به نظر می‌رسد که توسعه ربات‌های هوش مصنوعی مانند جایگزین چت جی پی تی می‌تواند زندگی آینده ما را ساده‌تر و آسان‌تر کند. امروزه هوش مصنوعی به طور گسترده در خودکارسازی اتوماسیون‌ها و ایجاد راه‌حل‌هایی خلاق تازه برای پروژه‌های خاص به کار گرفته می‌شود. با اینکه در حال حاضر چت جی پی تی مطرح‌ترین ربات هوش مصنوعی بوده اما تنها گزینه موجود نیست. پلتفرم‌های جایگزین چت جی پی تی در ایران و سراسر دنیا وجود دارد که بسته به تخصص مورد تقاضا، خدمات بهتری را ارائه می‌دهند. در ادامه برترین جایگزین چت جی پی تی در ایران و بازار هوش مصنوعی سراسر دنیا را بررسی خواهیم کرد.

چت جی پی تی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جایگزین چت جی پی تی

چت جی پی تی یک مدل هوش مصنوعی بسیار پیشرفته است که توانایی درک و تفسیر زبان طبیعی را داشته و دارای ویژگی‌ جستجو و پاسخ‌دهی خودکار است و امکان استفاده و ادغام آن در برنامه‌های مختلف مانند چت جی پی تی در تلگرام وجود دارد. ChatGPT مبتنی بر مدل زبان GPT-3 Open AI است که تا سال 2021 بر روی مجموعه داده‌های اطلاعاتی آموزش دیده است. این پلتفرم طیف گسترده‌ای از کاربرد هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پاسخ دادن به سؤالات، واکاوی اجزای اصلی مسائل و پیدا کردن راه حل
  • تولید محتوای متنی در سبک های مختلف نوشتاری 
  • برای کمک به تحقیق کلمات کلیدی و ایده پردازی محتوا و حتی پیشنهاد لینک.
  • به عنوان یک ابزار منبع توسعه دهنده
  • کمک به انجام کارهای سنگین با ادغام در اکسل از طریق ChatGPT API.

چرا باید از جایگزین چت جی پی تی استفاده کنید؟

چرا باید از جایگزین چت جی پی تی استفاده کنید؟

  • یکی از دلایل اصلی استفاده از جایگزین جی پی تی، دسترسی به ویژگی‌های پیشرفته‌تر است. برای مثال، بسیاری از گزینه‌های جایگزین چت جی پی تی، قابلیت‌های تجزیه و تحلیل و تشخیص گفتار را ارائه می‌کنند که می‌تواند برای ایجاد مکالمات شخصی با مشتریان به کسب‌وکارها کمک کند. برخی از این جایگزین های چت جی پی تی امکان پشتیبانی از چندین زبان و ادغام با سایر سیستم‌های خدمات مشتری را دارند.
  • دلیل دیگر استفاده از جایگزین چت جی پی تی یافتن قیمت مناسب‌تر است. در حالی که ChatGPT طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را در کنار افزونه چت جی پی تی ارائه می‌دهد، هزینه آن برای بسیاری از کسب‌کارها می‌تواند سنگین باشد. گزینه‌های جایگزین وجود دارد که ساختار قیمت گذاری انعطاف پذیرتری داشته باشند و حتی برای مشاغل کوچک طرح رایگان ارائه دهند.
  • برخی از گزینه‌های جایگزین چت جی پی تی دارای رابط‌ کاربری ساده‌تری هستند و استفاده از آنها آسان‌تر بوده و نیاز به هیچ دانش کدنویسی ندارد. این جایگزین‌ها به کسب‌وکارها اجازه دهد تا به سرعت عامل مجازی خود را بدون استخدام توسعه‌دهنده راه‌اندازی کنند و در هزینه‌ها صرفه جویی کنند.

بهترین جایگزین های چت جی پی تی

برای کسانی که به دنبال پیشرفت پروژه‌های خود باشند در ادامه بهترین گزینه‌های جایگزین چت جی پی تی آورده شده است:

گوگل بارد Google Bard

Google Bard عکس‌العمل شرکت گوگل به انتشار ChatGPT است. گوگل بارد یک سرویس آزمایشی مکالمه هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی است که توسط مدل زبانی برای برنامه‌های گفتگو گوگل (LAMDA) پشتیبانی می‌شود. LAMDA از میلیاردها کلمه تغذیه شده است کمک می‌کند تا بارد پاسخ‌ها را پیش‌بینی کند و آن را قادر به مکالمه می‌کند.

مایکروسافت بینگ چت Bing Chat

مایکروسافت نیز مانند گوگل در حال تلاش برای نفوذ به بازار نرم افزارهای هوش مصنوعی است. بینگ چت بات جدید مایکروسافت است که با اسم رمز سیدنی در بازار هوش مصنوعی حضور پیدا کرد. نسخه ارتقا یافته بینگ دارای GPT 3.5 خواهد بود و از اصلی‌ترین رقبای چت جی پی تی محسوب می‌شود.

