کد دایورت چیست؟ دایورت از کلمه انگلیسی divert می‌آید و به معنای منحرف کردن است. منظور از دایورت کردن گوشی موبایل انتقال تماس از یک خط به خط دیگر است. کد دایورت همراه اول، کد دایورت ایرانسل کد دایورت رایتل چیست و چگونه اعمال می‌شود؟ و روش لغو کردن دایورت در گوشی چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ بدهیم،؛ بنابراین خواندن این نوشته را از دست ندهید.

مزایای دایورت کردن چیست؟

شما با استفاده از کد دایورت می‌توانید تماس‌های خود را روی خط دیگری منتقل کنید. دایورت کردن مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. تصور کنید منتظر یک تماس مهم هستید ولی دقیقا در همان روز یک جلسه مهم کاری دارید یا در پرواز هستید و گوشی موبایل تان در دسترس نیست. در این شرایط شما با استفاده از کد دایورت می‌توانید تماس‌های خود را روی خط دیگری منتقل کنید. 

نحوه دایورت کردن در همراه اول، ایرانسل و رایتل 

نحوه دایورت کردن در همراه اول، ایرانسل و رایتل

کاربران همراه اول، ایرانسل، رایتل می‌توانند با شماره گیری کد مخصوصی، تماس‌های خود را از خط خود به خط دیگری منتقل کرده و دیگر به خاطر مشغله کاری نگران از دست رفتن تماس‌های مهم نباشند. #شمارمورد نظر *21* کد دایورت همراه اول، کد دایورت ایرانسل، کد دایورت رایتل و سایر اوپراتورهاست که با شماره‌گیری آن می‌توانید تماس‌های خود را به خط دیگری منتقل کنید. 

آموزش گام به گام دایورت کردن خط 

رایج‌ترین و سریع‌ترین روش جهت منتقل کردن تماس‌ها از سیم‌کارت خود‌ به خط دیگر، استفاده از کد دستوری ستاره ۲۱ ستاره شماره مورد نظر مربع است. دایورت کردن گوشی موبایل شامل مراحل زیر است:

 • در مرحله اول باید وارد بخش شماره‌گیری گوشی شوید.
 • سپس کد دستوری # شماره مورد نظر*21* را وارد کنید.
 • دکمه سبز تماس را فشار دهید و یک الی دو ثانیه صبر کنید.
 • به همین سادگی تماس‌های خط شما به خط دیگری منتقل می‌شود.

دایورت کردن شماره تلفن در حین مکالمه 

اگر در حین مکالمه تلفنی، تماس‌های دریافتی زیادی دارید که موجب حواس پرتی می‌شود یا نمی‌خواهید بقیه تماس‌های خود را از دست بدهید، می‌توانید تماس‌های دریافتی حین مکالمه خود را به شماره دیگری منتقل کنید. جهت دایورت کردن شماره تلفن حین مکالمه باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا وارد بخش شماره گیری موبایل شوید.
 • کد دایورت # شماره مورد نظر*61* را وارد کرده و سپس کلید سبز تماس را بزنید.

دایورت کردن تلفن در حین در دسترس نبودن 

اگر منتظر یک تماس مهم هستید ولی شارژ باتری شما کم است و ممکن است هر لحظه گوشی شما خاموش شود یا در موقعیتی هستید که آنتن دهی گوشی موبایل شما ضعیف است؛ می‌توانید از طریق مراحل زیر اقدام به دایورت کردن دستگاه موبایل خود کنید:

 • ابتدا وارد بخش شماره گیری موبایل خود شوید.
 • کد دستوری ستاره 67 ستاره شماره مورد نظر مربع را وارد کنید و در آخر کلید سبز تماس را فشار دهید.
 • به همین سادگی تغییرات روی سیم کارت اعمال می‌شود.

آموزش دایورت دستی دستگاه اندروید

آموزش دایورت دستی دستگاه اندروید

شما علاوه بر کد دایورت می‌توانید به صورت دستی اقدام به دایورت کردن موبایل خود کنید. در ادامه روش دایورت دستی برای گوشی اندروید را به شما آموزش می‌دهیم.

