک هدایتگر پشت جریان ایستاده‌اید و به هوش مصنوعی فرمان می‌دهید!

منبع ۱/ منبع ۲