جاسپر Jasper.ai

جاسپر یک پلتفرم هوش مصنوعی مکالمه محور است که بر روی فضای ابری کار می‌کند و قابلیت‌های قدرتمندی برای درک زبان طبیعی (NLU) و مدیریت گفتگو را ارائه می‌دهد. جاسپر از GPT-3.5 Open در ترکیب با مدل‌های NLU داخلی استفاده می‌کند و به ویژه برای خدمات مشتری، فروش و کارهای مرتبط با بازاریابی مفید است. مانند ChatGPT، می‌تواند الهام‌بخش نوشتن، پشتیبانی از ایجاد مقاله‌ها و کمک به تیم‌های بازاریابی در توسعه نسخه‌های تبلیغاتی مؤثر و تولید تصاویر باشد.

کلود Claude

کلود را اخیرا Anthropic راه اندازی کرده است که یک دستیار هوش مصنوعی است که قادر به انجام طیف گسترده‌ای از وظایف مکالمه و پردازش متن است. Anthropic دو نسخه از Claude را ارائه می‌دهد: Claude و Claude Instant که گزینه‌ای سبک‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر است. 

کلود می‌تواند در خلاصه‌سازی، جستجو، نوشتن خلاقانه و مشارکتی، پرسش و پاسخ، کدنویسی و موارد اینچنین مورد استفاده قرار گیرد.

چت سونیک ChatSonic

چت سونیک یک جایگزین چت جی پی تی با قابلیت تولید محتوای واقعی است. این چت بات ادعا می‌کند که توسط جستجوی گوگل پشتیبانی می‌شود، به این معنی که می‌تواند محتوایی با اطلاعات دقیق و واقعی درباره موضوعات پرطرفدار و رویدادهای جاری ایجاد کند. البته این ادعا در صورتی صحت دارد که چت سونیک اطلاعات فعلی را در یک فرآیند کاملاً جدید در داخل نرم‌افزار خود پردازش کند.

نیوا Neeva.AI

نیوا به عنوان دیگر جایگزین چت جی پی تی، یک موتور جستجوی اختصاصی است که با ادغام ChatGPT و سایر مدل‌های زبان خاص تجربه منحصر به فردی را ایجاد می‌کند. این سیستم توانایی این را دارد که میلیون‌ها صفحه را برای ایجاد یک پاسخ کامل بررسی کند. منابع مرتبط با پروژه را به صورت ضمیمه در نتایج جستجو ارائه می‌دهد، بنابراین می‌توانید منبع اطلاعات را 

تأیید کنید. تجربه کاربری آن بدون هرگونه ردیابی و تبلیغات است. 

یوچت YouChat

You.com دستیار جستجوی هوش مصنوعی یوچت را معرفی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد مکالمات شبیه انسان را در نتایج جستجوی خود داشته باشند. با یوچت، کاربران می‌توانند سؤالات پیچیده بپرسند، مشکلات را با استفاده از استدلال منطقی حل کنند، زبان‌های جدید بیاموزند و به هر زبانی محتوا تولید کنند.

پرپلکسیتی Perplexity 

موتور جستجوی محاوره‌ای هوش مصنوعی پرپلکسیتی به کاربران امکان می‌دهد تا در مورد هر موضوعی پاسخ سؤالات خود را دریافت کنند. این چت بات جایگزین چت جی پی تی نیز از API GPT-3.5 OpenAI استفاده می‌کند اما برخلاف ChatGPT، با ذکر منابع از سراسر اینترنت پاسخ می‌دهد.

کارکتر Character.AI

چت سونیک دارای یک ویژگی پرسونا است، با این با Character.AI با کمک این ابزار کاراکترهای هوش مصنوعی ایجاد می‌کند که تجربه گفتگو را شبیه سازی می‌کند. این ویژگی شبیه به ویژگی لحن صدا است که در جاسپر ارائه شده است، اما در سطحی کاملاً متفاوت. می‌توانید با شخصیت‌های مختلف معروف چت کنید که البته بیشتر یک سرگرمی آزمایشی محسوب می‌شود تا اتوماسیون واقعی.

استخراج Elicit

Elicit پلتفرمی است که خود را دستیار تحقیقاتی هوش مصنوعی می‌نامد و ادعا می‌کند که می‌تواند در تحقیقات و سایر وظایف کمک کند. این پلتفرم در تولید خلاصه‌های مفید از اطلاعات و اولویت‌بندی منابع بسیار کارآمد است.

ویژگی اصلی آن قابلیتی است که آن را Literature Review می‌نامد. روش کار به این صورت است که هنگام ارسال یک پرس و جو، Elicit خلاصه‌هایی از مقالات تحقیقاتی و اسناد مرتبط با پرسش شما را ارائه می‌دهد. به این ترتیب این جایگزین چت جی پی تی ابزاری عالی برای تکمیل تحقیقات است.

آینده بازار هوش مصنوعی

برنامه‌های کاربردی زیادی به عنوان جایگزین چت جی پی تی وجود دارد که به سرعت در حال گسترش‌اند و همه آنها را به طور کامل بررسی کرد. برخی ظهور چت بات‌ های هوش مصنوعی را پایانی بر اقتدار موتورهای جستجو مانند گوگل دانسته‌اند اما ظاهرا برای گرفتن نتیجه قطعی در موردآینده هوش مصنوعی بسیار زود است. واقعیت این است که ChatGPT حتی نمی‌تواند جایگزین یک متخصص SEO واقعی شود. هنوز تحلیل‌های زیادی وجود دارد که ذهن خلاق انسان می‌تواند انجام دهد که هوش مصنوعی قادر به آن نیست.

منبع