تغییر کشور در گوگل پلی یکی از راه‌حل‌های اصلی کار بهتر با گوگل پلی است. شکی نیست که اکانت گوگل شما منبعی باورنکردنی از امکانات و دسترسی‌هاست، به‌خصوص وقتی صحبت از استفاده از سرویس‌هایی مانند گوگل پلی می‌شود که از طریق آن می‌توانید به میلیون‌ها برنامه اندروید، بازی، فیلم، کتاب، مجله و بسیاری از موارد دیگر دسترسی داشته باشید. با این حال، متاسفانه، برای دسترسی به بسیاری از این برنامه‌ها با محدودیت‌های جغرافیایی روبه‌رو می‌شوید. برنامه‌ها، بازی‌ها و سایر محتوای موجود در پلی استور  بسته به کشوری در آن قرار دارید متفاوت هستند. این یعنی اینکه اگر در کشوری باشید که پشتیبانی نمی‌شود، نمی‌توانید این برنامه‌ها را دانلود یا نصب کنید.

از طرفی برای ما که در ایران زندگی می‌کنیم، به دلیل وجود تحریم‌ها، دسترسی به بسیاری از این برنامه‌ها با محدودیت بیشتری همراه است و امکان دانلود بسیاری از آن‌ها وجود ندارد. خوشبختانه شما می‌توانید با تغییر ریجن اکانت گوگل پلی این مشکل را حل کنید. ما در این مقاله بررسی می‌کنیم که باید چگونه کشور خود را در گوگل پلی تغییر دهیم تا بتوانیم بدون توجه به محدودیت‌های منطقه‌ای یا محدودیت‌های محلی، سرویس‌ها و برنامه‌های موردعلاقه خود را دانلود و نصب کنیم. 

دلایل تغییر کشور در گوگل پلی

دلایل تغییر کشور در گوگل پلی

خدمات و برنامه‌های مختلفی که توسط گوگل پلی ارائه می‌شود، به‌طور قابل‌توجهی به مکان فعلی شما بستگی دارد؛ مکان فعلی شما هم از طریق GPS دستگاه شما در اختیار این اپ قرار می‌گیرد. برای مثال، ممکن است برنامه خاصی در پلی استور وجود داشته باشد که می‌تواند منبع ارزشمند یا سرگرمی جالبی برای شما باشد اما در محدوده جغرافیایی شما موجود نباشد. همچنین، ممکن است محتویات و ویژگی‌های مبتنی بر مکان در برنامه‌ها و سرویس‌ها وجود داشته باشد که در منطقه خاص شما قابل دسترسی نباشد.

بنابراین منطقی است که با تغییر ریجن اکانت گوگل پلی، این فرصت را داشته باشید که به برنامه‌ها و خدمات مورد نظر خود دسترسی داشته باشید و از همه چیزهایی که آنها ارائه می‌دهند بدون محدودیت لذت ببرید. از طرف دیگر، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که به‌طور موقت یا دائم به کشور دیگری نقل‌مکان کرده باشید و بخواهید با تغییر کشور در گوگل پلی از خدمات گوگل پلی در موقعیت مکانی جدید خود بهره ببرید. با این حال، اگر قصد تغییر کشور را در گوگل پلی دارید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید: 

 • عوض ‌کردن منطقه در پلی استور تنها یک بار در سال امکان‌پذیر است. این یعنی اینکه اگر ریجن خود را تغییر دهید، تا یک سال نمی‌توانید آن را تغییر دهید.
 • وقتی کشور خود را تغییر می‌دهید، نمی‌توانید از امکانات پلی استور ریجن قبلی خود، در ریجن جدید استفاده کنید.
 • قبل از تغییر کشور در گوگل پلی، مطمئن شوید برنامه موردنظرتان در ریجن انتخابی شما ارائه می‌شود.

درنهایت، همان‌طور که ریجن موبایل بر روی دسترسی شما به امکانات برنامه‌های مختلف تاثیر می‌گذارد، مکان گوگل پلی شما هم محتوایی که می‌توانید ببینید و به آن دسترسی داشته باشید، تعیین می‌کند.

چگونه کشور خود را در گوگل پلی تغییر دهیم 

چگونه کشور خود را در گوگل پلی تغییر دهیم

برای تغییر کشور در گوگل پلی روش‌های مختلفی وجود دارد، یکی از پرطرفدارترین روش‌ها، استفاده از vpn  برای تغییر IP است. چون که محدودیت‌های جغرافیایی موجود در پلی استور باتوجه به آدرس IP اختصاص ‌داده ‌شده به دستگاه شما اعمال می‌شود و این IP مانع از دسترسی شما به برنامه‌هایی خاص در فروشگاه گوگل می‌شود. برای مثال برنامه‌هایی مانند:

 • Hulu که فقط در ایالات متحده و ژاپن موجود است
 • BBC iPlayer فقط در بریتانیا در دسترس است
 • Sky Go فقط در اروپا موجود است
 • HBO Go فقط در ایالات متحده موجود است

در نتیجه برای دانلود چنین برنامه‌های، می‌توانید از VPN برای تغییر کشور در گوگل پلی استفاده کنید. به جز تغییر vpn شما می‌توانید تغییر ریجن اکانت گوگل پلی را مستقیماً از خود این برنامه هم انجام دهید.  این روش هم از طریق گوشی شما و هم از طریق لپ‌تاپ امکان‌پذیر است. در این روش، تنها در صورتی می‌توانید ریجن اکانت گوگل خود را با موفقیت تغییر دهید که روش پرداخت مربوطه را هم تعیین کنید. همچنین تغییر ریجن با این روش تنها چند بار در سال امکان‌پذیر است، که می‌تواند کمی شما را با محدودیت روبه ‌رو کند. 

