گوشی‌های سامسونگ علاوه بر پشتیبانی از دستیار گوگل، با دستیار صوتی مخصوص به خود به نام بیکسبی عرضه می‌شوند. دستیار صوتی بیکسبی تلاش سامسونگ برای مقابله با امثال سیری، دستیار صوتی گوگل و آمازون الکسا است. در حالی که بیکسبی موفقیت هیچ یک از این سه دستیار صوتی را نداشته است، هنوز روی بسیاری از دستگاه‌های سامسونگ از قبل نصب شده است. اگر شما هم می‌خواهید بدانید دستیار صوتی بیکسبی چگونه است و چه کارهایی می‌تواند بکند، با این مطلب از همه‌چی آنلاین همراه باشید.

دستیار صوتی بیکسبی چیست؟

دستیار صوتی بیکسبی چیست؟

دستیار صوتی بیکسبی یک دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی است. بیکسبی اولین بار در سال ۲۰۱۷ همراه با Samsung Galaxy S8 معرفی شد و برای کار در طیف وسیعی از محصولات سامسونگ طراحی شده است که در بسیاری از دستگاه‌های دیگر مانند یخچال‌ها و تلویزیون‌های Family Hub سامسونگ نیز گنجانده شده است.

می‌توانید از آن برای ارسال پیامک، دریافت اطلاعات مناسب درباره آب و هوا، یادآوری جلسات، مقاله‌های خبری و غیره استفاده کنید. با دستیار صوتی بیکسبی می‌توانید درباره آنچه که با دوربین می‌بینید و اقدامات مربوطش بیشتر بدانید. دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند صداهای فردی را یاد بگیرد، بنابراین بسته به اینکه چه کسی سؤال می‌کند، پاسخ‌ها را شخصی می‌کند. سامسونگ می‌گوید که بیکسبی با شما «یاد می‌گیرد، تکامل و تطبیق می‌یابد».

دستیار صوتی Bixby در بخش‌های مختلف ظاهر می‌شود. در اوایل کار دستیار صوتی بیکسبی دکمه اختصاصی خود را در برخی از تلفن‌های Samsung Galaxy داشت، اگرچه اکنون این دکمه حذف شده است، زیرا طرفداری در میان کاربران نداشت. این حس وجود دارد که دستیار صوتی Bixby به جای توسعه توسط سامسونگ، فقط نگهداری می‌شود. از زمان راه‌اندازی، شاهد حذف دکمه دستیار صوتی بیکسبی، عرضه نشدن بلندگوی مخصوص که قابلیت بیکسبی در آن به صورت ادغام شده قرار داشت و حذف برخی عملکردها از این دستیار صوتی بوده‌ایم.

با عرضه خانواده گلکسی اس ۲۱ در سال ۲۰۲۱، به نظر می‌رسد سامسونگ در حال نزدیک‌تر شدن به Google است و به جای صفحه اصلی دستیار صوتی بیکسبی، Google Discover را در صفحه اصلی ارائه می‌کند که نشان می‌دهد ممکن است در آینده برخی از خدمات مربوط به دستیار صوتی خود را متوقف کند. این احتمال وجود دارد که دستیار صوتی بیکسبی هم مانند برخی دیگر از سرویس‌های اختصاصی سامسونگ مثل ChatOn و حتی سیستم عامل بادا، تعطیل شود.

دستیار صوتی بیکسبی چگونه کار می‌کند؟

بیکسبی طوری طراحی شده است که به شما امکان می‌دهد طیف کاملی از تعاملات را انجام دهید، به جای اینکه فقط یک برنامه را راه‌اندازی کنید یا یک کار را انجام دهید. دستیار صوتی بیکسبی از نظر زمینه‌ای آگاه است، به این معنی که می‌تواند وضعیتی را که برنامه در آن قرار دارد تشخیص دهد و اقدامات درست را بر اساس درخواست‌های شما انجام دهد، همچنین به شما اجازه می‌دهد صدا یا لمس را با هم ترکیب کنید.

دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند گفتار طبیعی را درک کند. این بدان معنی است که شما نیازی به استفاده از عبارات مجموعه‌ای ندارید. می‌توانید اطلاعات ناقصی را ارائه دهید و دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند تفسیر و اقدام کند. تشخیص زبان طبیعی کلید ظهور الکسا بوده است و اکنون به یکی از عناصر کلیدی هوش مصنوعی مدرن تبدیل شده است.

این سرویس اساساً مثل سایر راه‌حل‌های هوش مصنوعی مانند دستیار صوتی گوگل یا دستیار صوتی الکسا عمل می‌کند، زیرا به صدای شما گوش می‌دهد، اطلاعات را تفسیر می‌کند و عملکرد لازم را انجام می‌دهد. آگاهی زمینه‌ای به این معنی است که شما می‌توانید از دستیار صوتی بیکسبی درخواست کنید مجموعه‌ای از کارها را انجام دهد بدون این که بخواهید ریز جزییات همه چیز را توضیح دهید. بیکسبی از قبل درک می‌کند که شما کجا هستید، بنابراین می‌تواند گام منطقی بعدی را بردارد.

