تغییر حجم عکس امروزه به یکی از بزرگترین دغدغه‌های کاربران تلفن همراه تبدیل شده است. افزایش کیفیت دوربین‌های گوشی های موبایل، تصاویری با کیفیت بالا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما نباید این نکته را فراموش کرد که هرچه وضوح افزایش می یابد، میزان فضایی که این عکس‌ها اشغال می‌کنند نیز افزایش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم روش‌های مختلف کاهش و افزایش حجم عکس و برنامه ادیت عکس را بررسی کنیم تا هرکس با توجه به نیاز خود بهترین روش را انتخاب کند.

چگونه حجم عکس را کاهش یا افزایش دهیم؟

چگونه حجم عکس را کاهش یا افزایش دهیم؟ شاید این سوالی باشد که هرکس حداقل یکبار آن را از خود پرسیده باشد. به طور کلی می‌توان روش‌های تغییر حجم عکس را به دو دسته تقسیم کرد که در ادامه برخی از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

 •  کاهش حجم عکس در اندروید به وسیله Photo Compress
 • تغییر حجم عکس با نرم افزار Reduce Photo Size
 • افزایش حجم عکس در اندروید با نرم‌افزار Adobe Lightroom CC
 •  کاهش حجم عکس در ایفون با استفاده از نرم افزار Image Size
 • افزایش حجم عکس در ایفون با نرم افزار Remini
 • استفاده از سایت Squoosh برای تغییر حجم عکس
 • کاهش حجم عکس با استفاده از سایت Compressnow

استفاده از نرم افزارها برای تغییر حجم عکس

یکی از اصلی‌ترین راهکارهای تغییر حجم عکس برای کاربران گوشی موبایل، استفاده از برنامه ادیت عکس است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 •  Photo Compress
 •  Reduce Photo Size
 • Adobe Lightroo CC
 •  Image Siza
 •  Rmin

کاهش حجم عکس در اندروید به وسیله Photo Compress

کاهش حجم عکس در اندروید به وسیله Photo Compress

یکی از ساده‌ترین روش‎های کاهش حجم عکس در اندروید نصب نرم افزار Photo Compress است. برای استفاده در گوگل پلی نام این نرم افزار را سرچ کرده و آن را نصب کنید. از مزیت‌های این نرم افزار می‌توان به کاهش حجم عکس بدون افت کیفیت و عدم نمایش تبلیغات آزار دهنده علی‌رغم رایگان بودن آن اشاره کرد.

پس از اجرای نرم افزار کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. گزینه Compress Photo را لمس کنید.
 2. عکس مد نظرتان را انتخاب و تیک بالا صفحه را بزنید.
 3. کیفیت و سایز مد نظرتان را انتخاب کرده و گزینه Start Compression  را لمس کنید.
 4. از قسمت File Option  می‌توانید فرمت ذخیره سازی عکس را تغییر دهید.

تغییر حجم عکس با نرم افزار Reduce Photo Size

تغییر حجم عکس با نرم افزار Reduce Photo Size

برای تغییر حجم عکس با استفاده از این نرم افزار ابتدا آن را از گوگل پل یا یکی از فروشگاه‌های معتبر ایرانی دانلود کرده و برنامه را اجرا کنید.

 1. عکس مد نظرتان را از گالری انتخاب کنید.
 2. در مرحله بعد کافی است دکمه Share را زده و گزینه مربوط به Reduce Photo Size را انتخاب کنید.
 3. در صفحه باز شده عکس را لمس کرده و روی گزینه مد نظرتان را انتخاب کنید.

دانلود نرم افزار Reduce Photo Size از گوگل پلی

افزایش حجم عکس در اندروید با نرم افزار Adobe Lightroom CC

افزایش حجم عکس در اندروید با نرم افزار Adobe Lightroom CC

شرکت Adobe را می‌توان یکی از پیشگامان در تولید نرم افزارهای ویرایش عکس دانست. شرکت Adobe برای افزایش حجم عکس در اندروید نرم افزار  Adobe Lightroom cc را روانه بازار کرده که یکی از قابلیت‌های آن افزایش حجم عکس است. طی کردن مراحل زیر این اجازه را به شما می‌دهد تا حجم عکس مدنظرتان را تغییر دهید.

 1. عکس مد نظرتان را انتخاب کنید.
 2. گزینه Export  را انتخاب کنید.
 3. اندازه و طول عکس مورد نظر را وارد کنید.
 4. محل ذخیره عکس را انتخاب کرده و گزینه Export To  را لمس کنید.

دانلود Adobe Lightroom CC از گوگل پلی

دانلود Adobe Lightroom CC از اپ استور

کاهش حجم عکس در ایفون با استفاده از نرم افزار Image Size

کاهش حجم عکس در ایفون با استفاده از نرم افزار Image Size

کاهش حجم عکس در ایفون به دلیل عدم پشتیبانی از حافظه جانبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کاربران ایفون می‎توانند از اپلیکیشن Image Size برای تغییر حجم عکس بدون افت کیفیت استفاده کنند. در ادامه چگونگی نحوه کار با نرم افزار را شرح می‌دهیم.