 • ابتدا وارد بخش شماره‌گیری شوید و سپس در قسمت بالا سمت راست گزینه سه نقطه زده و وارد بخش تنظیمات شوید.
 • سپس روی گزینه Supplementary services کلیک کنید.
 •  اگر گوشی موبایل شما دو سیم کارت را پشتیبانی می‌کند، می‌توانید هر کدام را که خواستید دایورت کنید. در این مرحله باید روی گزینه call Forwarding کلیک کنید. بعد از آن با چهار گزینه روبرو می‌شوید که در ادامه در مورد هر کدام توضیح مختصری می‌دهیم.
 • Always Forward: اگر می‌خواهید تماس‌های شماره موبایلتان همیشه به شماره مورد نظرتان دایورت شود؛ این گزینه را انتخاب کنید.
 • Forward when Busy: اگر از این گزینه استفاده کنید؛ دیگر زمانی که درحال مکالمه هستید تماس‌های پشت خطی نخواهید داشت و به خط دیگری منتقل می‌شوند.
 • Forward when unanswered: اگر به خاطر مشغله کاری، امکان پاسخگویی به تماس‌های خود را ندارید با انتخاب این گزینه، تماس‌ها به خط دیگری دایورت می‌شوند.
 • Forward when unreachable: اگر از این گزینه استفاده کنید هر زمان که در دسترس نبودید به شماره مورد نظر دایورت می‌شود. 

لغو کردن دایورت شماره موبایل

اگر دیگر نیاز ندارید که گوشی موبایلتان در حالت دایورت باشد، می‌توانید خیلی راحت اینکار را انجام دهید. جهت لغو کردن دایورت، کد دستوری #21# را وارد کرده تا دستگاه موبایل از دایورت خارج شود. 

هزینه دایورت کردن 

هزینه دایورت کردن تماس در همه خطوط مخابراتی با هزینه مکالمه کردن برابر است. هرچقدر شماره‌ای که دایورت کرده اید با شماره انتقالی بیشتر مکالمه داشته باشد به همان میزان باید هزینه پرداخت کنید. اما فعال سازی یا لغو دایورت هیچ گونه هزینه‌ای ندارد.

سوالات متداول درباره دایورت کردن خط

چگونه خط همراه اول و ایرانسل را دایورت کنیم؟

شما با شماره گیری کد دایورت ستاره ۲۱ ستاره شماره مورد نظر مربع می‌توانید تماس‌های خطوط مخابراتی همراه اول و ایرانسل خود را به شماره مورد نظرتان منتقل کنید. 

کد لغو کردن دایورت چیست؟

جهت لغو کردن دایورت می‌توانید به راحتی با شماره گیری مربع ۲۱ مربع اینکار را انجام دهید.

آیا کد لغو دایورت در اپراتورهای مختلف متفاوت است؟

خیر. کد لغو دایورت در تمام اپراتورها از جمله همراه اول، ایرانسل، رایتل یکسان است. شما با شماره گیری کد دستوری #21# می‌توانید خط موبایل خود را از حالت دایورت خارج کنید.

آیا دایورت کردن هزینه دارد؟

بله. هزینه دایورت کردن در تمام خطوط مخابراتی به اندازه هزینه مکالمه است. البته همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم فعالسازی دایورت یا لغو آن هیچ گونه هزینه‌ای ندارد.

کلام آخر 

در این مقاله شما را با کد دایورت برای اپراتورهای مختلف از جمله همراه اول، ایرانسل و رایتل آشنا کردیم. هم چنین روش دایورت دستی را به شما نیز آموزش دادیم. اگر به خاطر مشغله کاری، شرکت در یک جلسه مهم، سفر یا هر دلیل دیگری فرصت جواب دادن به تمام تماس‌های خود را ندارید، می‌توانید با فعالسازی دایورت، تماس‌های خود را روی خط دیگری منتقل کنید.