کلمه فعالسازی

کلمه فعالسازی

برای فعالسازی دستیار صوتی بیکسبی کافیست عبارت Hi Bixby را بگویید. این دستیار صوتی به این عبارت واکنش نشان می‌دهد و آماده کمک کردن به شما می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد بیکسبی مستعد راه‌ اندازی تصادفی است، بنابراین استفاده از روش فشار دادن دکمه از تشخیص نادرست جلوگیری می‌کند. این فقط برای قسمت کنترل صوتی دستیار صوتی Bixby اعمال می‌شود. در غیر این صورت، چیزهایی مانند Bixby Vision را خواهید دید که در دوربین ادغام شده و آماده استفاده هستند.

بسیاری از دستگاه‌های گلکسی روشی را برای اختصاص دادن دکمه‌ای برای فعال کردن دستیار صوتی بیکسبی ارائه می‌کنند. اشاره کردیم که برخی از دستگاه‌های قدیمی دارای دکمه مستقل بیکسبی هستند. در دستگاه‌های جدیدتر، گزینه راه‌اندازی Bixby با دو بار فشار دادن یا فشار دادن و نگه داشتن دکمه کناری/روشن/خاموش وجود دارد. به تنظیمات > ویژگی‌های پیشرفته > کلید کناری بروید و گزینه‌ها را پیدا خواهید کرد.

دستیار صوتی بیکسبی چه کارهایی می‌تواند بکند؟

یکی از اهداف اصلی بیکسبی کار کردن با دستگاه‌های پیچیده‌تر است. در اینجا چند نمونه از کارهای دستیار صوتی بیکسبی آورده شده است: بگویید «Show this on my TV» تا صفحه گوشی خود را به تلویزیون سامسونگ یا دستگاه‌های سازگار مانند Roku منعکس کند. برای ذخیره تصویر روی صفحه به‌ عنوان تصویر زمینه گوشی، بگویید «use this as my wallpaper». برای اینکه دستگاهتان را مجبور کنید دقیقاً این کار را انجام دهد، بگویید «take a selfie and share it with facebook». بگویید «remind me to take medicine at 3pm» تا دستیار صوتی بیکسبی یادآوری را ذخیره کند.برای باز کردن برنامه پیام‌ها، بگویید «open messages». برای روشن کردن ویژگی HDR در برنامه دوربین، بگویید «turn on HDR».

برای استفاده از این دستورات، که همگی منطقی هستند، باید دکمه بیکسبی یا دکمه کناری را به روشی که تنظیم کرده‌اید فشار دهید یا بگویید Hi Bixby. به‌ راحتی می‌توانید از دستیار صوتی بیکسبی بخواهید کارهایی مانند تغییر وضعیت صدا یا افزایش روشنایی گوشی را انجام دهد. به‌طور کلی، وقتی صحبت از کنترل دستگاه به میان می‌آید، دستیار صوتی بیکسبی بسیار خوب عمل می‌کند، همانطور که در نوشتن پیام برای شما، یا خواندن پیام‌های دریافتی و غیره خوب عمل می‌کند.

دستیار صوتی Bixby همچنین با برنامه‌هایی مانند SmartThings تعامل خواهد داشت و کنترل خانه هوشمند را از طریق صدا در اختیار شما قرار می‌دهد. باید همه چیز را در SmartThings راه‌ اندازی کنید، اما پس از آن دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند کنترل صوتی آن برنامه را به کاربر ارائه دهد.

صفحه اصلی بیکسبی

در ابتدا یک صفحه اصلی برای رابط کاربری دستیار صوتی بیکسبی وجود داشت، اما به تدریج از بین رفت، ما گمان می‌کنیم که سامسونگ به جای آن Google Discover را ارائه کرده است. در عوض، وقتی دستیار صوتی Bixby را به صورت صوتی، ضربه زدن روی برنامه یا میانبر دکمه فرا می‌خوانید، یک فرمان محبوب به صورت نمونه دریافت خواهید کرد که می‌توانید از بیکسبی بخواهید انجامش دهد. این بسیار شبیه دستیار صوتی گوگل است.

یک دکمه Discover وجود دارد که می‌توانید روی آن ضربه بزنید تا صفحه بزرگ‌تری باز شود، که به نوبه خود می‌تواند درباره کارهایی که دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند انجام دهد، از جمله ترفند‌ها، پیشنهادهایی ارائه دهد. همچنین به شما امکان می‌دهد خدمات زیادی را مشاهده کنید که بیکسبی می‌تواند با آن‌ها تعامل داشته باشد و از آن‌ها به‌عنوان منابع اطلاعاتی استفاده کند. می‌توانید دوباره روی آن‌ها ضربه بزنید تا پیشنهاداتی برای دستورات ببینید. دستیار صوتی Bixby با بسیاری از برنامه‌ها مانند Netflix و Spotify ،Ticketmaster و WhatsApp کار می‌کند.