تغییر ریجن اکانت گوگل پلی با استفاده از vpn

تغییر ریجن اکانت گوگل پلی با استفاده از vpn

اگر زیاد با پیغام «This Item is Not Available in Your Country» هنگام دانلود برنامه‌های مورد علاقه‌تان روبه‌رو می‌شوید، گزینه تغییر کشور در گوگل پلی با استفاده از VPN بهترین راه‌ حل برای شماست. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اولین قدم این است که یک VPN مطمئن بر روی گوشی موبایل خود نصب کنید 
 2. در دومین قدم باید یک اکانت گوگل جدید با استفاده از VPN با موقعیت کشوری که می‌خواهید اکانت آن را داشته باشید، ایجاد کنید. 
 3. سومین کاری که باید انجام دهید، پاک کردن اکانت گوگل فعلی تان است: Settings> Accounts> Google> Remove account.
 4. چهارمین قدم حذف سابقه جستجو در گوگل پلی است. برای این‌کار به تنظیمات گوشی خود بروید و Apps را انتخاب کنید، در لیست برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی خود، google play store را پیدا کنید، گزینه  force stopرا فشار دهید. سپس به Storage رفته و بر روی Clear Data بزنید.
 5. آخرین قدم این است که vpn خود را فعال و Play Store را باز کنید. 

حالا به‌راحتی می‌توانید برنامه‌های مورد نظرتان را جست‌وجو و بدون محدودیت دسترسی، آن‌ها را دانلود و نصب کنید.

تغییر کشور در گوگل پلی در گوشی اندروید 

تغییر کشور در گوگل پلی در گوشی اندروید

این روش به‌خصوص برای افرادی که به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنند و حالا می‌خواهند ریجن گوگل پلی خود را طبق مکان جدید تنظیم کنند، کاربرد دارد. 

 1. با گوشی خود برنامه پلی استور را باز کنید، روی آیکون پروفایل خود در بالا سمت راست ضربه بزنید.
 2. به Settings > General > Account and device preferences > Country and profiles بروید.
 3. روی کشوری که می‌خواهید اکانت اضافه کنید ضربه بزنید. حالا باید روش پرداخت مورد پذیرش آن کشور را انتخاب کرده‌اید. 

ممکن است به‌روز رسانی تغییر کشور در گوگل پلی حدود 48 ساعت طول بکشد. 

تغییر کشور در گوگل پلی با لپ‌تاپ

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم شما می‌توانید تغییر کشور در گوگل پلی را با استفاده از لپ‌تاپ و یا رایانه خود هم انجام دهید. برای این‌کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. مرورگر رایانه خود را باز کنید و سپس به Google Pay بروید.
 2. به Settings بروید. در قسمت Payments profile، گزینه Country/Region را انتخاب کنید.
 3. برای ایجاد پروفایل Google Pay جدید و اتصال آن به کشور یا منطقه انتخابی‌تان، بر روی Create new profile کلیک کنید. سپس دستورالعمل‌های نمایش‌ داده‌ شده بر روی صفحه را دنبال کنید.
 4. فروشگاه Google Play شما به‌ طور‌ خودکار به کشور یا منطقه جدید تغییر می‌کند. به‌ روز‌ رسانی تغییرات جدید ممکن است حدود 48 ساعت طول بکشد.

درحالی‌که روش‌ها و راه‌ حل‌هایی که در این مقاله بررسی شده‌اند در موقعیت‌های خاص می‌توانند مفید باشند، اما حقیقت این است که هرکدام از آن‌ها محدودیت‌ها و معایبی هم می‌توانند داشته باشند. برای تغییر کشور خود و تعیین کشور جدید، باید در آن کشور باشید. کاری که تقریبا امکان‌پذیر نیست، در چنین شرایطی می‌توانید از برنامه‌های جعل موقعیت مکانی مانند UnicTool TailorGo استفاده کنید.

حرف آخر

حرف آخر ما یک توصیه شیرین برای افرادی است که می‌خواهند خود را از سردرد نجات دهند: بهترین کاری که می‌توانید برای دانلود برنامه‌های اندرویدی‌ ای که در کشور ما موجود نیستند انجام دهید این است که به سایت‌هایی مانند APK Mirror بروید. در آنجا به‌دنبال برنامه مورد نظر خود بگردید. البته برای استفاده از برنامه‌های این وب‌سایت باید اجازه نصب برنامه‌هایی از منابع ناشناس را در اندروید خود فعال کنید.

APK Mirror به‌دلیل حجم زیاد برنامه‌هایی که دارد و همچنین آپدیت‌ بودنش، محبوبیت زیادی بین کاربران کشورهای مختلف دارد. این وب‌سایت به‌طور‌مستقیم فایل‌های APK را از گوگل پلی استخراج می‌کند و لازم نیست نگران بدافزارها در آن باشید. البته در این سایت برنامه‌های پولی ارائه نمی‌شوند و شما تنها به برنامه‌هایی دسترسی خواهید داشت که می‌توانند به‌صورت رایگان از پلی‌استور بارگیری شوند.

منبع: betechwise