 1. برنامه را باز کرده و اجازه دسترسی به کتابخانه را به آن بدهید.
 2. عکس مد نظرتان را از برنامه Photo انتخاب کنید.
 3. از سربرگ pixel طول و ارتفاع مد نظرتان را انتخاب کنید.
 4. جهت گرفتن خروجی با حجم مدنظرتان گزینه ذخیره سازی را لمس کنید.

دانلود Image Size از اپ استور

افزایش حجم عکس در ایفون با نرم افزار Remini

افزایش حجم عکس در ایفون با نرم افزار Remini

Remini نرم افزاری کاربردی است که با استفاده از هوش مصنوعی کیفیت عکس‌ها را به میزان قابل قبولی افزایش می‌دهد. البته توجه داشته باشید که این افزایش کیفیت موجب افزایش حجم عکس در ایفون می‌شود و ممکن است میزان قابل توجهی از فضای داخلی گوشی شما را اشغال کند. زمانی که این نرم افزار را برای اولین بار باز می‌کنید، با گزینه‌های متعددی مواجه می‌شوید که هر کدام امکانی خاص را در اختیارتان قرار می‌دهد. کاربران آیفون می‌توانند از گزینه‌هایEnhance ، Paint و Portrait به صورت رایگان استفاده کنند اما سایر گزینه‌ها فقط برای کاربران ویژه فعال است. لمس گزینه Portrait  زمانی کاربرد دارد که شما قصد بهبود چهره‌های داخل عکس را داشته باشید. گزینه Paint عکس را به نقاشی تبدیل کرده و در اختیارتان قرار می‌دهد اما Enhance امکان تبدیل عکس‌های بی‌کیفیت به عکس‌های با کیفیت و وضوح بالا را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دانلود برنامه Remini از اپ استور

دانلود برنامه Remini از گوگل پلی

استفاده از سایت برای کاهش یا افزایش حجم عکس

یکی از متداول‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های تغییر سایز و تغییر حجم عکس استفاده از سایت‌هایی است که به این منظور طراحی شده‌اند. استفاده از این روش به افرادی توصیه می‌شود که امکان نصب اپلیکیشن‌های مختلف را نداشته و به دنبال روشی آسان و عملی برای اعمال تغییرات روی عکس خود هستند.

استفاده از سایت Squoosh برای تغییر حجم عکس

استفاده از سایت Squoosh برای تغییر حجم عکس

یکی از بهترین سایت‌های رایگان موجود برای تغییر حجم عکس که امکانات متعددی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، Squoosh است. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که نیاز به کاهش حجم عکس و تغییر فرمت آن را دارید این سایت هر دو امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد. نام سایت Squoosh را در گوگل سرچ کنید، صفحه‌ای مانند صفحه زیر برایتان باز می‌شود.

 1. عکس مد نظرتان را درگ کرده و در این صفحه رها کنید.
 2.  پس از لود شدن عکس در قسمت سمت چپ تصویر سایز فعلی عکس و در قسمت سمت راست دو بخش Edit و Compress را مشاهده می‌کنید.
 3. در بخش Edit  با فعال کردن قسمت Resize می‌توانید ارتفاع و عرض عکس مدنظرتان را تغییر دهید. (بهتر است تنظیمات سایر بخش‌ها را تغییر ندهید.)
 4. در بخش Compress امکان تغییر فرمت و کیفیت فعلی عکس در اختیارتان قرار داده شده که تغییر هر یک از موارد موجب تغییر حجم عکس خروجی می‌شود.

کاهش حجم عکس با استفاده از سایت Compressnow

کاهش حجم عکس با استفاده از سایت Compressnow

یکی دیگر از سایت‎هایی که امکان تغییر حجم عکس را در اختیار کاربران قرار می‎دهد، سایت Compressnow است. یکی از ویژگی‌هایی که این سرویس دهنده را از سایر سرویس‌های ارائه دهنده خدمات در زمینه ویرایش عکس متمایز می‌کند، پاک شدن عکس پس از 30 دقیقه از سرور آن است. (نگران عکستان نباشید) پس از وارد کردن آدرس این سایت صفحه زیر برایتان باز می شود. عکس مد نظرتان را از طریق درگ کردن یا استفاده از گزینه Upload به سرورهای این سایت منتقل کنید. از نوار بالا درصد فشرده سازی را مشخص کرده و در آخر روی گزینه Compress کلیک کرده و برای دانلود فایل نهایی روی دکمه دانلود کلیک کنید.

حرف آخر

در این مقاله پنج نرم افزار موبایل و دو سرویس دهنده آنلاین را معرفی کردیم که به وسیله آن‌ها می‌توانید تغییرات مد نظرتان را روی عکس‌ها اعمال کنید. برخی از ابزارهای معرفی شده، فقط امکان تغییر حجم عکس را در اختیارتان قرار می‌دهد اما برخی دیگر امکانات بیشتری مثل تغییر سایز عکس، افزایش کیفیت تصاویر و... را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. این خروجی مدنظر شما است که مشخص می‎کند از کدام روش استفاده کنید.

منبع: businessinsider