قابلیت Bixby Routines

Bixby Routines چارچوبی برای اقدامات If and then یا شرطی است. به شما این امکان را می‌دهد که محرک‌هایی را تعریف کنید مانند زمان، مکان، وضعیت دستگاه یا برخی فعالیت‌های دیگر و سپس اقدامات مانند باز کردن یک برنامه یا تغییر چیزی در تلفن خود را تنظیم کنید.

این چیزی است که با کمک دستیار صوتی بیکسبی می‌توانید برای یک روال صبحگاهی، کنترل دستگاه‌های خانه هوشمند و غیره داشته باشید. این قابلیت برای کار در تلفن شما طراحی شده است و با این واقعیت که SmartThings دارای بخش Automation با استفاده از تصاویر بسیار مشابه است که اتوماسیون خانه هوشمند را ارائه می‌دهد، کمی گیج‌کننده شده است. به‌ طور کلی کار با SmartThings برای کنترل وسایل متصل آسان‌تر است.

به‌ طور کلی اگر بخواهیم در مورد اتصال و مدیریت سیستم‌های هوشمند خانگی دستیار صوتی بیکسبی را با رقیبش یعنی الکسا مقایسه کنیم، روال‌های الکسا ساده‌تر از روتین‌های دستیار صوتی بیکسبی هستند. بنابراین اگر در فرآیند انتخاب یک سیستم خانه هوشمند هستید، الکسا ممکن است گزینه بهتری باشد.

قابلیت Bixby Vision

قابلیت Bixby Vision

Bixby Vision طیف وسیعی از عملکردها را ارائه می‌دهد که از دوربین گوشی استفاده می‌کند. با کار کردن به روشی مشابه با Google Lens یا برنامه خرید آمازون، می‌توانید از دستیار صوتی بیکسبی بپرسید که این چیست؟ برنامه دوربین را باز کنید و دکمه Bixby Vision را بزنید.

این یک ویژگی عالی است، اما قبلاً بارها در برنامه‌های دیگر از آن استفاده کرده‌ایم. Bixby Vision می‌تواند گزینه‌های مرتبط با هر چیزی که دوربین به سمت آن نشانه رفته است، ارائه کند. شناسایی یک تصویر، مکان، متن یا رفتن به گزینه‌های خرید از جمله گزینه‌هایی هستند که با این قابلیت دستیار صوتی بیکسبی در دسترس کاربر قرار می‌گیرند. 

وقتی Bixby Vision فکر می‌کند می‌تواند نوشیدنی را ببیند، عملکرد جستجوی نوشیدنی را ارائه می‌دهد. پس از شناسایی دستگاه، این‌ها به اطلاعات بیشتر منجر می‌شوند. بهترین نکته در مورد Bixby Vision این است که به سرویس کامل Bixby Voice با دسترسی مستقیم از طریق دوربین وابسته نیست، بنابراین می‌توانید بدون نیاز به استفاده از دستیار صوتی سامسونگ از آن استفاده کنید. 

قابلیت Bixby Home

در اصل دستیار صوتی بیکسبی یک روی دیگر هم به نام Bixby Home داست. این بخشی از صفحه اصلی تلفن شما بود که در سمت چپ قرار داشت، جایی که در گوشی‌های قدیمی‌تر سامسونگ اپلیکیشن بریفینگ مشاهده می‌شد. اخیراً، سامسونگ به ارائه Google Discover روی آورده است، اما در برخی از دستگاه‌های قدیمی‌تر ممکن است همچنان Bixby Home را در جای خود پیدا کنید.

در بریتانیا این بخش در سرویس خبری Upday یا Flipboard برای سایر جاها ادغام شد. این بخش از دستیار صوتی بیکسبی مملو از کارت است، مانند یک فید شخصی یا فهرست پیمایشی از اطلاعاتی که دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند با آن‌ها تعامل داشته باشد، اعم از آب و هوا، فعالیت‌های تناسب اندام و دکمه‌هایی برای کنترل ابزارهای اینترنت اشیا. بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌ها را می‌توان در Bixby Home ادغام کرد، مانند توییتر، فیس‌بوک، Spotify و گالری شما، بنابراین می‌توانید به نکات برجسته از همه این موارد در آنجا دسترسی داشته باشید.

قابلیت Bixby Reminders

Bixby می‌تواند یک یادآور برای شما ایجاد کند با وظایف خاص در قالب متن یا چک لیست. می‌توانید از آن بخواهید تماس‌ها و پیام‌های متنی را که می‌خواهید بعداً برقرار کنید و محتوای رسانه‌ای که می‌خواهید بعداً دوباره مشاهده کنید، مانند عکس‌ها (حداکثر هشت عکس در یک یادآوری)، ویدیو و محتوای وب را به شما یادآوری کند.

پیشنهاد رستوران

دستیار صوتی بیکسبی می‌تواند بر اساس مکان‌هایی که قبلا رفته‌اید رستوران پیشنهاد بدهد. برای این کار از اطلاعات موجود استفاده می‌کند، مانند Google Maps که دوباره این سوال را ایجاد می‌کند که چرا وقتی می‌توانید مستقیماً به Google بروید، از Bixby استفاده می‌کنید.

منبع